Mivel tegnap csupán kevés hír érkezett, ami mozgásba hozhatta volna a piacokat, a devizák közelmúltbeli trendje nagyrészt megfordult. A dollár a legtöbb G10 devizával és az általunk követett feltörekvő piacokbeli devizák kb. felével szemben erősödött. Bár ez a rész az „Áttekintés” elnevezést kapta, tegnap nem volt sok áttekinteni való esemény, csupán sok apróbb történés. A mozgás nagyrészt az európai vagy a korai USA-beli kereskedés során ment végbe.
IronFX napi elemzés:
•Kevés hír, kevés mozgás a devizapiacon
- Az események nagy részére az európai kereskedés alatt kerül sor.
- A NOK volt a legnagyobb nyertes a fogyasztói árindex emelkedése révén; a GBP volt a legnagyobb vesztes Bean kormányzó-helyettes azon megjegyzése hatására, miszerint az angol font további emelkedése „nem lenne különösen előnyös”.
•A kínai részvények árfolyama emelkedett, mivel a jüan erősödött, a pénzpiaci árfolyamok csökkentek
- A réz valamelyest erősödött, de nem szerezte vissza pénteken elszenvedett veszteségeit. A vasérc ára jelentősen csökkent, ami jelzi, hogy a kínai likviditási válsággal kapcsolatos készletcsökkentésnek még messze nincs vége. Szerintem még hosszú ideig eltart.
- Az AUD kissé erősödött, de még mindig 24 órával ezelőtti szintjei alatt van; az NZD erősödött a több, kedvező gazdasági mutató hatására; az AUD/NZD pár tovább csökkenhet
•A JPY gyengült, miután a BoJ nem változtatott politikáján, és nincs erre utaló jel
- A JPY a svájci frankkal együtt gyengült, ami jelzi, hogy ez nem a BoJ-nak, hanem a kockázatvállalásban bekövetkezett változásnak tudható be
•A RUB erősödött, de a többi európai deviza gyengült; az ukrajnai zavargások hatása még nem szűnt meg.
•Ma: Eurozóna: A német kereskedelmi mérleg és folyó fizetési mérleg adatok várhatóan vegyesek
- Egyesült Királyság: az ipari termelés várhatóan nőtt, de lassabb ütemben; a Bank of England több hivatalnoka beszámolót tart a Parlament előtt az inflációs jelentésről
USA: a januári nagykereskedelmi készletek várhatóan emelkedtek
Részletes elemzés:
- Mivel tegnap csupán kevés hír érkezett, ami mozgásba hozhatta volna a piacokat, a devizák közelmúltbeli trendje nagyrészt megfordult. A dollár a legtöbb G10 devizával és az általunk követett feltörekvő piacokbeli devizák kb. felével szemben erősödött. Bár ez a rész az „Áttekintés” elnevezést kapta, tegnap nem volt sok áttekinteni való esemény, csupán sok apróbb történés. A mozgás nagyrészt az európai vagy a korai USA-beli kereskedés során ment végbe.
- A NOK volt a legnagyobb nyertes a G10 devizák között az elmúlt 24 órában, miután a januári fogyasztói árindex jelentősen emelkedett; eközben a GBP volt a legnagyobb vesztes, miután a Bank of England kormányzójának helyettese, Charlie Bean elmondta, hogy az angol font jelenlegi szintje „jó”, de az erősebb angol font „nem lenne különösen előnyös”, amely magyarul annyit tesz, hogy „végzetes” lenne.
- A kínai részvények visszapattantak, miután a pénzpiaci árfolyamok már a negyedik egymást követő napon csökkentek, és a jüan erősödött; ezzel véget vetett a kétnapos csökkenésnek. A hangulatban beállt fordulat hatására a réz futures visszaszerezte pénteken elszenvedett veszteségeinek egy részét. A vasérc azonban tovább csökkent (több mint 8%-kal), ami jelzi, hogy a kínai likviditási válsággal kapcsolatos készletcsökkentésnek még messze nincs vége. Mivel a készletek nemrég rekordszintet értek el, a bajba jutott spekulánsok várhatóan kétségbeesetten rakodják ki készleteiket és visszafizetik esedékes hiteleiket, aminek hatására az árucikkek árai – és az AUD árfolyama – tovább csökken. Az AUD valamelyest erősödött az ázsiai részvényekkel együtt, de továbbra is 24 órával ezelőtti szintjei alatt volt. Az NZD erősödött több, a vártnál kedvezőbb gazdasági mutató, többek között a februári hitelkártyás vásárlásokban mutatkozó növekedés és a REINZ lakásárindex havi szintű növekedésének hatására. Az AUD/NZD pár várhatóan tovább csökken.
