Technikai elemzés: Forex, tőzsde, deviza, arany, olaj – 2015.01.08

A Fed nem aggódik az erősebb dollár miatt, mivel az USA kereskedelmi mérlege javul A közelmúltbeli FOMC értekezletről készült jegyzőkönyvből kiderült, hogy a Fed nem aggódik az erősebb dollár miatt és aggódtak a szoros munkaerőpiaci adatok miatt, ami azt mutatja, hogy marad a kamatlábak emelése mellett.

 

  • A Fed nem aggódik az erősebb dollár miatt, mivel az USA kereskedelmi mérlege javul A közelmúltbeli FOMC értekezletről készült jegyzőkönyvből kiderült, hogy a Fed nem aggódik az erősebb dollár miatt és aggódtak a szoros munkaerőpiaci adatok miatt, ami azt mutatja, hogy marad a kamatlábak emelése mellett. „Bár a dollár előrejelzéseket felfelé korrigálták, a hivatalnokok lefelé korrigálták annak becslését, hogy a dollár tavaly nyár óta bekövetkezett felértékelődése milyen mértékben hátráltatja a reál GDP előre jelzett növekedését” – állt a jegyzőkönyvben. Aggódtak a negatív visszacsatolás miatt, amikor is a kamatlábemelés miatt a dollár fellendülne, ami elfojtaná a növekedést, ami pedig csökkentené a kamatlábemelés szükségességét. Úgy tűnik, hogy minimálisra csökkentik e visszacsatolás hatását, ami által emelhetik a kamatlábakat anélkül, hogy a dollárra gyakorolt hatása miatt kellene aggódniuk.
  • Sem az inflációt, sem a munkaerő-piacot nem tartják a megszorítás kerékkötőjének. A jegyzőkönyv szerint „A Bizottság talán akkor kezdi meg a normalizálást, amikor a maginfláció a jelenlegi 1,4%-os szint közelében van”, a mag személyi fogyasztási kiadások deflátorral mérve, bár ez a célkitűzés alatt van; a Bizottság vár a „további javulásra a munkaerő-piaci mutatószámokban, olyan szintekig, amelyek konzisztensek a Bizottság maximális foglalkoztatással kapcsolatos célkitűzéseivel”. A tegnapi ADP jelentés ezt megerősíti; a jelentés szerint a magánszektor foglalkoztatása novemberben 241 ezerrel emelkedett, amely (ha igaz) a 11. egymást követő hónapban jelent 200 ezer feletti növekedést a foglalkoztatásban.
  • A Fed Alapok kamatlábával kapcsolatos várakozások csekély 2,5 bázisponttal csökkentek a hozamgörbe hosszabb végén, ami jelzi, hogy a piac mérsékelten enyhítés-párti jellegűnek tartotta a jegyzőkönyvet. Ez valószínűleg azért van, mert a tagok kihangsúlyozták, hogy az első kamatlábemelés nem volt rögzítve az év közepén, hanem a „gazdasági feltételek úgy alakulhatnak, hogy korábbi vagy későbbi kamatláb-emelési időpont válhat szükségessé”.
  • Mindenesetre az FOMC a kamatlábemelésről beszél, miközben a világ másik fele további mennyiségi könnyítéseket emleget. A monetáris politika különbözősége szerintem továbbra is támogatja a dollárt.
  • Mindazonáltal a dollár vegyesen teljesített ma reggel. Az utóbbi 24 órában erősödött a következő devizákhoz képest: JPY, SEK, EUR és GBP; gyengült a NOK, az NZD és az AUD devizákkal szemben. Az AUD ciklikus minimum szintre került a tegnapi nap késői részében, de helyreállt, miután a novemberi ausztrál építkezési jóváhagyások száma váratlanul emelkedett.
  • Az USA-beli kereskedelmi adatok rendszerint nem befolyásolják annyira a piacot, de az e havi adatokra érdemes volt figyelmet fordítani. A kereskedelmimérleg-deficit novemberben 39,0 milliárd USD-ra csökkent (októberben 43,4 milliárd USD volt). A nem-olaj kereskedelmi mérleg valamelyest romlott, aminek értelmében a javulás teljes mértékben az olajjal kapcsolatos kisebb deficitnek tudható be. Valójában az USA által importált olaj mennyisége 1994 óta a legalacsonyabb szintű volt. Ez jelzi, hogyan javítja a palaolaj az USA folyó fizetési mérlegének deficitjével kapcsolatos kilátásokat, ezáltal fellendíti a dollár helyzetét is.
  • Néhány Görögországban készült új közvélemény-kutatás a kisebb pártok támogatottságának jelentős csökkenését jelezte. Görögország választási jogának technikai jellemzői miatt ez arra utal, hogy a SYRIZA valószínűleg túlnyomó többségbe kerül a parlamentben. Egyre több jelentést olvasok arról, hogy a SYRIZA adósság-átstrukturálásával kapcsolatos nézetei eléggé racionálisak, és csak azt mondják el nyilvánosan, amit mindenki más magának beismer – Görögország képtelen visszafizetni adósságát, ezért bizonyos mértékű adósság-elengedés szükséges. A SYRIZA mint piaci téma valójában kezdhet halványulni, mivel néhány német törvényhozó a görög visszafizetési feltételek lehetséges könnyítéséről beszélt, és az is elhangzott, hogy bármilyen görög kormánnyal tárgyalni fognak.
  • Mai mutatószámok:Az eurózóna decemberi végleges fogyasztói bizalmi indexét és a novemberi viszonteladói értékesítését is közzéteszik.
  • Az Egyesült Királyságban a Bank of England ülést tart a jegybanki alapkamatlábbal kapcsolatban. Valószínűtlen, hogy a BOE módosítja politikáját, és a piacra gyakorolt hatás is szokás szerint minimális lesz. Az értekezletről készült jegyzőkönyv azonban valószínűleg érdekes lesz, amikor január 21-én közzéteszik. A decemberi Halifax lakásárindexet is publikálják.
  • Svédországban a Riksbank közzéteszi a legutóbbi politikai értekezletéről készült jegyzőkönyvet. Azon az értekezleten a svéd központi bank 0%-os szinten tartotta jegybanki alapkamatlábát, és nem vezetett be új könnyítési intézkedéseket. A kormányzó, Stefan Ingves elmondása szerint a Bank további bővítő intézkedéseket készít elő, amelyeket a következő értekezleten bevethet. Úgy tűnt, hogy hajlandó elhalasztani az első kamatlábemelést a refinanszírozási kamatláb útvonalának egyszerű eltolásával. A fókuszban az új könnyítési intézkedés és az áll, hogy elegendő-e a svéd gazdaság fellendítésére, különösen miután az eurózóna deflációba süllyedt.
  • Norvégia a novemberi ipari termelést teszi közzé, de nem áll rendelkezésre előrejelzés.
  • Az USA-ban közzéteszik a január 3-án végződött hétre vonatkozó, újonnan regisztrált munkanélküliek állományát.
  • Új-Zélandon a novemberi építési engedélyek száma lát napvilágot.
  • Ma beszédet tart: a bostoni Fed elnöke, Eric Rosengren szólal fel a nap folyamán.

