Admiral Markets: Heti Kitekintés

Az előttünk álló néhány nap folyamán a geopolitikai feszültségek ismét árnyékot vethetnek majd a tőke- és a devizapiacokra is, miután az elmúlt hét második felében az orosz-ukrán krízissel kapcsolatos aggodalmak újra óvatosságra intették a piaci szereplőket.

A héten beérkező gazdasági adatközlések és események közül ezúttal kettőt emelünk ki: a csütörtökön esedékes brit jegybank és az Európai Központi Bank kamat-meghatározó üléseit.

 

1.

Várakozásaink szerint csütörtöki ülésén a megszokott csapásirányon halad tovább a Bank of England. A brit jegybankárok vélhetően a 0,50%-os alapkamat szinten tartása mellett az eszközvásárlási műveletek 375mrd fontos keretösszegén sem változtatnak majd. Mindemellett érdemes lehet figyelemmel követni az angol font kurzusát, amely az amerikai dollárral szemben 5,5%-kal erősödött az elmúlt hat hónap folyamán, emögött nagyobb részben azok a várakozások húzódtak meg, amelyek szerint a brit jegybank más fejlett országok jegybankjaival összehasonlítva hamarabb kényszerülhet az alapkamat megemelésére.

A GBPUSD árfolyama ezen várakozások hatására 2009 augusztusa óta nem látott szintekre emelkedett: így bár középtávon továbbra is lehet még tere a kurzus emelkedésének, azonban amennyiben a devizapár nem tudna a május elsején ütött 1,6919-es lokális maximum-értéke fölé törni; az 1,68-as-, immár támaszként funkcionáló szint esetleges visszatesztelésére érdemes koncentrálni a későbbiek folyamán. Mindemellett az angol font számára a brit jegybank által május 14-én közzétett, negyedéves inflációs jelentése gyakorolhat majd kiemelt hatást, amelyből a piaci szereplők megkísérelhetnek majd következtetéseket levonni a brit monetáris politika esetleges jövőbeli irányvonalára vonatkozóan.

2.

A hét másik kiemelt eseménye az Európai Központi Bank csütörtöki kamatdöntő ülése lesz majd, amelyet a megszokott módon Mario Draghi EKB elnök sajtótájékoztatója követ majd, csütörtökön 14:30-kor. Az elmúlt héten közzétett előzetes, áprilisi euroövezeti inflációs mutatók növekedésről számoltak be, bár a fogyasztói árszínvonal emelkedése elmaradt a piaci várakozásoktól.

Mindemellett azonban úgy tűnik, hogy a tartósan alacsony inflációs rátával számoló jegybank az előzetes inflációs adatsorok tükrében újra várakozó álláspontra helyezkedhet majd; így arra számítunk, hogy az EKB ismét 0,25%-on tarthatja majd az alapkamatot, míg a piaci fókusz középpontjába ismét Draghi elnök szavai kerülhetnek majd: Mario Draghi valószínűsíthetően ismét meglebegtetheti majd a további monetáris lazítás bevetésének lehetőségét, amennyiben az eurozóna dezinflációja újabb lendületet venne.

 

Scroll To Top