Ma az EKB napja van! A mai fókuszban természetesen az EKB értekezlete áll. A Reuters közvélemény-kutatásából kiderült, hogy 22 pénzpiaci kereskedőből 18 szerint nem lesz változás a politikában az értekezlet során, miközben a gazdasági szakemberek körében végzett múlt heti felmérés szerint a 72 gazdasági szakemberből csupán kettő vélte úgy, hogy lépéseket kellene tenniük.
IronFX napi elemzés:
•Ma EKB nap van!
- A piac nem számít változásra a politikában, várhatóan nem lesz új kezdeményezés
- A pozícionálás is ennek megfelelő, ezért bármilyen meglepetés valószínűleg heves reakciókat vált ki
- A fókuszban az áll, hogy Draghi mit mond az euróról a sajtókonferencián
•Az USD erősödött a kedvező ADP jelentés és a nagyobb gyári rendelésállomány hatására
- Az ADP jelentés megfelelt a várakozásoknak (191 ezer), a februári adatot felfelé korrigálták; a februári gyári rendelésállomány a várakozásokat felülmúlóan emelkedett
- A hírek fokozzák annak valószínűségét, hogy holnap kedvező nem mezőgazdasági munkaerő-állomány adatokat tesznek közzé, valamint támogatják az USA gazdaságával és a gyártási szektorral kapcsolatos közelmúltbeli jó híreket
- Az USD-t támogatta, hogy a kamatlábakkal kapcsolatos várakozások emelkedtek (A 2016-os Fed Alapok +7 bázisponttal)
•Ma:
- Mindenütt: Szolgáltatási szektor PMI-indexeket közzéteszik az euróövezetben, az Egyesült Királyságban és az USA-ban. Az Egyesült Királyság adata várhatóan változatlan; az USA-beli ISM nem gyártási index várhatóan emelkedik = USD-pozitív
- USA: Újonnan regisztrált munkanélküliek állománya
Részletes elemzés:
- Ma az EKB napja van! A mai fókuszban természetesen az EKB értekezlete áll. A Reuters közvélemény-kutatásából kiderült, hogy 22 pénzpiaci kereskedőből 18 szerint nem lesz változás a politikában az értekezlet során, miközben a gazdasági szakemberek körében végzett múlt heti felmérés szerint a 72 gazdasági szakemberből csupán kettő vélte úgy, hogy lépéseket kellene tenniük. A spekuláció fokozódott, mivel a Bundesbank elnöke, Jens Weidmann részéről többféle nyilatkozat hangzott el a múlt héten; állítása szerint negatív kamatlábak és akár mennyiségi könnyítések is lehetségesek, de a hétvége során tett további megjegyzései tisztázták nézetét, miszerint ezek csak lehetőségek arra, hogy megoldást találjanak a szélsőséges helyzetre, és a közeljövőben nem minden valószínű. Miközben a piac nem számít változásra a politikában, a fókuszban szokás szerint az EKB elnöke, Mario Draghi által a döntést követően tartott sajtókonferencia és az övezet devizájával kapcsolatos megjegyzések állnak. Draghi közelmúltbeli szavait idézve az árfolyam „egyre relevánsabb az árstabilitás értékelésében”.
- Egyetértek a piaci várakozásokkal. Az EKB forgatókönyvének célja a gazdasági tevékenység fokozatos helyreállítása, amely visszahozza az inflációt a normál szintre a következő néhány évben. Amíg ezt a forgatókönyvet bizonyítékokkal nem cáfolják meg, valószínűleg ragaszkodni fognak jelenlegi stratégiájukhoz. Ennek eredményeképpen Draghi várhatóan folytatja szóbeli beavatkozását, és biztosítja a piacot afelől, hogy az EKB szükség esetén képes és hajlandó beavatkozni, de ez még nem elég. Ez enyhén támogathatja az eurót. Fennáll annak kockázata, hogy a devizával kapcsolatban jobban hangoztatja, hogy az EUR/USD párra lefelé ható nyomás gyakorlásával a legkönnyebben szabadíthatjuk fel az árakat a lefelé ható nyomás alól.
