Az árudevizák a fókuszban, a bizalom visszatér Tegnap eléggé csendesen zajlott a nap, eltekintve azon rövid ideig tartó izgalomtól, amikor a Svájci Nemzeti Bank (SNB) negatív kamatlábakat vezetett be.
Az árudevizák a fókuszban, a bizalom visszatér Tegnap eléggé csendesen zajlott a nap, eltekintve azon rövid ideig tartó izgalomtól, amikor a Svájci Nemzeti Bank (SNB) negatív kamatlábakat vezetett be. Az FOMC értekezlet továbbra is visszhangot keltett a piacon, és a Fed Alapok futures származtatott kamatlába további 3 bázisponttal emelkedett a hozamgörbe hosszabb végén, miközben a 10 éves futamidejű kötvények hozama még 7 bázisponttal emelkedett (szerdán is 7 bázispontos volt az emelkedés). Az USA gazdasági adatai eléggé megfeleltek a várakozásoknak és a korábbi adatoknak, ezért nem változtatták meg jelentősen az USA gazdaságáról alkotott képet. Másrészt a a német Ifo felmérés második egymást követő emelkedése és az Egyesült Királyság viszonteladói értékesítésének több mint egy évtizedet tekintve éves szinten legnagyobb mértékű emelkedése, valamint Oroszország helyzetének lecsendesülése (az USD/RUB eléggé stabil a nap folyamán, a MICEX részvényindex +4,5%) úgy tűnt, hogy nagyobb bizalmat eredményez a jövő évi globális növekedés iránt, és az árudevizák erősödtek a dollárhoz képest, bár az árucikkek árak általánosságban véve alacsonyabban voltak. Az érvelést követve ez kisebb keresletet jelent a biztonsági befektetési eszközök iránt, és a JPY és a CHF voltak a legrosszabbul teljesítő G10 devizák. A feltörekvő piacokbeli devizák vegyesen viselkedtek.
Tegnap megjegyeztem, hogy az S & P 500 az év legjobb napját zárta szerdán, azonban ezt megfejelte csütörtökön egy 2,4%-os emelkedéssel = két nap alatt 4,5%-kal emelkedett. A piacnak látszólag legutóbb 1987-ben voltak egymást követő legjobb napjai az elmúlt 12 hónapot tekintve, az akkori részvénypiaci összeomlást követően. Az a tény, hogy a részvények ilyen jól teljesítenek, miközben a kamatlábakkal és a kötvényhozamokkal kapcsolatos várakozások emelkednek, jelzi USA gazdaságába vetett bizalmat, ami valószínűleg folyamatosan támogatja az amerikai dollárt. A görög részvények elég jó napot zártak (+1,5%), miután az ellenzék SYRIZA párt vezetője elmondta, hogy adósság-elengedési megoldást kíván megtárgyalni az EU-val, és az országot továbbra is az euróövezetben kívánja tartani. Úgy tűnik, hogy a választások közeledésével visszafogja néhány szélsőségesebb pozícióját.
Az olajárak továbbra is csökkentek, miután a szaúd-arábiai olajügyi miniszter elmondta, hogy az OPEC „nehéznek vagy lehetetlennek” tartja a piaci részesedés termeléscsökkentés általi csökkentését. Azt is hozzátette, hogy optimistán tekint a jövőbe, és erre jó oka van. Az olajárak a távoli jövőbe vetítve – például 2020-ban – emelkednek, mivel sok vállalat most csökkenti befektetési terveit. Ez lehet, hogy nem gyakorol hatást az idei vagy a jövő évi termelésre, de valószínűleg korlátozza a további évek termelésének növekedését.
A Japán Nemzeti Bank változatlanul hagyta politikáját, amint az várható volt. Októberben meglepetést okoztak a piacnak az ösztönző intézkedés növelésével, valószínűleg még sok hónap eltelik, mire a BoJ változtatni fog. Japánban a fókuszban inkább Abe miniszterelnök gazdasági reformintézkedései, az úgynevezett „harmadik nyíl” gazdasági tervek állnak. Eddig azonban nem láthattunk sok hőst ott, ezért a BoJ-ra nehezedő nyomás továbbra is fennáll.
