Forex, tőzsde, deviza, arany, olaj technikai és fundamentális elemzése – 2014.04.21

Mivel pénteken sok kereskedési központ zárva tartott és Európában sokuk ma sem kereskedik, nincs nagy mozgás a kereskedésben, és a dollár is csak kissé változott a hétfői korai európai időszakban. Erősödött a JPY, CAD és NZD devizákkal, valamint a feltörekvő piacok devizáival szemben (TWD, HUF és TRY), miközben a RUB erősödött.

IronFX napi elemzés:

A dollár csak kis mértékben változott a pénteki ünnep után; Európában ma is ünnep van
  • Erősödött a JPY, CAD és NZD (G10) devizákkal szemben, valamint a feltörekvő piacokbeli TWD, HUF és TRY devizákhoz képest. A RUB erősödik
  • Ma kevés mozgás várható, legalábbis az USA-beli kereskedés kezdetéig
•A JPY gyengült, mivel a kereskedelmimérleg-deficit a vártnál nagyobb mértékben nőtt márciusban
  • Az export éves szinten csupán 1,8%-kal emelkedett; a vállalatok esetleg a belföldi piacra irányították át az árukat, mivel a fogyasztók a fogyasztási adó emelése előtt nagy mértékben vásároltak
  • De hosszabb távon a gyengébb jen miatt az árak emelkednek, a bérek nem, ezért a háztartások megtakarítása valószínűleg csökken. Ez azt jelenti, hogy a megtakarítás/befektetés mérlege tovább romlik, és a folyó fizetési mérleg többlete tovább csökken vagy deficitbe megy át
•A CAD gyengült a vártnál magasabb márciusi infláció ellenére
  • A Kanadai Nemzeti Bank elnöke, Poloz elmondta, hogy nem aggódik a magasabb infláció miatt; ez azt jelenti, hogy a kamatlábak akkor sem fognak emelkedni, ha az infláció igen = alacsonyabb reál hozamok, gyengébb CAD
•Ma:
  • USA:  a Konferenciatanács márciusi vezető gazdasági indexe a becslés szerint havi szinten a februári +0,5%-ról +0,7%-ra gyorsult

Birger_558x119_hu

Részletes elemzés:

