Technikai elemzés: Forex, tőzsde, deviza, arany, olaj – 2015.03.30

A dollár általánosságban emelkedett az alacsonyabb USA-beli kamatlábak ellenére A dollár az európai nap nyitásakor majdnem az összes G10 devizával és az általunk követett feltörekvő piacokbeli devizával szemben magasabb szinten volt, bár a Fed Alapok kamatlábával kapcsolatos várakozások pénteken csökkenve fejezték be a napot és a kötvényhozamok is valamelyest csökkentek.

  • A dollár általánosságban emelkedett az alacsonyabb USA-beli kamatlábak ellenére A dollár az európai nap nyitásakor majdnem az összes G10 devizával és az általunk követett feltörekvő piacokbeli devizával szemben magasabb szinten volt, bár a Fed Alapok kamatlábával kapcsolatos várakozások pénteken csökkenve fejezték be a napot és a kötvényhozamok is valamelyest csökkentek. A Fed elnöke, Janet Yellen pénteken elmondta, hogy „a feltételek esetleg növekedésre utalnak a Fed Alapok kamatlábát illetően az idei év bizonyos pontján”, de a kamatlábak „csupán fokozatosan” emelkednek, és a megszorítás akár fordulatot is vehet, ha a feltételek azt indokolják. Ezen megjegyzések eléggé megfeleltek a Fed hivatalnokai által eddig elmondottakkal. A piaci reakcióból ítélve a nyilatkozatok jobban meggyőzték a piacot arról, hogy kamatlábemelésre kerül sor (a dollár ezért erősödött), miközben a piacnak a kamatlábemelés feltételezett útvonalával kapcsolatos előrejelzése csökkent (a kamatlábak csökkentek).
  • A Commitment of Traders (COT) jelentésből kiderült, hogy amíg a befektetők általánosságban véve kevésbé vallottak bika jellegű nézetet az amerikai dollárral kapcsolatban, csökkentve a vételi DXY pozíciókat és lezárva bizonyos deviza-eladási pozíciókat, 14%-kal jelentősen, rekordnagyságú szintre növelték a nettó eladási EUR pozíciókat. Ez jelzi, hogy az USD erőssége mellett valószínűleg az euró alul fog teljesíteni a jövő héten. Emögött a mennyiségi könnyítés és Görögország problémái állnak.
  • Görögország ismét a fókuszban A figyelem ma valószínűleg ismét Görögországra irányulhat, mivel Tsziprasz miniszterelnök tájékoztatja a parlamentet a hétvégén a görög kormány és a Troika néven ismert hitelezői csoport (Európai Bizottság, EKB és IMF) között tartott tárgyalásokról. A görög kormány látszólag beterjesztette a várva várt reformlistát a hitelezőknek. A Financial Times szerint a listát megtekintő hivatalnokok elmondták, hogy amíg az bizonyos engedményeket tartalmaz, túlságosan az optimista gazdasági feltételezéseken alapul, és egyes területek nincsenek részletezve, amelyek az előző tárgyalások során aggályra adtak okot. Konkrétan, a lista nem tartalmaz reformokat a munkaerő-piaci törvényekkel és Görögország nyugdíjrendszerével kapcsolatban; ezen két terület a megfigyelők szerint fontos a segélyprogram elkészítéséhez, de a görög hivatalnokok szerint „piros vonalak” maradnak. Ezért továbbra is nagy hézag marad a két oldal között.
  • A Kathimerini görög újság szerint még akkor is, ha általános egyetértés van Görögország és a hitelezők között, nem valószínű, hogy az eurózóna pénzügyminiszterei ezen a héten vagy a jövő héten összeülnek azért, hogy jóváhagyják a segélyprogramból hátralévő 7,2 milliárd eurós rész folyósítását. Ennek egyik oka a Húsvét vasárnapi ünnep, amely a nyugati naptár szerint most vasárnapra, a görög ortodox naptár szerint pedig a jövő vasárnapra esik. Azonban úgy tűnik, hogy a „technokraták” csak „korlátozott előrelépést” tettek az újság szerint.
  • A gond az, hogy meddig tart még ki Görögország? Mennyi pénze van még és meddig tudja magát finanszírozni? Egyes jelentések szerint április 8-ra fog elfogyni a pénz. Ha ez igaz, és eddig nem tisztázták a nézeteltéréseiket, akkor feszültségnek lehetünk tanúi az utolsó pillanatokban.
  • Az olajárak csökkentek a lehetséges iráni rendezés hatására Az olajárak pénteken csökkentek, mivel diplomaták dolgoznak az iráni nukleáris probléma rendezésén. A probléma megoldása kb. 1 millió hordónyi kínálatot szabadítana fel a világpiac számára, ami tovább fokozná a túlkínálatot. Lehetséges, hogy a piaci résztvevők arra számítanak, hogy Irán együttműködik a megállapodás érdekében, ami nemcsak az iráni olajat szabadítaná fel a világpiac számára, hanem csökkenti az ellátás zavarának kockázatát, amely Szaúd-Arábia jemeni támadásai miatt áll fenn. Az iráni eseményektől függetlenül továbbra is medve jellegű nézetet vallok az olajról az USA-beli kínálat növekedése miatt (lásd a pénteki elemzést). Ez arra utalna, hogy a vételi USD/CAD és USD/NOK pozíciók nyereségesek lehetnek.
