Technikai elemzés: Forex, tőzsde, deviza, arany, olaj – 2015.01.30

A CHF gyengül; az SNB beavatkozik? Nem az AUD volt a legrosszabb teljesítményt nyújtó G10 deviza az éjszaka folyamán.

 

  • Az RBA a következő a sorban? Az Új-Zélandi Nemzeti Bank (RBNZ) politikai változtatását követően a piac természetesen azon kezdett gondolkodni, hogy ki lesz a következő, ezért az AUD lett a következő célpont. Az Ausztrál Nemzeti Bank (RBA) a jövő héten tartja értekezletét, ezért nyilvánvaló „jelölt”. Emiatt az ausztrál dollár jelentősen gyengült. Megjegyzendő, hogy Dánia tegnap további könnyítést vezetett be; letéti jegyeinek kamatlábait 15 bázisponttal -0,50%-ra csökkentette, és elhangzott, hogy az intézkedés „külföldi devizavásárlást követett a piacon”. Ez jelzi, hogy nyomás nehezedik a központi bankokra a könnyítést illetően, mivel más központi bankok is könnyítéseket vezetnek be. Az Australian Business Review újságban egy cikk jelent meg, miszerint „nyomás nehezedik a központi bankra a kamatlábak csökkentését illetően, ami már a jövő héten bekövetkezhet.” (Azzal érveltek, hogy az RBA-nak ellen kellene állnia a nyomásnak és nem kellene módosítani kamatlábain.) Szerintem ha arra nem is kerül sor, valószínűleg könnyítési irányba fordul, jobban, mint ahogyan az RBNZ irányt váltott, és ez magában elég ahhoz, hogy a deviza tovább gyengüljön.
  • A CHF gyengül; az SNB beavatkozik? Nem az AUD volt a legrosszabb teljesítményt nyújtó G10 deviza az éjszaka folyamán. Ez a megtiszteltetés a svájci franknak jutott, amely épp csak megelőzte az ausztrál dollárt. Különösen az EUR/CHF pár, ami 1,7%-kal emelkedett. A befektetők talán úgy érzik, hogy az EUR/CHF csökkenése túlzott. A Svájci Nemzeti Bank (SNB) talán titokban beavatkozik – ahogyan a dánok is, lásd fent. Mindenesetre úgy tűnik, hogy a CHF lendülete megszakadt és manapság kétesélyes. Személy szerint úgy vélem, hogy a deviza annyira túlértékelt, hogy végül alább kell adnia. Az EUR/CHF pár és az USD/CHF pár szerintem várhatóan emelkedni fognak. A kereskedelmimérleg-többlet azonban rekordnagyságú szint közelében marad, ezért ez nyilvánvalóan nem lesz gyors. A CHF vásárlóerő-paritás alapon már évtizedek óta túlértékelt (1987 óta, az OECD módszere alapján), és látszólag nincs negatív hatása, ezért nem számítok gyökeres változásra a közeljövőben. Mivel azonban a svájci kamatlábak most negatívak a következő tíz évet tekintve, valószínűleg több tőkekiáramlásnak lehetünk tanúi a svájci befektetőktől, ami gyengíti a devizát.
  • Japán termelése gyorsult, de az infláció tovább lassult   A pénteken Japánban közzétett, szokásos hó végi adatsorozatból kiderült, hogy az infláció tovább lassult, és a háztartások kiadásai annak ellenére csökkentek, hogy a foglalkoztatás javult és az ipari termelés végül javult. Az országos fogyasztói árindex változatlan volt decemberben (éves szinten 2,4%), de a mag mutatószám (a friss élelmiszerek kivételével) 2,7%-ról 2,5%-ra lassult. A januári tokiói mag fogyasztói árindex (a friss élelmiszerek kivételével) 2,3%-ról 2,2%-ra lassult. Ez az ipari termelés javulása ellenére decemberben havi szinten 1%-kal emelkedett (novemberben -0,5% volt – csökkenés). A munkanélküliségi ráta tovább csökkent, és nőtt a jelentkezőknek kínált állások száma, de a háztartások kiadásai tovább csökkentek – éves szinten az utóbbi egymás utáni kilenc hónapban csökkent, amióta a fogyasztási adót áprilisban emelték. Számomra úgy tűnik, hogy Japán végezetül export általi fordulatot vesz, mivel az export decemberben meglepően, éves szinten 12,8%-kal emelkedett. A hazai kép nem bíztató; az emberek továbbra is csökkentik kiadásaikat, annak ellenére, hogy a foglalkoztatás javul. Emiatt úgy vélem, hogy a hatóságok valószínűleg a gyengébb jent talán az eddigi legsikeresebb politikai eredményének tekintik. A globális enyhítések közepette, amikor világszerte annyi központi bank lazít politikáján, a Japán Nemzeti Bank nem akarja elveszíteni a megszerzett előnyét. Véleményem szerint a jen valószínűleg továbbra is gyenge lesz.
  • Két központi bank nem változtat politikáján Nem minden központi bank szállt be a könnyítést bevezetők táborába. A Dél-afrikai Nemzeti Bank (SARB) és a Mexikói Központi Bank tegnap változatlanul hagyta kamatlábait.
  • Mai események: Az európai nap során a fő esemény az eurozóna januári fogyasztói árindexének 1. becslése lesz. A német fogyasztói árindex deflációba süllyedése fokozza annak valószínűségét, hogy az övezet mélyebbre süllyed a deflációs tartományban. Ez valószínűleg eladási nyomás alatt tartja az eurót. Az eurózóna decemberi munkanélküliségi rátája is napvilágot lát.
  • A német decemberi viszonteladói értékesítés az előrejelzés szerint kissé lassult.
  • Norvégia publikálja a januári munkanélküliségi rátáját és a decemberi viszonteladói értékesítést. Mivel a munkanélküliségi ráta nagyon alacsony szinten marad, a piac valószínűleg inkább a viszonteladói értékesítésre összpontosít. Bármilyen csalódás kiváltóként funkcionálhat, amely az USD/NOK párt az erős 7,84-es ellenállásszint fölé viheti.
  • Az Egyesült Királyságban közzéteszik a decemberi jelzálogkölcsön-jóváhagyásokat.
  • Az USA-ban a 4. negyedéves GDP 1. becslése várhatóan jelzi, hogy az USA gazdasága a 3. negyedévhez képest lassúbb ütemben növekedett (szezonálisan korrigáltan, negyedéves szinten 3,0%; a korábbi 5,0%) A mag személyi fogyasztás (a Fed kedvenc inflációs mutatószáma) index 1. becslése az előrejelzés szerint csökkent a 3. negyedévhez képest. A munkaerő-költség indexben – a górcső alá vett mutatószám, amely jelzi, hogy hány vállalat és állami szerv fizet munkabért és juttatásokat alkalmazottainak – várhatóan lassulás állt be a 3. negyedévhez képest, de az inflációs ráta és az átlagkereset adat felett marad, ami biztosítja a Fed-et arról, hogy a bérek a javuló foglalkoztatási feltételekkel együtt emelkednek. A chicagói beszerzési menedzser index és a Michigani Egyetem végleges fogyasztói hangulatindexe (mindkettő januárra vonatkozóan) napvilágot át. A befektetők valószínűleg különös figyelmet szentelnek a Michigani Egyetem 1 és 5-10 éves inflációs várakozásairól szóló felméréseknek, miután az FOMC szerdán kijelentette, hogy „a felmérések hosszabb távú inflációs várakozásokkal kapcsolatos mutatószámai stabilak maradtak.”