- A piaci pozicionálás jelzi, hogy a befektetők oda teszik a pénzüket, ahol annak helye van. A legutóbbi Commitment of Traders jelentést tekintve a spekulatív befektetők nettó 39,6 ezer vételi kontraktust kötöttek, amely a 92. százalékosztály az utóbbi két év során és a 88. százalékosztály az utóbbi öt évben; más szóval viszonylag eléggé a vételi irányban van az EUR. Ha mégis lépésekre kerül sor, a piac rosszul pozícionál, és valószínűleg nagyon heves mozgásokra kerül sor. Novemberre visszatekintve – amikor meglepték a piacot a kamatlábak 25 bázispontos csökkentésével – az EUR/USD pár azonnal 1,5 centtel esett, majd néhány perccel később további 0,5 centtel csökkent, majd később visszatért, és kb. 1 centtel csökkenve zárta a napot. Másrészt a múlt hónapban jelentős várakozásoknak lehettünk tanúi az értekezlet előtt azzal kapcsolatban, hogy leállítják az Értékpapír-piaci Program (SMP) keretében történő kötvényvásárlások „sterilizálását”, de erre nem került sor, és az EUR/USD pár azonnal 60 pippel szárnyalt, majd továbbra is erősödött, és kb. 1 centtel emelkedve zárta a napot. Szerintünk az USD/JPY volt a legvolatilisebb fő devizapár az EKB értekezletének napjain az elmúlt év során; még az EUR/USD páron is túltett. Az USD/CZK a harmadik legvolatilisebb devizapár a napi tartományban. Egyéb párok (az amerikai dollárhoz képest) viszonylag érintetlenek maradnak.
- A piacot tekintve a dollár ma reggel erősebb volt az általunk követett devizák majdnem mindegyikével szemben, miután az ADP foglalkoztatási jelentésből kiderült, hogy a magánszektorban márciusban 191 ezer új munkahelyet teremtettek, amely többé-kevésbé megfelel a 195 ezerről szóló előrejelzéseknek; a februári adatot felfelé korrigálták 139 ezerről 178 ezerre. Ez fokozza annak valószínűségét, hogy pénteken pozitív nem mezőgazdasági munkaerő-állomány adatok látnak napvilágot. Eközben az USA-beli gyári rendelésállomány februárban a vártnál jobban emelkedett, ami hozzájárult az USA gazdaságáról érkező kedvező, közelmúltbeli hírek sorozatához. A kamatlábak ennek megfelelően reagáltak; az 5 éves futamidejű hozamok 6 bázisponttal emelkedtek, miközben a Fed Alapok kamatlábaival kapcsolatos, 2016-os és 2017-es évre vonatkozó várakozások 7 bázisponttal emelkedtek, ami általánosságban támogatta az amerikai dollárt. Ez már kedvezőbb! Ennek bekövetkezésére számítottunk.
- Kínában az éjszaka folyamán közzétett, márciusi hivatalos nem gyártási PMI-index és a HSBC szolgáltatási szektorbeli PMI-index eltért; a hivatalos adat valamelyest csökkent, miközben a HSBC változat emelkedett – pontosan az ellentéte annak, ami a mutatószámok gyártási változatával történik.
- A nap a világ különböző részein közzétett, márciusi szolgáltatási szektorbeli PMI-indexekkel folytatódik, de ezek minden kétséget kizáróan másodrendűek az EKB Tanácsának értekezletéhez képest. A francia, a német és az eurozónabeli végleges PMI-indexek a szokás szerint a kezdeti becslésekkel azonosak. Az Egyesült Királyság szolgáltatási szektorbeli PMI-indexe a becslés szerint márciusban változatlanul 58,2 maradt; miközben az USA-ban az ISM nem gyártási kompozit index azonos hónapra vonatkozóan az előrejelzések szerint 51,6-ról 53,5-re emelkedett. Az eurozóna területén közzéteszik a februári viszonteladói értékesítéseket. Az USA-ban napvilágot lát a februári kereskedelmi adat és a március 29-én véget ért hétre vonatkozó újonnan regisztrált munkanélküliek állománya.
- Az európai nap során az EKB elnöke, Draghi egy másik beszédet tart az EKB döntését követő sajtókonferencia után. Ezenkívül a Norges Bank kormányzója, Oeystein Olsen is felszólal.
