Technikai elemzés: Forex, tőzsde, deviza, arany, olaj – 2014.12.18

Most jelentős időre türelmesnek kell lennünk Az FOMC értekezlet úgy alakult, ahogyan arra nagyrészt számítottak: mellőzték a „jelentős időre” frázist, és a Bizottság ehelyett így nyilatkozott: „türelmesek lehetünk a monetáris politikai álláspont normalizálásának megkezdését illetően”.

 

Most jelentős időre türelmesnek kell lennünk Az FOMC értekezlet úgy alakult, ahogyan arra nagyrészt számítottak: mellőzték a „jelentős időre” frázist, és a Bizottság ehelyett így nyilatkozott: „türelmesek lehetünk a monetáris politikai álláspont normalizálásának megkezdését illetően”. A nyilatkozat enyhítés-párti volt abban a tekintetben, hogy megpróbálták elmosni a különbséget; ezért elmondásuk szerint az új frázis „konzisztens” volt a korábbival – ez esetben miért kell megváltoztatni? De a Fed elnöke, Janet Yellen határozottan a megszorítás-párti oldalra hajlott azáltal, hogy sajtókonferenciáján tisztázta: az új frázis azt jelenti, hogy „legalább a következő néhány értekezlet ideje alatt” nem kezdik meg a kamatlábemelést, tehát 2015 áprilisáig nem kerül sor arra. Ez korábban van, mint ahogyan arra előzőleg számítottak. Ezenkívül kifejezetten elmondta, hogy a kamatlábemelésre azon értekezleteken kerülhet sor, amelyekhez nincs sajtókonferencia beütemezve, ami miatt az időzítés nehezebben jelezhető előre (nincs sajtókonferencia előjegyezve jövő év áprilisára, júliusára és októberére). Világos, hogy a piacok volatilitása és Oroszország problémái nem hatnak annyira gondolkodásukra – a hazai USA-beli gazdaságra és különösen a javuló munkaerő-piacra összpontosítanak.

Egyúttal az FOMC tagok előrejelzéseiben szereplő „pontozott mező” alacsonyabb súlyozott átlagú előrejelzést eredményezett a Fed Alapok kamatlábát illetően (2015 és 2016 vége), de ez csak 14 bázispontos vagy fél kamatláb-emelésnyi (a 2017-es év végére csupán 4 bázisponttal alacsonyabb). Ezenkívül a 2015-ös és 2016-os évvel kapcsolatos nézetek közötti szórás jelentősen csökkent, ami jelzi, hogy a Bizottság véleményei kezdenek egy irányba tartani, még akkor is, ha ezúttal több ellenkező nézetet valló volt (két megszorítás-párti, egy enyhítés-párti). Ennek eredményeképpen a Fed Alapok futures származtatott kamatlába 11 bázisponttal emelkedett a hozamgörbe hosszabb végén. A hírek alátámasztják nézetünket, miszerint a dollár rallyja valószínűleg folytatódik.

A piac vélekedése gyors és egyöntetű volt: minden dollár jelzésű eszköz erősödött. A dollár erősödött, az USA-beli részvények 2014-ben a legjobb napjukat élték, a hitel spreadek pedig szűkültek. Ez elég nagy előrelépés a megszorítás-pártibb nézetet illetően. A piacok alapvetően jó hangulata azonban legalább annyira betudható az olajjal és Oroszországgal kapcsolatos eseményeknek, mint a Fed-nek.

Véget ért az olaj/rubel pánik? Az olajárak tegnap visszapattantak; a Brent futures 5,8%-kal emelkedett a napközbeni kereskedés során. Nehéz megmondani, mi okozta a fordulatot: Az USA-beli nyersolaj-készletek a vártnál sokkal kisebb mértékben csökkentek, és a WTI készleteiben jelentős növekedés történt, de néhány üzemanyag készletei a vártnál jobban csökkentek. Többnek tűnik, mint egy hirtelen hangulatváltás és short-zárás rally, mintha a fundamentális hírekre adott reakció lenne. A RUB is helyreállt, és 16%-kal erősödött a dollárhoz képest, mivel a központi bank beavatkozott a deviza támogatása érdekében, és módosította az elszámolási szabályokat, amivel segít a bankoknak lépést tartani. Nem mondanám, hogy ezen eszközök esetében vége van a problémáknak. Különösen az orosz gazdaság szembesül hosszú távú nehézségekkel, ami továbbra is nyomást gyakorol a devizára. Azonban úgy tűnik, hogy az olajban és a rubelben történő egyutas kereskedésnek vége, és esetleg nagyobb volatilitás várható (pozitív és negatív napokkal) innen. Egyelőre további átlagos korrekcióra számíthatunk.

