Deviza, arany, olaj elemzés – 2014.01.10

Draghi új alaphangot adott az EKB-nak 
Az EKB elnöke, Draghi tegnap új alaphangot adott az EKB-nak. Miközben nem jelentett be új intézkedést, nyilatkozata több változtatást tartalmazott, amelyek jelezték, hogy az EKB fokozottan készen áll a politika szükség szerinti további enyhítésére, hogy elkerüljék a deflációt.

ironfx_academy_140115

IronFX napi elemzés:

Draghi új alaphangot adott az EKB-nak 
Az EKB elnöke, Draghi tegnap új alaphangot adott az EKB-nak. Miközben nem jelentett be új intézkedést, nyilatkozata több változtatást tartalmazott, amelyek jelezték, hogy az EKB fokozottan készen áll a politika szükség szerinti további enyhítésére, hogy elkerüljék a deflációt. Többször elmondta, hogy az EKB árstabilitás fenntartásával kapcsolatos feladata „mindkét irányban működik”; hozzátette, hogy az EKB „fokozottan hangsúlyozza” és „hangsúlyosan ismételgeti” alkalmazkodó álláspontját. Majd elmondta, hogy „eltökélt a nagyfokú monetáris alkalmazkodásra és a további döntő lépések megtételére, amennyiben szükséges”, nehogy az infláció túl alacsony szintre kerüljön. Többször elismételte, hogy az Irányítótanács készen áll „a megállapodásnak megfelelő minden eszköz bevetésére”, ami jelzi, hogy a politikai intézkedések esetleg kevésbé erőltetettek a piac által véltnél – ez úgy is értelmezhető, hogy teret engednek bizonyos mértékű mennyiségi könnyítésnek. Kifejezetten említett két eseményt, amelyek kiválthatják az EKB intézkedését: pénzpiac a rövid távú feltételeinek alaptalan szűkülése és az infláció középtávú kilátásainak romlása. Az EUR/USD pár csökkent; ám amint Draghi rámutatott arra, hogy az infláció decemberi csökkenése annak tudható be, hogy Németországban bizonyos technikai módosításokat végeztek a szezonális korrekciós tényezőkön, a következtetés szerint ez nem adott okot aggodalomra az EKB részéről, és az euró hamarosan megállapodott, majd ma reggel Európában az EUR/USD pár magasabb szinten van, mint csütörtök reggel volt. Az EUR/USD pár visszapattanása más devizákat is magával ragadott, és a dollár általánosságban gyengült.

Az árupiac mozgásait tekintve Draghi-nak hamarosan lesz oka az aggodalomra. A Brent kb. 5%-kal csökkent december végi csúcsához képest, míg a réz csupán 1,5%-kal csökkent az éjszaka folyamán. Az áruk alacsonyabb árai arra utalnak, hogy az infláció valószínűleg tovább csökken, ami fokozza annak valószínűségét, hogy az EKB-nak cselekednie kell (az EKB a teljes inflációt, nem pedig a mag inflációt veszi célba). Az EKB várhatóan tovább lazít politikáján az év későbbi részében, ami a Fed „fokozatos csökkentésének” ellentéte; a politikában megmutatkozó divergencia miatt az EUR/USD pár csökken, és általánosságban támogatja a dollárt.

A mai fókuszban természetesen az USA-beli nem mezőgazdasági munkaerő-állomány áll. A foglalkoztatás a becslés szerint 197 ezerrel nőtt (a novemberi 203 ezernél kissé, de nem jelentősen kevesebb), míg a munkanélküliségi ráta az előrejelzések szerint változatlanul 7,0% maradt. Az adat alacsonyabb lehet, mivel az USA-ban szokatlanul hideg időjárás uralkodik. Ám amíg 150 ezer felett van, a piac feltételezi, hogy a Fed a mostanival azonos ütemben folytatja a mennyiségi könnyítés fokozatos csökkentését, és a dollár támogatott marad.

Az Egyesült Királyságban az ipari termelés a becslés szerint novemberben 0,4%-kal nőtt, ami az októberivel azonos ütemű. Kanadában a munkanélküliségi ráta várhatóan változatlanul 6,9%. Máshol: Svájcban a decemberi munkanélküliségi ráta az előrejelzés szerint változatlanul 3,2% maradt, fogyasztói árindexe pedig decemberben havi szinten 0,1%-kal csökkent (novemberben havi szinten változatlan volt). A francia ipari termelés a becslés szerint novemberben havi szinten 0,4%-kal emelkedett, ami fordulatot jelent az októberi, havi szinten -0,3%-hoz képest. A csütörtökön közzétett, a vártnál kedvezőbb német ipari termelés nem befolyásolta a piacot, ám Franciaország esetén olyan ritka a jó hír, hogy az befolyásolhatja azt. Svédország ipari termelése a becslés szerint novemberben havi szinten 1,0%-kal emelkedett, ami fordulatot jelent az októberi -1,7%-hoz képest. Norvégia fogyasztói árindexe a becslés szerint havi szinten 0,2%-kal emelkedett (novemberben havi szinten 0,1% volt).

Végezetül ma három Fed hivatalnok tart beszédet: a minneapolisi Fed elnök, Narayana Korcherlakota, a richmondi Fed elnök, Jeffrey Lacker és a St. Louis-i Fed elnöke, James Bullard.

