Elhunyt húsz beteg, és újabb 1374 magyar állampolgárnál mutatták ki a koronavírus-fertőzést – közölte a koronavirus.gov.hu szombaton.
A kormányzati portálon azt írták: 36 596-ra nőtt a Magyarországon azonosított fertőzöttek száma. Az elhunytak száma 933-ra emelkedett, 9683-an már meggyógyultak.
Az aktív fertőzöttek száma 25 980. Az aktív fertőzöttek 33 százaléka, az elhunytak 47 százaléka, a gyógyultak 34 százaléka budapesti. Az új, dinamikus adatszolgáltatás adatai szerint 1174 koronavírusos beteget ápolnak kórházban, közülük 110-en vannak lélegeztetőgépen.
Hatósági házi karanténban 22 780-an vannak, a mintavételek száma 815 367-re nőtt.
Kiemelték: a járvány második hulláma zajlik Magyarországon. Nő a fertőzöttek száma, ezzel együtt akár egy napon belül is dinamikusan nő és változik a kórházi ápolást igénylők, valamint a lélegeztetett betegek száma is. Ezért az egészségügyi védekezés, a kórházi munkaszervezés és az esetleges vezénylések hatékony megszervezéséért a kórházaktól még teljesebb körű, valós idejű adatszolgáltatást kérnek a náluk ápolt koronavírusos betegek és a lélegeztetést igénylők számáról.
A kormány célja, hogy az ország működőképességét megtartsa, és ne hagyja, hogy a vírus megbénítsa a mindennapokat, ehhez azonban az általános óvintézkedések betartására van szükség – írták.
Felhívták a figyelmet arra, hogy kötelező a maszk használata az üzletek és a tömegközlekedési eszközök mellett a mozikban, a színházakban, a bevásárlóközpontok területén, az egészségügyi és szociális intézményekben, valamint az ügyfélfogadási irodákban. Este 11 után a vendéglátóhelyeket és szórakozóhelyeket be kell zárni.
Kiemelten fontos az idősek és krónikus betegek védelme. Az időseket is kérik, hogy fokozottan figyeljenek magukra és az általános óvintézkedések betartására. A kórházakban és az idősotthonokban látogatási tilalom van. Az idősotthonok fenntartóinak pedig mindent meg kell tenniük a fertőzések elkerüléséért – hangsúlyozták.
Közölték azt is, hogy a kormány – az egészségügyi védekezés fenntartása mellett – további gazdaságvédelmi és családvédelmi intézkedéseken dolgozik.
„Tartsuk be a szabályokat, és akkor együtt újra sikerülni fog” – írták.
Az oldal térképe alapján eddig Budapesten (12 372) és Pest megyében (4699) regisztrálták a legtöbb fertőzöttet. Ezt követi Győr-Moson-Sopron (2155), Borsod-Abaúj-Zemplén (1849), Hajdú-Bihar (1685), Csongrád-Csanád (1603) és Szabolcs-Szatmár-Bereg megye (1584). A fertőzésben legkevésbé érintett megye Tolna (335).(MTI)