A dollár általánosságban gyengült szerdán, miután ismét csalódást keltő adatokat tettek közzé az USA-ban. A februári Empire State gyártási index 4,48 lett, amely alulmaradt a 8,50-es becslésen (előző = 12,51). A közzététel elég volt az EUR/USD párnak ahhoz, hogy felfelé áttörje az 1,3735-ös ellenállásszintet, és tovább emelkedjen.
IronFX napi elemzés:
A dollár gyengült a legtöbb devizával szemben
- Az Empire State gyártási index a vártnál kedvezőtlenebb lett, ami átnyomja az EUR/USD párt a technikai ellenállásszinten.
- Meglepően nagy (120 milliárd USD) kiáramlás az USA-ból decemberben, mivel a kincstárjegyek hozama 3% fölé emelkedett.
- Nem úgy tűnik, hogy a befektetők visszatérnek, amint a hozamok ismét 2,7%-ra csökkennek; várnunk kell addig, amíg világosabb képet kapunk a fokozatos csökkentésről.
Az AUD és az NZD gyengült, mivel az ázsiai részvények csökkentek, a Kínai Nemzeti Bank pénzt vont ki
- Az Alcoa bezár egy alumíniumkohót, ami ismét az ausztrál gyártás romlását jelzi.
- Bár az RBA már nem említette a deviza túlértékeltségét, a hivatalnokok nem is olyan régen még arról beszéltek, hogy a deviza megfelelő értéke 85 cent lenne. Szerintem az ausztrál dollár túlértékelt.
Ma:
- A BoE értekezletének jegyzőkönyve, az Egyesült Királyság januári munkanélküliségi rátája 7,1% marad; az előremutató útmutatás múlt heti újraalkotása után nem olyan fontos adat.
- A januári FOMC értekezlet jegyzőkönyve = részletek a fokozatos csökkentés folytatásával kapcsolatos döntésről
- Az USA januári új lakásépítései és építési engedélyei várhatóan csökkennek, de ez betudható a kedvezőtlen időjárásnak
- 3 Fed hivatalnok tart beszédet (Lockhart, Bullard és Williams)
Részletes elemzés:
- A dollár általánosságban gyengült szerdán, miután ismét csalódást keltő adatokat tettek közzé az USA-ban. A februári Empire State gyártási index 4,48 lett, amely alulmaradt a 8,50-es becslésen (előző = 12,51). A közzététel elég volt az EUR/USD párnak ahhoz, hogy felfelé áttörje az 1,3735-ös ellenállásszintet, és tovább emelkedjen. Ezenkívül meglepően nagymértékű nettó eszközkiáramlás (közel 120 milliárd USD) történt az USA-ból decemberben, a Treasury International Capital (TIC) által tegnap közzétett adatok szerint. Bár az S&P 500 rekordmagasságba került a hónap során, sok befektető eladta kötvényeit, mivel a kincstárjegyek hozama 2,8%-ról emelkedve áttörte a 3,0%-os korlátot a hónap végére – beleértve a Kína általi 48 milliárd USD értékű eladást (ez eddig a második legnagyobb értékesítés), azon tény ellenére, hogy devizatartalékaik abban a hónapban 32 milliárd dollárral nőttek. (A vevő…Belgium volt! Más szóval: Euroclear.) Másrészt – csupán az ár mozgását nézve – nem úgy tűnik, hogy ezen kereskedés fordulatot vett volna, azaz a befektetők visszatérnének az amerikai dollárhoz, amint a hozamok ismét 2,7%-ra csökkentek. Talán kételkednek abban, hogy a kamatlábak a jelenlegi szinteken maradnak. A 2013-as év egészére visszatekintve nettó 214 milliárd USD áramlott ki az USA-beli részvényekből; az eurozóna részvényeibe nettó 111 milliárd USD áramlott be. Ez volt az egyik tényező, amely tavaly jól támogatta az eurót. Nem hiszem, hogy ez idén ismét olyan jelentős tényező lenne, mivel az európai részvények árai jelentősen módosultak, miközben az eurozóna gazdasági kilátásai nem javultak oly mértékben. Amíg azonban a befektetőknek ismét megfelel az USA-beli kötvények vásárlása, nem valószínű, hogy olyan nagymértékű tőkebeáramlást tapasztalhatunk az USA-ba, amely jelentősen fellendítené a dollárt.
- Másrészt az AUD és az NZD gyengültek a dollárhoz képest az éjszaka folyamán. Az ázsiai részvények gyengesége és az a tény, hogy a Kínai Nemzeti Bank (PBoC) pénzt vont ki a pénzpiacról, kedvezőtlenül érintette az ausztrál és az új-zélandi devizát. Az ausztrál dollárt az a hír sem támogatta, hogy az Alcoa Inc. bezár egy alumíniumkohót és két üzemet Ausztrália területén, bár ez az ausztrál ipar fokozatos gyengülésének másik jele. Az Ausztrál Konferenciatanács decemberi vezető indexe a vártnál magasabb volt, de a Westpac januári vezető indexe váratlanul csökkent, így az adatok vegyesek voltak. Bár a piacra nagy hatást gyakorolt, hogy az Ausztrál Nemzeti Bank a legutóbbi értekezletéről készült jegyzőkönyvében már nem említette a deviza túlértékeltségét, a hivatalnokok pedig nem is olyan régen még arról beszéltek, hogy a deviza megfelelő értéke 85 cent vagy alacsonyabb lenne. Szerintem a dolgok nem változtak oly mértékben, és fenntartom medve jellegű nézetemet a devizával kapcsolatban.
