Az FOMC továbbra sem változtat, az RBNZ enyhítés-pártibb A Fed és az RBNZ is nagyrészt a várakozásoknak megfelelően cselekedtek: az FOMC nyilatkozata főképpen változatlan volt, miközben az RBNZ a megszorításról szigorúan semleges irányba tért át. Ennek eredményeképpen a dollár majdnem az összes általunk követett devizával szemben erősödött (a fő kivétel a JPY volt), miközben az NZD gyengült a leginkább.
Az FOMC továbbra sem változtat, az RBNZ enyhítés-pártibb A Fed és az RBNZ is nagyrészt a várakozásoknak megfelelően cselekedtek: az FOMC nyilatkozata főképpen változatlan volt, miközben az RBNZ a megszorításról szigorúan semleges irányba tért át. Ennek eredményeképpen a dollár majdnem az összes általunk követett devizával szemben erősödött (a fő kivétel a JPY volt), miközben az NZD gyengült a leginkább.
Az FOMC nyilatkozata a múltkorihoz képest kismértékben változott. A legfontosabb változás az volt, hogy „jelentős a növekedés foglalkoztatásban” – ahelyett, hogy a „megfelelő a foglalkoztatás növekedése” kifejezést használták volna -, ami azt jelenti, hogy a Bizottság kissé biztosabb a foglalkoztatási képet illetően. Elhangzott, hogy a gazdaság „megfelelő ütemben” javul – ahelyett, hogy azt a „mérsékelt ütem” kifejezéssel illették volna -, amelynek értelmében általánosságban magabiztosabbak a gazdasággal kapcsolatban. Elmondták, hogy az infláció most (a „részben” kifejezés helyett) „jelentősen” a célkitűzés alatt van az alacsony olajárak miatt, és hozzátették, hogy az „infláció várhatóan tovább csökken a közeljövőben”, de továbbra is úgy vélik, hogy visszatér a 2%-os célkitűzéshez. Talán fontosabb, hogy ezt az előrejelzést azzal minősítették, hogy az infláció „középtávon” vissza fog térni a 2%-os szintre, ami úgy hangzik, mintha későbbre tolnák ki annak idejét, mint előzőleg. Más szóval a célkitűzés alatti inflációt az olajárak csökkenésének tulajdonítják, de azon túllépve talán annak tudják be, hogy „az energiaárak közelmúltbeli csökkenése fellendítette a háztartások vásárlóerejét” (egy új irányvonal). Továbbra is arra számítanak, hogy az infláció visszatér a célkitűzéshez, bár rájöttek arra, hogy ez a vártnál tovább tarthat. A világ többi részét illetően egyedül arra hivatkoztak, hogy hozzáadták a „nemzetközi fejlemények” kifejezést azon dolgok hosszú listájához, amelyekre figyelni fognak az adatok értékelésekor.
A piacnak a nyilatkozatról alkotott nézete vegyes volt A Fed Alapok kamatlábával kapcsolatos várakozások zuhantak – a Fed Alapok várható kamatlába 2017. decemberre vonatkozóan jelentősen, 11,5 bázisponttal csökkent. A tízéves hozamok is 10 bázisponttal csökkentek. Ennek oka a „középtávon” kifejezés hozzáadása lehet. Másrészt a dollár erősödött, a részvények árfolyama pedig csökkent, mivel nem tágítottak megszorítási irányultságuktól – még mindig kamatlábemelést terveznek az idei év későbbi részében, még akkor is, ha a piac most arra számít, hogy a megszorítás üteme a korábban vártnál lassúbb lesz. Továbbra is teljes mértékben bika nézetet vallok az amerikai dollárral kapcsolatban. Az FOMC egyértelműen elhatározta, hogy megkezdi a kamatlábak normalizálásának folyamatát, ami gyakorlatilag az összes többi központi banktól megkülönbözteti, és ez várhatóan továbbra is támogatja az amerikai dollárt.
Az RBNZ másfelöl követte az enyhítés irányába tartó globális trendet A december 11-i nyilatkozatban Wheeler kormányzó a következőket mondta: „A hivatalos pénzforgalmi kamatláb további emelése később várhatóan szükséges lesz”. Ezúttal azonban azt mondta: „A jelenlegi körülmények között várhatóan bizonyos ideig változatlanul hagyjuk a pénzforgalmi kamatlábat”. Emellett hozzátette: „A kamatlábak jövőbeli, felfelé vagy lefelé történő módosítása az adatoktól függ”. Ezért a megszorítás irányából semleges irányba tértek át, és annak valószínűsége is fennáll, hogy a kamatlábakkal kapcsolatos következő intézkedés csökkentés lesz. A nyilatkozat a növekedéssel kapcsolatos negatív kockázatokra összpontosított. Wheeler az új-zélandi dollár túlértékeltségére is panaszkodott, ami valódi tradíció az RBNZ-nál:
Miközben az új-zélandi dollár a közelmúltban gyengült, szerintünk az árfolyam indokolatlan marad a jelenlegi gazdasági feltételek – különösen az exportárak – tekintetében, továbbá fenntarthatatlan Új-Zéland hosszú távú gazdasági fundamentális tényezőinek tükrében. Várhatóan további jelentős gyengülést tapasztalhatunk.