EUR/USD
- Az EUR/USD visszatért a csökkenő tartományba, miután képtelen volt áttörni az 1,3810-es (E1) ellenállásszinti sávot. A pár megerősítette az alacsonyabb maximum szintet ezen akadály közelében, és várhatóan csökkenni fog, majd ismét teszteli az 1,3715-ös (T1) sávot. Az 1,3715-ös (T1) támaszszint egyértelmű, lefelé történő áttörése megerősíti az alacsonyabb minimum szintet, és előkészítheti az utat az 1,3650-es (T2) tartomány felé, amely a február 3. és március 13. közötti előremenetel 61,8%-os visszatérési szintje közelében van. Mindazonáltal figyelembe véve a pozitív divergenciát a momentum mutatószámok és az ár mozgása között, valamint azt a tényt, hogy a mai irányjelző mozgás valószínűleg az EKB értekezletétől függ, fenntartom semleges nézetemet addig, amíg egyértelműbb jelzést nem kapunk arról, hogy a közelmúltbeli rövid távú csökkenő trend fenntartható-e.
- Támaszszint: 1,3715 (T1), 1,3650 (T2), 1,3600 (T3).
- Ellenállásszint: 1,3810 (E1), 1,3845 (E2), 1,3880 (E3).
EUR/JPY
- Az EUR/JPY pár a várakozásoknak megfelelően elérte a 143,20-as (E1) ellenállásszintet, és most valamelyest ezen szint alatt van. Ezen akadály egyértelmű áttörése – amelyet a következő ellenállásszint áttörése követ a 143,80-as (E2) szinten – megerősíti a kilépést a háromszög alakzatból, amely egyértelműen azonosítható a napi grafikonon, és nagyobb, bika jellegű következményekkel járhat. Az MACD – bár bika jellegű tartományban van – úgy tűnik, hogy készen áll jelző vonalán lefelé való áttérésre, miközben az RSI kilépett a túlvásárolt tartományból, és 70-es korlátja közelében maradt; ezért nem zárható ki bizonyos mértékű további konszolidáció vagy visszatérés, mielőtt a vételi pozíciókkal rendelkezők ismét felülkerekednek.
- Támaszszint: 142,00 (T1), 141,00 (T2), 140,20 (T3).
- Ellenállásszint: 143,20 (E1), 143,80 (E2), 145,15 (E3).
GBP/USD
- A GBP/USD pár az 1,6600-os (T1) támaszszint és az 1,6700 (E1) ellenállásszint között marad. Az árfolyam várhatóan emelkedni fog, és teszteli az 1,6700-es (E1) sávot, ahol az egyértelmű, felfelé történő áttörés a csatát a következő akadály, az 1,6760-as (E2) szint felé irányíthatja. Hosszabb távon a pár a hosszú távú növekvő tartományban marad, de aggódom amiatt, hogy továbbra is érvényben van a negatív divergencia a növekvő trend és a napi momentum mutatószámok között, ami lassuló növekvő momentumot jelez.
- Támaszszint: 1,6600 (T1), 1,6540 (T2), 1,6465 (T3).
- Ellenállásszint: 1,6700 (E1), 1,6760 (E2), 1,6820 (E3).
Arany
- Az arany emelkedett, megerősítve a pozitív divergenciát a momentum mutatószámok és az ár mozgása között. A nemesfém ismét az 1290-es korlát fölé került. Mivel az ár mindkét mozgóátlag alatt van, és túl korai rövid távú visszafordulást feltételeznünk, bármilyen előremenetelt korrekciónak tekintenék, amely várhatóan korlátozott lesz, talán az 1310-es (E1) ellenállásszint közelében.
- Támaszszint: 1290 (T1), 1280 (T2), 1265 (T3).
- Ellenállásszint: 1310 (E1), 1325 (E2), 1342 (E3).
Olaj
- A WTI a 100,00-as (E1) korlát és mindkét mozgóátlag alatt maradt. A medvék várhatóan továbbra is lefelé irányítják a küzdelmet, és tesztelik a 98,30-as (T1) sávot. Az MACD indító és zérus vonala alatt van, ám az RSI támaszszintre talált a 30-as sávján, és most felfelé mutat. Ennek eredményeképpen a növekvő korrekciós hullám lehetséges, mielőtt további csökkenésekre kerül sor. Amíg a WTI a lila növekvő trendbeli tartomány alsó határa és mindkét mozgóátlag alatt van, a rövid távú kilátást enyhén csökkenőnek tartom.
- Támaszszint: 98,30 (T1), 97,30 (T2), 96,50 (T3).
- Ellenállásszint: 100,00 (E1), 101,00 (E2), 102,00 (E3).