  • Japán ipari termelése februárban csökkent Az ipari termelés havi szinten 3,4%-kal csökkent, ami felülmúlta a várakozásokat. A csökkenés egy része betudható a februári kínai Újév ünnepének. Mindazonáltal a hír rávilágít a japán helyreállás törékenységére, és valószínűleg megerősíti a vezetőség elkötelezettségét a deviza gyengítése iránt, hogy fellendítsék az exportot. Negatív a japán jenre nézve.
  • Mai események: Az európai nap során a német márciusi fogyasztói árindex napvilágot lát, miután több tartomány publikálja adatait a délelőtt során. Szokás szerint a nagyobb tartományokat figyeljük meg útmutatásképpen, ahol a közös deviza rövid távú irányát a közzétett teljes adat jelzi. A vártnál kedvezőbb teljes adat kissé támogathatja az eurót.
  • A Svájci Nemzeti Bank közzéteszi a látra szóló betétek heti adatát, amely fényt deríthet arra, hogy a Bank beavatkozott-e a devizapiac történéseibe a március 27-én véget ért héten. A beavatkozásra utaló jelek valamelyest gyengíthetik a svájci frankot. Eddig az SNB látszólag nem avatkozott be; ellenkezőleg: a betétek kissé csökkentek. Az EUR/CHF pár azonban ismét csökkenni kezdett a közelmúltban, ezért érdemes lesz megfigyelni, hogy ellenálltak-e az intézkedésnek.
  • Az Egyesült Királyságban közzéteszik a februári jelzálogkölcsön-jóváhagyásokat.
  • Az USA-ban a februári személyi jövedelmek és kiadások adatait teszik közzé. A személyi jövedelmek várhatóan az előzővel azonos ütemben emelkedtek, miközben a személyi kiadásokban emelkedés történt, ami fordulat az előző hónaphoz képest. Az ország PCE deflátora (éves szinten) és mag PCE rátája is napvilágot lát. Az ország PCE deflátorának üteme éves szinten várhatóan kissé gyorsult, miközben a mag PCE ráta éves szinten az előrejelzés szerint változatlan maradt, ami megfelel a pénteken közzétett GDP adatok 4. negyedéves mag PCE-je 3. becslésének. Ezenkívül közzéteszi a februári függőben lévő lakásértékesítések adatát és a dallasi Fed márciusi gyártási indexét.
  • A hét hátralévő részében: Kedd: Az Egyesült Királyság 4. negyedéves GDP-jének 3. becslését publikálják. Az GDP végleges becslése várhatóan azonos az előzetes értékkel. Ezért a piaci reakció szokás szerint minimális lehet. Közzéteszik az eurózóna fogyasztói árindexének 1. becslését márciusra vonatkozóan. A növekedés és az árak fellendítését célzó mennyiségi könnyítési program EKB általi bevezetését követően a fogyasztói árindex euróra gyakorolt hatása nem olyan jó, mint szokott. Daniele Nouy, az Egységes Felügyeleti Mechanizmus elnöke beszámolót tart az Európai Parlament előtt. Esetleg tehet utalást arra, hogy osztálya hogyan halad előre az EKB Kormányzótanácsával, miközben próbálják szabályozni a görög bankokat és egyúttal megelőzni az ország fizetésképtelenségét.
  • Szerda: Az ázsiai kereskedés során a Japán Nemzeti Bank szerdán közzéteszi a Tankan üzleti bizalmi felmérést az 1. negyedévre vonatkozóan. A nagyobb vállalatok és a kisvállalkozások indexei az előrejelzés szerint emelkedtek. Ez kedvező eredmény lenne a japán részvényeknek, és az USD/JPY pár emiatt erősödhet.
  • Több európai ország, többek között az Egyesült Királyság márciusi gyártási PMI-indexeit publikálják. Az eurózóna összesített adatát is közzéteszik. A francia, a német és az eurózónabeli végleges előrejelzések szokás szerint a kezdeti becslésekkel azonosak. Az USA-ban a fő esemény az ADP foglalkoztatási jelentést lesz, szokás szerint két nappal a nem mezőgazdasági munkaerő-állomány közzététele előtt. Az ADP jelentés várhatóan jelzi, hogy februárhoz képest márciusban több új munkahelyet teremtettek, ami támogathatja az amerikai dollárt. Az ISM gyártási PMI-index is napvilágot lát.
  • Csütörtökön az egyedüli említésre méltó mutatószám az Egyesült Királyság márciusi építőipari PMI-indexe lesz. A márciusi EKB értekezlet jegyzőkönyvét is közzéteszik, amely valamelyest feltárja a tagok mennyiségi könnyítésről alkotott nézeteit.
  • A péntek a nem mezőgazdasági munkaerő-állomány napja! A piaci előrejelzés szerint márciusban 250 ezerrel nőtt a foglalkoztatás (februárban 295 ezer volt az adat). A márciusi várható növekedés mérsékeltnek tűnik a közelmúltbeli hónapok meglepő növekedéseihez képest. Mindazonáltal kedvező adat lenne, amely konzisztens a javuló munkaerő-piaccal. A munkanélküliségi ráta az előrejelzés szerint változatlanul 5,5% marad, miközben az átlagos órabérekben várhatóan kismértékű gyorsulás következett be éves szinten. A becsléseknek megfelelő, kedvező foglalkoztatási jelentés hatására a Fed tovább haladna az idei kamatlábemelés felé, ami segítene az amerikai dollárnak az elveszített vonzerő visszaszerzésében. A világ más táján: Nagypéntek nemzeti ünnep Európában, Ausztráliában, Új-Zélandon és Kanadában.