A görög parlament egyöntetűen elutasította a kormány elnökjelöltjét, aki csak 160 szavazatot kapott. Ez a várakozások legalsó szintje volt, és messze van a 180 szavazattól, amely a januári általános választások elkerüléséhez szükséges. A következő szavazást jövő hét keddre tűzték ki, és ez jelentéktelen, mivel majdnem biztosan azonos eredménnyel zárul. A kulcsfontosságú végső szavazásra december 29-én kerül sor. Ha a kormány képtelen további 20 szavazatra szert tenni – ami eléggé nehéznek tűnik -, akkor a közvélemény-kutatások szerint valószínűleg a bal oldali ellenzéki párt, a SYRIZA kerül hatalomra, akik politikája szerint újra fogják tárgyalni az EU Görögország segélyezésével kapcsolatos feltételeit. Ekkor a valószínűség szerint egy ellenállhatatlan erő találkozik a mozdíthatatlan tárggyal – cselekszenek, vagy Görögország kilép az euróövezetből? De ha erre kerülne a sor, a SYRIZA hátrálni fog, nehogy kiüssék a nyeregből, de az életben semmi sem biztos.

A mai menetrend: Ma viszonylag eseményszegény a naptárunk. Az európai időszakban a fő esemény a decemberi német Ifo felmérés közzététele lesz. Várhatóan mindhárom index emelkedett. A hét korábbi részében közzétett ZEW felmérés váratlan emelkedését követően úgy vélem, hogy az Ifo felmérés is felülmúlhatja az előrejelzést. Ez kedvezhet az EUR/USD pár növekvő korrekciós fázisának folytatódását tekintve, mivel jelzi, hogy az övezet növekedési motorja ismét lendületbe jött.

Az Egyesült Királyságban a viszonteladói értékesítésben (az üzemanyagok kivételével) novemberben várhatóan lassulás következett be az előző hónaphoz képest.

Az USA-ban a decemberi előzetes Markit szolgáltatási szektorbeli és kompozit PMI-indexet, valamint a philadelphiai Fed üzleti aktivitási indexet is közzéteszik azonos hónapra vonatkozóan. Az újonnan regisztrált munkanélküliek állománya is napvilágot lát a december 13-án befejeződött hétre vonatkozóan. A Konferenciatanács novemberi vezetői indexét is publikálják.

A Piac

Az EUR/USD pár az 1,2320-as szintre csökkent

Az EUR/USD pár szerdán csökkent, miután a Wall Street Journalban szerepelt az EKB Igazgatótanácsának tagja, Benoit Coeure, aki arra célzott, hogy az EKB tervei szerint nagyszabású eszközvásárlást fog végrehajtani az államkötvényekre összpontosítva. A mozgást megállította az ellenállásszintté vált támaszszint (1,2410 – R1). A pár tovább csökkent az FOMC döntése és a Fed elnöke, Janet Yellen sajtókonferenciája után. Az EUR/USD pár támaszszintre talált az 1,2320-as (S1) szinten, amely körül a csütörtöki korai európai órákban mozgott. A rövid távú momentum mutatószámokra tekintve látható, hogy az RSI támaszszintre talált a 30-as szinten és felfelé mutat, miközben az MACD negatív tartományba csökkent, de a legalsó szintre érés jeleit mutatja, és hajlandó fordulatot venni. Ezen jelzések arra utalnak, hogy kisebb növekvő mozgásra kerülhet sor, mielőtt a medvék ismét felülkerekednek. A napi grafikonon az árfolyam struktúrája továbbra is alacsonyabb maximum szinteket és alacsonyabb minimum szinteket ér el az 50 és a 200 napos mozgóátlag alatt, ezért az általános útvonal csökkenő marad.

• Támaszszint: 1,2320 (S1), 1,2300 (S2), 1,2250 (S3)

• Ellenállásszint: 1,2410 (R1), 1,2450 (R2), 1,2470 (R3)

Az USD/JPY pár ismét az 117,35-ös szint felett van

Az USD/JPY pár szerdán emelkedett, és felfelé áttörte a támaszszintté vált ellenállásszinti akadályt (117,35 – S1). A mozgás megállt néhány pippel a 119,10-es (R1) ellenállásszint alatt, és teszteli ezt a szintet a korai európai órákban. A rövid távú momentum jelzésekre tekintve látható, hogy az RSI ellenállásszintre talált éppen az 50-es szint felett és csökkent, miközben az MACD a legalsó szintre ért, felfelé áttért indító vonalán és a pozitív tartomány felé tart. A vegyes momentum jelzések az emelkedés megállására utalnak, legalábbis ideiglenesen; a további emelkedéseket illetően várnék, amíg bekövetkezik a 120,00-s (R2) szint felfelé való áttörése. A hosszabb távú trendet tekintve az árfolyam struktúrája továbbra is magasabb maximum szinteket és magasabb minimum szinteket tartalmaz az 50 és a 200 napos mozgóátlag felett, ami által a pár általános útvonala növekvő marad.

