Technikai elemzés: Forex, tőzsde, deviza, arany, olaj – 2015.03.23

Megtört a dollár rallyja? Az amerikai dollár ma reggel jelentősen alacsonyabb szinten nyitott Európában; tartomány: -0,4% a svéd koronával és -2,6% az új-zélandi dollárral szemben. Mi történik? Egy része valószínűleg technikai – az emberek kiveszik a profitot az USD rendkívüli és gyors erősödése után.

Megtört a dollár rallyja? Az amerikai dollár ma reggel jelentősen alacsonyabb szinten nyitott Európában; tartomány: -0,4% a svéd koronával és -2,6% az új-zélandi dollárral szemben. Mi történik? Egy része valószínűleg technikai – az emberek kiveszik a profitot az USD rendkívüli és gyors erősödése után. Például a múlt héten kiemeltem, hogy a Commitment of Traders (COT) jelentés rekordnagyságú eladást mutatott ki az ausztrál dollárral kapcsolatban. Az e heti adatok szerint ezen pozíciók száma – és a többi eladási pozíció legtöbbje – figyelemre méltóan csökkent. Az egyedüli devizák, ahol a spekulánsok növelték az eladási pozíciókat, a GBP, az MXN és az EUR volt (bár az euró esetén kis mértékben). Ne feledjük, hogy az adatokat kedden tették közzé, ezért az euró pozíciók a hét végére tovább csökkenhettek.

Ezenkívül eléggé figyelemre méltó volt, hogy több devizapár hirtelen mozgott a korai USA-beli pénteki napon, és közel került ahhoz a szinthez, amelyen az opciók lejártak a nap folyamán. Nagyrészt úgy tűnt, mintha taktikai USD-eladásról lenne szó, hogy minimálisra csökkentsék a kifizetendő összeget.

A rally egy részének azonban fundamentális oka lehetett. Egyrészt a pénteken bejelentett, jelentős európai folyó fizetési mérleg többlet (29,4 milliárd euró), amely jelentősen emelkedett a decemberi korrigált szinthez képest. Az emelkedő folyó fizetési mérleg többlet elméletben kedvező az euró számára. Valójában azzal érvelnék, hogy a domináns tényező a piacok számára az eurózóna tőkemérlegének deficitje lesz, amely tükrözi az Európából kiáramló megtakarításokat. A folyó fizetési mérleg többlete arra utal, hogy a megtakarítások meghaladják a befektetéseket, és a befektetők valószínűleg keresik a többlet-megtakarítások megtérülésének módját, ami miatt valószínűleg az USA-ba jelentős mennyiségű tőke áramlik ki. Ezen mozgások várhatóan fellendítik a dollárt. A német hozamok pénteken rekord alacsony szintre csökkentek.

Az eurót pénteken ezenkívül fellendítette az a sztori, hogy van jele a kompromisszumnak Görögországról az európai vezetők körében. Úgy tűnik, hogy Merkel német kancellár elkötelezett aziránt, hogy Görögország az eurózónában maradjon. Erről további részleteket a mai, Merkel és a görög Tsziprasz közötti értekezlet után tudhatunk meg. Az a gyanúm, hogy miközben Tsziprasz az eurózónabeli ellenfeleinek társaságában könnyen beszél a dolgok lecsendesítéséről, másik dolog, hogy valójában hogyan viszi keresztül ezen jogszabályokat, amelyeket Görögország hitelezői elvárnak. A görög Ekathimerini újságot idézve: „Görögország a legutóbbi értekezleten időt kapott, de az óra ketyeg. A kormánynak a strukturális reformok teljes listáját kell tálalniuk a hitelezők előtt a következő napokban”. Az újság megkérdőjelezi, hogy a görög polgári szolgálat képes lesz összeállítani a javaslatot azelőtt, mielőtt a kormány pénze elfogy. Szerintem a görög dráma még nem ért véget.

A Fed Alapok kamatlábával kapcsolatos várakozások csökkentek Az „egyenlet másik oldalán” a Fed Alapok kamatlábával kapcsolatos várakozások jelentősen, 7,5 bázisponttal csökkentek a hozamgörbe hosszabb végén pénteken, mivel a piac újraértékelte az FOMC nyilatkozatot. Az FOMC növekedéssel kapcsolatos előrejelzései jelentősen csökkentek, csökkentve annak valószínűségét, hogy a Fed hirtelen eszközöl megszorítást.