 

 

Az EUR/USD pár kereskedése gyakorlatilag változatlan

  • Az EUR/USD pár támaszszintre talált az 1,0800-as (S1) szinten, majd visszapattant és ellenállásszintre talált az 1,0950-es (R1) szinten, ezután pedig valamelyest visszatért és gyakorlatilag változatlanul zajlott a kereskedés. Az árfolyam a március 13-i minimum szinttől eredő, lehetséges növekvő trendvonal felett van, de momentum mutatószámaink a jövőbeli csökkenéseknek kedveznek. Az RSI az 50-es szint alatt van és lefelé mutat, miközben az MACD indító vonala alatt van és hamarosan bármikor negatív jelzést kaphat. Ezért jelenleg semlegesre változtatom álláspontomat. Az 1,0800-as (S1) támaszszint lefelé történő áttörése az a mozgás, amely a rövid távú irányt szerintem csökkenőre változtathatja, és talán előkészíti a terepet a hosszabbításokhoz a következő, 1,0700-as (S2) támaszszint felé. A hosszabb távú trendet tekintve továbbra is hosszabb távú csökkenő trendet látok. A pár alacsonyabb maximum szinteket és alacsonyabb minimum szinteket ér el az 50 és a 200 napos mozgóátlag alatt. Ennek eredményeképpen a hosszabb távú csökkenő útvonal korrekciós fázisának tekinteném az 1,0460-as szintről való helyreállást.
  • Támaszszint: 1,0800 (S1), 1,0700 (S2), 1,0610 (S3)
  • Ellenállásszint: 1,0950 (R1), 1,1045 (R2), 1,1160 (R3)

 

Az EUR/JPY pár csökkent

 

  • Az EUR/JPY pár a csütörtöki rövid távú növekvő trendvonal alá csökkent, megerősítve a negatív divergenciát a momentum mutatószámok és az árfolyam mozgása között. Az árfolyam pénteken valamelyest visszapattant, de ellenállásszintre talált marginálisan a 130,30-as (R1) szint felett, majd ismét csökkent. Szerintem a rövid távú kép negatívvá vált. Úgy vélem, hogy a 129,00-s (S1) szint lefelé történő áttörése előkészítheti a hosszabbításokat a 128,00-s (S2) szint felé. A rövid távú momentum mutatószámaink alátámasztják ezt a forgatókönyvet. Az RSI ellenállásszintre talált valamelyest az 50-es szint alatt és csökkent, miközben az MACD – amely már jelző vonala alatt van – tovább haladt a negatív tartományba. A hosszabb távú trendet tekintve továbbra is hosszabb távú csökkenő trendet látok. A rövid távú kilátás közelmúltbeli változása alátámasztja azon nézetemet, hogy a 126,90-es szintről való helyreállás csupán a hosszabb távú csökkenő útvonal visszatérése volt.
  • Támaszszint: 129,00 (S1), 128,00 (S2), 126,90 (S3)
  • Ellenállásszint: 130,30 (R1), 131,85 (R2), 133,50 (R3)

