Fed-hét: A héten a fókuszban a Fed áll. Ennek oka az, hogy pénteken a New York-i Fed közzétette legutóbbi gazdasági előrejelzéseit, miközben a philadelphiai Fed publikálta a 2. negyedéves „Survey of Professional Forecasters” (SPF) felmérést.
IronFX napi elemzés:
- Fed-hét: A héten a fókuszban a Fed áll. Ennek oka az, hogy pénteken a New York-i Fed közzétette legutóbbi gazdasági előrejelzéseit, miközben a philadelphiai Fed publikálta a 2. negyedéves „Survey of Professional Forecasters” (SPF) felmérést. A NY-i Fed eléggé optimista: szerintük a munkanélküliségi ráta idén 6,1%-ig csökken, jövőre pedig eléri az 5,4%-ot, miközben a PCE-deflátor az év végére várhatóan 1,6%, majd 2015 végére 1,9% lesz, amely éppen a Fed célkitűzésénél van. A szakértő előrejelzők előrejelzése szerint a munkanélküliség 6,2% lesz az idei év végén, de a Fed-nél sokkal kevésbé voltak optimisták az azt követő időszakra: szerintük a ráta 2016-ban átlagosan 5,6%, 2017-ben pedig 5,7% lesz, amely magasabb szinten van, mint a NY-i Fed 2015 végére vonatkozó becslése. A NY-i Fed előrejelzései az FOMC-hez viszonyítva is optimisták. Például az FOMC tagjainak „központi tendenciája” a munkanélküliséget illetően nem érte el a NY-i Fed 2015-ös célkitűzését egy évvel későbbig (5,2%-5,6%), miközben a mag PCE-előrejelzés a jövő évre 1,6%-2,0%, 2016-ra pedig 1,8%-2,0%. A NY-ig Fed előrejelzése a szakértő elemzők és az FOMC várakozásainál jelentősebb növekedéssel kapcsolatos előrejelzésből ered.
- A kérdés az, hogy vajon ezen előrejelzések befolyásolják-e az FOMC tagok gondolkodását, és előidézik-e előrejelzéseik korrigálását. Az FOMC elnöke, Yellen például látszólag úgy véli, hogy a munkanélküliség még egy évig nem kerül olyan alacsony szintre. Másrészt a megszorítás-párti St. Louis-i Fed elnök, Bullard (nem szavazó tag) pénteken elmondta, hogy a munkanélküliség az idei év végére valószínűleg 6% alá csökken, ami megalapozza a Fed első megszorítását a 2015-ös év 1. negyedévének végén. Ez a piaci várakozásoknál korábbra esik; a Fed Alapok futures jelenlegi előrejelzése szerint a Fed Alapok kamatlába (most kb. 0,09%) vissza fog térni a hivatalos 0,25%-os célkitűzéshez kb. 2015. májusra vagy júniusra, és az első emelkedés (0,5%-ra) októberben fog bekövetkezni.
- Nem kell sokáig várnunk arra, hogy megtudjuk, mit gondolnak a Fed tagjai ezen előrejelzésekről, mivel ezen a héten sokuk beszédet tart (a mai nappal kezdődően). A Fed előző elnöke, Ben Bernanke moderált beszélgetést folytat majd a Fehér Ház előző személyzeti vezetőjével, miközben a San Franciscó-i Fed elnöke, John Williams és a dallasi Fed elnöke, Richard Fisher egy konferencián szólalnak fel. Bernanke a közelmúltban a befektetőknek rendezett privát vacsorán szólalt fel (a jelentések szerint beszédenként 250 000 $-os díjért), és látszólag azt mondja, hogy a kamatlábak határozatlan ideig alacsony szinten maradnak. „A New York-i étteremből legalább egy vendég távozott azzal a benyomással, hogy a most 60 éves Bernanke szerint nem várható, hogy életében a Fed Alapok kamatlába… visszatér hosszú távú, kb. 4%-os átlagához”. Egy amerikai férfi átlagos várható életkora kb. 76 év, tehát az illető látszólag legalább további 16 évről beszél, amikor a kamatláb 4% alatt lesz.
