Technikai elemzés: Forex, tőzsde, deviza, arany, olaj – 2015.03.03

Az USA-beli gazdasági adatok csütörtökön jelezték, hogy a személyi kiadások januárban havi szinten 0,2%-kal csökkentek (az előző hónapban 0,3%-os volt a csökkenés), és alulmaradt a piaci várakozásokon (havi szinten -0,1%). Ez 2009 óta az első alkalom volt, hogy egymást követő két hónapban csökkenés állt be. Úgy tűnik, hogy az alacsonyabb energiaárak és a stabil foglalkoztatás ellenére a fogyasztók inkább megtakarításaikat növelték ahelyett, hogy többet költöttek volna. A személyes jövedelmek havi szinten 0,3%-kal emelkedtek (a decemberivel azonos), ami által a megtakarítási ráta 5%-ról 5,5%-ra emelkedett.

Az RBA változatlanul hagyta a kamatlábakat Az Ausztrál Nemzeti Bank meglepte a piacokat, és változatlanul 2,25%-os szinten hagyta a jegybanki alapkamatlábat; a várakozások szerint kamatlábcsökkentésre került volna sor, hogy felvegyék a harcot a csökkenő inflációval és a csalódást keltő 4. negyedéves magántőke-kiadással. Az értekezletet követő nyilatkozatban Glenn Stevens kormányzó elismételte, hogy az AUD a fundamentális érték legtöbb becslése felett marad, mivel jelentős csökkenés mutatkozott a kulcsfontosságú árucikkekben. Az RBA kulcsfontosságú aggálya továbbra is a lakáspiaci hitelezés jelentős emelkedése, amely valószínűleg annak fő oka annak, hogy a Bank változatlanul hagyta a kamatlábakat. Mindazonáltal Stevens elmondta, hogy „a politika további könnyítése megfelelő lehet az előttünk álló időszakban”, ezért egyáltalán nincs kizárva a további kamatlábcsökkentés.

Mivel a pénzügyi piacok számoltak a kamatlábcsökkentés valószínűségével, az AUD/USD pár közel 0,90%-kal emelkedett a döntést követően, és elérte a 0,7840-es ellenállásszintet. Az európai kereskedés során az árfolyam ezen szint közelében maradt, és ezen akadály egyértelmű áttörése szükséges a további hosszabbításokhoz a következő, 0,7900-as ellenállásszint felé. Azonban figyelembe véve, hogy az RBA esetleg további könnyítéseket vezethet be a jövőben, középtávon fenntartjuk azon nézetünket, hogy a pár valószínűleg teszteli a 0,7500-as tartományt a jövőben. Kína valószínűleg alacsonyabb növekedési rátát tűz ki a héten az idei évre, mivel továbbra is a gazdaság átstrukturálására összpontosít. Mivel Ausztrália exportjának 35%-át egyedül Kína teszi ki, a változás hatása valószínűleg továbbra is érezteti magát az ausztrál gazdaságban az év során, és rontja az ország kereskedelmi mérlegét, ami miatt az AUD gyengül.

Az adatokat tekintve Ausztrália 4. negyedéves folyó fizetési mérleg deficitje kissé csökkent, miközben az építkezési jóváhagyások januárban váratlanul fellendültek, ami fordulatot jelent az előző hónaphoz képest. Az adatok azonban korlátozott hatást gyakoroltak a devizára, mivel a befektetők a kamatlábbal kapcsolatos döntésre összpontosítottak.

A japán bérek emelkednek Japánban az alapfizetések januárban éves szinten 0,8%-kal emelkedtek, ami 2000 óta a legnagyobb emelkedés. A teljes készpénzjövedelmek éves szinten 1,3%-kal emelkedtek, ami már a 11. egymást követő emelkedés. Jó, mi? Nem! Az infláció után a bérek éves szinten 1,5%-kal csökkentek. Ez arra utal, hogy miközben Abe vezetése előrehalad abban, hogy ráveszi a vállalatokat a bérek emelésére, ez cseppet sem elegendő ahhoz, hogy ellensúlyozzák az infláció fellendítésére tett erőfeszítéseik „sikerét”. Mivel csökken a háztartások vásárlóereje, a vállalatok egyre inkább az exporttól függenek. Ez valószínűleg azt jelenti, hogy a vezetés egyre inkább a jent gyengítő politika folytatásától függ.