Új-Zélandon a decemberi ANZ üzleti bizalmi index és a novemberi hitelkártyás vásárlások állománya várhatóan csökkent. Ez azonban nem akadályozza meg, hogy az NZD a legjobban teljesítő G10 deviza lehessen, mivel az árudevizák helyreálltak. Mivel Új-Zéland kevés exportált energiahordozóval rendelkezik és kevésbé van kitéve a kínai építőipar hatásának, a deviza a bizalom visszatérésével várhatóan jól fog teljesíteni. Egyedül az aggasztó, hogy a monetáris politika ott változhat.
A mai események: Az európai nap során közzéteendő német novemberi termelői árindex várhatóan gyorsuló csökkenést (éves szinten -1,1%) jelez; korábban éves szinten -1,0% volt. Ez azt jelezné, hogy az eurózóna deflációs kockázata folytatódik vagy akár fokozódik. Az övezet októberi folyó fizetési mérlege is napvilágot lát.
Norvégia hivatalos munkanélküliségi rátája decemberben várhatóan kissé emelkedett. A csökkenő olajárakon kívül a kedvezőtlenebbé váló fundamentális tényezők várhatóan nyomást gyakorolnak a norvég koronára.
Kanada novemberi fogyasztói árindexében várhatóan lassulás mutatkozott, miközben a mag fogyasztói árindex az előrejelzés szerint gyorsult. Bár a BoC inflációs célkitűzése a teljes fogyasztói árindexben van meghatározva, a Bank politikai okok miatt a „mag” fogyasztói árindexet is figyelemmel kíséri. Általánosságban véve, mivel mind a teljes, mind a mag fogyasztói árindex a Bank célkitűzés szerinti tartományában van, ez várhatóan támogatja a kanadai dollárt. Az októberi viszonteladói értékesítést is közzéteszik.
Ma három személy tart beszédet: A chicagói Fed elnök, Charles Evans, a San Franciscó-i Fed elnök, Williams és a richmondi Fed elnök, Jeffrey Lacker. Mindannyian szavazó tagok 2015-ben. Evans közismerten enyhítés-párti, Williams az enyhítés-párti felé hajlik, Lacker pedig megszorítás-párti. Williams és Lacker a monetáris politika és az USA gazdasága témában tartanak előadást; figyeljük meg az előrejelzéseikkel kapcsolatos megjegyzéseket is. Williams 3%-os növekedést jelez előre 2015-re, miközben Lacker legutóbbi megjegyzései szerint ez 2%-2,5% lesz.
A Piac
Az EUR/USD pár éppen az 1,2250-es szint felett van
Az EUR/USD pár csütörtökön csökkent, miután a Svájci Nemzeti Bank úgy döntött, hogy negatív kamatlábakat vezet be. Az USD/CHF pár emelkedésének hatására az EUR/USD pár nyomás alatt maradt az EUR/CHF küszöbérték miatt, és lefelé nyomta az EUR/USD párt, amely egymás után két támaszszintet tört át. A pár lefelé áttörte az 1,2300-as szintet, és támaszszintre talált néhány pippel az 1,2250-es (S1) támaszszint felett. Az 1,2250-es (S1) támaszszint áttörésének hatására biztos lennék a további csökkenéseket illetően. A rövid távú momentum mutatószámaink alátámasztják az 1,2250-es (S1) szint kezdeti tesztelésének valószínűségét. Az RSI támaszszintre talált 30-as szintjén és lefelé mutat, miközben az MACD – amely már indító vonala alatt van – tovább haladt a negatív tartományba. A momentum jelzések fokozzák a további csökkenések valószínűségét, de amint az korábban elhangzott, az 1,2250 (S1) támaszszinti akadály egyértelmű áttörése szükséges a további csökkenésekhez. Hosszabb távon az árfolyam struktúrája továbbra is alacsonyabb maximum szinteket és alacsonyabb minimum szinteket ér el az 50 és a 200 napos mozgóátlag alatt, ezért az általános útvonal csökkenő marad.
