Technikai elemzés: Forex, tőzsde, deviza, arany, olaj – 2015.02.12

Van görög változata az orosz rulettnek? A görög pénzügyminiszter, Janisz Varoufakisz játékelméletre szakosodott gazdasági professzor. Vajon milyen játékot játszik most? Görögország rendelkezik az orosz rulett saját változatával? Az eurózóna pénzügyminisztereinek arra tett első kísérlete, hogy megtárgyalják Görögország új igényeit, múlt éjjel kudarcot vallott.

 

Van görög változata az orosz rulettnek? A görög pénzügyminiszter, Janisz Varoufakisz játékelméletre szakosodott gazdasági professzor. Vajon milyen játékot játszik most? Görögország rendelkezik az orosz rulett saját változatával? Az eurózóna pénzügyminisztereinek arra tett első kísérlete, hogy megtárgyalják Görögország új igényeit, múlt éjjel kudarcot vallott. Hat órás beszélgetés után a két fél még abban sem tudott megállapodni, hogyan menjenek tovább a patthelyzet megoldása érdekében. Az értekezletről úgy távoztak, hogy nem tűztek ki további tárgyalást a pénzügyminiszterek jövő hétfőn tartandó ülése előtt; ez a határideje annak, hogy valamilyen megállapodásra jussanak Görögország jelenlegi, február 28-án lejáró 172 milliárd eurós segélyprogramjának meghosszabbítását illetően.

A Financial Times szerint az eurózóna beszélgetésben részt vevő hivatalnokai elmondták, hogy a két oldal egy közös nyilatkozatban állapodott meg, amely megállapodás esélyével kecsegtet. Miután azonban az értekezlet kudarcot vallott, Varoufakisz konzultált az athéni hivatalnokokkal, majd új ellenvetéseknek adott hangot, és a nyilatkozatot elvetették. Az egyetértés hiánya talán abban a kérdésben mutatkozik meg, hogy „meghosszabbítják-e” a jelenlegi segélyprogramot. A görög miniszterelnök, Tsziprasz szerint azért választották meg, hogy ne hosszabbítsa meg a jelenlegi segélyprogramot, és megoldotta annak bármilyen körülmények közötti elkerülését, ezért valamilyen utat kell találniuk ahhoz, hogy olyan megállapodást kössenek, amelyben nem szerepel a „meghosszabbítás”.

Eléggé hihetetlen számomra, hogy a piac látszólag nem törődik ezzel a fejleménnyel. Az írás idején az EUR/USD pár gyakorlatilag nem változott a 24 órával ezelőtti állapothoz képest. Emiatt az EUR valójában a legjobban teljesítő G10 deviza a dollárhoz képest, amely erősödött az összes többivel szemben, mivel több Fed hivatalnok a megszorítás mellett tette le voksát (különösen az AUD, amelyet az NZD és a NOK követett). Az EUR/USD pár tegnapi tartománya szintén szokatlanul szűk volt (0,45%), amely kb. a hathónapos átlag fele (0,81%). Van némi aggály az euróval kapcsolatban az opciós piacon, ahol a „25 delta ATM risk reversal” az EUR/USD pár esetében tovább haladt a negatív tartományban, ami növekvő keresletet jelez az euró eladási ügyletek esetében a vételi ügyletekhez képest. Lehetséges, hogy a Svájci Nemzeti Bank beavatkozik a spot piacon, hogy megelőzze az euró gyengülését? Úgy tűnik, hogy természetfeletti erők működnek ebben a devizapárban.

Vagy ez áll fenn, vagy pedig a befektetők nagyon bíznak abban, hogy az eurózóna pénzügyminiszterei képesek „kicsalogatni a nyulat a bokorból” az utolsó pillanatban. Ez természetesen az az út, ahogyan az összes eurózónabeli válságot eddig megoldották: valamilyen megállapodásra jutnak vasárnap éjjel 11:57-kor, rendszerint azzal, hogy Németország „beadja derekát”. A görög kormány az ország adósságának újratárgyalása céljából választották meg, nem pedig az euróövezetből való kilépésre, ezért bizonyos mértékű nyomás nehezedik rá a kompromisszumot illetően. Mindenesetre ha lekésik a jövő hétfői határidőt, a valódi megszorítás július 20-ig nem következik be, amikor 3,5 milliárd € értékben járnak le kötvények.

Több Fed tag megszorítás-párti Még több Fed hivatalnok tette le voksát a kamatlábemelés mellett. A dallasi Fed elnöke, Fisher elmondta, hogy szerintem március a megfelelő idő a kamatlábak emelésére, de elveszítette érvelését. A jövő hónapban távozik a dallasi Fedtől. A St. Louis-i Fed elnöke, Bullard elmondása szerint egyre magabiztosabb abban, hogy az infláció a Fed célkitűzése szerinti szintre fog emelkedni, és minél hamarabb szeretné emelni a kamatlábakat. Ez legalább négy Fed elnök, akik a héten úgy nyilatkoztak, hogy idén akarják emelni a kamatlábakat. Ez elég jó „keresztmetszet”, és megerősíti az USA és a világ többi részének monetáris politikája közötti eltérést.

