Az árudevizák erősödnek az Ukrajnával kapcsolatos félelmek hatására A piacok kedden szűk tartományban rekedtek. Az Egyesült Királyság piacai hétfőn zárva tartottak, Hongkong és Szöul piacai pedig kedden vannak zárva, ezáltal kevesebb aktivitás jellemző.
IronFX napi elemzés:
A dollár még mindig szűk tartományban rekedt
- Az ISM nem-gyártási index kedvező volt – felülmúlta a várakozásokat, 8 hónapot tekintve a legmagasabb szint
- Az USD erősödött a SEK és a NOK devizákhoz képest
Az árudevizák (NZD, AUD és CAD) erősödtek az ukrajnai feszültség fokozódása miatt
- Az áruk ára emelkedett azon cikkek esetében, ahol Oroszország fő piaci részesedéssel rendelkezik – nikkel, búza, palládium
Az AUD kissé változott, miután az RBA változatlanul hagyta a kamatlábakat
- A devizaárfolyammal és a kamatlábakkal kapcsolatos kilátás gyakorlatilag változatlan
- Az AUD kezdetben erősödött, majd gyengült; a befektetők talán megkönnyebbültek, hogy az RBA nem foglalt határozottabban állást a deviza erősödése ellen
Az NZD egymást követő 5. napon keresztül nyitott magasabb szinten Európában
- A miniszterelnök, Key szerint az ország költségvetése többletet mutat fel a 2014-15-ös évben és azután
- Az NZD várhatóan felülmúlja az AUD-t
Ma:
- Eurozóna: Közzéteszik az áprilisi szolgáltatási szektorbeli PMI-indexeket: A főbb országok és az EU végleges adatai A márciusi viszonteladói értékesítést is publikálják
- EGYESÜLT KIRÁLYSÁG: A szolgáltatási szektor PMI-indexe várhatóan kissé emelkedik
- USA: Az USA kereskedelmimérleg-deficitje márciusban várhatóan csökkent. A pozitív meglepetés kis hatást gyakorol az amerikai dollárra, ám a negatív meglepetés gyengíti azt a közzététel után egy órával
Részletes elemzés:
- Az árudevizák erősödnek az Ukrajnával kapcsolatos félelmek hatására A piacok kedden szűk tartományban rekedtek. Az Egyesült Királyság piacai hétfőn zárva tartottak, Hongkong és Szöul piacai pedig kedden vannak zárva, ezáltal kevesebb aktivitás jellemző. Miközben a tegnapi USA-beli adat kedvező volt – az ISM nem-gyártási index felülmúlta a várakozásokat, és nyolc hónapot tekintve a legmagasabb szintre emelkedett –, csak kissé lendítette fel a részvényeket, a 10 éves futamidejű kincstárjegyek hozamai pedig 2 bázisponttal emelkedett. A dollár vegyesen nyit Európában: erősödött a SEK és a NOK devizákkal szemben, ám gyengült az árudevizákhoz képest (NZD, AUD és CAD), mivel az ukrajnai fokozódó feszültség fellendíti az áruk árait ott, ahol Oroszországnak fő piaci részesedése van, például nikkel, búza és palládium. A többi G10 deviza nagyrészt változatlan.
- Az NZD tovább erősödik. Már az ötödik egymást követő nap nyit maximum szinten Európában; az utóbbi 11 nap során kilenc napon maximum szinten nyitott. A ma reggeli erősödést támogatták az új-zélandi miniszterelnök, John Key megjegyzései, aki szerint az ország gazdasága megfelelő irányba halad, és a költségvetés kis többletet fog mutatni a 2014-15-ös évben, majd a többlet tovább fog nőni.
