Deviza, arany, olaj elemzés – 2014.01.13

Általános gyengülés! A pénteken közzétett, csalódást keltő nem mezőgazdasági munkaerő-állomány hatására a dollár általánosan gyengült. Ma reggel gyengült – egyes esetekben jelentősen gyengült – az összes G10 devizával szemben, ami alól csak a kanadai dollár jelentett kivételt

ironfx_academy_140115

IronFX napi elemzés:

  • Általános gyengülés! A pénteken közzétett, csalódást keltő nem mezőgazdasági munkaerő-állomány hatására a dollár általánosan gyengült. Ma reggel gyengült – egyes esetekben jelentősen gyengült – az összes G10 devizával szemben, ami alól csak a kanadai dollár jelentett kivételt (a részleteket lásd alább). A foglalkoztatási adat különösen meglepte a piacokat, mivel a szerdai ADP jelentés felülmúlta a várakozásokat, aminek határára néhányan felfelé korrigálták a foglalkoztatással és a dollárral kapcsolatos várakozásaikat. Ennek eredményeképpen meglepő volatilitás uralkodott az adat közzétételekor, ami kiemeli az ezen adatokkal kapcsolatos kereskedés kockázatát.
  • Az FOMC elmondta, hogy a kötvényvásárlás csökkentésének folytatásával kapcsolatos döntése minden hónapban azon adatoktól függ, amelyek támogatják „a Bizottság várakozásait a munkaerő-piaci feltételek folyamatos javulásával és az inflációt illető hosszabb távú célkitűzéshez való visszatérésével kapcsolatban”. Ez a hír azt jelenti, hogy a munkaerő-piac javulása megállt? A St. Louis-i Fed elnök, Bullard pénteken elmondta, hogy a Fed erőteljesebb növekedésre számít, „amely nagyobb, lefelé ható nyomást gyakorol a munkanélküliségre”. Elmondta, hogy „nem hajlandó reagálni a havi adatokra”, különösen azért, mivel azokat rendszerint korrigálják. Ezenfelül rávilágított a munkanélküliségi ráta nagymértékű csökkenésére, ahelyett, hogy a nem mezőgazdasági munkaerő-állományban bekövetkezett, kis mértékű, csalódást keltő csökkenésre összpontosított volna. Egyes elemzők a munkanélküliségi ráta csökkenését egy másik csalódást keltő mutatószámnak tekintik, mivel azt nagymértékben a részvételi ráta csökkenése, nem pedig a foglalkoztatási emelkedése vezérelte, ám Bullard érvei szerint „a munkaerő részvételi aránya körülbelül megfelelő, figyelembe véve a megfigyelt demográfiai trendeket”. Ha ez a nézet képviseli az FOMC gondolkodását, akkor a további fokozatos csökkentés majdnem garantált.
  • Bullard megjegyzései megegyeznek a Wall Street Journal Fed riporter, Jon Hilsenrath nézeteivel, akiről úgy vélik, hogy közel áll az FOMC gondolkodásához. A foglalkoztatási adatokat követő cikkében megjegyezte, hogy a leköszönő elnök, Bernanke nyomatékosan javasolta, hogy az FOMC folytassa kötvényvásárlásainak havi 10 milliárd dollárral történő csökkentését minden egyes értekezleten; Hilsenrath megjegyezte, hogy „egy kedvezőtlen munkaerő-piaci jelentés talán az időjárás változásait tükrözi, és több hete a vártnál kedvezőbb gazdasági adatok látnak napvilágot a kereskedelemről és a fogyasztók kiadásairól, és a munkanélküliségi ráta meglepő csökkenésének tükrében talán nem változtatja meg ezt a számítást”. A Fed gondolkodását egyetlen dolog változtathatja meg: ez pedig az infláció jelentős csökkenése. Ez még Bullard megjegyzéseiben is elhangzott. Ezért mind a foglalkoztatási adatokat, mint az inflációs adatokat gondosan meg kell vizsgálnunk. Várakozásaim szerint folytatják a fokozatos csökkentést a következő FOMC értekezleten (január 28-29.), és a dollárt ez valamelyest támogatni fogja.