Az AUD gyengült a munkanélküliségi ráta növekedése miatt Ausztrália munkanélküliségi rátája a decemberi 6,1%-ról váratlanul 6,4%-ra emelkedett januárban (várt érték: 6,2%). Ez megerősítette a munkaerő-piaccal kapcsolatos aggályokat, amelyekről az Ausztrál Nemzeti Bank (RBA) beszélt az utóbbi értekezletén. A piac most 67% esélyt lát arra, hogy márciusban kamatlábcsökkentésre kerül sor (a hét elején ez 34% volt). Az Ausztráliában zajló politikai „svindlik” alapján lehetséges, hogy az RBA szerint a gazdaság több monetáris támogatást használhatna, mint egyébként. Fenntartom medve jellegű nézetemet az ausztrál dollárral kapcsolatban.

Mai események: A mai európai nap fő eseménye a Riksbank monetáris politikai értekezlete és a Bank of England negyedéves inflációs jelentése. Legutóbbi értekezletén a svéd központi bank változatlanul 0%-on hagyta a refinanszírozási kamatlábat, és úgy ítélte meg, hogy a refinanszírozási kamatlábnak 2016 2. félévéig nullának kell maradnia. A 2014-es év vége felé javuló fundamentális gazdasági mutatók közelmúltbeli közzétételét, beleértve a decemberi havi szintű inflációs ráta (CPIF) emelkedését követően csökkent a Bankra a további intézkedések miatt háruló nyomás. Ehelyett szerintünk a legvalószínűbb, hogy makrogazdasági intézkedéseket vezetnek be, például jelzálogkölcsön-határ a lakáspiac „túlhevülésének” elkerülésére, és 2017 1. félévéig halasztják a refinanszírozási kamatláb emelését. Mivel a piaci várakozás szerint Svédország a következő, amely további könnyítési intézkedéseket fog bevezetni, egy ilyen kimenetel hatására a SEK valószínűleg erősödne, legalábbis ideiglenesen.

A Bank of England esetében az a két politikai döntéshozó, akik múlt hónapban a kamatlábemelésre szavaztak, csatlakoztak a többi, kamatlábakat stabilan hagyni kívánó taghoz, mivel fokozottan fennáll a hosszan tartó alacsony infláció kockázata. A novemberi inflációs jelentésben figyelmeztettek arra, hogy az infláció várhatóan 1% alá kerül. Ezúttal esetleg elhangzik, hogy az infláció akár negatívvá is válhat a következő hónapok során. Ez a kamatlábbal kapcsolatos várakozásokat ismét kitolhatja, az angol font pedig gyengülhet.

Mai mutatószámok: Az eurózóna decemberi ipari termelése is napvilágot lát.

Az USA-ban a teljes januári viszonteladói értékesítés az előrejelzés szerint a decemberihez képest lassúbb ütemben csökkent. A fókuszban azonban a mag adat áll, mivel a teljes adatot torzíthatják az alacsony olajárak. Az előrejelzés szerint az adat emelkedést mutat, ami fordulatot jelent az előző hónaphoz képest. Ez kissé erősítheti a dollárt. A február 7-én végződött hétre vonatkozó újonnan regisztrált munkanélküliek állománya is napvilágot lát.

Ma beszédet tartanak: A Riksbank kormányzója, Stefan Ingves és a BoE kormányzója, Mark Carney mellett az EKB Igazgatótanácsának tagja, Peter Praet, a Norges Bank kormányzója, Oeystein Olsen és az EKB elnökhelyettese, Vitor Constancio szólalnak fel.

A Piac

Az EUR/USD pár továbbra is oldalaz

Az EUR/USD pár szerdán továbbra is konszolidációs módon mozgott, és az 1,1260-as (S1) támaszszint és az 1,1360-as (R1) ellenállásszint között maradt. Az árfolyam január 27. óta oldalirányú mozgást folytat, és a rövid távú kép továbbra is semleges marad. A hosszabb távú trendet tekintve az árfolyam struktúrája továbbra is hosszabb távú csökkenő trendet jelez. Az EUR/USD pár alacsonyabb maximum szinteket és alacsonyabb minimum szinteket ér el az 50 és a 200 napos mozgóátlag alatt. Az 1,1100-as (S2) szintről való helyreállást továbbra is korrekciós fázisnak tartom. A medvék várhatóan végezetül ismét átveszik az irányítást. Az 1,1260-as (S1) kulcsfontosságú támaszszint egyértelmű, lefelé történő áttörése valószínűleg előkészíti a terepet az 1,1100-as (S2) támaszszinti tartomány közelében való teszteléshez.