  • Mivel pénteken sok kereskedési központ zárva tartott és Európában sokuk ma sem kereskedik, nincs nagy mozgás a kereskedésben, és a dollár is csak kissé változott a hétfői korai európai időszakban. Erősödött a JPY, CAD és NZD devizákkal, valamint a feltörekvő piacok devizáival szemben (TWD, HUF és TRY), miközben a RUB erősödött. Egyébként a péntek délelőttihez képest kevesebb, mint 0,1%-ot mozgott a többi, általunk követett devizával szemben. A mai európai nap során várhatóan alig kerül sor mozgásra, legalábbis addig, amíg megkezdődik az USA-beli kereskedés.
  • A fő változás a japán jenben következett be, amely gyengült azon hír hatására, hogy a márciusi kereskedelmimérleg-deficit a vártnál nagyobb lett, mivel az export alig nőtt (éves szinten +1,8%-kal, a várt érték +6,5%), miközben az import jelentősen emelkedett (+18,1% lett; a várt érték: +16,2%). Az exportnak a februárihoz képest bekövetkező kismértékű növekedése (éves szinten +9,8%) csupán a fogyasztási adó emelésének hatása lehet, ami márciusban fellendítette a hazai keresletet (az áruházak értékesítése éves szinten meglepően, 25,4%-kal nőtt; februárban éves szinten +3,0% volt). Egyes vállalatok esetleg a külföldi piacok helyett hazai piacra irányították a szállítmányokat. Az adatok általánosságban jelezték, hogy várhatóan miért fog tovább gyengülni a jen középtávon.
  • Több gazdasági szakember az import növekedésének okát azon ténynek tudja be, hogy az ország bezárta atomerőműveit, ám valójában ez csupán a februári, éves szinten 16,2%-os importnövekedés 4,9 százalékpontját teszi ki (12 havi mozgóátlagot használva). Fontosabb azonban, hogy ne tévesszük szem elől azt a tényt, hogy egy ország folyó fizetési mérlege végső soron a megtakarítások és a befektetések különbsége. Abe miniszterelnök programja csökkenti az ország megtakarítását, mivel az árak emelkednek, a bérek nem. A fogyasztás stabil szinten tartásához az embereknek csökkenteniük kell megtakarításaikat. Ezt esetleg ellensúlyozza a fogyasztási adó emelése, ami növeli a kormány megtakarításait (vagy pontosabban csökkenti a kormány költekezését, mivel a kormány kölcsönvevő). Idén azonban legalább a fogyasztási adó emelését ellensúlyozza a kormány költekezéseinek növekedése; szerintem ez a jövőre nézve is igaz, mivel a kormány várhatóan nem tudja stabil szinten tartani költekezését. Másrészt a befektetéseknek növekedniük kell ahhoz, hogy kiegyenlítse a munkaerő csökkenését, mivel a népesség öregszik. Szerintem az eredmény valószínűleg a folyó fizetési mérleg többletének további csökkenése lesz, talán deficitbe megy át, amely esetben a jen komoly gondba kerül.
  • A CAD is gyengült annak ellenére, hogy a pénteki hírek a vártnál magasabb inflációs rátáról számoltak be márciusban (éves szinten 1,5% lett; februárban 1,1% volt). Miközben a hírek kezdetben bizonyos mértékű CAD-vásárlást indítottal el pénteken, ez gyorsan véget ért, és a deviza gyengült. A Kanadai Nemzeti Bank elnöke, Poloz elmondta, hogy idén nem aggódik a gyorsabb infláció miatt, hiszen az csak átmeneti, mivel a gazdaság lanyha, ezért a magasabb inflációs adatok legalábbis egyelőre csak a kanadai reál hozamokat csökkentik, és ezért gyengítik a devizát.
  • A mai nap eléggé hírszegény. Az USA-ban a Konferenciatanács márciusi vezető gazdasági indexe a becslés szerint havi szinten a februári +0,5%-ról +0,7%-ra gyorsult.
  • A hét hátralévő részében, kedden közzéteszik Svájc márciusi munkanélküliségi rátáját és az eurozóna előzetes áprilisi fogyasztói bizalmi indexét. Az USA-ban közzéteszik az FederalHousingFinanceAgency (FHFA) februári lakásárindexét és a meglévő lakások értékesítésének márciusi adatát. Napvilágot lát az áprilisi richmondi Fed gyártási tevékenységi index is. A Fed előző elnöke, Ben Bernanke a Kanadai Gazdasági Klubban tart beszédet. Szerdán az ázsiai délelőtt során közzéteszik Ausztrália fogyasztói árindex adatait az 1. negyedévre vonatkozóan, és Kína HSBC előzetes áprilisi gyártási PMI-indexe is napvilágot lát. Az európai nap folyamán közzéteszik az előzetes gyártási és szolgáltatási szektorbeli PMI-indexeket Franciaországban, Németországban és az eurozóna egészére nézve. A Bank of England közzéteszi a legutóbbi politikai értekezletéről szóló jegyzőkönyvét. Csütörtökön az Új-Zélandi Nemzeti Bank megtartja monetáris politikai értekezletét. Túlnyomórészt arra számítanak, hogy a Bank ismét 25 bázisponttal (3,00%-ra) emeli hivatalos pénzforgalmi kamatlábát. Európában a német áprilisi Ifo felmérés lát napvilágot, miközben az EKB elnöke, Mario Draghi egy konferencián beszél. Az USA-ban közzéteszik a márciusi tartós fogyasztási cikkek rendelésállományát. Végezetül pedig pénteken Japánban közzéteszik a márciusi országos fogyasztói árindexet és az áprilisi tokiói fogyasztói árindexet. Ezenkívül közzéteszik az Egyesült Királyság márciusi viszonteladói értékesítését és az USA-beli Michigani Egyetem végleges áprilisi fogyasztói hangulatindexét.

EUR/USD

EURUSD_21Apr2014

  • Az EUR/USD pár konszolidációs módban mozgott, és az 1,3790-es (T1) támaszszint és az 1,3850-es (E1) ellenállásszint között marad. Az RSI és az MACD is semleges szintje közelében van, miközben mindkét mozgóátlag oldalirányba mutat, ami megerősíti a devizapár oldalirányú útvonalát. Az 1,3850-es (E1) szint egyértelmű, felfelé való áttörése tesztelheti az 1,3900-es (E2) ellenállásszintet, ahol az áttörés megerősítené a következő magasabb maximum szintet, és előkészítheti az utat az 1,3965-ös (E3) akadály felé. A csökkenést tekintve az 1,3790-es (T1) támaszszint lefelé történő áttörése nagyobb medve jellegű következményekkel járhat, és megcélozhatja az 1,3695-ös (T2) minimum szintet. A napi grafikonon egy sor határozatlan irányúgyertya alakzat látható, ami hozzájárul az árfolyam semleges képéhez.
  • Támaszszint: 1,3790 (T1), 1,3695 (T2), 1,3650 (T3).
  • Ellenállásszint: 1,3850 (E1), 1,3900 (E2), 1,3965 (E3).

