Technikai elemzés: Forex, tőzsde, deviza, arany, olaj – 2014.12.12

Az USA-ban a tegnap közzétett, vártnál magasabb viszonteladói értékesítés hatására a részvények árfolyama 1,4%-kal emelkedett reggel; az energiaipari részvények voltak a legerősebbek, de az olajárak ismételt (nyilvánvaló ok nélküli) csökkenésének hatására 1%-kal csökkent a részvények árfolyama maximum szintjükről, és az energiaipar nyújtotta a legrosszabb teljesítményt.

Az árudevizákat letaglózta az olajárak csökkenése A befektetők továbbra is küzdenek az alacsonyabb olajárak következményeivel. Az alacsonyabb árak jók a gazdaságnak, mivel több készpénz lesz a fogyasztók kezében? Vagy negatívan hatnak, mivel kevesebb tőkekiadást (az olajipar tőkekiadása az összes S & P 500 vállalat tőkekiadásának kb. egyharmadát teszi ki) jelentenek? Az USA-ban a tegnap közzétett, vártnál magasabb viszonteladói értékesítés hatására a részvények árfolyama 1,4%-kal emelkedett reggel; az energiaipari részvények voltak a legerősebbek, de az olajárak ismételt (nyilvánvaló ok nélküli) csökkenésének hatására 1%-kal csökkent a részvények árfolyama maximum szintjükről, és az energiaipar nyújtotta a legrosszabb teljesítményt. Eközben a VIX index (a részvényopciók származtatott volatilitása) ismét emelkedett – ami 2011 óta a legnagyobb négynapos emelkedést jelentette -, mivel a befektetők aggódtak amiatt, hogy az olajárak csökkenése megingathatja a pénzügyi piacok stabilitását.

Nekem személy szerint van autóm, de nincs olajkutam, ezért az alacsonyabb olajárak előnyt jelentenek számomra, és feltételezhetően más fogyasztók is azonos cipőben járnak. Számomra logikátlannak tűnik azon elgondolás, miszerint ha a vállalatok nem költenek olajkutak fúrására, akkor egyáltalán nem is költenek pénzt. Mivel a fogyasztók a benzin mellett másra is költenek, más vállalatok is befektetnek egyéb dolgokba, például autógyárakba. Természetesen a dolgok eltérőek lehetnek a nulla marginális költségű gazdaságban. Ha pénzüket tankolás helyett zeneletöltésre fordítják, akkor a szerverállomásokat kell valamelyest bővíteni, de a befektetésre és a foglalkoztatásra gyakorolt gazdasági hatás valószínűleg nem lesz akkora, mintha olajkutakat fúrnának.

Az AUD jelentősen gyengült, miután az Ausztrál Nemzeti Bank (RBA) kormányzója, Stevens interjút adott az Australian Financial Review részére. Elmondása szerint „eléggé valószínű”, hogy az AUD egy év múlva alacsonyabb szintre kerül, valamint csökkentette az ausztrál dollárral kapcsolatos célkitűzését. “… Egy évvel ezelőtt azt mondtam, hogy a 85 amerikai cent valószínűleg jobb, mint 95. Ha pedig egy adatot kellene most kiemelnem, azt mondanám, hogy 75 valószínűleg jobb, mint 85” – nyilatkozott Stevens. Mivel a deviza most 83 USA cent körül mozog, még további jelentős csökkenő mozgások következhetnek be. A lassúbb kínai növekedés és az áruk árainak csökkenése várhatóan továbbra is lefelé ható nyomást gyakorol az ausztrál dollárra.

A többi árudeviza is nyomás alatt volt az olajárak csökkenése miatt. Az USD/CAD pár új maximum szintet ért el, mivel a Kanadai Nemzeti Bank kormányzója, Poloz szerint Kanada munkaerő-piaca még mindig jelentős többletkapacitást tartogat. A legtöbb feltörekvő piacokbeli deviza is nyomás alatt volt az olajtermelők miatt: MXN, BRL, RUB és IDR. Az olajimportőr devizák, pl. SGD, KRW és TWD, az amerikai dollárhoz képest is gyengültek, de a közelébe se kerültek.

A mai piac: Az európai délelőtt során Svédország novemberi PES munkanélküliségi rátája a várakozásoknak megfelelően az októberi 4,2%-ról 4,1%-ra csökkent. Ez megfelelt a havi hivatalos munkanélküliségi ráta csökkenésének, és kis hatást gyakorolt a svéd koronára, amely gyengült az adat miatt. A csütörtöki adatok azonban arra utaltak, hogy az ország megragadt a deflációban, ami megerősíti azon várakozásainkat, hogy a Riksbank valószínűleg rendhagyó intézkedések felé tart, talán már hamarosan, a jövő heti értekezleten. Végezetül az eurozóna ipari termelése az előrejelzés szerint októberben lassult.