  • A nagy kérdés akkor az, hogy mennyi időt vesz igénybe, amíg a pénteki jelentés hatásai lecsengenek, és a piac kezdi fontolóra venni a nézetbeli változást. Visszatekintve az utóbbi hat alkalomra, amikor az adat csalódást keltett a piacon, úgy tűnik, nincs biztos minta – az adat megjelenése után egy héttel az EUR/USD pár négyszer volt magasabb szinten, kétszer pedig csökkent. Két héttel később háromszor magasabb szinten, majd háromszor alacsonyabb szinten volt – „fej vagy írás”. Mivel kb. két hét van hátra az FOMC értekezletig, az EUR/USD pár várhatóan emelkedik ezen a héten, majd csökkenni fog a jövő héten; de ez csupán találgatás – a múltbeli teljesítmény nem ad biztos útmutatást. A csütörtöki USA-beli fogyasztói árindex fontossága átértékelődik a csalódást keltő foglalkoztatási adatok fényében. Ha az USA-beli infláció valamelyest emelkedik – a várakozások szerint -, akkor a fokozatos csökkentéssel kapcsolatos várakozások helyreállhatnak, és az amerikai dollár is helyreállhat.
  • A kanadai dollár volt a kivétel, amely csökkent, miután Kanada pénteken közzétett foglalkoztatási jelentése az USA adatainál is kedvezőtlenebb lett. A munkanélküliség öt hónap alatt a legmagasabb szintre emelkedett (6,9%-ról 7,2%-ra; a várakozások szerint változatlan lett volna), a foglalkoztatás pedig 46 ezerrel csökkent (várakozás: +14 ezer); a dolgokat súlyosbította az, hogy a Kanadai Statisztikai Hivatal szerint az időjárás erre nem gyakorolt hatást. Kedvenc GBP/CAD párunk kereskedése jól megy, és jelenleg nem látunk okot az irány megváltozására. Eközben figyelemre méltó esés következett be az USD/JPY párban – a közelmúltban többször emelkedett akkor is, amikor a tokiói részvények árfolyama esett, ma pedig csökkenés következett be, amikor a tokiói részvények árfolyama emelkedett. A korreláció összeomlóban van? Valószínűbb, hogy a japán jen jelenleg sokkal inkább az USA, mintsem a Japán iránti hozzáállásnak megfelelően mozog. Az USD/JPY pár idén már négy napja 105-ös egésszel kereskedik, de ezen szint felett kell zárnia.
  • Hétfőn viszonylag üres a naptár; csupán Olaszország ipari termelése jelenik meg novemberre vonatkozóan. Az előrejelzés szerint 0,4%-kal emelkedett, ami lassulást jelent az októberi +0,5%-hoz képest. A fókuszban ekkor az atlantai Fed elnök, Dennis Lockhart beszéde áll, aki az USA gazdasági kilátásairól beszél. Kíváncsi vagyok arra, hogy egyetért-e Bullarddal abban, hogy a pénteki foglalkoztatási adatok nem változtatták meg nézetét. Ha egyetért abban, akkor az amerikai dollár helyreállása a vártnál korábban megkezdődhet. Egy személy csupán egy pont; két ponttal viszont már vonalat rajzolhatunk.