• Támaszszint: 117,35 (S1), 115,45 (S2), 114,700 (S3)

• Ellenállásszint: 119,10 (R1), 120,00 (R2), 121,85 (R3)

A GBP/USD pár csökkent a növekedéssel és az inflációval kapcsolatos fokozott kockázat miatt

A GBP/USD pár a kedvező munkaerő-piaci adatok ellenére szerdán jelentősen csökkent. A csökkenés akkor következett be, miután a BoE december eleji politikai értekezletéről készült jegyzőkönyv feltárta, hogy a Monetáris Politikai Bizottság tagjainak többsége szerint fokozottan fennáll annak kockázata, hogy a növekedés a vártnál nagyobb mértékben lanyhul, vagy hogy az infláció a vártnál hosszabb ideig a célkitűzés alatt marad. Az árfolyam tovább csökkent az FOMC értekezletet követően, de a mozgás megállt az 1,5550-es (S1) támaszszinti tartományban. Mivel nincs egyértelmű trend irány a 4 órás grafikonon, semleges álláspontra helyezkednék, ami a rövid távú képet illeti. A GBP/USD pár továbbra is konszolidációs módban mozog november eleje óta, bár az árfolyam valószínűleg trendje inkább lefelé, mintsem felfelé mozog. A hosszabb távú trendet tekintve továbbra is úgy vélem, hogy amíg a GBP/USD pár a 80 napos exponenciális mozgóátlag alatt van, az általános útvonal negatív irányú marad.

• Támaszszint: 1,5550 (S1), 1,5500 (S2), 1,5420 (S3)

• Ellenállásszint: 1,5655 (R1), 1,5740 (R2), 1,5800 (R3)

A WTI vételi megbízásokat kapott az 54,80-as szint közelében

A WTI szerdán jelentősen emelkedett, miután néhány vételi megbízásra talált az 54,80-as (S2) szint közelében, de az előremenetel megállt néhány centtel az 56,25-ös (S1) támaszszintté vált ellenállásszint felett. Hosszabb távon az általános útvonal csökkenő marad, és napi technikai mutatószámaink is alátámasztják ezt az elgondolást. Azonban talán néhány további emelkedést láthatunk, mielőtt az eladók ismét felülkerekednek. Az 50 és a 200 napos mozgóátlag az árfolyam struktúrája felett maradnak és továbbra is csökkenő az irányuk. A 14 napos RSI túlértékesített tartományában marad és felfelé mutat, miközben a napi MACD – bár szélsőségesen alacsony szinteken van – úgy tűnik, hogy hajlandó áttérni indító vonalán. Ezen momentum jelzések jelentős csökkenő momentumot tárnak elénk, és fokozzák annak valószínűségét, hogy az olajárak a közeljövőben csökkenni fognak. Amint az korábban elhangzott, kis növekvő korrekciós hullámokra kerülhet sor.

• Támaszszint: 56,25 (S1). 54,80 (S2), 53,80 (S3)

• Ellenállásszint: 58,60 (R1), 60,00 (R2), 62,00 (R3)

Az arany az 1190-es szint felett marad

Az arany szerdán rövid időre csökkent, majd visszapattant, miután támaszszintre talált éppen az 1186-os (S2) tartomány alatt. Az árfolyam a 200 periódusú mozgóátlag alatt marad; ha bekövetkezik ezen akadály felfelé való áttörése, akkor várhatóan megcélozza az 1210-es (R1) ellenállásszintet. A rövid távú momentum jelzésekre tekintve látható, hogy az RSI ismét támaszszintre talált a 30-as szinten és emelkedett, miközben az MACD – bár negatív tartományban van – felfelé áttért indító vonalán. Ez valószínűleg jelzi, hogy az eladók képtelennek látszanak az ár lefelé nyomására, ezért az 1210-es (R1) ellenállásszinti akadály ismételt tesztelése lehetségesnek tűnik.

• Támaszszint: 1190 (S1), 1186 (S2), 1175 (S3)

• Ellenállásszint: 1210 (R1), 1215 (R2), 1235 (R3)

Scroll To Top