Az USA-ban a novemberi teljes termelői árindex várhatóan éves szinten 1,4%-kal emelkedett, ami lassulást jelent az októberi, éves szinten +1,5%-hoz képest, miközben a mag ráta (az élelmiszerek és az energiaipari termékek kivételével) az előrejelzés szerint éves szinten változatlanul +1,8%-os emelkedést mutatott. Ez várhatóan nem okoz jelentősebb mozgást a piacon. A Michigani Egyetem előzetes decemberi fogyasztói hangulatindexe az előrejelzés szerint mérsékelten emelkedett.

Pénteken csak egy személy tart beszédet: A Norges Bank kormányzója egy oslói eseményen szólal fel. Nem valószínű, hogy a piacot jobban meglepi, mint azt a tegnapi betéti kamatláb csökkentésével tette. Megjegyzései azonban kiválthatják a deviza további gyengülését.

Vasárnap tartják Japánban az alsóházi választásokat. Az általános eredmény nem kérdéses: a kormányzó Liberális Demokrata párt fog győzni. Az egyetlen kérdés az, hogy milyen nagy arányú lesz a győzelem. Jelenleg 294 helyet foglalnak el a 475-ből. Ha kétharmados többségbe kerülnek (317 hely), akkor nem kell többé koalícióban kormányozniuk a Komei Párttal. Mivel a közvélemény-kutatások egyértelműen az LDP győzelmét jelezték előre, a nem LDP-pártiak elveszítik szavazásbeli érdekeltségüket, ami még valószínűbbé teszi a nagyarányú győzelmet. Ha hatalmas többségbe kerülnek, akkor aggályok merülhetnek fel azzal kapcsolatban, hogy a kormány a gazdasági célok helyett Abe miniszterelnök szociális és politikai céljaira helyezheti a hangsúlyt. Ez kedvezőtlen lehet a részvények számára, és az USD/JPY pár csökkenhet. Másrészt, ha koalíción keresztül maradnak hatalmon, akkor ez a győzelem megerősítené pozícióikat a Pénzügyminisztériummal és saját pártjukban lévő, a „harmadik nyíl” strukturális reformot ellenzőkkel folytatott tárgyalásokban. Ez kedvező lehet a japán részvények számára, így az USD/JPY pár emelkedhet. A helyek jelentős elvesztése lenne a legnagyobb meglepetés, aminek hatására a részvények árfolyama és az USD/JPY pár valószínűleg csökkenne, mivel az veszélybe sodorná reformpolitikájukat.

A Piac

Az EUR/USD pár visszatért a csökkenő trendvonal alá

Az EUR/USD pár csökkent, miután ellenállásszintre talált a 200 periódusú mozgóátlag közelében, és a fekete csökkenő trendvonal alatt zajlott a kereskedés. Mivel azonban a pozitív divergencia a rövid távú mutatószámok és az ár mozgása között továbbra is érvényben van, a magasabb minimum szint és a trendvonal ismételt felfelé való áttörésének valószínűsége továbbra is fennáll. Az 1,2450-es (R2) szint felfelé való áttörése megerősítheti a valószínűséget, és megcélozza az 1,2515-ös (R3) ellenállásszintet. A napi grafikonon az ár struktúrája továbbra is alacsonyabb maximum szinteket és alacsonyabb minimum szinteket ér el az 50 és a 200 napos mozgóátlag alatt, ezért az általános útvonal csökkenő marad. Azonban továbbra is pozitív divergencia van a napi momentum mutatószámok és az ár mozgása között, ami jelzi, hogy a hosszabb távú csökkenő trend veszít momentumából, és további növekvő korrekciós hullámok közeledhetnek.

• Támaszszint: 1,2360 (S1), 1,2300 (S2), 1,2250 (S3)

• Ellenállásszint: 1,2410 (R1), 1,2450 (R2), 1,2515 (R3)

 

