A görög és a német pénzügyminiszterek „még az egyetértés hiányában sem értettek egyet” A német pénzügyminiszter, Schäuble és a görög pénzügyminiszter, Varoufakis régen várt értekezlete többé-kevésbé a várakozásoknak megfelelően alakult. Schäuble elismételte Németország „hőn áhított” álláspontját, miszerint Görögországnak folytatnia kell reformjait, hogy javítsa versenyképességét, valamint a korábbi megállapodások szerint együtt kell működnie a troikával. Görögország adósságának csökkentéséről szó sem esett.
• A görög és a német pénzügyminiszterek „még az egyetértés hiányában sem értettek egyet” A német pénzügyminiszter, Schäuble és a görög pénzügyminiszter, Varoufakis régen várt értekezlete többé-kevésbé a várakozásoknak megfelelően alakult. Schäuble elismételte Németország „hőn áhított” álláspontját, miszerint Görögországnak folytatnia kell reformjait, hogy javítsa versenyképességét, valamint a korábbi megállapodások szerint együtt kell működnie a troikával. Görögország adósságának csökkentéséről szó sem esett. Az EKB szerdai döntését követő értekezlet – amelynek értelmében tovább már nem fogadnak el görög kötvényeket a görög bankok finanszírozására – nyomást gyakorol az újonnan megválasztott kormányra, hogy megállapodásra jussanak, továbbra is együttműködjenek a troikával a görögök eurózónából való lehetséges kilépésének („Grexit”) elkerülésére.
• Az Ausztrál Nemzeti Bank (RBA) közzétette negyedéves monetáris politikai nyilatkozatát, amelyben szerepelnek a gazdasági növekedéssel és az inflációval kapcsolatos, frissített előrejelzések. A nyilatkozat – amely a várakozáshoz képest kevésbé volt enyhítés-párti – jelezte, hogy a Bank lefelé korrigálta az inflációval és a növekedési rátával kapcsolatos kilátást 2015 első félévére vonatkozóan. Az ausztrál dollár azonban erősödött, mivel az éves inflációs kilátás a Bank 2%-3%-os céltartományában maradt, az éves növekedési ráta pedig várhatóan fellendül az év későbbi részében. Az RBA a hét korábbi részében 25 bázisponttal csökkentette a jegybanki alapkamatlábat, és a negyedéves nyilatkozatban szereplő értékelésük szerint a csökkentés megfelelő volt a kereslet támogatásához és a növekedés fenntartásához, az infláció pedig megfelelt célkitűzéseiknek. Az AUD/USD pár visszaszerezte veszteségeit a keddi kamatlábcsökkentést követően, és az optimista nyilatkozat révén meghosszabbíthatja emelkedését a 0,8000-es kulcsfontosságú pszichológiai szint felé a közeljövőben.
• A nap fő eseménye az USA januári nem mezőgazdasági munkaerő-állományának közzététele lesz. A piaci előrejelzés szerint 230 ezerrel nőtt a foglalkoztatás (decemberben az adat 252 ezer volt). A szerdán közzétett, kedvező ADP jelentés arra utalt, hogy a nem mezőgazdasági foglalkoztatási adat ismét meghaladja a 200 ezret, ami konzisztens a javuló munkaerő-piaci helyzettel (bár nagy az ingadozás az ADP és az nem mezőgazdasági munkaerő-állomány jelentések között).Ebben az esetben jelezné, hogy az USA gazdaságában 12 egymást követő hónapban legalább 200 ezer új munkahely létesült. Ugyanakkor a munkanélküliségi ráta az előrejelzés szerint változatlanul 5,6% marad, miközben az átlagos órabérekben várhatóan kismértékű gyorsulás következett be éves szinten. Ezen adatok konzisztensek lennének az FOMC-nek a munkaerő-piacról alkotott, magabiztosabb nézetével. A múlt heti értekezletet követő nyilatkozatban a Bizottság „a foglalkoztatás jelentős növekedéséről” és a „növekedés kedvező üteméről” számolt be, és ez a kedvező érték valószínűleg támogatja a dollárt. Hacsaknem a bérek jelentős emelkedése követi, a munkanélküliségi ráta csökkenése és a 200 ezer feletti érték nem valószínű, hogy meggyőzi a piacot a korai kamatlábemelésről.
• Az európai nap során Norvégia decemberi ipari termelését publikálják, amely az előrejelzés szerint a novemberinél lassúbb ütemben csökkent. Ez valószínűleg támogatja a norvég koronát.
• Kanada januári munkanélküliségi rátája várhatóan változatlanul 6,7% maradt, miközben a foglalkoztatás nettó változása várhatóan emelkedést mutat a decemberi csökkenés után. Mindazonáltal a foglalkoztatási jelentés januári, nagymértékű lefelé való korrigálása után a piac szkeptikus maradhat az adatot illetően, és az USD/CAD pár emelkedhet (talán a további, később bekövetkező korrekciók miatt).
• Ma beszédet tart: az atlantai Fed elnöke, Dennis Lockhart az USA-beli kereskedési időben szólal fel.
