Janet Yellen: egy bodhiszattva? A Fed elnöke, Janet Yellen Közös Gazdasági Bizottság előtt tartott beszámolóját nagyon várták, de kevés foganatja volt. A devizaárfolyamok beszéd közbeni mozgásai inkább vibráló, semmint pörgő jellegűek voltak, és zárásra a tartomány valójában a normálisnál kisebb volt a fő devizapárok esetében (pl. 0,2% az EUR/USD pár, 0,5% az éves átlag).
IronFX napi elemzés:
•Yellen kerüli a jelentőségteljes megjegyzéseket
- –A Közös Gazdasági Bizottság előtt tartott beszámolója nem hozott változást
- –Enyhítés-párti volt néhány pontot tekintve, más témákban pedig megszorítás-párti volt
- –Elmondta, hogy előnyben részesíti az utóbbi három-hat hónap munkaerő-piaci adatainak felülvizsgálatát, ami azt jelenti, hogy eltart egy ideig, amíg az FOMC fontolóra veszi politikájának megváltoztatását
- –Vissza az adatok figyeléséhez!
•Putyin békéltető nyilatkozatot tett, de még nincs cselekvés
- –Putyin utasította a délkelet-ukrajnai szeparatistákat, hogy halasszák el népszavazásukat
- –Elmondta, hogy kivonja a csapatokat a határ mellől, de ennek még nincs jele
- –Kedvez az kockázati eszközöknek (AUD), kedvezőtlen a biztonsági befektetési eszközöknek (JPY, CHF, arany)
•Ma három központi bank tart értekezletet: nem valószínű, hogy változás áll be politikájukban
- –(Szerintem) az EKB sem változtat; a piacon vételi EUR pozíciók dominálnak, a változás hiánya nem lesz meglepetés
- –Szerintem a Norges Bank esetében nagy a volatilitás valószínűsége
- –A Bank of England értekezlete várhatóan nem megy eseményszámba
•Ma:
- –Eurozóna: Németország ipari termelése az előrejelzés szerint márciusban lassult
- –USA: Újonnan regisztrált munkanélküliek állománya; Yellen és több Fed hivatalnok tart beszédet
Részletes elemzés:
- Janet Yellen: egy bodhiszattva? A Fed elnöke, Janet Yellen Közös Gazdasági Bizottság előtt tartott beszámolóját nagyon várták, de kevés foganatja volt. A devizaárfolyamok beszéd közbeni mozgásai inkább vibráló, semmint pörgő jellegűek voltak, és zárásra a tartomány valójában a normálisnál kisebb volt a fő devizapárok esetében (pl. 0,2% az EUR/USD pár, 0,5% az éves átlag). Ebben az összefüggésben hasonló volt a múlt heti nem mezőgazdasági munkaerő-állományhoz, amely csupán röpke változást okozott. Yellen enyhítés-párti volt néhány pontot tekintve, pl. a lakáspiac, más témákban viszont megszorítás-párti volt, pl. a pénzügyi stabilitás. De a korábbi USA-beli elnök, Harry Truman – aki egyszer felkiáltott „Adj nekem egy egykezű gazdasági szakértőt!” – jelentős ellenszenvvel viseltetett volna iránta. Sok válaszában ott szerepelt az „egyrészt, másrészt” utalás; úgy tűnt, hogy Szendzsu Kannon Bodhiszattvát, az 1000 karú buddhista istenséget utánozza. Nagyrészt ragaszkodott az FOMC nyilatkozatok szövegéhez, és nem adott új iránymutatást azzal kapcsolatban, hogy mit kíván tenni a Bizottság és arra mikor kerül sor. A következtetés az, hogy az FOMC döntése az adatoktól függ, ami által nem jutunk előre a kamatlábak útvonalának előrejelzésében. Elmondta, hogy előnyben részesíti az utóbbi három-hat hónap munkaerő-piaci adatainak felülvizsgálatát, ami oka lehet annak, hogy a piac nem reagált hevesen a vártnál kedvezőbb, áprilisi nem mezőgazdasági munkaerő-állomány adatára. Azt is elismerte, hogy a részvételi arány csökken, és elmondta, hogy az oldalirányú trend a lanyhulás csökkenését jelenti. Ennek értelmében a munkanélküliségi ráta további csökkenése nem feltétlenül vált ki megszorítást, valamint megnehezíti annak előrejelzését, hogy az FOMC hogyan fog reagálni a jövőbeli nem mezőgazdasági munkaerő-állománnyal kapcsolatos jelentésekre. Elhangzott, hogy a munkaerő-piac „jelentősen javult”, ami oka lehet annak, hogy megjegyzései hatására az USD nem ért el új minimum szinteket idén. Ismét figyeljük az adatokat és várakozunk.