 

Az EUR/USD pár lefelé áttörte az 1,1860-as szintet

  • Az EUR/USD pár szerdán továbbra is csökkent, mivel az eurózóna fogyasztói árindexéből kiderült, hogy az övezet decemberben deflációba süllyedt. Az árfolyam áttörte az 1,1860-as (R1) ellenállásszintté vált támaszszintet, ezért várhatóan esni fog, és teszteli a következő, 1,1775-ös (S1) akadályt a közeljövőben, amely támaszszintet a 2005. december 30-ai minimum szint határoz meg. Az RSI és az ár mozgása közötti pozitív divergencia azonban lassuló csökkenő momentumot jelez, emiatt lehetséges a kisebb visszapattanás, mielőtt bekövetkezne a következő esés. Mindazonáltal a rövid távú kilátás negatív marad, mivel az árfolyam továbbra is a fekete csökkenő tartományban van, amely a december 16-ai maximum szinttől ered. Az 1,1775-ös (S1) szint egyértelmű, lefelé való áttörése a közeljövőben valószínűleg hosszabbításokat indít el az 1,1700-as (S2) szint felé, amely a 2005. december 8-ai minimum szint. Kitekintve, a hosszú távú csökkenő trend továbbra is érvényben van.
  • Támaszszint: 1,1775 (S1), 1,1700 (S2), 1,1635 (S3)
  • Ellenállásszint: 1,1860 (R1), 1,2000 (R2), 1,2040 (R3)

 