Az USD/JPY pár vételi megbízásokat kapott a 117,35-ös szint közelében

Az USD/JPY pár csütörtökön visszapattant, miután néhány vételi megbízást kapott a 117,35-ös (S1) szint közelében. Mindazonáltal szeretném látni a kulcsfontosságú 120,00-s (R1) szint ismételten felfelé való áttörését, mielőtt megbizonyosodom a növekvő mozgás felől. Amíg az árfolyam ezen szint alatt marad, látok esélyt arra, hogy a csökkenő korrekciós mozgás kissé tovább fog haladni lefelé. Napi momentum mutatószámaink alátámasztják ezt az elképzelést: a 14 napos RSI 50-es szintje közelébe csökkent, miután kilépett túlvásárolt tartományából, miközben az MACD – bár szélsőségesen magas szinteken van – indító vonala alatt van és lefelé mutat. A hosszabb távú trendet tekintve az árfolyam struktúrája továbbra is magasabb maximum szinteket és magasabb minimum szinteket tartalmaz az 50 és a 200 napos mozgóátlag felett, ami által az USD/JPY pár általános útvonala növekvő marad. Ezért a közelmúltbeli visszatérést vagy annak bármilyen hosszabbítását a hosszabb távú növekvő trend visszatérésének tartanám.

• Támaszszint: 117,35 (S1), 115,45 (S2), 114,00 (S3)

• Ellenállásszint: 120,00 (R1), 121,85 (R2), 122,50 (R3)

 

A GBP/USD pár ismét a hosszabb távú csökkenő trendvonal felé közeledik

A GBP/USD pár emelkedett, miután támaszszintre talált az 1,5650-es (S1) szinten, de az emelkedést megállította az 1,5735-ös (R1) korlát. Mivel nincs egyértelmű trend a 4 órás grafikonon, semleges álláspontra helyezkednék, ami a rövid távú képet illeti. Amíg a GBP/USD pár a 80 napos exponenciális mozgóátlaga alatt van a napi grafikonon, az általános útvonal szerintem továbbra is negatív. Mindkét napi momentum mutatószámunk emelkedik és támogatja annak valószínűségét, hogy a fekete csökkenő trendvonal közelében tesztelés vagy a szint felfelé való áttörése közeledik. Az RSI emelkedett, és most az 50-es szint közelében van, miközben az MACD indító vonala felett van és felfelé mutat. Bármely olyan bika jellegű hullámot, amely a 80 napos exponenciális mozgóátlag alatt korlátozott marad, megújult értékesítési lehetőségnek tartanám.

• Támaszszint: 1,3587 (T1), 1,5600 (T2), 1,5540 (T3)

• Ellenállásszint: 1,5735 (R1), 1,5800 (R2), 1,5950 (R3)

 

A WTI lefelé áttörte a 60,00-s szintet

A WTI csökkenése pénteken folytatódott, és lefelé áttörte a 60,00-s (R1) pszichológiai korlátot. A csökkenés néhány centtel az 58,60-as (S1) támaszszint felett érte el a támaszszintet, amely a 2009. július 10-ei minimum szint. Ezen korlát lefelé történő áttörése valószínűleg teszteli az 56,65-ös (S2) akadályt, amelyet a 2009. május 15-ei és 16-ai minimum szintek határoznak meg. Napi technikai mutatóink negatív képet tárnak elénk. Az 50 és a 200 napos mozgóátlag az árfolyam-görbe felett van és továbbra is csökkenő az irányuk. A 14 napos RSI túlértékesített tartományában marad és lefelé mutat, miközben a napi MACD – amely már szélsőségesen alacsony szinteken van – indító vonala alatt van és szintén lefelé mutat. Ezen momentum jelzések jelentős csökkenő momentumot tárnak elénk, és fokozzák annak valószínűségét, hogy az olajárak a közeljövőben csökkenni fognak.

• Támaszszint: 58,60 (S1), 56,65 (S2), 55,00 (S3)

• Ellenállásszint: 60,00 (R1), 62,00 (R2), 64,00 (R3)

 

Az arany elérte a támaszszintet az 1215-ös szinten

Az arany csütörtökön visszatért, de az ár bizonyos számú vételi megbízást váltott ki az 1215-ös (S1) szint közelében. Amíg a nemesfém a július 10-től eredő fekete csökkenő trendvonal felett van, a kilátást enyhén növekvőnek tartanám. Az 1235-ös (R1) szint egyértelmű, felfelé való áttörése valószínűleg megerősíti a valószínűséget és talán bika jellegű hosszabbításokat vált ki a következő, 1255-ös (R2) ellenállásszinti korlát felé, amelyet az október 21-i maximum szint határoz meg. Érdemes megjegyeznünk, hogy az 1255-ös (R2) akadály jelenleg egybeesik a 200 napos mozgóátlaggal. Napi mutatószámaink alátámasztják nézetemet. Mindkettő emelkedik és pozitív tartományukon belül vannak.

• Támaszszint: 1215 (S1), 1210 (S2), 1186 (S3)

• Ellenállásszint: 1235 (R1), 1255 (R2), 1270 (R3)

Scroll To Top