- Kedden a philadelphiai Fed elnöke, Plosser és a New York-i Fed elnöke, Dudley tart beszédet. Dudley is beszédet tart szerdán, röviddel azelőtt, mielőtt a Fed elnöke, Janet Yellen beszédet tart a New York-i Egyetem végzőseinek a Yankee Stadionban. A Kansas City-beli Fed elnöke, George és a minneapolisi Fed elnöke, Kocherlakota szerdán szólalnak fel, az FOMC pedig közzéteszi az április 29-én és 30-án tartott politikai értekezletének jegyzőkönyvét. Végezetül pedig Williams pénteken is beszédet tart. Egy témát biztosan megvitatnak ezen beszédek során, és a jegyzőkönyv nem csak azt fogja tartalmazni, hogy a Fed esetleg mikor emeli a kamatlábakat, hanem azt is, hogy hogyan: hogy a Fed vajon ragaszkodik-e a Fed Alapok célkitűzés szerinti árfolyamának módosításához vagy további eszközöket vet be, például módosítja a bankoknak a Fed-nél elhelyezett tartalékért fizetendő kamatlábat vagy napi visszavásárlási megállapodást köt a pénzpiaci alapokkal.
- Mindenesetre a fókuszban a Fed áll, ami az USA-beli gazdasági mutatók közelmúltbeli javulásával kombinálva valószínűleg jelentősen támogatja a dollárt ezen a héten. Az USA-beli magasabb kamatlábakkal kapcsolatos gondolatok hatására a carry trade bizonyos mértékig alábbhagyhat, de ezt részben ellensúlyozzák azon várakozások, hogy az EKB csupán az enyhítő ciklus elején van. A pénteki „Commitment of Traders” (COT) jelentésből kiderült, hogy a vételi euró-pozíciók jelentősen csökkentek a múlt héten (+32,6 ezerről -2,2 ezerre), ami azt jelenti, hogy a befektetők finanszírozó devizaként talán az euróra állnak át. A COT jelentés arra is rávilágított, hogy a piac növeli az eladási JPY pozíciókat, miközben az USD/JPY pár csökken. Technikai szempontból a rövid távú kép enyhén medve jellegű, de a napi grafikonon az USD/JPY pár még mindig trend nélküli. A Japán Nemzeti Bank szerdai politikai bizottsági értekezlete valószínűleg nem idéz elő változást a hozzáállásban, és valószínűleg nem befolyásolja annyira a piacot; az idei év legnagyobb részében az USD/JPY pár ±0,2%-os tartományban mozgott a BoJ értekezletei után.
- A mai napon az egyetlen gazdasági mutató Svédország áprilisi munkanélküliségi rátája, amely az előrejelzés szerint a márciusi 8,6%-ról 8,5%-ra csökkent. Ma több EKB hivatalnok tart beszédet, de mivel mindannyian felszólaltak a múlt héten, ma nem várhatók főbb információk tőlük. Az EKB Kormányzótanácsának tagja, Jens Weidmann és az EKB Igazgatótanácsának tagja, Yves Mersch egy szimpóziumon beszél Frankfurtban; az EKB Igazgatótanácsának tagja, Benoit Coeure pedig Párizsban szólal fel.
- Kedden az RBA közzéteszi májusi monetáris politikai értekezletének jegyzőkönyvét; az Egyesült Királyság pedig az áprilisi fogyasztói árindex és termelői árindex adatokat publikálja. Norvégia 1. negyedéves GDP adatát is közzéteszik. Szerdán Japánban napvilágot látnak az áprilisi kereskedelmi adatok. A csütörtök a PMI-indexek napja: A sort Kína nyitja a májusi előzetes HSBC gyártási PMI-indexszel, amelyet Franciaország, Németország és az eurozóna adott hónapra vonatkozó, előzetes gyártási és szolgáltatási szektorbeli PMI-indexei követnek. Az Egyesült Királyságban közzéteszik az 1. negyedéves GDP második becslését, illetve USA-ban az áprilisi, meglévő lakások értékesítésének adatát. Végezetül pénteken a májusi német Ifo felmérés lesz a fő esemény. Németország is közzéteszi az 1. negyedéves végleges GDP adatát, miközben az USA-ban az áprilisi új lakások értékesítése lát napvilágot.
Az EUR/USD pár még mindig visszatérő módban van
- Az EUR/USD pár valamelyest csökkent, hogy tesztelje az 1,3695-ös (T1) támaszszintet, de ezután valamelyest emelkedett a hétfői ázsiai délelőtt során. Figyelembe véve, hogy az RSI továbbra is emelkedik, miután kilépett túlértékesített tartományából, és azt, hogy az MACD – bár medve jellegű tartományban van – jelző vonala felett van, nem zárnám ki a növekvő hullám folytatódását, és talán tesztelni fog az 1,3745-ös (E1) tartomány közelében. Mindazonáltal a rövid távú kilátást továbbra is csökkenőnek látom, és a jelenlegi előremenetel korrekciós hullám volt. Ennek eredményeképpen a medvék várhatóan átveszik az irányítást a közeljövőben, és ismét megcélozzák az 1,3650-es (T2) támaszszintet.