 IronFX_bonus_728x90_HU

EUR/USD

EURUSD_13Jan2014

  • Az EUR/USD pénteken emelkedett, miután közzétették a vártnál kedvezőtlenebb USA-beli nem mezőgazdasági munkaerő-állomány adatát. A pár visszapattant az 1,3570-es (T2) támaszszinti korlátról – a hosszabb távú növekvő trendvonal közelében (világoskék vonal), és az 1,3650-es szint fölé emelkedett. Ezáltal a hosszabb távú növekvő trend érvényben marad. A következő ellenállásszint az 1,3730-as (E1) szint, ahol a felfelé történő áttörés tesztelheti az 1,3810-es (E2) kulcsfontosságú korlátot. Csupán az 1,3525-ös (T3) szint lefelé történő áttörése jelzi majd, hogy a hosszú távú növekvő trend véget ért.
  • Támaszszint: 1,3650 (T1), 1,3570 (T2), 1,3525 (T3).
  • Ellenállásszint: 1,3730 (E1), 1,3810 (E2), 1,3893 (E3).

 

EUR/JPY

EURJPY_13Jan2014

  • Az EUR/JPY pénteken csökkent, miután ellenállásszintre talált a 143,15-ös (E1) korláton. A 200 periódusú mozgóátlag a 140,88-as (T1) támaszszint közelében marad, ezért ezen tartomány lefelé történő áttörése nagyobb medve jellegű következményekkel járhat. Másrészt az ezen tartomány közelében történő visszapattanás ismét próbára teheti a 145,00-ös (E2) maximum szintet. Az MACD mutatószám – amely már negatív – lefelé áttért indító vonalán, ami jelzi az ár mozgásának medve jellegű momentumát. A napi és a heti grafikonon a hosszabb távú növekvő trend továbbra is érvényben van, ezért bármilyen rövid távú csökkenés a hosszú távú növekvő útvonal visszatérésének tekintek.
  • Támaszszint: 140,88 (T1), 139,67 (T2), 138,00 (T3).
  • Ellenállásszint: 143,15 (E1), 145,00 (E2), 147,00 (E3).

GBP/USD

GBPUSD_13Jan2014

  • A GBP/USD pár emelkedése folytatódott, és miután az USA-beli nem mezőgazdasági munkaerő-állomány adata nem felelt meg a várakozásoknak, sikeresen áttörte az 1,6465-ös akadályt. Az árfolyam várhatóan emelkedik, és ismét teszteli az 1,6600-os (E1) maximum szintet. Az 1,6335-ös (T2) szint lefelé történő áttörésére szükség van ahhoz, hogy negatívvá váljon a rövid távú kép. Amíg az árfolyam a mindkét mozgóátlag és a kék támaszszint felett van, a GBP/USD pár rövid távú kilátása pozitív marad. Egyelőre csak azon aggódom, hogy a napi grafikonon negatív divergencia azonosítható a napi MACD és az ár mozgása között. Ez jelzi, hogy a hosszabb távú növekvő trend most veszít momentumából.
  • Támaszszint: 1,6465 (T1), 1,6335 (T2), 1,6260 (T3).
  • Ellenállásszint: 1,6600 (E1), 1,6735 (E2), 1,6885 (E3).

Arany

XAUUSD_13Jan2014

  • Az arany pénteki előmenetele folytatódott, és elérte az 1251-es (E1) ellenállásszintet. Az írás idején a nemesfém teszteli ezt az akadályt; ha a vételi pozíciókkal rendelkezők elég erősek ahhoz, hogy áttörjék azt, várhatóan megcélozzák a következő ellenállásszintet az 1268-as (E2) szinten. Az 50 periódusú mozgóátlag közeledik a 200 periódusú mozgóátlaghoz, és bika jellegű áttérésre kerülhet sor a közeljövőben, ami fokozza a további előremenetel valószínűségét. Az RSI készen áll a túlvásárolt tartományból való kilépésre, ezért nem zárható ki a visszatérés, mielőtt a bikák ismét felülkerekednek. A napi és a heti grafikonon azonban a hosszabb távú csökkenő trend érvényben marad, és emiatt egyelőre bármilyen rövid távú előremenetelt a fő csökkenő útvonal visszatérésének tekintenék.
  • Támaszszint: 1224 (T1), 1187 (T2), 1155 (T3).
  • Ellenállásszint: 1251 (E1), 1268 (E2), 1290 (E3).

Olaj

CLG4_13Jan2014

  • A WTI konszolidációs módban mozgott, és valamelyest a 92,00-es (T1) kulcsfontosságú korlát felett van. Semleges álláspontra helyezkedem a WTI-t illetően, amíg világosabb képet nem kapunk a következő irányjelző útvonalról. Amikor a WTI a legutóbb visszapattant a 92,00-es (T1) szintről, az ár a 97,25-ös (E3) szint felé rallyzott.  Mindazonáltal, ha a 92,00-es (T1) szint nem tart ki, hosszabbításokra kerülhet sor a következő támaszszinti korlát felé (90,15 – T2). Az 50 periódusú mozgóátlag a 200 periódusú mozgóátlag alatt van, aminek hatására az olaj kilátása jelenleg továbbra is negatív.
  • Támaszszint: 92,00 (T1), 90,15 (T2), 87,85 (T3).
  • Ellenállásszint: 94,00 (E1), 95,35 (E2), 97,25 (E3).


(Forrás: IronFX)

Scroll To Top