Az EKB politikája és a deviza fedezése állhat a dollár rallyja mögött. A dollár rally közvetlen oka szerintem az, hogy az EKB a mennyiségi könnyítés bevezetése mellett döntött (QE). Ez az egyetlen dolog, amely megmagyarázhatja az EUR/USD pár hihetetlenül gyors csökkenésének idejét. 2008 májusától (amikor elérte az 1,50-et) 2010 júniusán át (1,20) 2014 márciusáig (1,39) a teljes tartomány 30 cent volt.
- A dollár erősödése folytatódik, az euró továbbra is gyengül Semmi újdonság – a dollár egyre csak erősödik, az euró pedig egyre gyengül. Az EUR/USD pár és a DXY index visszatért az utoljára 2003-ban tapasztalt szintekre. A dollár erőssége különösen figyelemre méltó, mivel USA-beli ráták piacán zajló történések nem támogatták az amerikai dollárt. A Fed Alapok futures kamatlábakkal kapcsolatos várakozások kb. a felét elveszítették a foglalkoztatási adatok pénteki közzétételekor szerzett nyereségnek, miközben a 10 éves futamidejű Treasury kötvény majdnem visszaért oda, ahol a foglalkoztatási adat közzététele előtt volt. Ezért a magasabb foglalkoztatási adat hatásai elhalványultak a ráták piacán, de nem a devizapiacon. Az USA-beli részvények piacán sem, amelyen 2,7%-os csökkenés volt tapasztalható ahhoz képest, ahol múlt csütörtökön zárt, és elveszítette az idén szerzett összes gyarapodást.
- Az EKB politikája és a deviza fedezése állhat a dollár rallyja mögött. A dollár rally közvetlen oka szerintem az, hogy az EKB a mennyiségi könnyítés bevezetése mellett döntött (QE). Ez az egyetlen dolog, amely megmagyarázhatja az EUR/USD pár hihetetlenül gyors csökkenésének idejét. 2008 májusától (amikor elérte az 1,50-et) 2010 júniusán át (1,20) 2014 márciusáig (1,39) a teljes tartomány 30 cent volt. (Valójában 2008-ban egy hat hónapos időszak kivételével az 1,20-1,50-es tartomány nagyjából 10 évig tartott (2004-től 2014-ig). 2014 márciusától mostanáig a tartomány 32 cent. Tehát egy év alatt nagyobb volt a tartomány, mint az előző hat évben. A mozgás közel fele ebben az évben történt, mivel az EUR/USD pár 14 centtel csökkent idén. A csökkenés nem csak az amerikai dollár ellen hatott; az euró reál effektív árfolyama (REER) – a Nemzetközi Fizetések Bankja által kiszámítva – szintén visszatért a 2002-es szintre.
- Mi változott, ami ilyen gyors mozgást eredményezett? Miközben a dollár erősödésének kezdetét a Fed mennyiségi könnyítési programja „fokozatos csökkentésének” megkezdésével (2014. január) társítják, az idei év legnagyobb változása az EKB politikája. Szerintem a külföldi befektetők, akik az euróban jegyzett kötvények nagy vásárlói voltak az utóbbi években, kiveszik a profitot, mivel az eurózóna kötvénypiaca a mennyiségi könnyítés előtt rallyzott, és repatriálják pénzüket. Valójában az európai eszközökből való nettó kiáramlás a közelmúltban rekordnagyságot öltött. Mivel a külföldiek látszólag európai részvényeket vásárolnak, a tőzsdén jegyzett alapok (ETF-ek) áramlása jelzi, hogy devizával fedezett alapon teszik ezt, ezért ez nem gyakorol hatást a devizapiacra.
- Az európai részvényekkel kapcsolatos történések egy másik lehetőséget is elénk tárnak. A külföldiek több éve az európai eszközök nettó vásárlói. Az EUR/USD pár ezen időszak alatti stabilitása miatt talán nem fedezték devizakitettségüket. Valószínű, hogy most sietnek ennek megtételével, súlyosbítva az európai eszközökből való rekordnagyságú kiáramlásnak a devizákra gyakorolt hatását. Következtetésem: az európai kötvényekből való kiáramlás és a befektetők általi hedgelés valószínűleg egy ideig folytatódik, ami miatt ezen trendek valószínűleg hosszú távon fennmaradnak.
- Kína adatai: Kína ma reggel közzétett néhány adatot, amelyek általánosságban alulmaradtak a becsléseken, alátámasztva a Kínai Nemzeti Bank további kamatlábcsökkentéssel kapcsolatos döntését a gazdaság fellendítésére. A viszonteladói értékesítés éves szinten 10,7%-kal emelkedett (a becslés szerint 11,6% lett volna). Az ipari termelés éves szinten 6,8%-kal emelkedett (a becslés szerint 7,7% lett volna). A tartós befektetés éves szinten 13,9%-kal emelkedett (a becslés szerint 15,0% lett volna). A hírek valószínűleg ma nyomást gyakorolnak az ausztrál dollárra és az új-zélandi dollárra.