A GBP/JPY pár vételi megbízásokat váltott ki a 179,20-as szinten

  • A GBP/JPY pár tegnap emelkedett, miután néhány vételi megbízást váltott ki a 179,20-as (S1) szinten. A rövid távú mutatószámok kedveznek ezen visszapattanás folytatódásának, és talán tesztelik a 181,50-es (R1) szintet, ezúttal ellenállásszintként. Az RSI a legalsó szintre ért túlértékesített tartományában, emelkedett és felfelé áttért 30-as szintjén, miközben az MACD – bár negatív – szintén a legalsó szintre ért és felfelé áttért indító vonalán. A 181,50-es (R1) szint felfelé való áttörése valószínűleg meghosszabbítja a bika jellegű hullámot a következő, 183,20-as (R2) ellenállásszinti akadály felé, amely a január 2. és 6. közötti csökkenés 50%-os visszatérési szintje. A napi grafikonon a 181,50-es (R1) szint lefelé történő áttörése a hibás kilengés csúcs befejeződését jelezte, és a középtávú irányt csökkenőre változtatta. A jelenlegi növekvő mozgást vagy annak bármilyen hosszabbítását növekvő korrekciós hullámként kezelném.
  • Támaszszint: 179,20 (S1), 178,00 (S2), 176,00 (S3)
  • Ellenállásszint: 181,50 (R1), 183,20 (R2), 185,00 (R3)

 

Az NZD/USD pár készen áll a 0,7800-as ellenállásszint tesztelésére

  • Az NZD/USD pár emelkedett, miután támaszszintre talált a 0,7715-ös (S1) szinten. A csütörtöki európai délelőtt során úgy tűnik, hogy a vevők készen állnak a 0,7800-as (R1) ellenállásszinti tartomány tesztelésére. Ha képesek áttörni azt, várhatóan megcélozzák a 0,7850-es (R2) ellenállásszintet. Rövid távú momentum mutatószámaink is alátámasztják ezt az elképzelést. Az RSI emelkedett, miután támaszszintre talált 50-es szintjén, miközben az MACD – amely már indító vonala felett van – pozitív jelzést kapott és felfelé mutat. Bár lehetséges a további növekvő mozgás, a pár rövid távú útvonalát oldalirányúnak tartanám. Az NZD/USD pár a 0,7625-ös (S3) támaszszint és a 0,7850-es (R2) ellenállásszint között ingadozik december eleje óta.
  • Támaszszint: 0,7715 (S1), 0,7680 (S2), 0,7625 (S3)
  • Ellenállásszint: 0,7800 (R1), 0,7850 (R2), 0,7910 (R3)

 

A WTI visszapattant marginálisan a 46,70-es szint felett

 

  • A WTI lefelé áttörte a 47,55-ös (S1) támaszszintet, de miután elérte a támaszszintet marginálisan a következő, 46,70-es (S2) akadály felett, visszapattant és ismét a 47,55-ös (S1) szint felett zajlott a kereskedés, és elérte a 49,65-ös (R1) ellenállásszinti korlátot. Bár a tegnapi emelkedés valamelyest folytatódhat, a WTI a napi grafikonon továbbra is alacsonyabb maximum szinteket és alacsonyabb minimum szinteket ér el az 50 és a 200 napos mozgóátlag alatt, ezért az általános útvonal csökkenő marad. Ezért a jelenlegi visszapattanás lehetséges hosszabbításai várhatóan rövidek lesznek. A napi momentum mutatószámokra tekintve pozitív divergencia van a 14 napos RSI és az ár mozgása között, ami további okot szolgáltat arra, hogy a növekvő korrekciós hullám egy ideig folytatódhat. Azonban nem fogadnék erre, és inkább várok a konkrét jelzésekre arról, hogy a medvék visszaszerezték az irányítást és az általános csökkenő trend folytatódik.
  • Támaszszint: 47,55 (S1), 46,70 (S2), 45,00 (S3)
  • Ellenállásszint: 49,65 (R1), 50,90 (R2), 52,00 (R3)

 

Az arany visszatérése folytatódik

  • Az arany visszatérése szerdán folytatódott, és visszakerült az 1210-es szint alá. A magasabb minimum szint valószínűsége azonban szerintem továbbra is nagy, ezért enyhén pozitív rövid távú kép tárul elém. Ha a bikák képesek átvenni az irányítást az 1197 (S1) támaszszint felett, várhatóan előidézik az 1222 (R1) ellenállásszinti tartomány ismételt tesztelését. A napi grafikonon valószínűleg fordított fej-váll alakzat formálódik, de még nem fejeződött be. Ha az alakzat befejeződött, nagyobb bika jellegű következményekkel járhat, és talán arra ösztönzi a bikákat, hogy akár az 1300-as szint fölé tereljék a küzdelmet.
  • Támaszszint: 1197 (S1), 1180 (S2), (S3)
  • Ellenállásszint: 1222 (R1), 1238 (R2), 1255 (R3)

 

Scroll To Top