Görögország: Újabb értekezlet… ismét megállapodás nélkül Görögország hónapok óta tárgyalásokat folytat a nemzetközi hitelezőkkel, amelyek során próbál kedvező megállapodást kötni az adósság visszafizetéséről és a további, 7,2 milliárd eurós pénzügyi segély biztosítása érdekében.
Görögország: Újabb értekezlet… ismét megállapodás nélkül Görögország hónapok óta tárgyalásokat folytat a nemzetközi hitelezőkkel, amelyek során próbál kedvező megállapodást kötni az adósság visszafizetéséről és a további, 7,2 milliárd eurós pénzügyi segély biztosítása érdekében. A hétfői értekezletet követő nyilatkozat tartalmazta az eddig elért előrehaladást, és ismét szerepelt benne, hogy a február 20-ai nyilatkozat a tárgyalások érvényes keretrendszere marad. Az Eurogroup elnöke, Jeroen Dijsselbloem elmondása szerint az új csapattal folytatott tárgyalások „hatékonyabbak, pozitívabbak és konstruktívabbak” voltak, valamint „gyors előrehaladás tapasztalható, de a fennmaradó hézagok betöméséhez több időre van szükség”. A tárgyalásokon tett előrehaladásra azután került sor, miután Görögország eloszlatta a félelmeket azzal kapcsolatban, hogy nem képes teljesíteni a fizetést a Nemzetközi Valutaalap (IMF) felé; bejelentették, hogy a 750 millió eurós tartozás átutalási megbízását már elindították. A pozitív tárgyalásokat követően nagyon valószínű, hogy az EKB szerdai értekezletén újraértékelik a görög bankoknak a működésük fenntartásához nyújtandó sürgősségi likviditási támogatás (ELA) összeget, és előfordulhat, hogy változatlanul hagyják a biztosítékra alkalmazandó korrekciós tényezőt.
A San Franciscó-i Fed elnöke, John Williams biztosította a piacot afelől, hogy az USA gazdaságában fordulat állhat be a 2. negyedévben, és az 1. negyedéves GDP gyengesége „nagyon anomális volt”. Williams (az FOMC szavazó tagja idén) elmondta, hogy a munkanélküliségi ráta várhatóan 5%-ra vagy az alá fog csökkenni az év végéig. Azt is elismételte, hogy minden Fed értekezleten lehetséges a kamatlábemelés, amely döntés kizárólag a gazdasági adatoktól függ. A kulcsfontosságú pont az volt, hogy a Fed hivatalnokok valószínűleg nem adnak túl sok figyelmeztetést a kamatlábemelés előtt, mivel, amint elhangzott, „nem akarunk döntést hozni két-három hónappal előre, amikor valóban több időnk van az adatgyűjtésre és a lehető legjobban megalapozott döntések meghozatalára”. A közelmúltbeli kedvezőtlenebb gazdasági adatsorozat ellenére a Fed továbbra is az idei kamatlábemelés irányába tart, és az USD valószínűleg visszaszerzi elveszített vonzerejét, mivel a többi G10 deviza veszít vonzerejéből.
Az éjszaka folyamán Ausztrália lakáskölcsön-állományát tették közzé, amely havi szinten 1,6%-kal emelkedett márciusban (az előző hónapban havi szinten +1,1% volt), amely jócskán felülmúlta a havi szinten +1,0%-ra számító várakozásokat. A hitelezés növekedése nagyrészt a lakáspiaci befektetésekből ered, ami arra utal, hogy a lakáspiac egyre inkább túlfűtött annak ellenére, hogy az ausztrál hatóságok megpróbálják azt lehűteni. Az AUD/USD pár nem reagált hevesen a hírekre, de emelkedett és ismét felfelé áttörte a 0,7900-as szintet. Az emelkedést a vasérc (Ausztrália fő exportterméke) árának emelkedése is támogatta. Az ausztrál dollár/amerikai dollár továbbra is a 0,8000-es szint körül mozog, amíg a vasérc ára emelkedik, de erősödhet az új-zélandi dollárral szemben azon várakozások miatt, hogy az RBNZ csökkenti a kamatlábakat.
