Sok hűhó semmiért? Elgondolkodtató, miért ez a sok hűhó. Pénteken sok drámai hírt kaptunk, de nem volt valódi hatása. Az USA-beli foglalkoztatási adatok egymást követő második hónapban maradtak alul a várakozásokon – ezúttal nem lehet az időjárással mentegetőzni – és a nap végén mégis csupán kevés mozgás történt.
IronFX napi elemzés:
A dollár gyengül, amint a piac elodázza a Fed-del kapcsolatos várakozásokat
- A pénteki nem mezőgazdasági munkaerő-állomány alulmaradt a várakozásokon, de csak rövid ideig hatott
- Valószínű, hogy a Fed folytatja a kötvényvásárlás fokozatos csökkentését, mivel csökken a munkanélküliségi ráta
- A piac azonban elodázza a Fed megszorításaival kapcsolatos várakozásokat
- A dollár elveszíti a kamatláb általi támogatottságát, és valamelyest gyengül
Az USD gyengült a legtöbb G10 devizával szemben
- A JPY gyengült, miután Japán decemberi folyó fizetési mérleg deficitje a vártnál nagyobb mértékben emelkedett
A héten: Yellen, Bank of England a fő események
- Yellen kedden és szerdán beszámolót tart a Kongresszus előtt
- A kérdések valószínűleg inkább „színházi”, mintsem gazdasági jelleget öltenek; Yellen valószínűleg udvarias kíván maradni, és frappáns, optimista válaszokat ad, amely kedvező képet nyújthat az USA gazdaságáról. Ez fellendítheti az amerikai dollárt.
- BoE inflációs jelentése új keretrendszert állít fel az előremutató útmutatáshoz; nyomást gyakorolhat a GBPre.
Ma: Svájc munkanélkülisége; francia és olasz ipari termelés. Ma nem tesznek közzé főbb USA-beli mutatószámot.
Részletes elemzés:
- Sok hűhó semmiért? Elgondolkodtató, miért ez a sok hűhó. Pénteken sok drámai hírt kaptunk, de nem volt valódi hatása. A német alkotmánybíróság alapvetően alkotmányellenesnek minősítette az EKB-nak az euró megmentésére bevezetett „outright monetary transactions” (OMT, azaz végleges értékpapír-adásvételi műveletek) programját. Az USA-beli foglalkoztatási adatok egymást követő második hónapban maradtak alul a várakozásokon – ezúttal nem lehet az időjárással mentegetőzni – és a nap végén mégis csupán kevés mozgás történt. A dollár elérte a napi minimum szintet körülbelül egy perccel azután, miután a nem mezőgazdasági munkaerő-állomány adatait közzétették, majd fokozatosan helyreállt, bár a legtöbb devizával szemben gyengült ma reggel Európában a péntek reggeli szintekhez képest (a JPY és az AUD kivételével). Valójában az általunk követett devizák legtöbbjének napi tartománya átlag alatti volt (az USD/JPY és az USD/CAD pár csupán kettő kivétel a G10 devizák közül – a CAD talán azért, mert pénteken közzétették az ország saját foglalkoztatási adatait). Elgondolkodtató, hogy a piac miért összpontosít annyira ezen adatokra minden hónapban.
- Ebben az esetben a kezdeti gondolat az, hogy a két egymást követő hónapban fennálló, a vártnál kedvezőtlenebb foglalkoztatási adatok talán meggyőzik a Fed-et a kötvényvásárlás fokozatos csökkentésének elhalasztásáról, de a gondolat hamar elszállt, mivel a munkanélküliségi ráta csökkent, miközben a részvételi arány nőtt. A Wall Street Journal Fed riportere, Jon Hilsenrath, a következőket írta: „Úgy tűnik, hogy a Federal Reserve hivatalnokai a pénteki csalódást keltő foglalkoztatási jelentés ellenére sem hajlanak a monetáris politika kijelölt útvonalának megváltoztatására…” Megjegyezte, hogy a bostoni Fed elnöke, Rosengren, aki ellenkezett a fokozatos csökkentés decemberi megkezdéséről szóló döntés ellen, a foglalkoztatási jelentés közzétételét követően elmondta, hogy „ezen a ponton egyik irányba sem kívánjuk jelentősen módosítani a monetáris politikát, kivéve, ha arra az adatok nyomós okot adnak” – ami látszólag még nem következett be. Ha egy ilyen enyhítés-párti személy is úgy véli, hogy folytatniuk kellene a fokozatos csökkentést, akkor valószínűleg ez fog történni. Mindazonáltal az USA tízéves futamidejű kötvényeinek hozamai pénteken 2 bázisponttal alacsonyabban zárták a napot; a Fed Alapok futures származtatott kamatlába további 8 bázisponttal csökkent a hozamgörbe hosszabb végén, mivel a piac szerint kitolódik a Fed általi megszorítás dátuma. A kamatláb csökkenése nyomást gyakorol a dollárra.