• Támaszszint: 1,1260 (S1), 1,1100 (S2), 1,1020 (S3).

• Ellenállásszint: 1,1360 (R1), 1,1540 (R2), 1,1650 (R3).

Az AUD/USD pár árfolyama csökkent, miután Ausztrália munkanélküliségi rátája nőtt

Az AUD/USD pár csökkent az ázsiai délelőtt során, miután Ausztrália munkanélküliségi rátája 0,3 százalékpontos emelkedést mutatott, ami az utóbbi 12 évet tekintve a legmagasabb szint. A pár lefelé áttörte a 0,7730-as (R1) ellenállásszintté vált támaszszinti akadályt, és most a 0,7615-ös (S1) támaszszinti korlát felé tart, amelyet a február 3-i minimum szint határoz meg. Ezen akadály egyértelmű, lefelé való áttörése szerintem valószínűleg utat nyit a 0,7500-as (S2) pszichológiai érték felé. A momentum mutatószámok erős csökkenő momentumot jeleznek és alátámasztják nézetemet. Az RSI éppen most süllyedt lefelé 30-as szintje alá és lefelé mutat, miközben az MACD nullás szintje és jelző vonala alatt van és szintén lefelé mutat. Hosszabb távon a 0,8000-es (R3) pszichológiai akadály lefelé történő áttörése az a mozgás, amely szerintem kiváltotta a hosszabb távú csökkenő trend folytatódását.

• Támaszszint: 0,7615 (S1), 0,7500 (S2), 0,7330 (S3).

• Ellenállásszint: 0,7730 (R1), 0,7870 (R2), 0,8000 (R3).

A GBP/JPY pár elérte a 184,00-s szintet a BoE inflációs jelentésének közzététele előtt

A GBP/JPY pár jelentősen emelkedett, és elérte a 184,00-s (R1) ellenállásszintet, mielőtt valamelyest visszaesett. Ma a Bank of England negyedéves inflációs jelentését teszik közzé, ahol a politikai döntéshozók várhatóan csökkentik inflációs előrejelzéseiket. Emiatt és rövid távú momentum mutatószámainkra tekintve a következő hullám várhatóan negatív lesz. Az RSI kilépett túlvásárolt tartományából és most teszteli a növekvő támaszszintjét, miközben az MACD a csúcsra érés jeleit mutatja, és hamarosan bármikor lefelé keresztezheti jelző vonalát. A 182,70-es (S1) támaszszint lefelé történő áttörése tesztelheti a 181,60-as (S2) akadályt. Az árfolyam struktúrája a 4 órás grafikonon azonban továbbra is magasabb maximum szinteket és magasabb minimum szinteket tartalmaz, ezért bármilyen lehetséges csökkenést korrekciós mozgásnak tartanék, mielőtt a vevők ismét „meghúzzák a ravaszt”.

• Támaszszint: 182,70 (S1), 181,60 (S2), 180,25 (S3).

• Ellenállásszint: 184,00 (R1), 184,50 (R2), 185,00 (R3).

Az arany továbbra is csökkent

Az arany csökkenése szerdán folytatódott, és támaszszintre talált néhány dollárral az 1222-es (S1) ár alatt, amely közel van a január 2. és 22. közötti emelkedés 61,8%-os Fibonacci szintje közelében van. A rövid távú kilátás negatív marad, és várhatóan további mozgásra kerül sor az 1222-es (S1) szint alá, és megcélozhatja az 1205-ös (S2) tartományt és a napi grafikonon szereplő fordított fej-váll alakzat nyakvonalát, amely alakzat január 12-én fejeződött be. Hosszabb távon, a napi grafikonon továbbra is fennáll a visszapattanás és a magasabb minimum szint valószínűsége az alakzat nyakvonala közelében, ezért az 1305-ös szintről való csökkenést (legalábbis egyelőre) korrekciós fázisnak tartanám.

• Támaszszint: 1222 (S1), 1268 (S2), 1185 (S3).

• Ellenállásszint: 1228 (R1), 1245 (R2), 1255 (R3).

A WTI lefelé áttörte az 50,00-s szintet

A WTI csökkent, miután lefelé áttörte az 50,20-as (R1) ellenállásszintté vált támaszszintet, valamint az 50 és a 200 periódusú mozgóátlagot. A kép szerintem negatív marad, de figyelembe véve a momentum jelzéseket, a következő hullám várhatóan növekvő lesz, és talán ellenállásszintként teszteli az 50,20-as (R1) tartományt. A napi grafikonon a WTI továbbra is az 50 és a 200 napos mozgóátlag alatt van, de mivel pozitív divergencia van a napi mutatószámok és az ár mozgása között, inkább a partvonalon maradok az általános képet illetően.

• Támaszszint: 48,75 (S1), 47,35 (S2), 46,50 (S3).

• Ellenállásszint: 50,20 (R1), 51,10 (R2), 51,60 (R3) .

Scroll To Top