Mai események: Az európai nap során Svédország fogyasztói árindexe és CPIF indexe – a Riksbank kedvenc inflációs mutatószáma, amely fix kamatlábakat feltételez és közvetlenül nem érinti a jelzálogkölcsön kamatlábának módosulása – napvilágot lát. A Riksbank áprilisi politikai értekezletéről készült jegyzőkönyvet is közzéteszik. A Bank az értekezleten meglepte a piacokat, és változatlanul hagyta a hivatalos pénzforgalmi kamatlábat, továbbá bevallotta, hogy az expanzív jellegű monetáris politika pozitív hatást gyakorol a svéd gazdaságra. A pozitív fejlemények támogatására és az infláció megfelelően gyors emelkedésének biztosítására a Bank úgy döntött, hogy további 40-50 milliárd svéd koronával bővíti a mennyiségi könnyítési programot.
A jegyzőkönyv valamelyest pozitív hangvétele és a kedvező fogyasztói árindex valószínűleg támogatja a svéd koronát (legalábbis ideiglenesen). Mindazonáltal az USD/SEK párnak az adat közzététele utáni lehetséges csökkenése megújult vételi lehetőségeket tartogathat. Ennek oka, hogy Svédország központi bankja a gyenge devizát részesíti előnyben, mivel az magasabb importárakhoz és az áruk árának emelkedéséhez vezet, és emiatt a fogyasztói árindex emelkedik; továbbá a Bank szükség esetén kész beavatkozni a monetáris politika további könnyítése érdekében, ami értékesítési nyomás alá helyezheti a svéd koronát.
Az Egyesült Királyság márciusi ipari termelése napvilágot át. A kedvező ipari termelés szükséges az 1. negyedéves végleges GDP növekedésének gyorsításához és az Egyesült Királyságnak a helyreállás útján maradásához. A pozitív meglepetés erősítheti az angol fontot.
Az USA-ban csak másodlagos fontosságú adatokat tesznek közzé. Az NFIB kisvállalkozások optimizmusa mutatószámot teszik közzé áprilisra vonatkozóan, amely várhatóan kissé emelkedett, és frakcionálisan a decemberben elért 7 éves maximum szintje alatt maradt. Miközben ez a mutatószám nem különösen befolyásolja a piacot, igencsak érdemes figyelemmel kísérnünk, mivel a Fed a foglalkoztatásra összpontosít. Az USA-ban a kisvállalkozások foglalkoztatják a legtöbb személyt. A márciusi JOLTS (Job Opening and Labor Turnover Survey, azaz új munkahelyekkel és a munkaerő forgásával kapcsolatos) jelentés szerint az újonnan létesült állások száma marginálisan nőtt. A „munkahelyükön felmondók” rátáját is figyeljük, amelyet a Fed elnöke, Janet Yellen a dolgozók munkaerő-piaci lehetőségekbe vetett bizalmának jelzőjeként emlegetett.
Ma beszédet tartanak: a Riksbank helyettes kormányzója, Per Jansson és a San Franciscó-i Fed elnöke, John Williams (ismét).
A Piac
Az EUR/USD párban konszolidációs módban zajlik a kereskedés az 1,1175-ös szint alatt
Az EUR/USD pár hétfőn konszolidációs módon mozgott, és az 1,1175-ös (R1) ellenállásszint alatt maradt. Bár a magasabb minimum szint valószínűsége továbbra is fennáll, egyelőre inkább a partvonalon maradok. Ennek oka, hogy továbbra is negatív divergencia található mindkét rövid távú mutatószám és az árfolyam mozgása között. Ezenkívül ezen mutatószámok medve jellegű tartományaikban vannak. A hosszabb távú trendet tekintve az 1,1045-ös (S2) szint felfelé való áttörése a lehetséges kettős alj alakzat befejeződését jelezte, ami nagyobb bika jellegű következményekkel járhat. Ennek eredményeképpen a további csökkenéseket, amelyek korlátozottak maradnak az 1,1045-ös (S2) korlát felett, korrekciós mozgásnak tekintem, mielőtt a vevők ismét átveszik az irányítást.
• Támaszszint: 1,1080 (S1), 1,1045 (S2), 1,1000 (S3).
• Ellenállásszint: 1,1175 (R1), 1,1290 (R2), 1,1375 (R3).