- Szerintem az USA adatai javulnak, és – amint Yellen is elmondta – USA gazdasága lendületbe jön, és ennek eredményeképpen a piac kamatlábemeléssel kapcsolatos várakozásai várhatóan emelkednek az USA-ban, miszerint az első kamatlábemelésre várhatóan 2015 szeptemberében kerül sor. De erre az átgondolásra csak fokozatosan, a következő néhány hónapban kerül sor.
- Az orosz elnök, Putyin tegnap nagyobb hatást gyakorolhatott a piacokra, mint Yellen. Az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) elnökével és a svájci elnökkel, Didier Burkhalterrel folytatott értekezletét követően Putyin utasította a délkelet-ukrajnai szeparatistákat, hogy halasszák el a május 11-re tervezett függetlenség ügyében tartandó népszavazásukat, hogy lehetőség nyíljon a párbeszédre. Ezenkívül enyhített azzal kapcsolatos ellenállásán, hogy Ukrajna május 25-re elnökválasztást tervezett, és a választásokról „a helyes irányba való lépésként” nyilatkozott. A Stratfor cég politikai elemzése szerint Putyin nyilatkozatai egy nagyobb tárgyalás részét képezik, amelyben Oroszország elmondta, hogy Ukrajnában decentralizálódás fog végbemenni – vagy népszavazással és a keleti területeken a kijevi döntések elutasításával, vagy közösen elfogadható diplomáciai keretek között. Egyelőre úgy tűnik, hogy Oroszország az utóbbi irányba próbálja terelni Ukrajnát, ami sokkal jobb lenne a piacok számára. A nyugati hatóságok szerint azonban nem volt jele annak, hogy az oroszok visszavonulnának a határról. Beszélni sokkal könnyebb, mint tenni. Mindazonáltal a RUB volt a legjobban teljesítő az általunk követett devizák között: kb. 1,25%-kal erősödött. Várhatóan folytatódik a javulás a kockázathoz való hozzáállásban, a békés megoldás reményében. Ez kedvező lehet az árudevizák számára (az AUD volt a legjobban teljesítő G10 deviza az éjszaka folyamán), valamint negatív a JPY, a CHF, az arany és a palládium számára (ezek ma reggel jelentősen csökkentek).
- Ma három központi bank tart értekezletet: Az EKB, a Bank of England és a Norges Bank. Hétfőn kifejtettem nézetemet ezen értekezletekkel kapcsolatban, ezért nem ismétlem meg azt az elemzést. A vételi EUR pozíciók csökkentek a márciusi csúcs óta, de még mindig viszonylag „hosszúak” maradnak, ami azt jelenti, hogy a piac valószínűleg nem számít változásra. Mivel nem számítok változásra, szerintem a szokásosnál kevesebb a volatilitás valószínűsége egy EKB értekezleti napon. Ma valószínűleg több tér van a cselekvésre a NOK esetében. Szerintem a Norges Bank optimistább hozzáállásra válthat, ami fellendítheti a norvég koronát.
- A mutatószámokat tekintve Németország ipari termelése az előrejelzés szerint márciusban lassult, miközben Svájc fogyasztói árindexe a becslés szerint áprilisban éves szinten 0,1%-kal emelkedett (márciusban változatlan volt).
- Az USA-ban az újonnan regisztrált munkanélküliek állománya az előrejelzés szerint (a május 3-án befejeződött hétre) várhatóan 325 ezerre csökkent (az előző heti 344 ezer). Mindazonáltal a 4 hetes mozgóátlag az előrejelzés szerint 320 ezerről 326 ezerre emelkedett.
- Kanada közzéteszi az új lakásépítések adatát.
- A központi banki sajtókonferenciák mellett öt Fed hivatalnok tart beszédet csütörtökön. A Federal Reserve elnöke, Janet Yellen a Szenátus Költségvetési Bizottsága előtt tart beszámolót a gazdasági kilátásról; a philadelphiai Fed elnöke, Charles Plosser, a chicagói Fed elnöke, Charles Evans, a St. Louis-i Fed elnöke, James Bullard és a Fed kormányzója, Daniel Tarullo is felszólalnak.