- A Japán Nemzeti Bank a mai értekezletén nem változtatott politikáján. Az értekezlet utáni nyilatkozatban az állt, hogy a gazdaság „mérsékelten tovább javult”, ami azt jelenti, hogy nincs szükség azonnali intézkedésre. A Bank lefelé korrigálta az exporttal kapcsolatos becslést, mondván, hogy „a közelmúltban többé-kevésbé kiegyenlítődött”, és felfelé korrigálta az ipari termeléssel és a befektetéssel kapcsolatos becslését. Az írás idején még mindig várakozunk Kuroda sajtókonferenciájára, de egyértelműnek tűnik, hogy várnak addig, amíg nem látják a fogyasztási adó emelésének hatását, mielőtt további lépéseket tesznek. Az exporttal kapcsolatos becslés lefelé történő korrigálása arra utal, hogy nem bánnák, ha a jen gyengülne, ám a befektetések felfelé történő korrigálása jelzi, hogy vélekedésük szerint jelenleg elegendő a likviditás, ezért egyelőre várhatóan nem foganatosítanak intézkedéseket. A JPY majdnem pontosan a svájci frankkal egyformán gyengült, ami arra utal, hogy talán a kockázatvállalást visszahozó kínai részvények és a réz árának visszapattanása, nem pedig a BoJ politikai értékelése hozta mozgásba a japán jent.
- A feltörekvő piacokbeli devizák közül a RUB figyelemre méltóan erősödött, míg a PLN, a HUF és a CZK gyengült. Bizonyos mértékű profit-kivételre kerülhet sor az eladási RUB ügyletek között, mivel több más deviza, amely korábban ezzel együtt gyengült – mint pl. a ZAR -, most erősödött. Szerintem azonban az egyéb kelet-európai devizák gyengesége jelzi, hogy az ukrajnai helyzettel kapcsolatban továbbra is kételyek vannak, valamint arra utal, hogy a RUB erőssége csupán átmeneti (hacsaknem a központi bank generálja, amely kb. 470 milliárd dolláros erővel rendelkezik a piac befolyásolására).
- Az európai nap során közzéteszik a német kereskedelmimérleg-többletet, amely az előrejelzés szerint 14,2 milliárd euróról 15,0 milliárd euróra emelkedett. Németország folyó fizetési mérlegének többlete várhatóan 23,5 milliárd euróról 15,3 milliárd euróra csökkent. Olaszország végleges 4. negyedéves GDP adatát is közzéteszik.
- Az Egyesült Királyságban az ipari termelés a becslés szerint januárban havi szinten +0,2%-ra lassult (decemberben havi szinten +0,4% volt). Mindazonáltal ennek hatására a ráta éves szinten emelkedik (+1,8%-ról +3,0%-ra), miközben a gyártás az adott hónapra vonatkozóan az előrejelzés szerint a decemberivel azonos ütemben emelkedett; ezáltal a ráta éves szinten 1,5%-ról 3,3%-ra emelkedett.
- Svédország Munkaügyi Hivatalának (PES) munkanélküliségi rátája az előrejelzés szerint februárban 4,5%-ra csökkent (januárban 4,6% volt), miközben az ország februári fogyasztói árindexe az előrejelzés szerint éves szinten 0,2%-kal csökkent (a januárival azonos). Ez hivatalos megerősítése lenne annak, hogy az ország deflációval áll szemben. A Riksbank jelezte, hogy alaposan megfigyelés alatt tartják az inflációt, ezért az ilyen jellegű csökkenés fokozhatja annak valószínűségét, hogy a Bank a következő értekezletén csökkenti a kamatlábakat. Ez negatívan hathat a svéd koronára, és az EUR/SEK várhatóan az egyik legnagyobb előnyt húzó devizapár lesz a közelmúltbeli EUR-pozitív hangulatnak köszönhetően.
- Végezetül az USA-ban a nagykereskedelmi raktárkészletek januárban az előrejelzés szerint havi szinten +0,4%-kal emelkedtek (decemberben havi szinten +0,3% volt).
- Kuroda kormányzón kívül a Bank of England kormányzója, Mark Carney, piaci igazgatója, Paul Fisher, és a Monetáris Politikai Bizottság tagjai közül David Miles és Martin Weale beszámolót tartanak és válaszolnak a központi bank februári inflációs jelentésével kapcsolatos kérdésekre a Parlament Kincstári Bizottsága előtt. Ez jelzi, hogy az angol font ma valószínűleg ismét a legvolatilisebb deviza lesz.