- Támaszszint: 1,3695 (T1), 1,3650 (T2), 1,3600 (T3).
- Ellenállásszint: 1,3745 (E1), 1,3790 (E2), 1,3815 (E3).
Az EUR/JPY elérte a 138,80-as támaszszintet
- Az EUR/JPY pár elérte a támaszszintet a 138,80-as (T1) szinten, majd valamelyest emelkedett. Amíg az árfolyam alacsonyabb minimum szinteket és alacsonyabb maximum szinteket ér el mindkét mozgóátlag alatt, negatív képet látok. A 138,80-as (T1) szint egyértelmű, lefelé történő áttörése további hosszabbításokat válthat ki a következő támaszszint felé (137,55 – T2). Mindazonáltal az RSI támaszszintre talált a 30-as szinten és emelkedett, miközben az MACD – bár medve jellegű tartományban van – felfelé áttért indító vonalán. Ennek eredményeképpen korrekciós hullám várható, amely tesztelheti a 140,00 (E1) közeli zónát, amely az 50 periódusú mozgóátlag közelében van.
- Támaszszint: 138,80 (T1), 137,55 (T2), 136,20 (T3)
- Ellenállásszint: 140,00 (E1), 141,00 (E2), 142,40 (E3).
A GBP/USD párnál egyelőre a növekvő trend van érvényben
- A GBP/USD pár emelkedett, miután támaszszintre talált a hosszú távú növekvő tartomány alsó határa közelében, amely összeköti a maximum szinteket és a minimum szinteket a napi grafikonon. Az előremenetelt megállította az 50 periódusú mozgóátlag és az 1,6840-es (E1) ellenállásszinti korlát, ahol a felfelé való áttörés hatására elérheti a következő akadályt (1,6900 – E2). A korábban említett visszapattanás hatására a hosszú távú növekvő trend érvényben marad, de a napi grafikonon negatív divergencia azonosítható a napi MACD és az árfolyam mozgása között. Ennek eredményeképpen – bár a közeljövőben további előremenetel várható – fenntartanám semleges álláspontomat, ami a hosszú távú képet illeti.
- Támaszszint: 1,6760 (T1), 1,6700 (T2), 1,6600 (T3).
- Ellenállásszint: 1,6840 (E1), 1,6900 (E2), 1,7000 (E3).
Az arany trend nélkül marad
- A arany konszolidációs módban mozgott, és a péntek reggeli szintjeinek közelében maradt. Úgy tűnik, hogy a nemesfém az oldalirányú útvonalat kedveli az 1280-as (T1) támaszszint és az 1315-ös (E2) ellenállásszint között maradt. Mindkét mozgóátlag oldalirányba mutat, miközben a napi MACD és a napi RSI is semleges szintjei közelében van, ami megerősíti a nemesfém trenden kívüli képét. Az 1315-ös (E2) szint felfelé való áttörése szükséges ahhoz, hogy a kép pozitívvá váljon, és megcélozhatja az 1330-as (E3) ellenállásszintet, miközben az 1280-as (T1) szint lefelé történő áttörésével elérheti az 1268-as (T2) támaszszintet.
- Támaszszint: 1280 (T1), 1268 (T2), 1250 (T3).
- Ellenállásszint: 1305 (E1), 1315 (E2), 1330 (E3).
Visszatértek a WTI bikák?
- A WTI emelkedett, és visszatért a 102,00-es korlát fölé. Ez megerősíti, hogy a visszatérésnek vége van, és a bikák várhatóan megcélozzák a 103,00-as (E1) ellenállásszintet. Ezen akadály egyértelmű, felfelé való áttörése előkészítheti az utat az áprilisi maximum szint felé (104,10 – E2). Amíg a WTI magasabb maximum szinteket és magasabb minimum szinteket ér el mindkét mozgóátlag felett, a növekvő trend érvényben marad. A napi grafikonon a napi RSI folytatja növekvő útvonalát, miközben a napi MACD felfelé áttért indító és zérus vonalán, ami kedvez a további előremenetelnek.
- Támaszszint: 102,00 (T1), 101,15 (T2), 99,85 (T3).
- Ellenállásszint: 103,00 (E1), 104,10 (E2), 105,00 (E3).