- A meglepően kedvezőtlen foglalkoztatás-növekedési adatok ellenére a Fed új elnöke, Janet Yellen heti kongresszusi beszámolója áll a piac fő fókuszában. Kedden a republikánusok által irányított House Financial Services Committee (Pénzügyi Szolgáltatások Bizottsága) előtt, szerdán pedig a demokraták által vezetett Szenátus előtt tart beszédet. Bár beszámolója mindkettő előtt azonos lesz, a kérdések valószínűleg eltérnek – valószínűleg a republikánusok részéről nem részesül „oly szívélyes” fogadtatásban. A beszámoló valószínűleg inkább „színházi”, mintsem gazdasági jelleget ölt, különösen azért, mert novemberben félidős választásokra kerül sor. A kongresszusi tagok által feltett, valószínűleg szokatlan és tájékozatlanságról árulkodó kérdések – amelyekkel inkább azt kívánják megmutatni, hogy kíváncsiak, mintsem tájékoztató jellegű válaszokat akarnak kicsalni – közepette Yellen valószínűleg udvarias kíván maradni, és frappáns, optimista válaszokat ad, amelyeket jó lesz megnézni a televízióban. Ebben a vonatkozásban beszámolója kedvező képet nyújthat az USA gazdaságáról, ami fellendítheti a dollárt.
- A hét további fő eseményei a Bank of England negyedéves inflációs jelentése, amelyet szerdán tesznek közzé. A piac fokozottan figyelemmel kíséri, mivel iránymutatást keres az iránymutatással kapcsolatban, miután Carney Davosban megjegyzéseket tett az angol font erősödésével és a 7%-os munkanélküliségi küszöbbel kapcsolatban.
- A mai mutatószámokat illetően Japán decemberi folyó fizetési mérleg deficitje várhatóan a vártnál nagyobb mértékben emelkedik (a novemberi -46,6 milliárd japán jenről 197 milliárd japán jenre (SA). A korrigálatlan deficit rekordnagyságú lett.
- Az európai nap folyamán Svájc munkanélküliségi rátája a becslés szerint 3,5%-ról januárban 3,6%-ra emelkedett. A decemberi francia ipari termelés az előrejelzés szerint havi szinten nem mutat változást, miután novemberben havi szinten 1,3%-os növekedésre került sor. Olaszország ipari termelése az előrejelzés szerint havi szinten nem jelez változást decemberben (novemberben +0,3% volt). Norvégia januári fogyasztói árindexe várhatóan a decemberi, havi szinten -0,1%-ról havi szinten 0,3%-ra csökkent; ezáltal a ráta éves szinten változatlanul +2,0%. Kanadában a januári új lakásépítések várhatóan a decemberi 187,5 ezerről 185,0 ezerre csökkentek.
- Ma beszédet tartanak: Jean-Claude Trichet, az EKB előző elnöke beszélgetést folytat egy francia újságíróval, Jean-Marie Colombianival a „Válság leckéi: A gazdasági és a fiskális irányítás javítása az euróövezetben” címen. A Kanadai Nemzeti Bank elnökhelyettese, John Murray is beszédet tart.
EUR/USD
- Az EUR/USD pár emelkedett, majd felfelé áttörte az 1,3618-as szintet, és most készen áll a csökkenő kék vonallal való szembenézésre. Az alacsonyabb maximum szint lehetősége továbbra is fennáll; ha az árfolyam erős ellenállásszinttel találkozik a kék vonal közelében, ismét az 1,3618-as (T1) szint alá csökkenhet. Csak az 1,3735-ös (E2) korlát egyértelmű, felfelé való áttörése jelezné, hogy befejeződött a december 27. óta tartó csökkenés. Az MACD az indító és a jelző vonala felett van, ami megerősíti a közelmúltbeli pozitív momentumot, de az RSI ellenállásszintre talált 70-es korlát közelében, ami szerintem fokozza annak valószínűségét, hogy a további előremenetel korlátozott lehet.
