Technikai elemzés: Forex, tőzsde, deviza, arany, olaj – 2015.05.13

Káosz a kötvénypiacon A kötvényhozamok világszerte ingadoztak tegnap, miután a NY-i Fed elnöke, Dudley beszédet tartott, amelyben a monetáris politika „rendszerváltásáról” esett szó.

Káosz a kötvénypiacon A kötvényhozamok világszerte ingadoztak tegnap, miután a NY-i Fed elnöke, Dudley beszédet tartott, amelyben a monetáris politika „rendszerváltásáról” esett szó. A „Fejlett országok eltérő monetáris politikájának globális következményei” című beszédében elmondta, hogy „…Szerintem naivság lenne, ha nem számítanánk valamilyen hatásra [a Fed első kamatlábemeléséből adódóan]. A jegybanki alapkamat több mint hat évig nulla közelében volt, ami után az emelés „rendszerváltást” jelez, bár a politika alkalmazkodó jellege csak kissé csökken az emelés előttihez képest. Ez várhatóan következményekkel jár a globális tőkeáramlásra, a devizaárfolyamokra és a pénzügyi eszközök áraira nézve, még akkor is, ha arra a számítanak a bekövetkezéskor”. Az a helyzet, hogy akár 0,25 is sokkal nagyobb (százalékként) a nullánál, ezért ami kis emelkedésnek tűnik, az valójában nagy változás: valami vs semmi. Eközben a San Franciscó-i Fed elnöke, Williams tetézte a káoszt, amikor elmondta, hogy a Fed Alapok kamatlábának „fokozatos emelése” idővel biztonságos módja lehet a kamatlábemelésnek, ezért „kissé hamarabb kellene kezdeni”, akár a júniusi értekezleten. A megjegyzések káoszhoz vezettek a kötvénypiacokon: az USA-beli 10 éves futamidejű kötvények hozama 2,27%-ról 2,36%-ra emelkedett, majd 2,24%-ra csökkent. De mindezek után a 10 éves futamidejű kötvények hozama a napot kb. 3 bázispontot csökkenve zárta, miközben a Fed Alapok futures nagyrészt változatlan volt, a részvények pedig behozták korábbi csökkenésük nagy részét (de nem egészét). Miközben a beszéd világszerte befolyásolta a hozamokat, az USA politikája végül valószínűleg a leginkább az USA-beli kötvényhozamokat befolyásolja, és ezért ez bika jellegű az amerikai dollárra nézve. Dudley beszéde itt tekinthető meg: http://www.newyorkfed.org/newsevents/speeches/2015/dud150512.html

A JOLTS adat támogatja az USA-beli kamatlábemelést Valójában meglepett, hogy a dollár annyira gyenge volt a támogató USA-beli JOLTS jelentés (Job Opening and Labor Turnover survey, azaz új munkahelyekkel és a munkaerő forgásával kapcsolatos felmérés) közzététele után. Az új munkahelyek száma valamelyest csökkent, de továbbra is a harmadik legmagasabb szint volt a sorozatban (2000. decemberben kezdődött). Eközben a munkaerő-felvétel rátája továbbra is viszonylag magas szintű (3,6%), a munkahelyükön felmondók rátája pedig 10 bázisponttal, 2,0%-ra emelkedett. A Fed elnöke, Yellen gyakran hivatkozik a JOLTS adatokra mind a munkaerő-piaci pangás szintjének jó mutatószámára. A munkahelyükön felmondók rátája – a foglalkoztatottakból az önkéntesen felmondók százalékos havi adata – a munkaerő-piaci helyzet különösen hatékony mutatószáma, mivel az emberek nem mondanak fel a munkahelyükön, hacsaknem már van más lehetőségük, vagy biztosak abban, hogy találnak másik állást. A felmondók aránya most 2%-ra emelkedett, ami a grafikon szerint további emelkedésre utal a munkaerő-költség indexben (ECI), amely éves szinten 2,6%-ra emelkedett márciusban. Az ECI a Fed kedvenc béremelkedés-mutatószáma. Ha idén továbbra is emelkedik, amint azt a JOLTS adatok jelzik, akkor átlaga szeptemberig éves szinten 2,6%. A Fed 2004-ben akkor emelte a kamatlábakat, amikor az ECI átlaga kb. ezen a szinten volt.

Az EKB folytatja Görögország segélyezését Az EKB tegnap megtartotta heti nem monetáris értekezletét, és látszólag beleegyezett abba, hogy 1,1 milliárd euróval megemeljék a görög bankoknak folyósítandó sürgősségi likviditási támogatást (ELA), miközben változatlanul hagyják a biztosítékra alkalmazott korrekciós tényezőt. Látszólag „megjutalmazzák” őket a kis előrehaladásért, vagy legalábbis az EKB még nem bünteti őket. Másrészt a görög kormány nem kapta meg a remélt államkötvény-kibocsátási emelést, ezért a hatás valószínűleg semleges. Mindenesetre a „hirtelen halál” legalább ismét egy héttel eltolódott, de a történet semmi esetre sem zárult le.