- Mai események: Az európai nap során Svédország publikálja a februári fogyasztói árindexet. A svéd fogyasztói árindex az előrejelzés szerint éves szinten változatlan, kilépett a deflációs tartományból, miközben a CPIF (maginfláció) – a Bank kedvenc inflációs mutatószáma – várhatóan gyorsult. A deviza erősödése várhatóan rövid ideig tart, mivel az megerősítené a Riksbank tanácsának azon vélekedését, hogy a maginfláció a legalsó szintre ért. Bár az éves szinten 0%-os fogyasztói árindex 0% már nem defláció, még mindig messze van a +2%-os célkitűzéstől. Mindemellett az, hogy Ingves kormányzó múlt csütörtökön megpróbálta gyengíteni a devizát, és a Tanács készenlétet jelentett a további szükséges lépések megtételére az árak emelése érdekében, csak megerősíti azon nézetünket, hogy az USD/SEK párnak még van helye az emelkedéshez.
- Az Egyesült Királyság januári ipari termelése az előrejelzés szerint havi szinten 0,3%-kal emelkedett, miután decemberben 0,2%-kal csökkent. Ez lenne az első emelkedés a három egymást követő hónapban bekövetkezett csökkenés után, ezért ez pozitív lehet az angol fontra nézve.
- Szerdán több EKB hivatalnok tart beszédet: az EKB elnöke, Mario Draghi, az EKB Igazgatótanácsénak tagja, Peter Praet, az EKB Kormányzótanácsának tagja, Erkki Liikanen és az EKB Kormányzótanácsának tagja, Ewald Nowotny. A Bank of England Monetáris Politikai Bizottságának tagja, Martin Weale is beszédet tart. Az RBNZ kormányzója, Wheeler sajtókonferenciát tart a kamatlábbal kapcsolatos döntést követően (lásd alább), majd a Parlament Választott-bizottságában is felszólal.
- Ezután csütörtökön az Új-Zélandi Nemzeti Bank politikai értekezlete lesz a középpontban. A Bank várhatóan változatlanul 3,5%-os szinten hagyja az irányadó kamatlábat. A januári értekezleten a Bank elmondta, hogy várhatóan egy ideig változatlanul hagyják a hivatalos pénzforgalmi kamatlábat (OCR), de hozzátették, hogy a kamatlábak jövőbeli, felfelé vagy lefelé történő módosítása az adatoktól függ. Az NZD azóta erősödött, és a gazdasági adatok nem voltak olyan támogatóak. Ez fokozza annak valószínűségét, hogy a Bank fenntartja a semleges irányt, vagy szerintünk a kamatláb csökkentésére is sor kerülhet. A piac úgy véli, hogy az RBNZ változatlanul hagyja a kamatlábakat; az éjszakai index swap piac 92%-os valószínűséget tulajdonít ezen kimenetelnek, miközben a Bloomberg által megkérdezett 13 elemzőből 11 szerint sem lesz valószínűleg változás. Ellenkezőleg: úgy véljük, hogy a 25 bázispontos kamatlábcsökkentés valószínűnek tűnik, ahelyett, hogy a kormányzó próbálja meg ismét gyengíteni a devizát. A piaci pozicionálás miatt ez eléggé megrázná a piacot, és ha bekövetkezik, az NZD várhatóan jelentősen gyengülni fog.
Az EUR/USD pár támaszszintre talált az 1,0665-ös szinten
Az EUR/USD pár kedden továbbra is csökkent, és az európai kora reggel során a 1,0665-ös (S1) szint közelében zajlik a kereskedés. A rövid távú irány csökkenő marad, és az árfolyam várhatóan továbbra is csökken és teszteli a következő, 1,0565-ös (S2) támaszszinti akadályt, amelyet a 2003. április 7-ei minimum szint határoz meg. Figyelembe véve azonban, hogy pozitív divergencia van az RSI és az árfolyam mozgása között, számítanék arra, hogy kis korrekciós visszapattanás következhet be a következő csökkenés előtt. A hosszabb távú trendet tekintve szerintem a pár továbbra is csökkenő trendben van. Az EUR/USD pár alacsonyabb maximum szinteket és alacsonyabb minimum szinteket ér el az 50 és a 200 napos mozgóátlag alatt.
• Támaszszint: 1,0665 (S1), 1,0565 (S2), 1,0500 (S3).
• Ellenállásszint: 1,0800 (R1), 1,0915 (R2), 1,1000 (R3).