- Az AUD mérsékelten erősödött, miután az Ausztrál Nemzeti Bank (RBA) közzétette monetáris politikai döntését, ám gyorsan elveszítette erősödését. Az árfolyamot illetően nem volt jelentős különbség a múlt havi megjegyzésekhez képest, amely ezúttal így hangzik: „A devizaárfolyam egy évvel ezelőtti maximum szintjéről való csökkenés támogatja a gazdaság kiegyensúlyozott növekedésének elérését, de ez az elmúlt néhány hónap emelkedéseinek eredményeképpen a korábbinál kisebb mértékű. Az árfolyam a korábbi standardok szerint magas szinten marad.” Az RBA ismét úgy nyilatkozott, hogy „a jelenlegi jelek szerint a legmegfontoltabb irány valószínűleg a kamatlábak stabilitásának időszaka”. Egyes befektetők kezdetben megkönnyebbülhettek amiatt, hogy az RBA nem foglalt határozottabban állást a deviza erősödése ellen a Kína részéről mutatkozó lassuló kereslet és a renminbi közelmúltbeli gyengeségének fényében. A devizához való változatlan hozzáállás ellentételezte Ausztrália kereskedelmi mérlegében bekövetkezett – a februári 1,2 milliárd AUD-ról a márciusi 731 millió AUD-ra való – csökkenés hatását (várt adat: 1,0 milliárd AUD). Várhatóan továbbra is egyre jobban hangsúlyozzák majd az árfolyamot, és megpróbálják azt gyengíteni, ami egyik oka annak, amiért az NZD várhatóan továbbra is felülmúlja az AUD-t. Kína lassulásának a két országra gyakorolt eltérő hatása is valószínűsíti, hogy az NZD felülmúlja az AUD-t; Új-Zéland élelmiszeripari termékeket exportál, míg Ausztrália ipari termékeket, pl. vasércet és szenet szállít.
- Az európai nap a PMI-indexek napja. Ezúttal közzéteszik az áprilisi szolgáltatási szektorbeli PMI-indexeket több európai országban és az eurozóna egészére nézve. Franciaország, Németország és az eurozóna végleges előrejelzése a kezdeti becsléssel azonos. Az Egyesült Királyság indexe várhatóan valamelyest, 57,6-ról 57,8-ra emelkedett. Az eurozóna közzéteszi a márciusi viszonteladói értékesítést, amely várhatóan havi szinten 0,2%-kal csökkent, ami fordulatot jelent a februári, havi szinten +0,4%-os adathoz képest.
- Norvégiában az áprilisi munkanélküliségi ráta az előrejelzés szerint +2,9%-ról +2,8%-ra csökkent.
- Délután napvilágot lát az USA kereskedelmimérleg-deficitje, amely várhatóan a februári 42,3 milliárd USD-ról márciusban 40,0 milliárd USD-ra csökkent. Szerintünk a mutatószámmal kapcsolatos pozitív meglepetés kevés hatást gyakorol a piacra az adat közzététele utáni első órában, de úgy tűnik, hogy a negatív meglepetés ezen időszak alatt jelentősen gyengíti a dollárt.
- Kedden senki sem tart beszédet.
Az EUR/USD pár még mindig trend nélküli
- Az EUR/USD pár konszolidációs módban mozgott, és valamelyest az 1,3900-es (E1) maximum szint alatt maradt. Ezen ellenállásszinti sáv egyértelmű, felfelé való áttörése szükséges ahhoz, hogy bika jellegű hosszabbításokat indítson el, és előkészítheti az utat a következő, 1,3965-ös (E2) akadály felé. Az árfolyam mindkét mozgóátlag felett marad, miközben az MACD még mindig bika jellegű tartományban van, ami által a momentum egyelőre pozitív. Mindazonáltal, mivel az árfolyam nincs egyértelműen trendben, az általános rövid távú kilátás szerintem semleges marad.
- Támaszszint: 1,3815 (T1), 1,3790 (T2), 1,3695 (T3).
- Ellenállásszint: 1,3900 (E1), 1,3965 (E2), 1,4000 (E3).