Kína adatai (ismét) csalódást keltőek: Kína közzéteszi a viszonteladói értékesítést, az ipari termelést és a tartós eszközökbe való befektetést áprilisra vonatkozóan. A viszonteladói értékesítés éves szintű növekedési rátája márciushoz képest valamelyest csökkent, bár az ipari termelés valamelyest emelkedett (bár alulmaradt a becslésen). A nagy változás a tartós eszközökbe való befektetésekben történt, amely jelentősen esett. Pontosan ez a kormány célja; meg kívánják változtatni az ország növekedési modelljét (befektetés által vezéreltről fogyasztás által vezéreltre). A változás azonban elkerülhetetlenül maga után vonja a növekedés lassulását, aminek tanúi vagyunk. A hírek ma negatívan hathatnak az ausztrál dollárra.

Mai események: A fő adatokat ma korán közzétették: az előzetes 1. negyedéves GDP adatot Franciaország, Németország és az eurózóna esetében. Franciaország GDP-je a vártnál kedvezőbb lett, de Németországé jelentősen csökkent. A piac erre fókuszált, és az EUR/USD pár valamelyest csökkent. Az eurózóna előzetes adatát a mai nap későbbi részében teszik közzé. Az áprilisi végleges német és a francia fogyasztói árindex is napvilágot lát.

Az Egyesült Királyság fő eseménye a Bank of England negyedéves inflációs jelentése. A BoE kormányzója, Mark Carney prezentálja a negyedéves inflációs jelentést, a gazdasági értékelést, továbbá a Bank GDP-vel és inflációval kapcsolatos, frissített előrejelzéseit. Ha a kormányzó, Carney elismétli, hogy az infláció eléri a 2%-ot a kétéves előrejelzés keretében, és a kamatlábak következő módosítása nagy valószínűséggel emelés lesz, a befektetők előbbre hozhatják a kamatlábemeléssel kapcsolatos várakozásaikat, és a GBP valamelyest erősödhet.

Az Egyesült Királyság mutatószámait tekintve a márciusi munkanélküliségi ráta az előrejelzés szerint az előző havi 5,6%-ról 5,5%-ra csökkent, miközben a heti átlagkeresetek várhatóan a korábbival azonos (éves szinten +1,7%-os) ütemben emelkedtek. Ez és a munkanélküliségi ráta csökkenése, továbbá az inflációs jelentés megszorítás-párti hangvétele támogathatja az angol fontot.

Az USA-ban az áprilisi viszonteladói értékesítést publikálják. A teljes viszonteladói értékesítés az előrejelzés szerint áprilisban havi szinten +0,2%-kal emelkedett, ami lassulást jelent a márciusi +0,9%-os adathoz képest. A volatilis termékek (autók és üzemanyag) kivételével számított mag adatban várhatóan gyorsulás állt be (havi szinten +0,5%-ról +0,6%-ra). A pozitív adat támogatná azt az elméletet, hogy az 1. negyedév kedvezőtlen adata főképpen a zord időjárásnak tudható be, továbbá erősítené a dollárt.

A Piac

Az EUR/USD pár visszapattant az 1,1130-as szintről

Az EUR/USD pár kedden emelkedett, miután támaszszintre talált az 1,1130-as (S2) szinten. A rally azonban korlátozott maradt az 1,1290-es (R1) ellenállásszint alatt. A visszapattanás megerősítette a következő magasabb minimum szintet a 4 órás grafikonon, de mivel továbbra is pozitív divergencia van a rövid távú mutatószámok és az árfolyam mozgása között, egyelőre inkább várakozó állásponton maradok. Az 1,1290-es (R1) szint egyértelmű, felfelé való áttörése szükséges ahhoz, hogy további növekvő hosszabbításokat indítson el, és talán teszteli az 1,1375-ös (R2) tartományt. A hosszabb távú trendet tekintve az 1,1045-ös szint felfelé való áttörése a lehetséges kettős alj alakzat befejeződését jelezte, ami nagyobb bika jellegű következményekkel járhat. Ennek eredményeképpen a további csökkenéseket, amelyek korlátozottak maradnak az 1,1045-ös korlát felett, korrekciós mozgásnak tekintem, mielőtt a vevők ismét átveszik az irányítást.

• Támaszszint: 1,1260 (S1), 1,1130 (S2), 1,1080 (S3).

• Ellenállásszint: 1,1290 (R1), 1,1375 (R2), 1,1445 (R3).