Az EUR/USD pár visszatér az EKB értekezlet előtt
- Az EUR/USD pár szerdán csökkent, és elérte a támaszszintet valamelyest az 1,3900-es (T1) korlát felett. A magasabb maximum szint és a magasabb minimum szint struktúrája mindkét mozgóátlag felett érvényben marad, ezért a közelmúltbeli csökkenést ideiglenes visszatérésnek tartanám. Normál körülmények között az 1,3900-es (T1) tartomány közelében történő visszapattanás bika jellegű hosszabbításokat indíthat el az 1,3965-ös (E1) maximum szint felé. A pár következő iránya azonban Draghi elnöknek az EKB értekezlete után tartandó sajtókonferencián elhangzó megjegyzéseitől függ.
- Támaszszint: 1,3900 (T1), 1,3815 (T2), 1,3790 (T3).
- Ellenállásszint: 1,3965 (E1), 1,4000 (E2), 1,4100 (E3).
Az EUR/JPY pár még mindig trend nélküli
- Az EUR/JPY pár továbbra is konszolidációs módban mozgott, és az 141,00-es (T1) támaszszint és az 142,40-es (E1) ellenállásszint között marad. Mindkét mozgóátlag továbbra is oldalirányba mutat, miközben a napi MACD és a napi RSI is semleges szintjei közelében van, ami megerősíti a devizapár trenden kívüli fázisát. A 142,40-es (E1) szint felfelé való áttörése megcélozhatja a következő ellenállásszintet a 143,40-es (E2) szinten, miközben a 141,00-es (T1) szint egyértelmű, lefelé történő áttörése előkészítheti az utat a 140,20-as (T2) támaszszint felé.
- Támaszszint: 141,00 (T1), 140,20 (T2), 139,15 (T3).
- Ellenállásszint: 142,40 (E1), 143,40 (E2), 143,50 (E3).
A GBP/USD pár bikái hajlandóak felülkerekedni?
- A GBP/USD pár csökkent, miután ellenállásszintre talált néhány pippel az 1,7000-es (E1) akadály alatt. Az RSI lefelé áttért 70-es szintjén, miközben az MACD – bár bika jellegű tartományban van – lefelé áttért indító vonalán, ami kedvez a csökkenés folytatódásának. Mindazonáltal, amíg az árfolyam magasabb maximum szinteket és magasabb minimum szinteket ér el a rövid távú kék támaszszint és mindkét mozgóátlag felett, továbbra is pozitív képet látok, és a jelenlegi csökkenést visszatérésnek tekintem, mielőtt a bikák ismét felülkerekednek.
- Támaszszint: 1,6900 (T1), 1,6840 (T2), 1,6770 (T3).
- Ellenállásszint: 1,7000 (E1), 1,7100 (E2), 1,7200 (E3).
Az arany visszatért az 1300-as szint alá
- Az arany tegnap jelentősen esett, mivel az ukrajnai feszültség csökkent, és visszatért az 1305-ös korlát alá. Egyelőre semleges álláspontra helyezkedem, mivel a csökkenés megállt a kék csökkenő trendvonal felett, és továbbra is fennáll a magasabb minimum szint valószínűsége. A korábban említett trendvonal feletti visszapattanás ismét tesztelheti az 1305-ös (E1) akadályt. Másrészt az 1280 (T1) szint lefelé történő áttörése meghosszabbíthatja a csökkenést az 1268 (T2) szint felé. Mindkét momentum mutatószám csökkenése folytatódott; az MACD negatív jelzést kap, ami megerősíti a tegnapi medve jellegű momentumot.
- Támaszszint: 1280 (T1), 1268 (T2), 1250 (T3).
- Ellenállásszint: 1305 (E1), 1315 (E2), 1330 (E3).
Az olaj készen áll a 101,25-ös szint tesztelésére
- A WTI emelkedett, miután a nyersolaj-készletek március óta először csökkentek az USA-ban. Az ár sikeresen áttörte a 100,45-ös akadályt. Fenntartanám semleges nézetemet, mivel az árfolyam várhatóan eléri az ellenállásszintet a 101,25 (E1) korlát közelében és az előző kék, hosszú távú növekvő trendvonalon. Mindkét momentum mutatószám továbbra is a növekvő útvonalat követi, miközben az MACD pozitív tartományba került, ami megerősíti a közelmúltbeli pozitív momentumot. A 101,25-ös (E1) felfelé való áttörése feléleszti a bika jellegű helyzetet, és elérheti a következő, 102,00-es (E2) ellenállásszintet.
- Támaszszint: 100,45 (T1), 98,85 (T2), 98,00 (T3).
- Ellenállásszint: 101,25 (E1), 102,00 (E2), 103,00 (E3).