Májusban az USD erősödik az euróval szemben A dollár gyengült a múlt héten, de erősen rallyzott pénteken, és az összes általunk követett devizával szemben erősödött. Valószínűleg csak a pozíciók rendezéséről volt szó a hét végén, de a dollár irányában beálló változás kezdete lehet.
- Májusban az USD erősödik az euróval szemben A dollár gyengült a múlt héten, de erősen rallyzott pénteken, és az összes általunk követett devizával szemben erősödött. Valószínűleg csak a pozíciók rendezéséről volt szó a hét végén, de a dollár irányában beálló változás kezdete lehet. Májusban a szezonális tényezők valószínűleg az amerikai dollár malmára hajtják a vizet az euróval szemben. Fogalmam sincs arról, hogy ennek mi az oka, de az utóbbi 10 évben minden hónapot figyelembe véve a legerősebb szezonális minta az volt, hogy a dollár májusban erősödött az euróval szemben. Ez nemcsak a legnagyobb szezonális mozgás (amint látható), hanem a dollár a 10 évből 8-ban erősödött, ami az összes hónap közül a legjobb találati arány. Ezért úgy tűnik, hogy valami folyamatban van, bár nem tudom, mi az. Mint mindig, a múltbeli teljesítmény nem garantálja a jövőbeli teljesítményt, de ismét igaz az, hogy a múltbeli teljesítmény jelezhet olyan alapvető tényezőt, amely valaminek a gyakori bekövetkezését idézi elő.
- Kína PMI-indexét lefelé korrigálták Kínában az áprilisi végleges HSBC gyártási PMI-indexet a kezdeti 49,2-ről 48,9-re korrigálták. A piac arra számított, hogy kissé felfelé korrigálják. Az adat bővíti a Kína lassulásáról árulkodó bizonyítékok körét, ami rontja az Ausztrál Nemzeti Bank (RBA) hátterét, mivel holnap üléseznek, és fokozza a kamatlábcsökkentés valószínűségét (lásd alább). AUD-negatív.
- Mai események: Az európai nap során közzéteszik az áprilisi végleges gyártási PMI-indexeket több európai országban, valamint a végleges adatot az eurózóna egészére vonatkozóan. A francia, a német és az eurózónabeli végleges előrejelzések szokás szerint a kezdeti becslésekkel azonosak. Ezért a piaci reakció ezen napokon rendszerint korlátozott, kivéve, ha jelentős korrekciót hajtanak végre a végleges adatokon.
- Norvégia publikálja az áprilisi hivatalos munkanélküliségi rátáját.
- Az USA-beli márciusi gyári rendelésállományban az előrejelzés szerint gyorsulás állt be.
- Ma beszédet tartanak: a chicagói Fed elnöke, Charles Evans és a San Franciscó-i Fed elnöke, John Williams szólal fel. Williams pénteken beszélt, ezért mai megjegyzései valószínűleg nem mozgatják meg a piacokat. Az 1. negyedéves lassulást a mostoha időjárásnak és a nyugati parti kikötősztrájknak tulajdonította, és elmondta, hogy a Fed bármelyik értekezleten emelheti a kamatlábakat az adatoktól függően.
- A hét hátralévő részében: A pénteki USA-beli foglalkoztatási jelentés, két központi bank értekezlete és az Egyesült Királyság általános választásai miatt a hét valószínűleg volatilis lesz a devizapiacok számára. Mindemellett Japánban „Arany hét” van, amikor az egész ország ünnepel, ezért a piaci aktivitás és a JPY likviditási szintje alacsony lesz.