Az USA-beli gazdasági adatok csütörtökön jelezték, hogy a személyi kiadások januárban havi szinten 0,2%-kal csökkentek (az előző hónapban 0,3%-os volt a csökkenés), és alulmaradt a piaci várakozásokon (havi szinten -0,1%). Ez 2009 óta az első alkalom volt, hogy egymást követő két hónapban csökkenés állt be. Úgy tűnik, hogy az alacsonyabb energiaárak és a stabil foglalkoztatás ellenére a fogyasztók inkább megtakarításaikat növelték ahelyett, hogy többet költöttek volna. A személyes jövedelmek havi szinten 0,3%-kal emelkedtek (a decemberivel azonos), ami által a megtakarítási ráta 5%-ról 5,5%-ra emelkedett.

Ugyanakkor az USA PCE deflátora éves szinten +0,7%-ról +0,2%-ra lassult, de a mag PCE deflátor éves szinten 1,3%-kal emelkedett (a decemberivel azonos ütemben). Ez megfelelt a múlt héten közzétett fogyasztói árindexnek, és további bizonyítékot szolgáltat ahhoz, hogy az alacsony energiaárak valóban a teljes infláció lassulása mögött álló fő okot képezik, amint azt a Fed elnöke, Yellen kifejtette a féléves beszámolójában. Az ISM gyártási index februárban csökkent, ami jelzi a gyártási szektorban bekövetkezett lassulást. Annak ellenére, hogy már 4. egymást követő alkalommal csökkent, az index többé-kevésbé megfelelt a várakozásoknak, és továbbra is az 50-es küszöbérték felett van. Összességében véve a vegyes adatok miatt az USD vegyesen viselkedett a fő devizapárjaival szemben, ellentétben az USA-beli részvényekkel, amelyek a napot magasabb szinten zárták: a Nasdaq 2000. március óta először felfelé áttörte a kulcsfontosságú 5000-es pszichológiai szintet.

Mai események: A német januári viszonteladói értékesítés a várakozásoknál sokkal kedvezőbb lett: éves szinten 5,3%-kal emelkedett (decemberben éves szinten 4,0% volt), ellentétben a lassulásra számító várakozásokkal. Bár ez a mutatószám rendszerint nem idéz elő jelentős mozgást a piacon, az euró valamelyest erősödött a hírek hatására.

Az Egyesült Királyságban közzéteszik a januári építőipari PMI-indexet. Ahogyan az a hétfőn közzétett gyártási PMI-index esetében történt, a pozitív meglepetés továbbra is támogatja az angol fontot.

Kanada havi GDP adata decemberben várhatóan fordulatot vett az előző hónap csökkenéséhez képest. Mindazonáltal a decemberre vonatkozó előrejelzés nem elég ahhoz, hogy a 4. negyedéves GDP adatának egészében gyorsulást idézzen elő. A Kanadai Nemzeti Bank szerdán tartandó politikai értekezlete előtt a kedvezőtlen GDP növekedési ráta további értékesítési nyomást gyakorolhat a kanadai dollárra.

Ma beszédet tartanak: a Riksbank kormányzója, Stefan Ingves és a BoE kormányzója, Mark Carney.

A Piac

Az EUR/USD pár kereskedése gyakorlatilag változatlan

Az EUR/USD pár hétfőn visszapattant, és ellenállásszintre talált valamelyest az 1,1260-as (R1) korlát alatt, és visszatért, majd a kereskedés ismét az 1,1180-as (S1) tartomány közelében zajlott. Továbbra is úgy vélem, hogy az eladók valószínűleg a közeljövőben tesztelni fogják az 1,1100-as (S2) támaszszintet, amely a január 26-i minimum szint. Azonban továbbra is pozitív divergencia van az RSI és az árfolyam mozgása között, miközben az MACD a legalsó szintre ért és éppen csak áttért indító vonalán. Ezen momentum jelzések miatt számítanék arra, hogy ismét visszapattanás közeledhet, mielőtt a medvék ismét felülkerekednek. A hosszabb távú trendet tekintve szerintem a pár továbbra is csökkenő trendben van. Az EUR/USD pár alacsonyabb maximum szinteket és alacsonyabb minimum szinteket ér el az 50 és a 200 napos mozgóátlag alatt. Az 1,1100-as (S2) szint lefelé történő áttörése a jövőben megcélozhatja a következő, 1,1025-ös (S3) támaszszintet, amelyet a 2003. szeptember 1-i maximum szint határoz meg.

• Támaszszint: 1,1180 (S1), 1,1100 (S2), 1,1025 (S3).

• Ellenállásszint: 1,1260 (R1), 1,1390 (R2), 1,1450 (R3).

