Súlyos, 2 százalékot meghaladó mínuszokban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdeindexek hétfőn, amivel az utóbbi kilenc hónap legrosszabb napját tudhatják maguk mögött.
A kockázatvállalási kedvet visszavetette, hogy szerte a világban ismét növekszik az új koronavírussal fertőzöttek száma a delta mutáció szélsebes terjedése miatt, ami lassíthatja a világgazdaság fellendülését.
A londoni FTSE-100 mutató 2,34 százalékos, a frankfurti DAX-index 2,62 százalékos, a párizsi CAC-40 index 2,54 százalékos, a madridi IBEX-35 2,40 százalékos, a milánói FTSE MIB pedig 3,34 százalékos mínuszban fejezte be a kereskedést.
A páneurópai indexek közül a Stoxx Europe 600 2,30 százalékkal, az FTSE Eurofirst 300 index pedig 2,24 százalékkal csökkent. Az euróövezeti gyűjtőindexek közül az EuroStoxx50 2,66 százalékkal esett. A hatszáz legnagyobb európai vállalat árfolyamának változását követő Stoxx Europe 600-as index 440,30 pontos záróértéke 3,7 százalékkal marad el a múlt héten szerdán elért 461,38 pontos történelmi csúcshoz képest.
Az európai tőzsdezárás idején a Dow Jones ipari átlag 2,19 százalékos, az S&P 500-as index 1,55 százalékos, a Nasdaq-piac összetett mutatója pedig 0,90 százalékos mínuszban állt.
A koronavírus-járvány erősödése miatt több nagy európai ország ismét kénytelen volt szigorítani az előírásokat, viszont Nagy-Britanniában hétfőn megszűnt a járvány terjedésének megfékezésére elrendelt utolsó jogi korlátozások zöme, jóllehet emelkedik a betegek száma. A héten tovább ronthatja a hangulatot az is, hogy Németországban és Belgiumban súlyos károkat okoztak a heves esőzések miatti áradások.
Az árfolyamok szinte minden szektorban csökkentek, de a gazdasági helyzet alakulására érzékenyen reagáló vállalatok különösen megszenvedték a napot. A bankok, a nyersanyagkapcsolt vállalatok, valamint az utazási és szabadidős tevékenységgel foglalkozó vállalatok több mint 3 százalékot veszítettek értékükből.
A londoni tőzsdén jegyzett légitársaságok és a hajótársaságok közül a Carnival, az easyJet és a British Airways anyavállalata, az IAG árfolyama 5,2 százalék és 8,3 százalék közötti mértékben esett.
A globális kereskedelem szempontjából legjelentősebb két nyersolajféleség, az északi-tengeri Brent és a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) ára zuhan. A befektetők attól tartanak, hogy az OPEC+ csoport megállapodásának eredményeként túlkínálat alakulhat ki az olajpiacokon, miközben a járvány újra erősödőben van számos országban.
A szeptemberi határidős jegyzésekben a Brent hordónként 6,05 százalékos mínuszban, 69,14 dolláron, a WTI pedig 6,69 százalékos veszteségben, 66,77 dolláron forgott este háromnegyed hat körül.
Az azonnali jegyzésekben az arany unciánkénti ára 0,29 százalékkal, 1805,56 dollárra, az augusztusi szállítású aranyé pedig 0,42 százalékkal, 1807,40 dollárra esett a New York-i árupiacon.
A nemzetközi bankközi devizapiacon egy euróért 1,1800 dollárt adtak, 0,04 százalékkal gyengült a közös európai fizetőeszköz.(MTI)