Két évig tarthat, amíg az Egyesült Államok és az Európai Unió dűlőre jut az eltérő szabályozások kérdésében, és az Atlanti-óceán két partja között megszületik minden idők egyik legösszetettebb kereskedelmi megállapodása – írta csütörtöki számában a The Wall Street Journal, amerikai és európai hivatalos forrásokra hivatkozva.
A tárgyalások júniusában kezdődhetnek meg, miután az unió tagállamainak kormányai felhatalmazzák az Európai Bizottságot a tárgyalások lefolytatására, és 2014 végén fejeződhetnek be.
A lap szerint a paktum célja, hogy „újraformálja a nemzetközi normákat”, és az a két gazdasági hatalomban érvényes eltérő szabályozások összeegyeztetésével a későbbi nemzetközi szerződések modelljéül szolgálhat.
Obama második elnöki ciklusa központi kérdésének tekinti a Transzatlanti Kereskedelmi és Beruházási Partnerség kialakítását, amellyel – csakúgy, mint a csendes-óceáni kereskedelmi paktumhoz történő csatlakozással – az a célja, hogy az export növelésével jól fizető ipari állásokat létesítsen az Egyesült Államokban, több évtizednyi hanyatlás után.
A The Wall Street Journal jelzi, hogy az Európához fűződő kapcsolatok elmélyítése erősíteni fogja az együttműködést más területeken, például a védelem területén. A recesszióval és magas munkanélküliséggel küszködő Európában a megállapodás pótlólagos ráfordítások nélkül is javítani fogja a gazdasági növekedés perspektíváját.
Az Egyesült Államok Kereskedelmi Kamarájának becslése szerint a transzatlanti tarifák megszüntetésével az Egyesült Államok és az EU közötti, jelenleg 1000 milliárd dolláros kereskedelmi forgalom öt éven belül további 120 milliárddal gyarapodna.
Amerikai részről az egyezményt mind a vállalatok és egyéb üzleti csoportok, mind pedig a szakszervezetek támogatják. Az utóbbiak többször is ellenezték a fejlődő országokkal megkötendő szabadkereskedelmi egyezményeket, mert álláspontjuk szerint az azokban érvényes, kevésbé szigorú környezetvédelmi és munkaügyi előírások miatt az amerikai munkavállalók hátrányt szenvednek. Európában épp ennek az ellenkezője igaz.
A lap ugyanakkor úgy véli, hogy a terv megvalósításának jelentős akadályai is vannak. Ilyen az amerikai és a szigorúbb európai szabályozások összebékítésének összetett kihívása, valamint az európai agrárpiacok amerikai termékek előtti megnyitásának kérdése. (MTI)