A GBP/JPY pár rallyja folytatódik

A GBP/JPY pár továbbra is emelkedett, és felfelé áttörte a 187,25-ös (S1) most támaszszintté vált ellenállásszintet, valamint elérte a 188,35-ös (R1) szintet. A rövid távú trend pozitív marad, és emiatt a 188,35-ös (R1) szint egyértelmű, felfelé való áttörése várhatóan utat nyit a következő, 189,20-as (R2) akadály felé, amelyet a december 9-ei csúcs határoz meg. A rövid távú mutatószámok azonban bizonyítékot szolgáltatnak arra, hogy visszatérés lehetséges, mielőtt a bikák ismét átveszik az irányítást. Negatív divergencia van az RSI és az ár mozgása között, miközben az MACD a csúcsra került és hamarosan lefelé áttérhet indító vonalán. A napi grafikonon az árfolyam jóval az 50 és a 200 napos mozgóátlag felett van, ami támogatja a rövid távú növekvő trend folytatódását. Ezenkívül a napi momentum mutatószámok jelentős gyorsulást jeleznek. A 14 napos RSI éppen most tért át felfelé a 70-es szinten, miközben a napi MACD a zérus és jelző vonala felett van és felfelé mutat.

• Támaszszint: 187,25 (S1), 186,00 (S2), 184,45 (S3).

• Ellenállásszint: 188,35 (R1), 189,20 (R2), 189,80 (R3).

Az AUD/USD pár visszapattant az 0,7885-ös szintről

Az AUD/USD pár visszapattant a 0,7885-ös (S2) szint közelében, felfelé áttörte a 0,7945-ös (S1) szintet, de az emelkedés korlátozott maradt a 0,8025-ös (R1) ellenállásszint alatt. A visszapattanás megerősítette a magasabb minimum szintet a 4 órás grafikonon, ezért továbbra is valamelyest pozitív rövid távú kép tárul elénk. A 0,8025-ös (R1) szint felfelé való áttörése valószínűleg ismét megcélozza a 0,8065-ös (R2) tartományt, amelyet az április 29-ei csúcs határoz meg. A mutatószámok pozitív momentumot jeleznek, és fokozzák annak valószínűségét, hogy az AUD/USD pár emelkedhet a közeljövőben. Az RSI az 50-es szint felett, miközben az MACD zérus és jelző vonala felett van. Az RSI azonban a csúcsra került és csökkent, ezért visszatérés lehetséges, mielőtt a vevők ismét átveszik az irányítást. Hosszabb távon a pár továbbra is az április 14-ei minimum szinttől eredő növekvő trendvonal felett van, ami miatt a középtávú kép is pozitív.

• Támaszszint: 0,7920 (S1), 0,7860 (S2), 0,7800 (S3).

• Ellenállásszint: 0,8025 (R1), 0,8065 (R2), 0,8135 (R3).

Az arany még mindig trend nélküli

Az arany kedden emelkedett, de az emelkedés korlátozott maradt az 1200-as (R1) szint alatt. Ezután a nemesfém visszatért valamelyest az 1190-es (S1) szint fölé. Mivel továbbra sem látok egyértelmű trend struktúrát a 4 órás grafikonon, fenntartom nézetemet, hogy a rövid távú kilátás semleges. A napi grafikonon mindkét rövid távú mutatószám egyensúlyi szintje körül mozog, ami megerősíti a trend nélküli rövid távú képet. Az 1170-es (S3) szint alatti egyértelmű zárás jelezheti, hogy a március 17. és április 6. közötti emelkedés csupán a január 22. és március 17. közötti csökkenés 50%-os visszatérési szintje volt, és az irány ismét csökkenőre változott.

• Támaszszint: 1190 (S1), 1179 (S2), 1170 (S3).

• Ellenállásszint: 1200 (R1), 1215 (R2), 1223 (R3).

A WTI jelentősen emelkedett

A WTI tegnap jelentősen emelkedett a 60,00-s szint fölé, és ellenállásszintre talált valamelyest a 61,30-as (R1) szint felett. Ez a rövid távú irányt szerintem ismét növekvőre változtatta. A 61,30-as (R1) szint egyértelmű, felfelé való áttörése valószínűleg megnyitja az utat a következő, 62,10-es (R2) ellenállásszint felé. Mindazonáltal, a rövid távú mutatószámokra tekintve számítanék arra, hogy visszatérés közeledhet a következő emelkedés előtt. Az RSI ellenállásszintre talált a 70-es szint közelében és valamelyest csökkent, miközben az MACD a csúcsra került és hamarosan bármikor indító vonala alá kerülhet. Ezenkívül negatív divergencia található az RSI és az árfolyam mozgása között. A hosszabb távú trendet tekintve a napi grafikonon továbbra is pozitív középtávú kilátás látható. Az 55,00-s szint április 14-én történt, felfelé való áttörése a kettős alj alakzat befejeződését jelezte, ami nagyobb bika jellegű következményekkel járhat a közeljövőben.

• Támaszszint: 60,15 (S1), 59,60 (S2), 58,85 (S3).

• Ellenállásszint: 61,30 (R1), 62,10 (R2), 62,55 (R3).

Scroll To Top