Lew elismételte a korábbi „erős dollár” frázist Nosztalgiázunk! Évek óta nem hallottam ezt a kifejezést. Az USA pénzügyminisztériumának titkára, Jack Lew pénteken elmondta, hogy „az erős dollár kedvező Amerikának, és tükrözi a kedvező USA-beli gazdasági helyzetet”. Ezzel visszhangozta Clinton elnök pénzügyminisztere, Robert Rubin szavait, aki gyakran emlegette ezt a frázist a meggyengült dollár támogatására. Jelentőséggel bírt az a tény, hogy Lew ezt az erősödő devizát az USA ipari tiltakozásai ellenében akarta igazolni. Jelzi, hogy az USA messze van minden (szóbeli és egyéb), a dollár gyengítését célzó beavatkozástól. Ellenkezőleg: Lew a dollár erősségét a kedvezőtlen külföldi keresletnek tulajdonította, és siettette a többi országot, hogy fellendüljön a kereslet, aminek értelmében ösztönözte a laza monetáris politikát és az eurózóna mennyiségi könnyítését. Megjegyzései sem voltak képesek megfékezni a dollár gyengülését, ami arra utal, hogy ez a profit-kivétel egy ideig még eltarthat.

Nincs Podemos: A Szocialista Párt többségbe került az andalúziai választáson; az uralkodó Néppárt második helyen van. A megszorítás-ellenes Podemos párt harmadik lett, és a szavazatoknak csupán kb. 15%-át sikerült megszerezniük. Ez arra utal, hogy a párt idén valószínűleg nem veszi át a hatalmat a kormányban, ezért pozitív az euróra nézve.

A kiwi jelentősen erősödött Az NZD volt a legerősebb G10 deviza ma délelőtt. Látszólag nagy megállások voltak a 0,7610-es szint felett az NZD/USD párban, valamint az AUD/NZD vételi pozíciókban likvidációra került sor. Az AUD/NZD pár eléri a paritást, mivel Kína acél iránti kereslete és emiatt a vasérc ára csökkent. A szén ára is csökken.

Mai mutatószámok: Az eurozóna márciusi előzetes fogyasztói bizalmi indexét publikálják. Ez nem nagy piacmozgató hatású. A fogyasztói bizalmi index tavaly jelentősen megváltozott, amikor az ukrajnai problémák jelentkeztek, de manapság a Görögországgal kapcsolatos események ellenére viszonylag magas szinten van. A bizalom javulása a periférikus országokban (Görögországgal egyetemben) különösen figyelemre méltó. Ez fokozatosan a nagyobb fogyasztói kereslet és a megnövekedett befektetés virtuóz köréhez vezetett, de addig valószínűleg nem befolyásolja a monetáris politikát és a devizát, amíg nem eredményez áremelkedést. A Svájci Nemzeti Bank közzéteszi a látra szóló betétek heti adatát, amely fényt deríthet arra, hogy a Bank beavatkozott-e a devizapiac történéseibe a március 20-án véget ért héten. A beavatkozásra utaló jelek valamelyest gyengíthetik a svájci frankot.

Az USA-ban a februári meglévő lakások értékesítése az előrejelzés szerint kissé emelkedett. Az általános trendben beállt fordulatnak örülnének, amely a közelmúltban csökkenő volt. A múlt heti új lakásépítések száma katasztrofális volt, de az építési engedélyek számában javulás állt be. A kettő közötti különbség oka lehet az időjárás, amely megnehezítette az építkezést. Ha a meglévő lakások értékesítése megfelel a bíztató becslésnek, akkor támogathatja az amerikai dollárt.

A hét hátralévő része: A keddi nap a PMI-indexek napja. Több európai ország és az eurózóna is közzéteszi az előzetes gyártási és szolgáltatási szektorbeli PMI-indexeket márciusra vonatkozóan. További javulást láthatunk az eurózóna PMI-indexeiben, de úgy tűnik, hogy a gazdasági helyreállás jelei nem tesznek túl sokat az euróért, amelyet sokkal inkább a mennyiségi könnyítés, mintsem a növekedés vezérel.

Az Egyesült Királyságban közzéteszik a februári fogyasztói árindexet. A Bank of England februári inflációs jelentése szerint az ország valószínűleg deflációba süllyed (nulla alá) az idei év bizonyos pontján. A dolgokat súlyosbítja, hogy az inflációs várakozások is csökkennek, ami különösen a központi bankoknak jelent gondot. Az infláció további csökkenése negatív hatású lehet az angol fontra nézve.