 

A GBP/USD pár továbbra is trend nélküli módban van

  • A GBP/USD pár valamelyest csökkent, miután ellenállásszintre talált az 1,4925-ös (R1) szinten. Fenntartom nézetemet, miszerint a rövid távú kép semleges. A trend nélküli kilátást a rövid távú momentum mutatószámaink is alátámasztják. Az RSI az 50-es szint közelében mozog, miközben az MACD zérus vonala közelében van és oldalirányba mutat. Az 1 órás grafikonra tekintve azonban látható, hogy órás mutatószámaink fokozzák a csökkenés valószínűségét. A 14 órás RSI az 50-es szint alá csökkent, miközben az órás MACD lefelé áttért zérus és indító vonalán. Az 1,4820-as (S1) szint egyértelmű, lefelé történő áttörése megerősítheti ezen momentum jelzéseket, és talán megcélozza a következő, 1,4725-ös (S2) támaszszintet. A hosszabb távú trendet tekintve a napi grafikonon az árfolyam struktúrája továbbra is hosszabb távú csökkenő trendre utal. Ez egy másik oka annak, hogy az árfolyam várhatóan lefelé lép ki az oldalirányú tartományból.
  • Támaszszint: 1,4820 (S1), 1,4725 (S2), 1,4640 (S3)
  • Ellenállásszint: 1,4925 (R1), 1,5000 (R2), 1,5050 (R3)

 

Az arany visszatért az 1200-as szint alá

 

  • Az arany pénteken csökkent, és az 1200-as (R1) pszichológiai szint alá csökkent. A momentum jelzéseket figyelembe véve a csökkenés várhatóan folytatódik és teszteli az 1185-ös (S1) támaszszintet. Az RSI lefelé áttörte a növekvő támaszszintet és úgy tűnik, hogy készen áll az 50-es szint lefelé való áttörésére, miközben az MACD – amely már növekvő támaszszintje és indító vonala alatt van – lefelé mutat. Az 1185-ös (S1) szint egyértelmű, lefelé történő áttörése valószínűleg meghosszabbítja a csökkenést az 1175-ös (S2) szint felé. Hosszabb távon az 1307-es csúcs óta az ár struktúrája alacsonyabb maximum szinteket és alacsonyabb minimum szinteket tartalmaz. Az 1140-es szint közeléből való helyreállását korrekciós mozgásnak tartanám, amely – a rövid távú képet figyelembe véve – esetleg véget érhet.
  • Támaszszint: 1185 (S1), 1175 (S2), 1165 (S3)
  • Ellenállásszint: 1200 (R1), 1222 (R2), 1235 (R3)

 

A WTI ismét az 50-es szint alatt van

  • A WTI pénteken összeomlott, és lefelé áttörte a kulcsfontosságú 50-es szintet, majd hibás kilengésű csúcs alakzatot formált (lásd a pénteki elemzést). A WTI egymás után három támaszszinti korlátot tört át, és most a 48,70-es (R1) szint alatt zajlik a kereskedés. Az 1 órás grafikonon a kilátás most negatívvá vált, és a medvék várhatóan megcélozzák a 47,00-s (S1) támaszszintet. A rövid távú momentum mutatószámaink alátámasztják ezt a nézetet. Az RSI továbbra is csökken és 30-as szintje alá kerülhet, miközben az MACD egyre csak az indító és zérus vonala alá csökken. A napi grafikonon a WTI jóval a 200 napos mozgóátlag alatt van, de most már az 50 napos fölé került. Emiatt a hosszabb távú csökkenő trend továbbra is érvényben marad. Mindazonáltal pozitív divergencia található a napi mutatószámok és az ár mozgása között. Ezért inkább megvárom az ár és a momentum illeszkedését, mielőtt ismét magabiztos leszek a hosszabb távú csökkenő útvonalat illetően.
  • Támaszszint: 47,00 (S1), 45,80 (S2), 45,30 (S3)
  • Ellenállásszint: 48,70 (R1), 49,45 (R2), 50,00 (R3)

Scroll To Top