Az NZD/USD pár visszapattant a 0,7500-as szintről

Az NZD/USD pár támaszszintre talált a 0,7500-as (S1) pszichológiai szinten, és valamelyest visszapattant. Mindazonáltal, figyelembe véve, hogy negatív divergencia van a rövid távú mutatószámon és az árfolyam mozgása között, valamint az árfolyam február 26-án nem tudta áttörni a 0,7625-ös (R2) korlátot, a visszapattanás várhatóan rövid ideig tart és a 0,7575-ös (R1) ellenállásszint korlátozódik. A 0,7500-as (S1) kulcsfontosságú szint egyértelmű, lefelé történő áttörése csökkenőre változtatja a rövid távú irányt, és talán teszteli a következő támaszszintet (0,7450 – S2). Hosszabb távon szerintem az általános trend továbbra is negatív. Emiatt (legalábbis egyelőre) korrekciós fázisnak tekintem a 0,7175-ös szintről való helyreállást.

• Támaszszint: 0,7500 (S1), 0,7450 (S2), 0,7340 (S3).

• Ellenállásszint: 0,7575 (R1), 0,7625 (R2), 0,7700 (R3).

A GBP/JPY párnak nem sikerült áttörnie a 185,00-s szintet

A GBP/JPY pár ellenállásszintre talált a 185,00-s (R1) pszichológiai szinten, és valamelyest visszatért. Azon tény miatt, hogy az árfolyamnak nem sikerült áttörnie ezt a kulcsfontosságú szintet és magasabb maximum szintet elérnie, valamint negatív divergencia van a rövid távú mutatószámok és az árfolyam mozgása között, azt hiszem, hogy a következő hullám valószínűleg negatív lesz. A 183,50-es (S1) szint egyértelmű és határozott, lefelé történő áttörése várhatóan megerősítené és előkészíti a terepet a hosszabbításokhoz a következő támaszszint felé (181,60 – S2). A napi grafikonon azonban az árfolyam még mindig az 50 és a 200 napos mozgóátlag felett van, és ezáltal szerintem a hosszabb távú kép pozitív marad. Ezért a lehetséges rövid távú csökkenéseket a hosszabb távú növekvő útvonal korrekciós mozgásának tartanám.

• Támaszszint: 183,50 (S1), 181,60 (S2), 180,25 (S3).

• Ellenállásszint: 185,00 (R1), 187,25 (R2), 188,40 (R3).

Az arany csökkent, miután elérte az 1222-es ellenállásszintet

Az arany hétfőn csökkent, miután ellenállásszintre talált az 1222-es (R1) akadály közelében. Mindazonáltal a csökkenés megállt az 1200-as (S1) kerek szint közelében. Szerintem a tegnapi csökkenés a lehetséges zászló alakzatból való csökkenő irányú kilépést, de inkább szeretném látni az 1200-as (S1) szint alatti egyértelmű zárást, mielőtt biztosabb leszek abban, hogy a fém lefelé fog hosszabbítani. Egy ilyen mozgás ismét tesztelheti az 1190-es (S2) támaszszintet. Hosszabb távon az 1190-es (S2) tartomány lefelé történő áttörése az a mozgás, amely megerősítené a következő alacsonyabb minimum szintet a napi grafikonon, és talán jelzi az 1307-es szintről való csökkenés folytatódását.

• Támaszszint: 1200 (S1), 1190 (S2), 1185 (S3).

• Ellenállásszint: 1222 (R1), 1235 (R2), 1245 (R3).

A WTI ismét visszapattant a 48,65-ös szintről

A WTI ismét visszapattant a 48,65-ös (S2) támaszszintről, de elérte az 51,00-s (R1) ellenállásszintet, amely a február 17. és 23. közötti csökkenés 38,2%-os visszatérési szintje, majd visszatért. A visszatérés ellenére szerintem valószínűleg ismét pozitív mozgást tapasztalhatunk, és talán ismét teszteli az 51,00-s (R1) tartományt. A momentum mutatószámok alátámasztják ezt a nézetet. Bár mindkettő oldalirányba mutat, bika jellegű tartományukban van. A napi grafikonon a WTI továbbra is az 50 és a 200 napos mozgóátlag alatt van, ami miatt a hosszabb távú csökkenő trend érvényben marad. A lehetséges rövid távú növekvő hosszabbításokat korrekciós mozgásnak tartanám, mielőtt a medvék ismét „meghúzzák a ravaszt”.

• Támaszszint: 49,50 (S1), 48,65 (S2), 47,80 (S3).

• Ellenállásszint: 51,00 (R1), 52,50 (R2), 53,40 (R3) .

Scroll To Top