• Támaszszint: 1,2250 (S1), 1,2160 (S2), 1,2120 (S3)
• Ellenállásszint: 1,2345 (R1), 1,2410 (R2), 1,2470 (R3)
Az USD/JPY pár konszolidációs módban van
Az USD/JPY pár csütörtökön konszolidált, és a 120,00-s (R1) pszichológiai szint alatt maradt. Várnék arra, amíg bekövetkezik a szint felfelé való áttörése, hogy további emelkedésnek lehessünk tanúi talán a következő, 121,85-ös (R2) ellenállásszintig. A rövid távú momentum jelzésekre tekintve látható, hogy az RSI éppen az 50-es szint felett maradt, miközben az MACD – amely már indító vonala felett van – pozitív tartományba került. A vegyes momentum jelzések az emelkedés megállására utalnak, legalábbis ideiglenesen; ahhoz, hogy biztos lehessek a további emelkedéseket illetően, várnék, amíg bekövetkezik a 120,00-s (R1) kulcsfontosságú szint felfelé való áttörése. A hosszabb távú trendet tekintve az árfolyam struktúrája továbbra is magasabb maximum szinteket és magasabb minimum szinteket tartalmaz az 50 és a 200 napos mozgóátlag felett, ami által a pár általános útvonala növekvő marad.
• Támaszszint: 117,35 (S1), 115,45 (S2), 114,700 (S3)
• Ellenállásszint: 120,00 (R1), 121,85 (R2), 122,44 (R3)
A GBP/USD pár veszített csökkenő momentumából
A GBP/USD pár csütörtökön emelkedett, és visszaszerezte szerdai veszteségeinek felét. A mozgás azonban megállt éppen az 1,5655-ös szint felett és néhány pippel az 50 periódusú mozgóátlag alatt. Mivel nincs egyértelmű trend irány a 4 órás grafikonon, továbbra is semleges álláspontra helyezkednék, ami a rövid távú képet illeti. Ezt alátámasztják a vegyes rövid távú momentum jelzések. Az RSI ellenállásszintre talált az 50-es szinten és lefelé mutat, miközben az MACD felfelé áttért indító vonalán és felfelé tart a zérus vonalon való áttéréshez. A hosszabb távú trendet tekintve továbbra is úgy vélem, hogy amíg a GBP/USD pár a 80 napos exponenciális mozgóátlag alatt van, az általános útvonal negatív irányú marad. Napi momentum mutatószámaink azonban emelkednek, jelezve, hogy a csökkenés bizonyos mértékben veszített csökkenő momentumából, és növekvő korrekciót láthatunk, mielőtt az eladók ismét felülkerekednek.
• Támaszszint: 1,5550 (S1), 1,5500 (S2), 1,5420 (S3)
• Ellenállásszint: 1,5740 (R1), 1,5790 (R2), 1,5830 (R3)
A WTI összeomlott, és egymás után két támaszszintet tört át
A WTI összeomlott és egymás után két támaszszintet tört át, miután ellenállásszintre talált az 58,60-as (R2) tartomány közelében. A csökkenés megállt néhány centtel az 53,80-as (S1) támaszszint felett. A rövid távú momentum mutatószámok jelzik, hogy a partvonalra kell mennünk, és várnunk kell az 53,80-as (S1) támaszszinti akadály lefelé történő áttörésére, hogy biztosak lehessünk a további csökkenéseket illetően. A napi grafikonon az általános útvonal csökkenő marad, és napi technikai mutatószámaink is alátámasztják ezt az elgondolást. A napi RSI és a napi MACD szélsőségesen alacsony szintjeiken maradnak, és mindkettő oldalirányba mutat, ami miatt jelenleg semleges álláspontra helyezkedem. Elismétlem, hogy az 53,80-as (S1) szint egyértelmű áttörése szükséges az újabb csökkenéshez.
• Támaszszint: 53,80 (S1). 54,80 (S2), 53,80 (S3)
• Ellenállásszint: 56,25 (R1), 58,60 (R2), 60,00 (R3)
Az arany megmaradt az 1210-es és az 1190-es szint között
Az arany rövid időre jelentősen emelkedett, hogy tesztelje az 1210-es (R1) ellenállásszinti tartományt, majd visszatért, és továbbra is az 1200-as szint körül mozgott. Az ár az 1210 (R1) ellenállásszinti tartomány és az 1190 (S1) támaszszint között marad, és a bármelyik irányban történő, egyértelmű áttörés valószínűleg meghatározza a rövid távú irányt. A rövid távú momentum jelzésekre tekintve látható, hogy az RSI éppen az 50-es szint alatt van, miközben az MACD – bár negatív tartományban van – felfelé áttért indító vonalán. Mindkét momentum mutatószám oldalirányba mutat, ami tükrözi a piac tanácstalanságát.
• Támaszszint: 1190 (S1), 1186 (S2), 1175 (S3)
• Ellenállásszint: 1210 (R1), 1215 (R2), 1235 (R3)