- Kedd: RBA – Kedden az Ausztrál Nemzeti Bank politikai értekezlete lesz a középpontban. A legutóbbi értekezletén az RBA változatlanul 2,25%-os szinten hagyta a pénzforgalmi kamatlábat, ami megfelelt a gazdasági szakemberek várakozásainak, de ellentétes volt a piaci várakozásokkal. Az e heti értekezletre vonatkozóan a Bloomberg által megkérdezett 28 gazdasági szakemberből 25 számít 25 bázispontos csökkentésre, a piac pedig 60%-os valószínűséget tulajdonít annak. Mivel a Bank legutóbb fenntartotta könnyítési irányultságát, és elmondásuk szerint a politika további könnyítése megfelelő lehet az előttünk álló időszakban, nem zárható ki a kamatlábcsökkentés ezen az értekezleten. Mindemellett Ausztrália romló gazdasági kilátásai és az 1. negyedévben tovább csökkent fogyasztói árindex további nyomást gyakorol a Bankra a további intézkedések megtételére. Az ország esetében fennáll a háromszoros A-hitelminősítés elveszítésének kockázata, ami fokozza az intézkedés valószínűségét, hogy fellendítsék a gazdaságot és megőrizzék az alacsony költségen történő hitelfelvétel privilégiumát. Kamatlábcsökkentésre számítunk, és emiatt az AUD valószínűleg mérsékelten gyengülni fog.
- Szerda: ADP jelentés, EKB heti értekezlete Görögország ügyében Közzéteszik az USA ADP foglalkoztatási jelentését áprilisra vonatkozóan, két nappal a nem mezőgazdasági foglalkoztatási adat publikálása előtt. Az ADP jelentésből várhatóan kiderül, hogy a magánszektorban az előző havi adathoz képest áprilisban több munkahelyet teremtettek. Bár az ADP jelentés viszonylag kevésbé jelzi előre a kezdeti foglalkoztatási adatot, a piac azt megbízható mutatószámként kezeli, ezért az ehhez hasonló adat bika jellegű hatást gyakorolna az amerikai dollárra. Ezenkívül az EKB szokásos heti értekezletet tart, amelyen a görög bankok likviditással való ellátásáról tárgyalnak. Fennáll annak valószínűsége, hogy emelik a „korrekciós tényezőt” arra a biztosítékra nézve, amelyet a görög bankok kölcsön fejében nyújtanak, ami súlyosan érintené a görög bankrendszert.
- Csütörtök: Egyesült Királyságbeli választások, Norges Bank A közvélemény-kutatások szerint továbbra is szoros lesz az eredmény az Egyesült Királyság választásain, és még nem egyértelmű, hogy ki lesz a győztes. Eközben a származtatott volatilitás a szeptemberi skóciai népszavazás előtti szintek fölé emelkedett. A fokozott bizonytalanság miatt az angol fontra valószínűleg nyomás nehezedik a választások előtt és nagy valószínűséggel azután is, mivel a piacok figyelemmel kísérik a koalíció alakítása érdekében folytatott egyezkedéseket. Ezenkívül a Norges Bank tart politikai értekezletet. A legutóbbi értekezletén a Bank meglepte a piacokat azzal, hogy változatlanul 1,25%-os szinten hagyta a kamatlábakat. Mivel azóta fundamentálisan alig történt változás az országban, és az olajárak a közelmúltban emelkedtek, a Bank várhatóan ismét változatlanul hagyja az irányadó kamatlábat. Az emelkedő olajárakat is figyelembe véve a NOK ismét lendületbe jöhet.
- Péntek: a nem mezőgazdasági munkaerő-állomány napja! Rövid elnevezése NFP. A piaci előrejelzés szerint a foglalkoztatásban 230 ezres emelkedés következett be áprilisban (márciusban váratlanul alacsony, 126 ezres volt az emelkedés). A 200 ezer feletti érték és a márciusi adat lehetséges felfelé történő korrekciója valószínűleg általánosságban fellendítené az amerikai dollárt. Ugyanakkor a munkanélküliségi ráta az előrejelzés szerint 5,5%-ról 5,4%-ra csökkent, miközben az átlagos órabérek várhatóan kissé gyorsultak éves szinten. Ezért a kedvező nem mezőgazdasági munkaerő-állomány (NFP) adat és az általánosságban kedvező foglalkoztatási jelentés arra utalhat, hogy a Fed az idei év bizonyos pontján emelni fogja a kamatlábakat. Ez segíthet az amerikai dollárnak abban, hogy bizonyos mértékben visszaszerezze vonzerejét.
