Beutazási tilalom – Szijjártó: minél előbb le kell zárni a nyitott kérdéseket az Egyesült Államokkal

Magyarország minél előbb szeretné lezárni az amerikai-magyar politikai kapcsolatokat terhelő nyitott kérdéseket – mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter vasárnap este az ATV Szabad szemmel című műsorában.

A magyar külügyi vezető az interjúban három részre bontotta az amerikai-magyar kapcsolatokat, amelyek közül a gazdasági és védelmi együttműködést a lehető legjobbnak minősítette. Megjegyezte ugyanakkor, hogy a politikai együttműködést „nyitott kérdések terhelik”, amelyeket Magyarország szeretné minél hamarabb lezárni.
„Sziklaszilárd és határozott álláspontom, hogy ha valaki mást korrupcióval vádol meg, akkor mellé kell tenni a konkrétumokat” – fogalmazott Szijjártó Péter a kitiltási üggyel összefüggésben, majd hozzátette: „ha ezekkel a konkrétumokkal rendelkeznénk, akkor senkinek ne legyen kétsége afelől, hogy a magyar kormány kivizsgálná ezeket a kérdéseket”.
Arra a kérdésre, hogyan lehetne előrelépni ebben a helyzetben, a miniszter azt mondta, abban reménykedik, hogy sikeres lesz Polt Péter legfőbb ügyész azon kezdeményezése, amellyel amerikai kollégájától kér segítséget az ügyben.
Szijjártó Péter elmondta, a kitiltási ügyben kizárólag a sajtóból tájékozódik, ugyanis továbbra sem kapott hivatalos tájékoztatást arról, kiket és miért tiltott ki az Egyesült Államok. Közölte, hogy Vida Ildikó, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) elnöke sem tájékoztatta őt, az adóhatóság vezetőjének – saját kitiltásáról szóló – interjúját Japánban tartózkodva olvasta.
„A higgadtság és a nyugalom a legfontosabb kifejezések” ebben a kérdésen – mondta a tárcavezető, aki szerint nincs megoldhatatlan probléma a két ország között.
Az amerikai kormányzati titkosszolgálati vezetők nyilatkozataikban hosszú évek óta negatív véleményt fogalmaztak meg számos magyar parlamenti, kormányzati döntésről és ennek a folyamatnak a részeként hozták meg azt a döntést, amely hat magyar állampolgár kitiltásával jár – fejtette ki. „Ne akarják inkorrekt módon azt a képzetet előteremteni, hogy valakinek az alkalmatlansága miatt ide váratlanul beütött volna a krach” – fogalmazott Szijjártó Péter.
A külgazdasági és külügyminiszter kérdésre válaszolva kijelentette, nem tud Magyarországgal szembeni amerikai titkosszolgálati offenzíváról.
Szijjártót Pétert kérdezték azokról a sajtóértesülésekről is, amelyek szerint több korábbi futsalos csapattársa is munkát kapott a tárcájánál, ahol ezzel egy időben eddig több mint száz alkalmazottat bocsátottak el. Válaszában azt mondta, a külügyminisztériumban soha nem veszik figyelembe a szabadidős tevékenységet, kizárólag a munkavégzés alapján értékelik a munkatársakat. „Ez mindkét irányban igaz” – válaszolta arra a kérdésre, hogy „csapattársakból lettek kollégák, vagy kollégákból lettek csapattársak”. Példaként említette kabinetjének koordinátorát, akit tizennégy éve ismer, és még a Fidelitasban kezdtek együtt dolgozni, majd két évig közösen is futsaloztak. „Rá azt mondani, hogy azért van mellettem, mert futsalos, nézze, az annyira nevetséges!” – fogalmazott Szijjártó Péter, aki megjegyezte, minisztériuma több mint nyolcszáz alkalmazottjából jelenleg ketten futsaloznak.
A minisztériumi elbocsátásokkal összefüggésben elmondta még, a diplomatáktól olyan visszajelzéseket hall, hogy „végre operatívan tudják tartani a kapcsolatot a Külügyminisztériummal, végre van a dolgoknak utánkövetése, végre gyorsan reagálunk”.

Scroll To Top