 

Az EUR/USD pár az eurózóna fogyasztói árindexére vár

  • Az EUR/USD pár csütörtökön konszolidációs módon mozgott, és az 1,1260-as (S1) támaszszint és az 1,1460-as (R1) ellenállásszint között maradt. A tegnapi adatokból kiderült, hogy Németország deflációba süllyedt, és ez fokozza annak valószínűségét, hogy az eurózóna ma közzéteendő, januári fogyasztói árindexének 1. becslése tovább süllyed a deflációs tartományban. Ez okot adhat arra az eladóknak, hogy „meghúzzák a ravaszt”, és az árfolyamot az 1,1260-as (S1) szint alá vigyék. Egy ehhez hasonló mozgás ismét tesztelést válthat ki az 1,1100-as (S2) támaszszinti tartomány közelében, amelyet a hétfői minimum szint határoz meg. A napi grafikonon az ár struktúrája még mindig hosszabb távú csökkenő trendre utal. Az EUR/USD pár alacsonyabb maximum szinteket és alacsonyabb minimum szinteket ér el az 50 és a 200 napos mozgóátlag alatt.
  • Támaszszint: 1,1260 (S1), 1,1100 (S2), 1,1025 (S3)
  • Ellenállásszint: 1,1460 (R1), 1,1540 (R2), 1,1650 (R3)

 

 

Az EUR/JPY pár medvéi lövésre készen állnak?