Az USA-ban a februári teljes fogyasztói árindex várhatóan deflációban marad, míg a mag fogyasztói árindex várhatóan változatlan ütemű. Ez arra utal, hogy az alacsony energiaárak a deflációs nyomás fő okai. A Fed szerint ez csak átmeneti hatás, ezért hajlandó áttekinteni azon. Kíváncsiak vagyunk arra, hogy meddig tart ki a nézetük, különösen akkor, ha az olaj ára továbbra is csökken.

Szerdán közzéteszik a márciusi német Ifo felmérést. A kedvező adat támogathatja a fokozódó bizalmat aziránt, hogy Európa legnagyobb gazdasága ismét sínen van.

Az USA-beli tartós fogyasztási cikkek februári rendelésállományát is közzéteszik. A tartós fogyasztási cikkek rendelésállománya a közelmúltban nem volt nagyon jó, és a februári adat várhatóan követi a trendet.

Csütörtökön az Egyesült Királyság februári viszonteladói értékesítését publikálják. Az emelkedő viszonteladói értékesítést általában az erősebb angol fonthoz társítják. Ezért a kedvezőbb adat legalább a devizapárjaival szemben fellendítheti az angol fontot.

Végezetül pedig pénteken közzéteszik a szokásos havi adatsorozatot Japánban. A februári nemzeti fogyasztói árindex, a tokiói márciusi fogyasztói árindex és a februári foglalkoztatási jelentés is napvilágot lát. Még a BoJ is bevallotta, hogy az ország valószínűleg visszakerül a deflációba, amint a tavaly áprilisi fogyasztási adó-emelés hatása májusra kiesik az éves szintű összehasonlításból. Jelenleg a béremelések valószínűleg sokkal fontosabbak, mint a fogyasztói árindex adatok.

Az USA-ban a 4. negyedéves GDP 3. becslése várhatóan jelzi, hogy az USA gazdasága a 2. becsléshez képest gyorsabb ütemben növekedett. A mag személyi fogyasztás (a Fed kedvenc inflációs mutatószáma) index 3. becslését is közzéteszik.

A Piac

Az EUR/USD pár visszapattant az 1,0610-es szintről

Az EUR/USD pár pénteken jelentősen emelkedett, miután támaszszintre talált az 1,0610-es (S2) szinten. Mindazonáltal az emelkedés megállt az 1,0910-es (R1) ellenállásszint alatt, amely a február 26. és március 13. közötti csökkenés 50%-os visszatérési szintje. Figyelembe véve, hogy az árfolyam az előző, február 26-i csúcstól eredő, rövid távú csökkenő trendvonal felett, illetve a március 13-i minimum szinttől eredő növekvő trendvonal felett van, a rövid távú irány szerintem mérsékelten pozitív. Az 1,0910-es (R1) szint felfelé való áttörése megerősítené ezt, és talán előkészítheti a tesztet az 1,1045-ös (R2) akadályon, amely a február 26. és március 13. közötti csökkenés 61,8%-os visszatérési szintje. A hosszabb távú trendet tekintve az árfolyam struktúrája továbbra is hosszabb távú csökkenő trendet jelez. Az EUR/USD pár alacsonyabb maximum szinteket és alacsonyabb minimum szinteket ér el az 50 és a 200 napos mozgóátlag alatt. Ezért a rövid távú növekvő trendet vagy annak lehetséges hosszabbítását a hosszabb távú csökkenő útvonal korrekciós mozgásának tartanám.

• Támaszszint: 1,0700 (S1), 1,0610 (S2), 1,0460 (S3).

• Ellenállásszint: 1,0910 (R1), 1,1045 (R2), 1,1160 (R3).

Az NZD/USD pár lehetséges kettős alj alakzatot formált

Az NZD/USD pár továbbra is emelkedett, és az ázsiai délelőtt során felfelé áttörte a 0,7625-ös (S1) (most támaszszintté vált) kulcsfontosságú ellenállásszinti korlátot. A rövid távú irány szerintem pozitív marad, és ezt a rövid távú mutatószámok is alátámasztják. Az RSI éppen felfelé áttört a 70-es szintjén és felfelé mutat, miközben az MACD – amely már pozitív – emelkedett. Az árfolyam most várhatóan teszteli a 0,7700-as (R1) akadályt. Ezen ellenállásszint felfelé való áttörése hosszabbításokat indíthat el a 0,7785-ös (R2) szint felé. Hosszabb távon a 0,7625-ös (S1) szint feletti napi zárás megerősítené a pozitív divergenciát a napi momentum mutatószámok és az árfolyam mozgása között, és jelezheti a lehetséges kettős alj alakzat kialakulását.

