A fogyasztás növekedéséből és az innovációból várhatóan az „új Kínára” jellemző, vagyis a fogyasztás bővüléséhez és a szolgáltatáshoz kapcsolódó ágazatok húzzák majd a legnagyobb hasznot, és az előttünk álló három-öt évben itt fog végbemenni a legnagyobb mértékű növekedés. Valószínűleg elsősorban a komoly technológiai ismeretekkel és innovatív termékekkel rendelkező cégek fognak jó eredményeket elérni. Raymond Ma, a Fidelity International Hong Kong-ban állomásozó, több mint 15 évnyi befektetői tapasztalattal rendelkező portfólió menedzsere a kínai részvények 2018-as kilátásait elemezte.
A 2017-ben tapasztalt látványos felülteljesítést követően a stabil makrogazdasági adatoknak, a felfelé korrigáló jövedelemvárakozásoknak és a reális értékeltségeknek köszönhetően 2018 újabb erős év lehet a kínai részvények számára.
Ami a makrogazdaságot illeti, a kínai kormány a konkrét növekedési célok helyett a növekedés minőségének javítására és kiegyensúlyozott fejlődés megvalósítására helyezi át a hangsúlyt. Emiatt Kína növekedése a következő években némileg visszafogottabbá válhat, ahogy a gazdaságban a befektetések és a külső kereslet helyét a belföldi fogyasztás kezdi átvenni.
A Fidelity szerint összességében Kína fogyasztásának növekedése továbbra is egészséges ütemű lesz, és 2018-ban is meghaladja majd a GDP-növekedés és a befektetések ütemét. Ebben segítségére lesz a stabil munkaerő-piac, az erőteljes jövedelemnövekedés és a fogyasztók igényeinek folyamatos növekedése.
A vállalati jövedelmek kapcsán elmondható, hogy a kínai cégek 2018-ban a lendületes makrogazdasági növekedésnek és a mérsékelt inflációval jellemezhető környezetnek köszönhetően várhatóan 13-17 %-os növekedést fognak felmutatni. A kínálatioldalon tapasztalható reformok folytatódása tovább javítja Kína termelési hatékonyságát és a vállalati jövedelmeket is. Komoly támogatást nyújt majd a vállalati tőkekiadások emelkedésére utaló trend is. Az „új Kína” ágazatok, például az internet, az e-kereskedelem, a fogyasztási cikkek és a biztosítások terén fog végbemenni a legnagyobb mértékű tartós növekedés. A felfelé módosított jövedelemvárakozások továbbra is gondoskodnak a kedvező piaci hangulatról.
Az értékeltségekről azt kell tudni, hogy az MSCI China Index jelenleg 14,2-szeres 12-havi jövőbeli árfolyam/nyereség ráta mellett forog, a nyereségnövekedés mértéke pedig 13-17 % körül mozog. Ez historikus mércével reálisnak mondható, és a többi globális és regionális indexhez képest az is marad.
A globális befektetőknek 2018-ban is a geopolitikai kockázatok okozzák majd a legtöbb fejfájást; 2018-ban főleg Észak-Korea rakéta- és nukleáris programja fogja fokozni a feszültséget. Az erősödő protekcionizmus és gazdasági nacionalizmus fékezheti a globális kereskedelmet és növelheti a térségben tapasztalható geopolitikai feszültséget is.
Kína adósságállományának felhalmozódása a globális gazdasági és pénzügyi stabilitást is veszélyeztetheti. Mindazonáltal a döntéshozók már megtették az első lépéseket a magánszektor hitelállományának csökkentése felé, és a hitelállomány növekedésének és a vállalati adósság mértékének növekedése lassulni kezdett. Ez némileg enyhítheti a kínai adósságállományban rejlő kockázatokat.
Hogy valami pozitívumról is szó essen: a kínai vállalati jövedelmek kellemes meglepetéssel szolgálhatnak, aminek hátterében a termékösszetétel és az üzemi hatékonyság javulása állhat. Mindez javíthatja a befektetői bizalmat és a piac teljesítményének további javulását idézheti elő.
Raymond Ma fundamentális, alulról felfelé építkező megközelítésmóddal, elsősorban jó ütemben növekedő vállalatokba fektetve törekszik hosszú távú tőkenövekedést elérni. A Fidelity szakembere szerint a részvényárfolyamok fő motorja a növekedés, és az alfa-generálás legbiztosabb módja a jó növekedési kilátásokkal rendelkező vállalatok felkutatása és a portfólióba emelése. Biztató növekedési kilátásokkal rendelkező vállalatokat keres, amelyek emellett stabil működő tőkét, meggyőző készpénzgeneráló képességet és vonzó értékeltségeket tudnak felmutatni.
A részvényválogatás során továbbra is azokra a vállalatokra helyezi a hangsúlyt, melyek a következő három-öt év során fenntartható növekedési kilátásokkal rendelkeznek. Változatlanul bízik az „új Kína” ágazatokban, főleg azokban a társaságokban, melyek hasznot húzhatnak a fogyasztók igényeinek növekedéséből és az innovációból. Azokat a cégeket részesíti előnyben, melyek komoly technológiai know-how-val és innovatív termékekkel rendelkeznek, mivel a belátható jövőben ezek érhetik el a legnagyobb növekedést.
RAYMOND MA a Fidelity International Hong Kong-ban állomásozó, több mint 15 évnyi befektetői tapasztalattal rendelkező portfóliómenedzsere. 2006-ban, kínai távközlési, pénzügyi és fogyasztási papírokkal foglalkozó befektetési elemzőként érkezett a Fidelityhez. 2009-ben a fogyasztói szektor, 2010-ben a kutatási részleg vezetőjévé, 2011-ben pedig portfóliómenedzserré nevezték ki.
Mielőtt csatlakozott volna a Fidelityhez, Raymond 2000-2006 között a BNP Paribas Peregrine sanghaji igazgatóhelyettese volt. Egyetemi tanulmányait a Fudani Egyetemen végezte, ahol jogból szerzett MA fokozatot.
Fidelity Internationalről
A világszerte 251,4 milliárd euró értékben kezelt eszközökkel (Assetsunder Management) és 77,2 milliárd euró értékű adminisztrált eszközökkel (AssetsunderAdministration) rendelkező Fidelity minden régiót, ipari ágazatot és befektetési osztályt lefedő, aktívan kezelt befektetési megoldásokat kínál. Célcsoportjai között a magánbefektetők mellett megtalálhatók pénzügyi tanácsadók, vagyonkezelők, pénzintézetek, vállalkozások és intézményi befektetők is. A FIL Limited márkájaként működő Fidelity International több mint hatezer munkatársat foglakoztat a világ 24 országában. A vállalat 1969-es alapítása óta magántulajdonban van, amelynek meghatározó előnye, hogy nem kell a részvényesek rövidtávú érdekeihez igazodnia, hanem a befektetők hosszútávú érdekeire tud összpontosítani. A Fidelity International az osztrák, cseh, szlovák, lengyel és magyar ügyfelek összesen 2,36 milliárd eurós alap-vagyonátkezeli. A Fidelity International márkanév alatt, az osztrák, a cseh, a szlovák, lengyel és a magyar kooperációs partnereken keresztül 140 nyilvános alapot értékesítenek.