Rontotta egy fokozattal Japán államadós-besorolását hétfőn a Moody’s Investors Service, arra a véleményére hivatkozva, hogy egyre bizonytalanabbnak tűnik a japán kormány nagyszabású költségvetési, gazdasági és pénzügyi reformtervének végrehajthatósága, és így az adósságcsökkentési tervek teljesíthetősége is.
A nemzetközi hitelminősítő az eddigi „Aa3”-ról „A1”-re módosította a japán szuverén adósosztályzatot. Ez más hitelminősítők besorolási módszertanában „AA mínusz”-ról „A plusz”-ra történő osztályzatrontásnak felel meg.
A Moody’s új japán besorolása már öt fokozattal elmarad a lehetséges legjobb „Aaa” szinttől, és az elsőrendű „A/Aa/Aaa” kategória utolsó sávját jelenti. A Moody’s rontott besorolásával Japán három fokozatnyira került a már csak gyenge befektetői sávnak tekintett „Baa” kategóriától.
A cég a leminősítés fő indokai közül kiemelte a japán kormány döntését a forgalmi adók korábban már elhatározott újabb emelésének elhalasztásáról. A Moody’s megítélése szerint a halasztás kockázatokat jelent az államháztartási konszolidációra, hosszabb távon pedig a japán adósságdinamika fenntarthatóságára is.
A hitelminősítő szerint Japán államháztartási hiánya és adósságállománya egyaránt továbbra is nagyon magas, és az idő haladtával mind nehezebbé válik a költségvetés rendbetételét célzó tervek végrehajtása, tekintettel a japán társadalom gyors idősödésével kapcsolatos, egyre növekvő kormányzati kiadásokra.
A Moody’s kiemeli, hogy a teljes japán államadósság-ráta eléri a hazai össztermék (GDP) 245 százalékát. A cég véleménye szerint ahhoz, hogy e rendkívüli adósságráta csökkenni kezdhessen, a gazdasági és költségvetési reformok lehető legkedvezőbb elegyét kellene megvalósítani, valamint véget kellene vetni a deflációnak, és 3,5 százalékot meghaladó éves nominális GDP-növekedést kellene elérni. Tekintettel a jelenlegi hazai körülményekre, valamint a japán export lanyha keresletére, nehéz lesz megteremteni ezeket a kondíciókat – áll a hitelminősítő elemzésében.(MTI)