USD/JPY

USDJPY_21Apr2014

  • Az USD/JPY pár visszapattant a 102,35-ös (T1) támaszszinti sávról, és emelkedett, majd elérte a 102,70-es (E1) ellenállásszinti akadályt, amely egybeesik az április 4. és 11. közötti csökkenés 50%-os visszatérési szintjével. Ezen sáv felfelé való áttörése tesztelheti a következő, 103,00-as (E2) ellenállásszintet, amely a korábban említett csökkenés 61,8%-os visszatérési szintje közelében van. Az RSI növekvő útvonalat követ, miközben az MACD jelző és zérus vonala felett van, ami megerősíti az ár mozgásának közelmúltbeli, bika jellegű momentumát. A napi grafikonon a pár oldalirányú mozgást folytat a 101,20-as és a 104,00-es szint között.
  • Támaszszint: 102,35 (T1), 101,85 (T2), 101,50 (T3).
  • Ellenállásszint: 102,70 (E1), 103,00 (E2), 103,40 (E3).

EUR/GBP

EURGBP_21Apr2014

  • Az EUR/GBP pár valamelyest a 0,8235-ös (E1) ellenállásszinti korlát alatt van. Ha a medvék elég erősek ahhoz, hogy ezen ellenállásszint alatt tartsák az árfolyamot, várhatóan lefelé irányítják a küzdelmet, és tesztelhetik a 0,8200-es (T1) támaszszintet. Az MACD – bár medve jellegű tartományban van – indító vonala felett van, ezért nem zárható ki bizonyos mértékű konszolidáció, mielőtt a medvék ismét felülkerekednek.  Az árfolyam mindkét mozgóátlag alatt van, ami miatt egyelőre enyhén medve jellegűek a kilátások.
  • Támaszszint: 0,8200 (T1), 0,8155 (T2), 0,8085 (T3).
  • Ellenállásszint: 0,8235 (E1), 0,8285 (E2), 0,8310 (E3).

Arany

XAUUSD_21Apr2014

  • Az arany lefelé áttörte az 1295-ös akadályt, és támaszszintre talált valamelyest az 1280-as (T1) sáv felett. Az 1280-as (T1) támaszszint lefelé történő áttörése további hosszabbításokat válthat ki a következő, 1265-ös (T2) támaszszint felé. Az MACD indító és zérus vonala alatt marad, ami által a momentum továbbra is csökkenő. Az RSI azonban teszteli 30-as korlátját, ezért nem zárható ki bizonyos mértékű konszolidáció vagy korrekciós hullám. Amíg azonban a nemesfém mindkét mozgóátlaga és az 1315-ös (E2) ellenállásszinti sáv alatt van, a rövid távú kilátás negatív marad.
  • Támaszszint: 1280 (T1), 1265 (T2), 1250 (T3).
  • Ellenállásszint: 1295 (E1), 1315 (E2), 1330 (E3).

Olaj

CLK4_21Apr2014

  • A WTI képtelen volt elérni a 105,00-ös (E1) ellenállásszintet, majd csökkent. Az ár mindkét mozgóátlag és a kék növekvő trendvonal felett marad, ami által a növekvő trend érvényben marad. Mindazonáltal egyelőre továbbra is semleges álláspontra helyezkedem, mivel a momentum mutatószámok és az ár mozgása közötti negatív divergencia érvényben marad. A 103,00-as (T1) támaszszint lefelé történő áttörése megerősítené a divergenciát, és tesztelheti a 102,00-es (T2) sávot. A növekedést tekintve a 105,00-ös (E1) szint egyértelmű, felfelé való áttörése nagyobb bika jellegű következményekkel járhat, és valószínűleg előkészíti az utat a 108,00-as (E2) tartomány felé.
  • Támaszszint: 103,00 (T1), 102,00 (T2), 100,00 (T3).
  • Ellenállásszint: 105,00 (E1), 108,00 (E2), 110,00 (E3).

Scroll To Top