A COT jelentésből kiderül, hogy nagyobb tér van az eladási GBP pozíciók előtt Az általános trend a múlt héten az volt, hogy a befektetők lezárták meglévő vételi pozícióikat az európai részvények, az európai kötvények vagy a dollár esetében. Ezt a trendet megerősítette a heti Commitment of Traders (COT) jelentés, amely kimutatta, hogy a befektetők a legtöbb esetben párosítják a pozíciókat. A legnagyobb kivétel a GBP és az MXN volt, ahol a befektetők eladási pozícióikat bővítették. Számomra továbbra is úgy tűnik, hogy a befektetők nem annyira a GBP eladási pozíciókat részesítik előnyben. Pozícióik a 25 százalékosztály körül mozognak az utóbbi két és öt évet tekintve (ami azt jelenti, hogy az esetek 75%-ában inkább a vételi pozíciókat és kevésbé az eladási pozíciókat részesítették előnyben). Ez bizonyára a dolgok túlbecslése, de aligha olyan, amelyre egy ilyen fontos esemény előtt számítanánk. Az opciós piacon is emelkedett a származtatott volatilitás, de ez meg sem közelíti azt a szintet, ahol néhány évvel ezelőtt volt. Mindazonáltal ez tükröződhet az általánosan kisebb kockázatvállalásban; az GBP/USD-opciók 1 hónapos származtatott volatilitása sokkal nagyobb mértékű, mint az lenni szokott más devizák származtatott volatilitásához viszonyítva, még akkor is, ha a tényleges érték továbbra is viszonylag alacsony. Mindenesetre továbbra is nagy tér áll rendelkezésre ahhoz, hogy a befektetők bővítsék az eladási GBP-pozíciókat ezen a héten, a választások előtt és azután. Ez még semmi esetre sem „forgalmas kereskedés”.
Az EUR/USD pár visszatért
Az EUR/USD pár visszatért, miután ellenállásszintre talált valamelyest az 1,1260-as (R1) kulcsfontosságú ellenállásszint felett. A rövid távú kilátás szerintem pozitív marad, de mielőtt biztos leszek a növekvő mozgást illetően, látnom kell az 1,1260-as (R1) tartomány feletti egyértelmű zárást.. Egy ilyen áttörés valószínűleg hosszabbításokat indíthat el a következő ellenállásszint felé (1,1375 – R2), amelyet a február 26-i csúcs határoz meg. Mindazonáltal figyelembe véve momentum mutatószámainkat, számítanék arra, hogy a visszatérés folytatódik, és talán teszteli az 1,1115-ös (S1) támaszszintet. Az RSI kilépett a túlvett tartományból, miközben az MACD a csúcsra került és jelző vonala alá csökkent. Ezenkívül negatív divergencia található az RSI és az árfolyam mozgása között. A napi grafikonon az 1,1045-ös (S2) szint felfelé való áttörése a lehetséges kettős aljú alakzat befejeződését jelezte, ami nagyobb bika jellegű hosszabbításokkal járhat.
• Támaszszint: 1,1115 (S1), 1,1045 (S2), 1,0990 (S3).
• Ellenállásszint: 1,1260 (R1), 1,1375 (R2), 1,1445 (R3).
Az EUR/GBP pár elérte a 0,7420-as szintet
Az EUR/GBP pár továbbra is emelkedett, de felfelé áttörte a 0,7380-as (S1) szintet és ellenállásszintre talált a 0,7420-as (R1) szinten. Miután felfelé áttörte az április 29-i csökkenő ellenállásszintet, az árfolyam emelkedik, és ezért a rövid távú kép pozitív. A 0,7420-as (R1) ellenállásszint felfelé való áttörése valószínűleg megcélozza a következőt (0,7450 – R2). A mutatószámok azonban bizonyítékot szolgáltatnak arra, hogy csökkenő korrekciós mozgás lehetséges a következő emelkedés előtt. Az RSI a csúcsra került és hamarosan kiléphet túlvásárolt tartományából, miközben az MACD a csúcsra érés jeleit mutatja és a közeljövőben indító vonala alá kerülhet. A 0,7380-as (S1) szint lefelé történő áttörése valószínűleg megerősíti a visszatérést, és talán megcélozza a következő támaszszintet (0,7335 – S2). A napi grafikonon a lehetséges hibás kilengés alj alakzat befejeződött, ami fordulatot hozhat a középtávú trendben.
• Támaszszint: 0,7380 (S1), 0,7335 (S2), 0,7300 (S3).