Érvelés: a Bloombergnek a vásárlóerő-paritással kapcsolatos számításai szerint az NZD éppen olyan túlértékelt, mint a CHF (a leginkább túlértékelt deviza) a fogyasztói árak alapján, továbbá messzemenően a leginkább túlértékelt deviza a világban a termelői árakat nézve, bár az OECD módszere szerint csak kb. 7%-kal túlértékelt az amerikai dollárhoz képest. Mindazonáltal az NZD várhatóan továbbra is jobban teljesít, mint az AUD. Kíváncsiak vagyunk arra, hogy az Ausztrál Nemzeti Bank is módosítja-e irányát a jövő heti értekezleten. Politikájuk jelenleg szigorúan semleges: „a kamatlábak stabilitásának időszakára” számítanak. Több meglepetésszerű enyhítő intézkedés után (Dánia, Szingapúr és most Új-Zéland) nem lepne meg, ha Ausztrália is módosítana. Valójában a piac most valószínűleg arra számít, hogy a legtöbb központi bank, amely még nem tette meg, az enyhítés irányába tér át.
Görögország továbbra is górcső alatt A görög helyzet még nem csendesült le; ellenkezőleg: úgy tűnik, hogy egyre inkább zavarossá válik. A görög részvények tegnap ismét kb. 9%-kal csökkentek, miközben a 3 éves futamidejű kötvények hozama 275 bázisponttal, 16,73%-ra emelkedett. A következő fordulópont február 5., amikor is az ország rendkívüli tőkejuttatása (ELA) – az EKB pénzügyi segélye, amely Görögország bankjait életben tartja – megújítandó, ugyanabban az időben, amikor a parlament ismét ülésezik. A görög helyzet továbbra is gyengítheti az eurót.
Mai események: Az európai nap során a fő gazdasági közzététele a német előzetes januári fogyasztói árindex lesz. A teljes adat közzététele előtt több tartomány közzéteszi a januári adatokat. Szokás szerint a jelentősebb értékeket vizsgáljuk útmutatásként a teljes adat megbecsléséhez. Az előrejelzés szerint a defláció csökkent, ami további lefelé ható nyomást gyakorolhat az eurózóna pénteken közzéteendő, becsült fogyasztói árindexére. Általánosságban véve a deflációba való süllyedéssel kapcsolatos előrejelzés negatív hatást gyakorolhat az euróra. A német januári munkanélküliségi ráta várhatóan változatlan a decemberi adathoz képest.
Az eurózóna M3 pénzkínálata az előrejelzés szerint decemberben éves szinten 3,5%-kal emelkedett, ami a novemberi, éves szinten 3,1%-os adathoz képest enyhe gyorsulást jelent. Emiatt a 3 havi mozgóátlag gyorsulni fog, ha megfelel az előrejelzésnek. Az övezet januári végleges fogyasztói bizalmi indexe várhatóan változatlan az előzetes adathoz képest.
Svédország januári gazdasági tendencia felmérése várhatóan marginálisan emelkedett az előző hónaphoz képest.
Az USA-ban közzéteszik a január 24-én végződött hétre vonatkozó, újonnan regisztrált munkanélküliek állománya adatát. A decemberi függőben lévő lakásértékesítésekben az előrejelzés szerint lassulás következett be. Ez megfelel a decemberi meglévő lakások értékesítése adatban bekövetkezett, mérsékelt emelkedésnek.
Új-Zélandon a decemberi építési engedélyek száma lát napvilágot.
Csütörtökön senki sem tart beszédet.