  • Az EUR/JPY pár valamelyest visszapattant, és ismét elérte az ellenállásszintet a 134,15-ös (R1) korlát közelében. Figyelembe véve annak valószínűségét, hogy az eurózóna fogyasztói árindexe csökkent, a következő hullám várhatóan csökkenő lesz. A 132,30-as (S1) szint lefelé való áttörése valószínűleg megerősíti ezt, és előkészíti a terepet a hosszabbításokhoz a 130,00-s (S2) pszichológiai érték felé. A napi grafikonon látható, hogy az árfolyam áttörte a december 30-án befejeződött fej-váll alakzat 3. célkitűzését, miközben az árfolyam struktúrája továbbra is középtávú csökkenő trendre utal. Az aggályok a napi mutatószámokból erednek. Pozitív divergencia van a 14 napos RSI és az ár mozgása között, miközben a napi MACD a legalsó szintre ér, és a közeljövőben felfelé áttérhet indító vonalán.
  • Támaszszint: 132,30 (S1), 130,00 (S2), 129,30 (S3)
  • Ellenállásszint: 134,15 (R1), 135,75 (R2), 137,65 (R3)

 

 

Az AUD/USD pár lefelé áttörte a 0,7870-es szintet

Az AUD/USD pár tegnap csökkent, és áttörte az ellenállásszintté vált támaszszintet (0,7870 – R1). Mindazonáltal a csökkenés megállt valamelyest a 0,7700-as (S1) támaszszint felett, amelyet a 2009. július 13-i minimum szint határoz meg. Figyelembe véve, hogy az RSI épp most lépett ki a 30 alatti tartományból, számítanék arra, hogy a kis ingadozás egy ideig folytatódik. Mivel azonban az árfolyam struktúrája negatív rövid távú képet jelez, erre nem számítok. A medvék várhatóan átveszik az irányítást egy adott ponton, és a küzdelmet a 0,7700-as (S1) szint alá irányítják. Egy ilyen áttörés valószínűleg megnyitja az utat a 0,7500-as (S2) pszichológiai szint felé. Hosszabb távon a 0,8000-es (R2) pszichológiai akadály lefelé történő áttörése az a mozgás, amely szerintem kiváltotta a hosszabb távú csökkenő trend folytatódását.

  • Támaszszint: 0,7700 (S1), 0,7500 (S2), 0,7450 (S3)
  • Ellenállásszint: 0,7870 (R1), 0,8000 (R2), 0,8035 (R3)

 

Az arany az 1255-ös támaszszinti akadály közelében csökkent

  • Az arany csütörtökön továbbra is csökkent, és lefelé áttörte az 1275-ös (R1) ellenállásszintté vált támaszszinti akadályt, amely a január 2. és 22. közötti fő előremenetel 23,6%-os visszatérési szintje. A csökkenés megállt frakcionálisan az 1255-ös (S1) sáv közelében, amely egybeesik a korábban említett emelkedés 38,2%-os visszatérési szintjével. Ezen szint lefelé történő áttörése valószínűleg a csökkenő korrekció folytatódását jelzi, talán az 1238-as tartományig, amely az 50%-os visszatérési szint. Napi momentum mutatószámaink alátámasztják a nézetemet. A 14 napos RSI csökkent, és most az 50-es szintje közelében van, miközben az MACD a csúcsra került és indító vonala alá csökkent. Az általános útvonalat tekintve – mivel nincs egyértelmű jelzés a trend megfordulásáról – a nemesfém közelmúltbeli csökkenését egyelőre korrekciós fázisnak tartom.
  • Támaszszint: 1255 (T1), 1238 (T2), 122 (T3)
  • Ellenállásszint: 1275 (R1), 1300 (R2), 1320 (R3)

 

A WTI vevőkre talált a 43,50-es szint közelében

  • A WTI csütörtökön esett, de néhány vételi megbízást váltott ki marginálisan a 43,50-es (S1) szint felett, és visszaszerezte veszteségeinek nagy részét. Az ár szünetet tartott a 45,00-s (R1) pszichológiai ellenállásszint alatt, de figyelembe véve a korábban említett helyreállást és azt, hogy rövid távú mutatószámaink egyensúlyi szintjeik közelében vannak, egyelőre semleges álláspontra helyezkedem. Mielőtt biztosabb lennék a csökkenő mozgást illetően, szeretném látni a 43,50-es (S1) szint lefelé történő áttörését. Egy ilyen mozgás valószínűleg megcélozza a 42,50-es (S2) tartományt. Hosszabb távon a WTI továbbra is alacsonyabb maximum szinteket és alacsonyabb minimum szinteket ér el az 50 és a 200 napos mozgóátlag alatt, ezért az általános csökkenő trend érvényben marad. Mivel azonban pozitív divergencia van a napi mutatószámok és az ár mozgása között, ez újabb okot szolgáltat arra, hogy semleges maradjak és várjak arra, hogy a momentum mutatószámok megerősítsék az általános csökkenő útvonalat.
  • Támaszszint: 43,50 (S1), 42,50 (S2), 40,00 (S3)
  • Ellenállásszint: 45,00 (R1), 46,40 (R2), 47,35 (R3)

Scroll To Top