Vegyes irányú, csekély mértékű elmozdulásra lehet számítani a főbb európai tőzsdeindexek körében a keddi kereskedés kezdetén a tőzsdén kívüli forgalomban kialakult árfolyamok alapján.
A nap folyamán a végleges első negyedévi euróövezeti GDP-növekedési adatok mellett a ZEW júniusi német és euróövezeti gazdasági hangulatindexe, valamint az áprilisi német ipari termelés befolyásolhatja a tőzsdei indexek alakulását.
Hétfőn a főbb európai indexek többsége nyereséggel zárt, a páneurópai gyűjtőindexek rekordon. A páneurópai indexek közül 0,29 és 0,22 százalékkal erősödött az FTSE EuroFirst 300 és a Stoxx Europe 600, az euróövezeti indexek közül az EuroStoxx50 0,20 százalékkal végzett magasabban.
Londonban 0,12 százalékkal végzett magasabban az FTSE-100 index. A CAC-40 Párizsban 0,43 százalékos emelkedéssel 21 éves csúcs közelében zárt. A milánói tőzsdeindex 0,99 százalékkal nőtt hétfőn, közel 13 éves csúcsra. Madridban 0,83 százalékos emelkedést ért el hétfőn a tőzsdeindex. Frankfurtban a DAX index viszont 0,10 százalékkal zárt alacsonyabban.
A keddi globális tőzsdenapot az ázsiai indexek túlnyomórészt indexcsökkenéssel indították el. Szöulban rekordszint közelében, de szerény, 0,1 százalékos veszteségben állt az indexek az európai piacok nyitása előtt mintegy két órával. A kínai tőzsdék szintén veszteségben jártak, a sanghaji index 0,5 százalékos, a sencseni 0,8, a hongkongi 0,3 százalékos csökkenést mutatott. Ausztráliában viszont rekordszintet ért el a tőzsdeindex a keddi nyitást követően. Tokióban pedig 0,1 százalékkal emelkedett a tőzsdeindex. Az első negyedévben a japán GDP a várt 1,2 százalék helyett és az előzetes 1,3 százalék után mindössze 1,0 százalékkal zsugorodott, miután a negyedik negyedévben még 2,8 százalékos volt a csökkenés mértéke.
Az arany ára öthavi csúcs közelében jár unciánként 1898,22 dolláron, 0,06 százalékos csökkenéssel. Az eurót 0,07 százalékkal jegyzik gyengébben 1,2181 dolláron.(MTI)