- Támaszszint: 1,3618 (T1), 1,3555 (T2), 1,3480 (T3).
- Ellenállásszint: 1,3700 (E1), 1,3735 (E2), 1,3810 (E3).
EUR/JPY
- Az EUR/JPY pár emelkedett pénteken, és áttörte a 139,15-ös korlátot. Az árfolyam valamelyest a csökkenő tartomány felső határa és a 200 periódusú mozgóátlag alatt van. Az árfolyam várhatóan találkozik az ellenállásszinttel ezen tartomány közelében. Az RSI 70-es szintje közelében van, ami fokozza a korábban említett forgatókönyv valószínűségét. Másrészt a 141,25-ös (E1) akadály felfelé való áttörése szükséges annak jelzéséhez, hogy a december 27-től tartó csökkenés befejeződött, és az előző hosszabb távú növekvő trend folytatódik. Azonban amíg az árfolyam alacsonyabb maximum szinteket és alacsonyabb minimum szinteket ér el a tartományban, a rövid távú csökkenő trend érvényben marad.
- Támaszszint: 139,15 (T1), 137,55 (T2), 136,20 (T3).
- Ellenállásszint: 141,25 (E1), 142,85 (E2), 144,35 (E3).
GBP/USD
- A GBP/USD pár áttörte az 1,6335-ös korlátot, és emelkedett, megerősítve a napi grafikonon lévő kalapács gyertya alakzatot. Amíg azonban az árfolyam a lila csökkenő tartományban van, a rövid távú csökkenő trend még érvényben van, és a kulcsfontosságú 1,6260-as (T2) korlát egyértelmű, lefelé történő áttörése jelezné annak folytatódását. Csak az 1,6465-ös (E1) ellenállásszint felfelé történő áttörése lenne az első jele annak, hogy a közelmúltbeli csökkenés a legalacsonyabb szintre ért.
- Támaszszint: 1,6335 (T1), 1,6260 (T2), 1,6135 (T3).
- Ellenállásszint: 1,6465 (E1), 1,6640 (E2), 1,6735 (E3).
Arany
- Az arany emelkedett, és jelenleg ellenállásszintre talál az 1270-es (E1) korlát közelében. Ezen szint egyértelmű áttörése nagyobb bika jellegű következményekkel járhat, és megcélozhatja a következő akadályt az 1290-es (E2) szinten. Az ár mindkét mozgóátlag felett van; eközben az RSI és az MACD növekvő útvonalat követ, ami megerősíti a nemesfém közelmúltbeli pozitív momentumát. Az 1235-ös (T2) támaszszinti korlát egyértelmű, lefelé történő áttörése szükséges a kilátás megváltoztatásához és annak megerősítéséhez, hogy a december 19. és január 27. közötti előremenetel csupán a fő csökkenő trend visszatérése volt.
- Támaszszint: 1250 (T1), 1235 (T2), 1220 (T3).
- Ellenállásszint: 1270 (E1), 1290 (E2), 1315 (E3).
Olaj
- A WTI pénteken jelentősen emelkedett, miután támaszszintre talált az 50 periódusú mozgóátlag közelében. Az ár áttörte a 98,80-as akadályt, de az előremenetel valamelyest a 100,55-ös (E1) ellenállásszint alatt megállt. Mindkét momentum mutatószám áttörte kék ellenállásszintjét, ami megerősíti a növekvő trend folytatódását. Az RSI azonban ellenállásszintre talált 70-es szintje közelében, és most lefelé mutat; ezért várhatóan visszatérésre kerül sor, és talán teszteli a 98,80-as (T1) szintet, mielőtt a bikák újra felülkerekednek.
- Támaszszint: 98,80 (T1), 96,50 (T2), 95,00 (T3).
- Ellenállásszint: 100,55 (E1), 102,00 (E2), 103,80 (E3).