Koszovó nagyot lépett előre az utóbbi években, és szeretné minél hamarabb elkezdeni a tárgyalásokat az Európai Unióval a társulási megállapodásról – hangoztatta Enver Hoxhaj koszovói külügyminiszter kedden Berlinben Guido Westerwelle német külügyminiszterrel folytatott megbeszélése után.
Hoxhaj hangsúlyozta: Koszovó számos reformot hajtott végre, és elvárja az EU-tól, hogy „ne büntetesse, hanem jutalmazza” a fiatal balkáni államot.
Guido Westerwelle a koszovói-szerb viszony normalizálását sürgette a megbeszélés után tartott sajtótájékoztatón, hangsúlyozva, hogy a megbékélés az uniós integráció előfeltétele. Ugyanakkor az EU nem veszi egy kalap alá a közösséghez közeledni kívánó országokat, hanem egyesével vizsgálja előrehaladásukat – tette hozzá a német külügyminiszter. Megjegyezte: a koszovói kormánynak további erőfeszítéseket kell tennie a korrupció és a szervezett bűnözés elleni küzdelemben.
Az Európai Bizottság az eredeti tervek szerint kedden teszi közzé Szerbiáról szóló jelentését, amelyben javaslatot tesz arra, hogy mikor kezdődjenek az uniós csatlakozási tárgyalások Belgráddal. Brüsszeli értesülések szerint azonban a jelentés bemutatását néhány nappal elhalasztják, hogy maradjon idő egy újabb fordulóra az uniós közvetítéssel zajló szerb-koszovói tárgyalási folyamatban. A belgrádi és a pristinai küldöttség várhatóan szerdán folytatja az egyeztetést Brüsszelben Catherine Ashton uniós kül- és biztonságpolitikai főképviselő közreműködésével.
Az albán többségű Koszovó 2008-ban szakadt el Szerbiától, függetlenségét azonban Belgrád nem ismeri el.
A volt Jugoszlávia tagállamai közül Szlovénia 2004 óta az EU, 2007 óta pedig az euróövezet tagja, Horvátország pedig az idén júliusban nyer felvételt az EU-ba. Szerbia az uniós tagjelölti státuszt már elérte. A következő lépést az Európai Bizottságnak kell megtennie azzal, hogy kitűzi a csatlakozási tárgyalások kezdetének időpontját. Koszovó számára egyelőre a társulási megállapodás a perspektíva. A megállapodás révén az ország jóval szorosabbra fűzheti kapcsolatait az EU-val, például jóval könnyebben férhet hozzá az uniós piachoz.
Ugyanakkor Koszovó és Szerbia uniós integrációját hátráltatja a két ország közti feszült viszony. A legsúlyosabb probléma az Észak-Koszovóban regionális többséget alkotó szerbek helyzetének rendezetlensége. (MTI)