Az EUR/JPY pár a 130,00-s szint alá csökkent
Az EUR/JPY pár csökkent, miután ellenállásszintre talált a rövid távú csökkenő tartomány alsó határán, és sikeresen áttörte a 130,00-s (R1) pszichológiai kerek szintet. Az árfolyam most ezen akadály és a 129,25-ös (S1) támaszszint között van, amelyet a 2013. augusztus 30-i minimum szint határoz meg. Az irány csökkenő marad, ezért a 129,25-ös (S1) szint egyértelmű, lefelé való áttörése várhatóan megcélozza a 128,00-s (S2) tartományt, amelyet a 2013. augusztus 12-i minimum szint határoz meg. Mindazonáltal, mivel pozitív divergencia van az RSI és az árfolyam mozgása között, számítanék arra, hogy kis visszapattanásra kerülhet sor a 130,00-s szint fölé a következő csökkenés előtt. A napi grafikonon a 130,00-s (R1) kerek szint lefelé történő áttörése megerősítette a következő alacsonyabb minimum szintet, és jelezte a hosszabb távú csökkenő trend folytatódását.
• Támaszszint: 129,25 (S1), 128,00 (S2), 126,65 (S3).
• Ellenállásszint: 130,00 (R1), 130,75 (R2), 132,30 (R3).
Az NZD/USD pár lefelé áttörte a 0,7340-es szintet
Az NZD/USD pár továbbra is csökkent, és lefelé áttörte a kulcsfontosságú 0,7340-es (R1) most ellenállásszintté vált támaszszinti tartományt. A korai európai reggel során az árfolyam a 0,7215-ös (S1) támaszszint felé tart, ahol a lefelé történő áttörés megcélozhatja a február 3-i minimum szintet (0,7175 – S2). A momentum mutatószámok erősen csökkenő momentumról árulkodnak, és fokozzák a csökkenés folytatódásának valószínűségét. Az RSI ellenállásszintre talált a 30-as szinten és csökkent, miközben az MACD zérus és jelző vonala alatt van. Hosszabb távon a 0,7625-ös szint közelében való csökkenés megerősítette azon nézetemet, hogy a 0,7175-ös (S2) szintről való helyreállás csupán korrekciós mozgás volt, és az általános csökkenő trend visszatért.
• Támaszszint: 0,7215 (S1), 0,7175 (S2), 0,7000 (S3).
• Ellenállásszint: 0,7340 (R1), 0,7450 (R2), 0,7500 (R3).
Az arany támaszszintre talált az 1155-ös szinten
Az arany tegnap csökkent, de támaszszintre talált az 1155-ös (S1) szinten és visszapattant. A nemesfém továbbra is az 50 és 200 periódusú mozgóátlaga és a január 22-i maximum szinttől eredő csökkenő trendvonal alatt van. Ezért a rövid távú kilátást továbbra is negatívnak tartom, és várhatóan tesztelésre kerül sor az 1150-es (S2) szinten a közeljövőben. Ezen korlát lefelé történő áttörése hosszabbításokat indíthat el a 1140-es (S3) tartomány felé. A rövid távú mutatószámokra pillantva azonban számítanék arra, hogy növekvő korrekciós mozgásra kerülhet sor, mielőtt az eladók ismét átveszik az irányítást. Az RSI kilépett túlértékesített tartományából, miközben az MACD a legalsó szintre ért és felfelé áttért indító vonalán. Ezenkívül pozitív divergencia található az RSI és az ár mozgása között.
• Támaszszint: 1155 (S1), 1150 (S2), 1140 (S3).
• Ellenállásszint: 1175 (R1), 1190 (R2), 1200 (R3).
A WTI csökkent és támaszszintre talált a 48,18-as szinten
A WTI kedden csökkent, de támaszszintre talált a 48,20-as (S1) szinten, majd visszapattant. Bár a visszapattanás egy ideig folytatódhat, a rövid távú kilátás szerintem ismét csökkenő lett, és várhatóan hamarosan ismét teszteli a 48,20-as (S1) szintet. Annak oka, hogy szerintem a visszapattanás egy kis ideig még folytatódhat, az, hogy az RSI emelkedett, miután kilépett túlértékesített tartományából, miközben az MACD – bár negatív – felfelé áttért indító vonalán. A napi grafikonon a WTI továbbra is az 50 és a 200 napos mozgóátlag alatt van. Mindazonáltal február 26-án magasabb minimum szintet ért el. Mindkét napi momentum mutatószám semleges szintjeik körül mozog. Egyelőre inkább a partvonalon maradok, ami az általános képet illeti.
• Támaszszint: 48,20 (S1), 47,80 (S2), 47,40 (S3).
• Ellenállásszint: 49,30 (R1), 49,90 (R2), 50,60 (R3).