- Ma a Bank of England közzéteszi legutóbbi értekezletének jegyzőkönyvét; az Egyesült Királyság munkanélküliségi rátája januárban várhatóan 7,1% marad. Nem hiszem, hogy a piac a korábbival azonos súlyt fektet a foglalkoztatási adatokra, miután a BoE a múlt héten újraalkotta az előremutató útmutatást.
- Az USA-ban a Federal Reserve közzéteszi január 28-án és 29-én tartott értekezletének jegyzőkönyvét; ez volt Bernanke elnök utolsó értekezlete. A piac kíváncsi a havi kötvényvásárlás fokozatos csökkentésének folytatásáról szóló döntéssel kapcsolatos tárgyalásokra. A januári új lakásépítések az előrejelzés szerint a decemberi 999 ezerről 950 ezerre lassultak; az azonos hónapra vonatkozó építési engedélyek várhatóan az előző 991 ezerről 975 ezerre csökkennek. Egy ilyen lanyha piac rendszerint kedvezőtlenül hat a dollárra, de mivel országszerte rossz volt az időjárás, a piac valószínűleg figyelmen kívül hagyja azt.
- A szerdai napirend szerint három Fed hivatalnok tart beszédet: az atlantai Fed elnöke, Dennis Lockhart, a St. Louis-i Fed elnöke, James Bullard és a San Francisco-i Fed elnöke, John Williams.
EUR/USD
- Az EUR/USD pár kedden emelkedett, és felfelé áttörte az 1,3735-ös akadályt. Szerintem az előremenetel folytatódhat, és tesztelheti a kulcsfontosságú ellenállásszintet az 1,3810-es (E1) szinten. Mivel azonban az RSI túlvásárolt tartományában van, valamint lefelé mutat és készen áll a 70-es szinten lefelé való áttérésre, nem zárható ki a visszatérés a további előremenetel kialakulásakor.
Amíg a pár magasabb maximum szinteket és magasabb minimum szinteket ér el, és mindkét mozgóátlag felett marad, szerintem a rövid távú kilátás pozitív marad.
- Támaszszint: 1,3735 (T1), 1,3700 (T2), 1,3650 (T3).
- Ellenállásszint: 1,3810 (E1), 1,3893 (E2), 1,4000 (E3).
USD/JPY
- Az USD/JPY pár csökkent, miután ismét elérte a 102,70-es (E1) ellenállásszinti korlátot. Úgy tűnik, hogy a pár növekvő háromszög alakzatot formál. A legtöbb növekvő háromszög alakzat bika jellegű következményekkel jár; az alakzat felső határának felfelé való áttörése – amely egybeesik a 200 periódusú mozgóátlaggal – jelezheti, hogy a rövid távú csökkenés a legalsó szintre ért, és csupán a hosszabb távú növekvő trend visszatérése volt.
- Támaszszint: 101,40 (T1), 100,80 (T2), 100,00 (T3).
- Ellenállásszint: 102,70 (E1), 103,45 (E2), 104,85 (E3).
EUR/GBP
- Az EUR/GBP párnak nem sikerült áttörnie a 0,8167-es (T1) minimum szintet, és miután visszapattant ezen korlát közelében, emelkedett, és áttörte a 0,8225-ös (T2) akadályt. A hosszabb távú csökkenő trend még érvényben van, de a korábban említett mozgás jelzi, hogy a medvék ereje fogytán van. Ezt megerősíti a pozitív divergencia az RSI és az ár mozgása között. A 0,8265-ös (E1) ellenállásszint egyértelmű áttörése tesztelheti a hosszabb távú csökkenő trendvonal érvényességét.
- Támaszszint: 0,8225 (T1), 0,8167 (T2), 0,8080 (T3).
- Ellenállásszint: 0,8265 (E1), 0,8335 (E2), 0,8390 (E3).
Arany
- Az arany tovább csökkent, és elérte az 1315-ös (T1) támaszszintet. A fém várhatóan lefelé áttöri ezen korlátot, és meghosszabbítja a korrekciós hullámot, talán a következő támaszszinti korlát felé (1290 – T2). Mindkét momentum mutatószám kedvez a hullámnak, mivel az RSI lefelé áttért 70-es korlátján és lefelé mutat, miközben az MACD lefelé áttért kék támaszszinti vonalán és jelző vonalán. A nemesfém általános rövid távú képe pozitív marad, mivel az ár mindkét mozgóátlag és az 1270-es (T3) kulcsfontosságú korlát felett van.
- Támaszszint: 1315 (T1), 1290 (T2), 1270 (T3).
- Ellenállásszint: 1332 (E1), 1360 (E2), 1376 (E3).
Olaj
- A WTI sikeresen áttörte a 100,35-ös akadályt tegnap, és elérte a 103,15-ös (E1) ellenállásszintet. A napi grafikonon befejeződött a lehetséges kettős aljú alakzat kialakulása, ezért a korábban említett áttörés várhatóan nagyobb bika jellegű következményekkel járhat. Mindazonáltal várhatóan profit-kivételre kerül sor a nap során, a dinamikus előremenetelt követően. Az RSI – amely úgy tűnik, hogy készen áll 70-es szintjén lefelé való áttérésre – kedvez a visszatérésnek, ami megerősíti a momentumban beállt szünetet. A WTI kilátása pozitív marad, mivel magasabb maximum szinteket és magasabb minimum szinteket formál mindkét mozgóátlag és a kék növekvő trendvonal felett.
- Támaszszint: 101,35 (T1), 100,55 (T2), 98,80 (T3).
- Ellenállásszint: 103,15 (E1), 104,35 (E2), 108,15 (E3).