• Támaszszint: 0,7625 (S1), 0,7550 (S2), 0,7450 (S3).

• Ellenállásszint: 0,7700 (R1), 0,7785 (R2), 0,7850 (R3).

A GBP/JPY pár semlegesre váltott

A GBP/JPY pár emelkedett, de ellenállásszintre talált valamelyest a 180,25-ös (R1) szint alatt, majd valamelyest visszatért. A pár ezen ellenállásszint és a 177,70-es (S2) támaszszint között mozog március 13. óta, ezért egyelőre inkább a partvonalon maradok a rövid távú képet illetően. A napi grafikonon a GBP/JPY pár jóval az 50 napos mozgóátlag alá került, de továbbra is támogatja a 200 napos, amely megbízható támaszszintet biztosított az árfolyam mozgása részére januárban. Ez egy másik oka annak, hogy ma inkább a partvonalon helyezkedem el és várok az egyértelműbb irányjelzésekre.

• Támaszszint: 178,50 (S1), 177,70 (S2), 176,00 (S3).

• Ellenállásszint: 180,25 (R1), 181,60 (R2), 183,15 (R3).

Az arany áttörte a csökkenő trendvonalat

Az arany pénteken emelkedett, és felfelé áttörte a január 22-i csúcstól eredő csökkenő trendvonalat, de az 1190-es (R1) ellenállásszint alatt maradt. A trendvonal felfelé való áttörése miatt a rövid távú irány szerintem mérsékelten növekvő lesz. Ennek eredményeképpen az 1190-es (R1) szint felfelé való áttörése várhatóan megcélozza az 1200-as (R2) kerek pszichológiai értéket. A napi momentum mutatószámaink alátámasztják a nézetemet. A 14 napos RSI emelkedett, és úgy tűnik, hogy képes az 50-es korlát fölé emelkedni a közeljövőben, miközben az MACD – bár negatív – a legalsó szintre ért és felfelé áttért indító vonalán. Hosszabb távon, az 1307-es csúcs óta az ár struktúrája alacsonyabb maximum szinteket és alacsonyabb minimum szinteket tartalmaz, és továbbra is fennáll az alacsonyabb maximum szint valószínűsége, ha a nemesfém a közeljövőben emelkedni fog. Ezért az 1140-es szintről való helyreállást (legalábbis egyelőre) korrekciós mozgásnak tekinteném.

• Támaszszint: 1175 (S1), 1165 (S2), 1147 (S3).

• Ellenállásszint: 1190 (R1), 1200 (R2), 1210 (R3).

A WTI jelentősen emelkedett a 45,00-s szint fölé

A WTI pénteken rallyzott, és áttörte a március 5-i maximum szinttől eredő csökkenő trendvonalat, majd felfelé áttörte a 45,00-s (S1) támaszszintté vált ellenállásszintet. Úgy tűnik, hogy a WTI most rövid távú növekvő tartományban van, és emiatt a rövid távú kilátás szerintem mérsékelten növekvővé válik. Mindazonáltal figyelembe véve a tartomány felső határának közelségét, valamint figyelembe véve a momentum jelzéseket, a következő hullám várhatóan negatív lesz, és talán ismét a 45,00-s (S1) szint alá kerül. A 14 órás RSI kilépett túlvásárolt tartományából és lefelé mutat, miközben az MACD a csúcsra érés jeleit mutatja. A napi grafikonon a WTI alacsonyabb maximum szinteket és alacsonyabb minimum szinteket ér el az 50 és a 200 napos mozgóátlag alatt. Emiatt a WTI általános képe negatív marad. Azonban pozitív divergencia található a napi mutatószámok és az ár mozgása között. Ezért inkább semleges állásponton maradok a hosszabb távú trenddel kapcsolatban, és megvárom az ár és a momentum illeszkedését.

• Támaszszint: 45,00 (S1), 44,00 (S2), 43,00 (S3).

• Ellenállásszint: 46,50 (R1), 47,30 (R2), 48,70 (R3).

Scroll To Top