Az EUR/USD pár visszapattant a csökkenő trendvonalról
• Az EUR/USD pár visszapattant a rövid távú csökkenő trendvonal közelében, de az emelkedés szünetelt valamelyest az 1,1540-es (R1) ellenállásszint alatt. Ezen tartomány egyértelmű, felfelé való áttörése valószínűleg megerősíti a következő magasabb maximum szintet a 4 órás grafikonon, és teszteli az 1,1650-es (R2) akadályt. Napi momentum mutatószámaink is alátámasztják a további növekvő hosszabbításokat. A 14 napos RSI emelkedett, miután kilépett túlértékesített tartományából, és most közeledik az 50-es szint felé, miközben a napi MACD emelkedett, miután felfelé áttért indító vonalán. A hosszabb távú trendet tekintve az árfolyam struktúrája továbbra is hosszabb távú csökkenő trendet jelez. Az EUR/USD pár alacsonyabb maximum szinteket és alacsonyabb minimum szinteket ér el az 50 és a 200 napos mozgóátlag alatt. Ezért a tegnapi visszapattanás lehetséges növekvő hosszabbításait korrekciós fázisnak tartanám, mielőtt az eladók ismét átveszik az irányítást.
• Támaszszint: 1,1260 (S1), 1,1100 (S2), 1,1020 (S3)
• Ellenállásszint: 1,1540 (R1), 1,1650 (R2), 1,1730 (R3)
A GBP/USD pár emelkedése folytatódik
• A GBP/USD pár továbbra is jelentősen emelkedett, és felfelé áttörte az 1,5270-es (S1) (támaszszintté vált) ellenállásszinti korlátot. Ez az áttörés várhatóan meghosszabbítja a bika jellegű hullámot az 1,5420-as (R1) akadály felé, amelyet a 2013. augusztus 14-ei és 28-i minimum szintek határoznak meg. Napi momentum mutatószámaink is alátámasztják ezt az elképzelést. A 14 napos RSI emelkedett és felfelé áttért az 50-es szinten, miközben a napi MACD – bár negatív – indító vonala felett van és felfelé mutat. A hosszabb távú trendet tekintve, amíg a GBP/USD pár a 80-as exponenciális mozgóátlag alatt van, az általános csökkenő trend érvényben marad, és a közelmúltbeli emelkedést vagy annak hosszabbítását visszatérésnek tartanám, legalábbis egyelőre.
• Támaszszint: 1,5270 (S1), 1,5200 (S2), 1,5100 (S3)
• Ellenállásszint: 1,5420 (R1), 1,5500 (R2), 1,5590 (R3)
Az USD/JPY pár továbbra is trend nélküli
• Az USD/JPY pár csütörtökön konszolidációs módon mozgott, és a 117,15-ös (S1) kulcsfontosságú támaszszint és a 117,60-as (R1) ellenállásszint között maradt. Figyelembe véve, hogy az árfolyam továbbra is oldalirányú mozgásban van, fenntartom semleges álláspontomat, ami a rövid távú képet illeti. A mutatószámok továbbra is semleges szintjeik körül mozognak, ami alátámasztja nézetemet. A napi grafikonra tekintve az árfolyam továbbra is az 50 és a 200 napos mozgóátlag felett van, de egyúttal lehetséges háromszög alakzatban zajlik a kereskedés. Ennek eredményeképpen várnék az alakzatból való kitörésre, mielőtt feltételezéseket tennék a hosszabb távú növekvő trend folytatódását vagy befejeződését illetően.
• Támaszszint: 117,15 (S1), 116,85 (S2), 116,00 (S3)
• Ellenállásszint: 117,60 (R1), 118,00 (R2), 118,50 (R3)
Az arany ismét elérte a támaszszintet az 1255-ös szint közelében
• Az arany csütörtökön valamelyest csökkent, és ismét támaszszintre talált marginálisan az 1255-ös (S1) támaszszint felett, amely egyúttal a január 2. és 22. közötti emelkedés 38,2%-os visszatérési szintje. Mindazonáltal a nemesfém továbbra is a csökkenő ellenállásszint alatt van, amely a január 22-i maximum szinttől ered, ezért inkább továbbra is a partvonalon maradok. Az általános útvonalat illetően, a fordított fej-váll alakzat befejeződése után (január 12.) az ár struktúrája szerintem továbbra is növekvő trendet jelez a napi grafikonon. Továbbra is fennáll az alacsonyabb maximum szint valószínűsége, ezért a jelenlegi csökkenő hullámot korrekciós fázisnak tartanám.
• Támaszszint: 1255 (S1), 1238 (S2), 1222 (S3)
• Ellenállásszint: 1285 (R1), 1295 (R2), 1305 (R3)
A WTI visszapattant a 47,35-ös szintről
• A WTI tegnap jelentősen emelkedett, miután támaszszintre talált a január 29-i minimum szinttől eredő, fekete növekvő trend trendvonal közelében. A rally ellenállásszintre talált az 52,10-es (R2) szinten, és visszatért, majd valamelyest az 51,50-es (R1) korlát alatt megállt. Ha a bikák hajlandóak folytatni a tegnapi momentumot, és a küzdelmet az 52,10-es (R2) szint fölé irányítják, várhatóan ismét tesztelni fognak az 54,15-ös (R3) szint közelében. A napi grafikonon a WTI továbbra is az 50 és a 200 napos mozgóátlag alatt van, de mivel pozitív divergencia van a napi mutatószámok és az ár mozgása között, inkább semleges nézetet vallok az általános képet illetően.
• Támaszszint: 50,20 (S1), 49,00 (S2), 47,35 (S3)
• Ellenállásszint: 51,50 (R1), 52,10 (R2), 54,15 (R3)