A GBP/USD pár jelentősen emelkedett
A GBP/USD pár hétfőn jelentősen emelkedett, miután támaszszintre talált az 1,5400-as (S2) szinten, majd felfelé áttörte az 1,5520-as (S1) most támaszszintté vált ellenállásszintet. A rallyt azonban megállította az 1,5615-ös (R1) szint. Az árfolyam struktúrája pozitív rövid távú képre utal, ezért szerintem az 1,5615-ös (R1) szint felfelé való áttörése nagyobb bika jellegű következményekkel járhat, és talán megcélozza az 1,5685-ös (R2) szintet, amelyet a december 19-i csúcs határoz meg. Mindazonáltal momentum mutatószámainkra pillantva kis mértékű visszatérés lehetséges a következő emelkedés előtt. Az RSI úgy tűnik, hogy hajlandó kilépni túlvásárolt tartományából, miközben az MACD annak jeleit mutatja, hogy megkezdődhet a tetőzés. Ezenkívül negatív divergencia található az RSI és az árfolyam mozgása között. A napi grafikonon az árfolyam jóval a 80 napos exponenciális mozgóátlag felett van. Ennek eredményeképpen pozitív középtávú kilátás tárul elénk.
• Támaszszint: 1,5520 (S1), 1,5400 (S2), 1,5300 (S3).
• Ellenállásszint: 1,5615 (R1), 1,5685 (R2), 1,5760 (R3).
Az USD/CAD pár támaszszintre talált az 1,2060-as szint közelében
Az USD/CAD pár tegnap valamelyest csökkent, és támaszszintre talált az 1,2060-as (S1) szint közelében. Azonban az árfolyam várhatóan emelkedni fog a közeljövőben. Ennek okai: 1) az árfolyam kétszer erős támaszszintre talált az 1,1940-es (S3) szinten; 2) az árfolyam nagyon közel van a hosszabb távú növekvő trendvonalhoz, amely a 2014. július 11-i minimum szinttől ered; 3) pozitív divergencia van a rövid távú mutatószámok és az árfolyam mozgása között. Az 1,2200-as (R2) szint felfelé való áttörése az a mozgás, amely a rövid távú irányt növekvőre változtathatja, és talán utat nyit a következő ellenállásszint felé (1,2270 – R3). A csökkenést illetően csak a korábban említett növekvő trendvonal és az 1,1940-es (S3) akadály alatti egyértelmű zárás miatt leszek ismét magabiztos. Egy ilyen mozgás nagyobb medve jellegű hosszabbításokkal járhat, és talán megcélozza az 1,1800-as tartományt.
• Támaszszint: 1,2060 (S1), 1,2000 (S2), 1,1940 (S3).
• Ellenállásszint: 1,2155 (R1), 1,2200 (R2), 1,2270 (R3).
Az arany trend nélküli marad
Az arany hétfőn csökkent, és ismét teszteli az 1179-es (S1) támaszszintet. Ezután a nemesfém valamelyest visszapattant. A nemesfém ezen támaszszint és az 1192-es (R1) ellenállásszint között ingadozik május 6. óta. Ezért fenntartom nézetemet, hogy a rövid távú kilátás semleges. A napi grafikonon a rövid távú mutatószámok egyensúlyi szintjeik körül mozognak, ami megerősíti a trend nélküli rövid távú képet. Az 1170-es (S2) szint alatti egyértelmű zárás jelezheti, hogy a március 17. és április 6. közötti emelkedés csupán a január 22. és március 17. közötti csökkenés 50%-os visszatérési szintje volt, és az irány ismét csökkenőre változott.
• Támaszszint: 1179 (S1), 1170 (S2), 1160 (S3).
• Ellenállásszint: 1192 (R1), 1200 (R2), 1215 (R3).
A WTI oldalirányú módban mozgott
A WTI hétfőn oldalirányú módban mozgott, és az 58,85-ös (S1) támaszszint és az 59,80-as (R1) ellenállásszint között maradt. Az oldalirányú mód órás momentum mutatószámainkon is tükröződik. A 14 órás RSI és az órás MACD egyensúlyi szintjeik közelében vannak és oldalirányba mutatnak. Szerintem a 60,00-s szint lefelé való (múlt heti) áttörése azonban a rövid távú irányt negatívvá változtatta. Ezért az 58,85-ös (S1) szint lefelé történő áttörése valószínűleg kiváltja az 58,30-as (S2) tartomány tesztelését. A hosszabb távú trendet tekintve a napi grafikonon továbbra is pozitív középtávú kilátás látható. Az 55,00-s szint április 14-én történt, felfelé való áttörése a kettős alj alakzat befejeződését jelezte, ami nagyobb bika jellegű következményekkel járhat a közeljövőben. Ennek eredményeképpen bármilyen rövid távú csökkenést, amely korlátozott marad az 55,00-s szint felett, korrekciós mozgásnak tekintenék a következő emelkedés előtt.
• Támaszszint: 58,85 (S1), 58,30 (S2), 57,30 (S3).
• Ellenállásszint: 59,80 (R1), 60,30 (R2), 61,25 (R3).