• Ellenállásszint: 0,7420 (R1), 0,7450 (R2), 0,7500 (R3).
Az USD/JPY pár ismét felfelé áttörte a 120,00-s szintet
Az USD/JPY pár pénteken jelentősen emelkedett, és ismét sikeresen felfelé áttörte a 120,00-s (S1) kerek szintet. Mindazonáltal az árfolyam ellenállásszintre talált a 120,30-as (R1) szinten, és valamelyest visszatért. A 120,30-as (R1) szint felfelé való áttörése valószínűleg meghosszabbítja a közelmúltbeli emelkedést, és talán megcélozza a következő akadályt (120,80 – R2). Bár szerintem a következő hullám valószínűleg pozitív lesz, az árfolyam struktúrája a 4 órás grafikonon oldalirányú rövid távú útvonalat jelez. Ezért szerintem az USD/JPY pár rövid távú képe semleges. A napi grafikonon az árfolyam ismét az 50 napos mozgóátlag felett és jóval a 200 napos mozgóátlag felett van. Ezenkívül azon háromszög alakzat felső határa felett van, amelyben az árfolyam mozgása november óta zajlik. Emiatt a fő növekvő trend érvényben marad, de mivel továbbra is negatív divergencia van a napi mutatószámok és az árfolyam mozgása között, egyelőre inkább a partvonalon maradok az általános képet illetően is.
• Támaszszint: 120,00 (S1), 119,45 (S2), 118,75 (S3).
• Ellenállásszint: 120,30 (R1), 120,80 (R2), 121,20 (R3).
Az arany vételi megbízásokat váltott ki az 1170-es szint közelében
Az arany pénteken csökkent, de néhány vételi megbízást váltott ki az 1170-es (S1) szint közelében, majd visszapattant és valamelyest az 1186-os (R1) szint alatt zajlott a kereskedés. Figyelembe véve, hogy az RSI támaszszintre talált 30-as szintjén és emelkedett, valamint az MACD a legalsó szintre ért és hamarosan bármikor indító vonala fölé kerülhet, a nemesfém várhatóan továbbra is emelkedik. Az 1186-os (R1) szint felfelé való áttörése valószínűleg megerősíti ezt, és talán hosszabbításokat vált ki az 1200-as (R2) pszichológiai szint felé. Bár a visszapattanás folytatódhat, fenntartom nézetemet a kilátás semlegességére vonatkozóan, mivel nincs egyértelmű trend struktúra. A napi grafikonon a rövid távú mutatószámok egyensúlyi szintjeik körül mozognak, ami megerősíti a trend nélküli rövid távú képet.
• Támaszszint: 1170 (S1), 1160 (S2), 1152 (S3).
• Ellenállásszint: 1186 (R1), 1200 (R2), 1215 (R3).
A WTI csökkent, miután ellenállásszintre talált valamelyest a 60,00-s szint alatt
A WTI pénteken csökkent, miután ellenállásszintre talált az 59,85-ös (R2) szinten. Mindazonáltal ezután támaszszintre talált az 58,40-es (S2) szinten, és valamelyest visszapattant. A pénteki csökkenés megerősítette a negatív divergenciát a rövid távú mutatószámok és az ár mozgása között, és semlegessé változtatta a rövid távú kilátást. Az 58,40-es (S2) szint lefelé történő áttörése az a mozgás, amely negatív rövid távú képet festhet, miközben a 60,00-s (R3) kerek pszichológiai szint felfelé való áttörése hosszabb távú pozitív hosszabbításokat válthat ki. A napi grafikonon továbbra is pozitív középtávú kilátás látható. Az 55,00-s szint április 14-én történt, felfelé való áttörése a kettős aljú alakzat befejeződését jelezte, ami nagyobb bika jellegű következményekkel járhat a közeljövőben. Ennek eredményeképpen az 1 órás grafikonon bármilyen negatív hullámot korrekciós fázisnak tartanék, mielőtt a vevők ismét „meghúzzák a ravaszt”.
• Támaszszint: 58,75 (S1), 58,40 (S2), 57,85 (S3).
• Ellenállásszint: 59,35 (R1), 59,85 (R2), 60,00 (R3).