EUR/USD
- Az EUR/USD pár konszolidációs módban mozgott, és a decemberi maximum szint alatt maradt (1,3893 – E1). Az RSI 70 alá csökkent, miközben az MACD – bár pozitív tartományban van – lefelé áttért indító vonalán. Ezen mozgásom megerősítik azon meggyőződésemet, hogy valószínűleg további konszolidációra vagy csökkenő korrekciós hullámra kerül sor, ami ezúttal talán támaszszintként teszteli az 1,3810-es (T1) tartományt. Azonban a magasabb maximum szintek és a magasabb minimum szintek struktúrája folyamatban marad, ezért a rövid távú útvonalat növekvőnek tartom. Nagyobb távlatokban gondolkodva, az 1,3893-as (E1) szint feletti egyértelmű zárás a hosszabb távú növekvő trend folytatódását jelezheti, és nagyobb bika jellegű következményekkel járhat.
- Támaszszint: 1,3810 (T1), 1,3770 (T2), 1,3715 (T3).
- Ellenállásszint: 1,3893 (E1), 1,4000 (E2), 1,4200 (E3).
USD/JPY
- Az USD/JPY pár valamelyest a 103,45-ös (E1) ellenállásszint alatt van. Az előző elemzésekben elhangzott, hogy az árfolyam várhatóan erős ellenállásszintbe ütközik ezen szint közelében. A vételi pozíciókkal rendelkezők megkísérelték ezen korlát áttörését, de nem sikerült a napot ezen szint felett zárniuk, majd csökkent és valamelyest ezen szint alatt állapodott meg. Figyelembe véve az RSI csökkenését és azt a tényt, hogy az MACD lefelé áttért indító vonalán, a következő hullám várhatóan csökkenő lesz. A rövid távú kilátás azonban növekvő marad, mivel az árfolyam a 102,70-es (T1) támaszszint felett van, amely kulcsfontosságú ellenállásszintként funkcionált a közelmúltban.
- Támaszszint: 102,70 (T1), 102,25 (T2), 101,65 (T3).
- Ellenállásszint: 103,45 (E1), 103,90 (E2), 104,90 (E3).
EUR/GBP
- Az EUR/GBP pár jelentősen emelkedett, miután konszolidált a hosszabb távú csökkenő trendvonal közelében, és elérte a 0,8340-es (E1) ellenállásszintet. Ezen korlát egyértelmű, felfelé való áttörése előkészítheti az utat a következő, 0,8390-es (E2) akadály felé, amely egybeesik az augusztus 1. és február 17. közötti csökkenő trend 38,2%-os visszatérési szintjével. Mindazonáltal, mivel az RSI túlvásárolt tartományában van, és készen áll a 70-es szinten lefelé való áttérésre, miközben az MACD látszólag a csúcsra ért, várhatóan visszatérés következik, és talán teszteli a 0,8300-as (T1) szint közelében lévő tartományt, mielőtt a bikák ismét felülkerekednek.
- Támaszszint: 0,8300 (T1), 0,8260 (T2), 0,8200 (T3).
- Ellenállásszint: 0,8340 (E1), 0,8390 (E2), 0,8460 (E3).
Arany
- Az arany valamelyest erősödött, és az 1332-es (T1) támaszszint és az 1354-es (E1) ellenállásszint közötti oldalirányú útvonalon maradt. Mivel a fém nincs trendfázisban, semleges álláspontra helyezkedem addig, amíg valahogyan ki nem lép a kereskedési tartományból. Az 1354-es (E1) szint felfelé való áttörése előkészítheti az utat az 1370 (E3) tartomány felé, miközben a tartomány 1332-es (T1) padlójának lefelé történő áttörése valószínűleg hosszabbításokat indít el az 1310-es (T2) tartomány felé. A mindkét momentum mutatószám és az ár mozgása közötti negatív divergencia megerősíti, hogy a vételi pozíciókkal rendelkezők most nem képesek a fémet magasabb szintre vinni.
- Támaszszint: 1332 (T1), 1310 (T2), 1290 (T3).
- Ellenállásszint: 1354 (E1), 1360 (E2), 1370 (E3).
Olaj
- A WTI az előző elemzésekben említett, alacsonyabb maximum szintet ért el, és csökkent, majd ismét megállapodott a 100,75-ös (T1) támaszszint közelében. Ezen akadály egyértelmű, lefelé történő áttörése a hibás kilengés befejeződését jelzi, és az irányt esetleg csökkenőre változtathatja. Az árat továbbra is a 200 periódusú mozgóátlag felett marad, ezáltal a mozgóátlag lefelé történő áttörése további negatív jel lehet, és fokozza a további csökkenések valószínűségét. A növekedést tekintve, a 105,00-ös (E2) maximum szint felfelé való áttörése szükséges az előző növekvő trend folytatódásának megerősítéséhez.
- Támaszszint: 100,75 (T1), 98,85 (T2), 96,50 (T3).
- Ellenállásszint: 103,25 (E1), 105,00 (E2), 108,15 (E3).