Pozitív várakozásokkal indulnak neki az évnek a mikro-, kis- és középvállalkozások: a K&H kkv bizalmi index enyhe csökkenést követően jelenleg is 11 ponton áll. A cégek optimizmusában szerepet játszik, hogy az előttük álló egy évben a közterhek csökkenésére számítanak. Ezzel együtt enyhe óvatosság is tapasztalható, ami feltehetően a koronavírus negyedik hullámával és a hitelkamatok várható emelkedésével magyarázható.
A K&H kkv bizalmi index legfrissebb felmérése alapján derűlátóan várják a 2022-es évet a mikro-, kis- és középvállalkozások, némi óvatosság azonban látható az eredményekben. „Az index értéke jelenleg 11 ponton áll, ami magasabb, mint a járvány miatti bizonytalansággal terhelt 2020. második felének értékei, ám az előző három negyedévhez képest csökkenést mutat. Ez az óvatosság az év során akár tovább is erősödhet, ha a járvány és az általa okozott globális kihívások, mint például az ellátási láncok akadozása, nem enyhül” – emelte ki Rammacher Zoltán, a K&H kkv marketing és értékesítés támogatás vezetője az eredmények kapcsán.
Méret szerinti bontásban a középvállalkozások a legoptimistábbak, esetükben 12 pontos értéket vett fel az index, míg a mikro- és kisvállalkozásoknál egyaránt 10 ponton áll a mutató.
Emelkedő hitelkamatok
Az óvatosabb várakozásokban szerepet játszik, hogy a kkv-k 85 százaléka számít növekvő vállalati hitelkamatokra a Magyar Nemzeti Bank szigorodó kamatpolitikája miatt. Emellett, bár még mindig a cégek többsége szerint vállalkozásbarát a kormány gazdaságpolitikája, az előző negyedévben mért 34 százalékról 30 százalékra csökkent az arányuk.
Az agrárium a legoptimistább
Ágazatok tekintetében egyértelműen a mezőgazdaság a leginkább derűlátó, esetükben 18 ponton áll a mutató. 14 ponttal szintén átlag feletti az ipari cégek várakozása, miközben a szolgáltató szektor várakozásai 11, a kereskedelmi ágazaté pedig az átlag alatti, 9 ponton áll.
A K&H kkv bizalmi indexről
A K&H Magyarországon elsőként kezdte el vizsgálni a hazai mikro-, kis- és középvállalkozások következő egy évre jellemző várakozásait. A 2004 óta folyamatosan készített negyedéves K&H kkv bizalmi index összeállítása jelenleg 400 magyarországi székhelyű, 2 milliárd forint éves árbevétel alatti társaság üzleti döntéshozóinak megkérdezésével történik. A kutatásban a vállalkozások gazdasági helyzetét leginkább befolyásoló 10 gazdasági tényezőt és azok várt változásait vizsgálják: vevői kapcsolatok, szállítói kapcsolatok, munkaerő, vállalat pénzügyei, bankok, gazdaságpolitika, közterhek, EU, versenyhelyzet, vállalati hitelkamatok. A K&H kkv bizalmi index a 10 részindex súlyozott átlaga, annak megfelelően, hogy az egyes tényezőket mennyire fontosnak ítélik a vállalkozások. A legutóbbi mérés, melyet az Impetus Research készített, 2021. november 11. és december 6. között történt. Készült a K&H Egészséges Társadalomért Alapítvány megrendelésére.
mikrovállalkozások (20 – 100 millió Ft)
kisvállalkozások (101 – 300 millió Ft)
középvállalkozások (301 millió Ft – 2 milliárd Ft)
A K&H Csoport
Az ország egyik vezető és országosan közel 3700 munkatársat foglalkoztató pénzintézeteként a K&H célja, hogy ügyfelei igényeit mindenkor magas szinten elégítse ki, és a lehető legteljesebb termékpalettát nyújtsa számukra. A K&H országszerte 200 lakossági ügyfélpontot működtet, és csoportszinten mintegy másfélmillió ügyfélnek kínál pénzügyi szolgáltatásokat. A magyar gazdaság működését több mint 2700 milliárd forintnyi kihelyezett hitel- és hiteljellegű állománnyal segíti háztartások, kisvállalkozások, vállalatok és önkormányzatok finanszírozásán keresztül. A cégcsoport teljes tevékenysége hozzávetőlegesen 4000 magyar beszállítónak és mintegy 700 banki és biztosítási ügynöknek biztosít megrendeléseket és folyamatos tevékenységet.