Külföldi befektetők 68 milliárd eurót vontak ki olasz állampapírokból

Külföldi befektetők 68 milliárd eurót vontak ki olasz állampapírokból a jelenlegi koalíciós kormány májusi megalakulása óta.

A Financial Times című lap az olasz központi bank adataira hivatkozva azt közölte, hogy októberben 1,5 milliárd euró, augusztusban jóval nagyobb összegű, 17,4 milliárd euró tőkekivonásra került sor.
A befektetőket aggasztja a Róma és Brüsszel közötti, a jövő évi olasz költségvetéssel kapcsolatos feszültség, és általában az olasz belpolitikai bizonytalanság.
Az Európai Bizottság szerdán a többi euróövezeti ország büdzsétervével együtt értékeli a jövő évi olasz költségvetési tervezetet.
Az Európai Bizottság október 23-án az aggályosnak tartott költségvetési tervezete módosítására szólította fel az olasz kormányt, kiemelve, hogy az abban szereplő számok közel sem felelnek meg a korábbi uniós ajánlásoknak és római kötelezettségvállalásoknak.

Az olaszok nem változtattak érdemben a célszámokon, így az Európai Bizottság túlzottdeficit-eljárást kezdeményezhet Olaszország ellen. Amennyiben ezt jóváhagyják a tagállamok pénzügyminiszterei, akkor szankciókat is elfogadhatnak. A büntetés összege elméletileg a hazai össztermék (GDP) 0,2 százalékát is elérhetné, ami nagyjából 3,4 milliárd eurónak fel meg.
Az alapvető probléma az, hogy az új populista olasz kabinet az elődjénél lényegesen magasabb hiánycélokat tűzött ki a következő három évre, ráadásul véget akar vetni a kiadások leszorítását célzó eddigi reformfolyamatoknak.
Olaszország államadóssága 2,3 ezer milliárd euró, a GDP 131 százaléka, ami a második legmagasabb arány az EU-ban, s több mint a duplája a hatvan százalékos uniós plafonnak.
Olaszországnak jövőre mintegy 260 milliárd euró értékben kell kötvényeket kibocsátania, ebből 200 milliárd euró a meglévő kötvények újrafinanszírozását célozza.(MTI)

Scroll To Top