IronFX_bonus_728x90_HU

A Piac

 

EUR/USD

• Az EUR/USD visszaszerezte veszteségének nagy részét, amely az EKB elnöke, Mario Draghi megjegyzései hatására következett be. A párt továbbra is jól támogatta a hosszabb távú növekvő trend (világoskék vonal) és az 1,3570-es (T1) támaszszint. A világoskék támaszszint lefelé történő áttörése – amelyet csökkenés követ az 1,3525-ös (T2) kulcsfontosságú támaszszint alá – első célkitűzésként tesztelheti a következő támaszszintet az 1,3400-es (T3) szinten. Az 1,3525-ös (T2) szint azonban egybeesik az előző rövid távú növekvő trend 61,8%-os Fibonacci visszatérési szintjével, ezért ezen szint áttörése valószínűleg nem lesz olyan könnyű. Másrészt a világoskék trendvonalon való visszapattanás – amit az 1,3650-es (E1) szint felé történő emelkedés követ – a hosszabb távú növekvő trendet nem módosítja. Az 50 periódusú mozgóátlag sikeresen véghezvitte a 200 periódusú mozgóátlagon lefelé történő áttérést, és a napi grafikonon negatív divergencia tapasztalható a napi MACD és az ár mozgása között, ami olyan jelzés, amely nagyobb hangsúlyt ad a (medve jellegű) forgatókönyvnek.
• Támaszszint: 1,3570 (T1), 1,3525 (T2), 1,3400 (T3).
• Ellenállásszint: 1,3650 (E1), 1,3730 (E2), 1,3810 (E3).

 

 

USD/JPY

• Az USD/JPY konszolidációs módon mozgott; a 103,90-es (T1) támaszszint és a 105,45-ös (E1) ellenállásszint között maradt, amely közel van október 17. és 25. közötti medve jellegű hullám 423,6%-os Fibonacci hosszabbítási szintjéhez. Ezen erős ellenállásszinti tartomány felfelé történő áttörése szükséges ahhoz, hogy jelezze a növekvő útvonal folytatódását. Ha a vételi pozíciókkal rendelkezők elég erősek ahhoz, hogy áttörjék ezt a plafont, várhatóan hosszabbításokat indítanak el a 107,00-es (E2) tartomány felé. Amíg az árfolyam a kék támaszszint felett van, a rövid távú kilátás bika jellegű marad. Csak a 103,90-es (T1) minimum szint lefelé történő áttörés adna okot elemzésünk átgondolásához.
• Támaszszint: 103,90 (T1), 102,14 (T2), 101,12 (T3).
• Ellenállásszint: 105,45 (E1), 107,00 (E2), 109,00 (E3).

 

EUR/GBP

• Az EUR/GBP szerdán áttörte a 0,8270-es korlátot, csütörtökön pedig csökkent, miután sikeresen tesztelte azt ellenállásszintként. Az ár várhatóan tovább csökken, és teszteli a 0,8220-as (T1) támaszszintet. Ezen akadály lefelé történő áttörése nagyobb medve jellegű következményekkel járhat, és megcélozza a következő támaszszinti tartományokat. Amíg az árfolyam alacsonyabb maximum szinteket és alacsonyabb minimum szinteket ér el a kék rövid távú csökkenő trendvonal alatt, az irány csökkenő marad. A napi grafikonon a pár a csökkenő tartományban marad (lila vonalak).
• Támaszszint: 0,8220 (T1), 0,8080 (T2), 0,7960 (T3).
• Ellenállásszint: 0,8270 (E1), 0,8330 (E2), 0,8390 (E3).

 

Arany

• Az arany emelkedett, és az 1224-es (T1) támaszszint felett maradt. A fém magasabb minimum szinteket ért el a korábbinál; most ahhoz, hogy új rövid távú növekvő trend létesüljön, az árnak túl kell lépnie az előző maximum szintet. Az 50 periódusú mozgóátlag közeledik a 200 periódusú mozgóátlaghoz, ezért bika jellegű áttérésre kerülhet sor a közeljövőben, ami fokozza a további előremenetel valószínűségét. A napi és a heti grafikonon azonban a hosszabb távú csökkenő trend érvényben marad, és emiatt egyelőre bármilyen rövid távú előremenetelt a fő csökkenő útvonal visszatérésének tekintenék.
• Támaszszint: 1224 (T1), 1187 (T2), 1155 (T3).
• Ellenállásszint: 1251 (E1), 1268 (E2), 1290 (E3).

 

Olaj

• A WTI elérte a 92,00-es (T1) padlót. Tegnap valójában bizonyos időben ezen szint alá került, de miután ezen tartomány közelében történő profit-kivételnek tűnik, az ár valamelyest visszatért ezen szint fölé. Az ár várhatóan egy időre konszolidál ezen tartomány közelében, mielőtt elindul következő irányjelző útvonalán. Amikor a WTI a legutóbb visszapattant a 92,00-es (T1) szintről, az ár a 97,25-ös (E3) szint felé rallyzott. Mindazonáltal, ha a 92,00-es (T1) szint nem tart ki, hosszabbításokra kerülhet sor a következő támaszszinti korlát felé (90,15 – T2). Az 50 periódusú mozgóátlag a 200 periódusú mozgóátlag alatt van, aminek hatására az olaj kilátása jelenleg továbbra is negatív.
• Támaszszint: 92,00 (T1), 90,15 (T2), 87,85 (T3).
• Ellenállásszint: 94,00 (E1), 95,35 (E2), 97,25 (E3).

 

Scroll To Top