Az EUR/JPY nem választ irányt
- Az EUR/JPY pár elérte a 142,40-es (E1) ellenállásszintet, majd csökkent, és ismét a mozgóátlagok közelében zajlott a kereskedés. Mivel nem azonosítható egyértelmű trend struktúra, az általános rövid távú útvonal várhatóan oldalirányú marad a 141,00-es (T1) támaszszint és a korábban említett ellenállásszint között. Mindkét mozgóátlag továbbra is oldalirányba mutat, miközben a napi MACD és a napi RSI is semleges szintjei közelében van, ami megerősíti a devizapár trenden kívüli fázisát. A 142,40-es (E1) szint felfelé való áttörése megcélozhatja a következő ellenállásszintet a 143,40-es (E2) szinten, miközben a 141,00-es (T1) szint egyértelmű, lefelé történő áttörése előkészítheti az utat a 140,20-as (T2) támaszszint felé.
- Támaszszint: 141,00 (T1), 140,20 (T2), 139,15 (T3).
- Ellenállásszint: 142,40 (E1), 143,40 (E2), 143,50 (E3).
A GBP/USD pár készen áll az 1,6900-es szint újbóli tesztelésére
- A GBP/USD pár visszapattant a rövid távú kék támaszszintjéről, és az írás idején ismét tesztelni készül az 1,6900-es (E1) ellenállásszintet. Ha a bikák elég erősek ahhoz, hogy ezúttal sikeres áttörést hajtsanak végre, várhatóan hosszabbításokat indítanak el az 1,7000-es (E2) pszichológiai korlát felé. Amíg az árfolyam a kék támaszszint és mindkét mozgóátlag felett van, a rövid távú kilátás pozitív marad. A napi grafikonon a devizapár a lila növekvő tartományban marad, ami által a hosszú távú növekvő trend érvényben marad.
- Támaszszint: 1,6840 (T1), 1,6770 (T2), 1,6700 (T3).
- Ellenállásszint: 1,6900 (E1), 1,7000 (E2), 1,7100 (E3).
Az arany „dupla alj” alakzatot formál
- Az arany áttörte az 1305-ös akadályt, és „dupla alj” alakzatot formált, majd megerősítette a pozitív divergenciát az árfolyam mozgása és a két momentum mutatószám között. Egy ilyen áttörés várhatóan nagyobb, bika jellegű következményekkel jár, és megcélozza az 1330-as (E1) ellenállásszintet. Figyelembe véve azonban, hogy az RSI elérte a 70-es szintet és csökkent, nem zárható ki bizonyos mértékű további konszolidáció vagy visszatérés, mielőtt a bikák ismét felülkerekednek. A heti grafikonon két egymást követő „kalapács” gyertya alakzat azonosítható, ami fokozza a további előremenetel valószínűségét.
- Támaszszint: 1305 (T1), 1280 (T2), 1268 (T3).
- Ellenállásszint: 1330 (E1), 1342 (E2), 1354 (E3).
Az olaj erős ellenállásszintbe ütközött a 100,45-ös szint közelében
- A WTI valamelyest emelkedett, de miután ellenállásszintre talált a 100,45-ös (E1) sáv közelében, jelentősen esett, és elérte a 98,85-ös (T1) támaszszinti tartományt. Ezen szint egyértelmű, lefelé történő áttörése megerősíti a következő alacsonyabb minimum szintet, és megcélozza a következő akadályt (98,00 – T2). Az alacsonyabb maximum szint és az alacsonyabb minimum szint struktúrája – mindkét mozgóátlag alatt – érvényben marad, ezért továbbra is negatív képet látok. Mindazonáltal aggályom, hogy momentum mutatószámaink növekvő útvonalat kezdtek követni, ami lassuló medve jellegű momentumot jelez.
- Támaszszint: 98,85 (T1), 98,00 (T2), 97,00 (T3).
- Ellenállásszint: 100,45 (E1), 101,25 (E2), 102,00 (E3).