Jelentősen, 280 százalékkal, 3,9 milliárd forintról 15,1 milliárd forintra ugrott az Erste Bank adózás utáni nyeresége az első negyedévben az előző év azonos időszakához képest – ismertette Jelasity Radován, az Erste Bank elnök-vezérigazgatója a pénzintézet első negyedéves eredményeit bemutató online sajtótájékoztatóján szerdán.
A profit jelentős emelkedése részben a működési bevételek 9 milliárd forintos, 24,1 százalékos növekedésének eredménye, valamint egyszeri bevételek, például egymilliárd forintos extra díjbevétel is hozzájárult – mondta. A költségek a bevételektől jóval elmaradó mértékben, 6,3 százalékkal emelkedtek, így a pénzintézet működési eredménye 44 százalékkal 25,3 milliárd forintra nőtt. A járvány hatásai bár még látszanak, a pontos költségei majd a moratóriumot követően lesznek ismertek, a kockázati költségek kevesebb, mint egymilliárd forintot tettek ki az időszakban.
Elmondta: a számok a gazdaság felpattanását mutatják, és a pozitívabb járványügyi helyzet alapján arra számítanak, hogy kedvező lesz a 2021-es év. Minden energiájukat a gazdasági növekedés támogatására, az új hitelezésre fordítják – tette hozzá.
Jelasity Radován kitért arra: 2020-ban a moratóriumban lévő hitelek meg nem fizetett kamatai miatt 2021-től a lejárat végéig mesterségesen magasabb lesz a kamatbevétel, minden pénzintézetnél. Az első negyedévben a nettó kamatbevételek 25,1 százalékkal, a díj- és jutalékbevételek pedig 15 százalékkal emelkedtek, míg a kereskedési és konverziós bevétel több mint a duplájára nőtt – ismertette.
A fizetési moratóriumnak, a babaváró hiteleknek, és a jegybanki NHP Hajrá hatásának köszönhetően az ügyfélhitelek állománya március végén 6 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, 1822 milliárd forint lett, és a betétállomány is kimagaslóan, 20 százalékkal 2745 milliárd forintra nőtt. A nem teljesítő hitelek aránya, az NPL-ráta a 2020 március végi 2,2 százalékról 2,9 százalékra nőtt – tette hozzá Jelasity Radován.
Cselovszki Róbert, az Erste Befektetési Zrt. elnök-vezérigazgatója közölte: a magyarországi Erste-csoport által kezelt lakossági ügyfélvagyon – befektetés és betét – egy év alatt 24 százalékkal 3867 milliárd forintra nőtt március végére, ezen belül a befektetések aránya 59 százalék volt. A lakossági fogyasztás visszaesése miatt keletkezett megtakarítások a korábbiaknál nagyobb arányban áramlottak értékpapír-befektetésbe – mondta.
Az állomány továbbra is jó minőségű, az NPL-ráta 3,7 százalék volt március végén, szemben az egy évvel korábbi 2,1 százalékkal, miközben a vállalati hiteleknek már csupán negyede vesz részt a moratóriumban. Az Erste vállalati ügyfelei likviditási szempontból is felkészültek a pandémiás helyzettel járó gazdasági nehézségekre: a vállalati betétállomány 34 százalékkal haladta meg a tavaly március végit, míg a tranzakciós forgalom 15 százalékkal volt magasabb, mint az előző év azonos időszakában.(MTI)