A Piac
Az EUR/USD pár a fekete trendvonal alatt marad
Az EUR/USD pár tegnap csökkent, és ismét az 1,1300-as szint alá került. Ezen szint lefelé történő áttörése megcélozhatja az 1,1230-as (S1) támaszszintet. Ezen szint áttörése valószínűleg további csökkenő hosszabbításokat vált ki, talán a következő, 1,1100-as (S2) támaszszint felé. Rövid távú momentum mutatószámaink is alátámasztják ezt az elképzelést. Az RSI csökkent, miután ellenállásszintre talált az 50-es szinten, miközben az MACD – amely már zérus vonala alatt van – úgy tűnik, hogy hajlandó lefelé áttérni indító vonalán. A napi grafikonon a pár továbbra is az 50 és a 200 periódusú mozgóátlag alatt van, ezért a hosszabb távú trend csökkenő marad.
• Támaszszint: 1,1230 (S1), 1,1100 (S2), 1,1000 (S3).
• Ellenállásszint: 1,1400 (R1), 1,1540 (R2), 1,1630 (R3).
Az USD/JPY pár a tartományon belül marad
Az USD/JPY pár továbbra is emelkedett szerdán, miután támaszszintre talált a 117,30-as (S1) támaszszint közelében. Az árfolyam ezen támaszszint és a 118,80-as (R1) ellenállás között ingadozik a hónap 19. napja óta. Ha sikerül áttörnie a 200 periódusú mozgóátlag ellenállását, szerintem valószínűleg ismét tesztelésre kerül sor a 118,80-as (R1) tartomány közelében a közeljövőben. Ezen ellenállásszint felfelé való áttörése valószínűleg megcélozza a következő, 119,30-as (R2) akadályt, amelyet a január 12-i maximum szint határoz meg. A napi grafikonra tekintve az árfolyam továbbra is az 50 és a 200 napos mozgóátlag felett van, de egyúttal egy lehetséges háromszög alakzatban zajlik a kereskedés. Ezért várnék az alakzatból való kitörésre, mielőtt feltételezéseket teszek a hosszabb távú irányt illetően.
• Támaszszint: 117,30 (S1), 116,00 (S2), 115,50 (S3).
• Ellenállásszint: 118,80 (R1), 119,30 (R2), 119,90 (R3).
A GBP/USD pár nem tudta áttörni az 1,5200-as ellenállásszintet
A GBP/USD pár csökkent, miután ellenállásszintre talált az 1,5200-as (R1) szinten. Ezen akadály áttörésének sikertelensége valószínűleg lefelé nyomja az árfolyamot, és talán ismét teszteli az 1,5060-as (S1) támaszszintet. A szerdai negatív hangulat az GBP/USD párral szemben a rövid távú mutatószámokon is látható. Az RSI csökkent, és támaszszintre talált az 50-es szinten, miközben az MACD a csúcsra érés jeleit mutatta és lefelé áttért indító vonalán. A hosszabb távú trendet tekintve azonban fenntartom azon nézetemet, hogy amíg a GBP/USD pár a 80 napos exponenciális mozgóátlag alatt van, az általános trend csökkenő marad. Azonban pozitív divergencia található mindkét napi mutatószám és az ár mozgása között. Ezért inkább várnék arra, hogy a momentum mutatószámok megerősítsék az ár mozgását, mielőtt ismét biztos lennék a csökkenő trendet illetően.
• Támaszszint: 1,5060 (S1), 1,4950 (S2), 1,4820 (S3).
• Ellenállásszint: 1,5200 (R1), 1,5270 (R2), 1,5420 (R3).
Az arany lefelé áttörte a rövid távú növekvő trendvonalat
Az arany lefelé áttörte a január 2-i minimum szinttől eredő fekete növekvő trendvonalat, de az erős, 1275-ös (S1) támaszszintje felett maradt. Ez a támaszszint egyben a január 2. és 22. közötti emelkedés 23,6%-os visszatérési szintje. Ezen szint lefelé történő áttörése szükséges ahhoz, hogy biztos lehessek a további csökkenéseket illetően. A rövid távú momentum jelzések alátámasztják a további csökkenések lehetőségét. Az RSI a 50-es szint alá csökkent és lefelé mutat, miközben az MACD zérus és indító vonala alá került. Mielőtt azonban biztos lennék a további medve jellegű hosszabbításokat illetően, inkább várnék, amíg egyértelmű zárás nem történik az 1275-ös (S1) szint alatt. A napi momentum mutatószámaink alátámasztják az ismételt csökkenéssel kapcsolatos nézetemet. A 14 napos RSI kilépett túlvett tartományából, és a napi MACD a csúcsra érés jeleit mutatja, és lefelé áttért indító vonalán.
• Támaszszint: 1275 (S1), 1255 (S2), 1238 (S3).
• Ellenállásszint: 1300 (R1), 1320 (R2), 1340 (R3).
A WTI lefelé áttörte a rövid távú növekvő tartományt
A WTI lefelé áttörte a rövid távú növekvő tartomány alsó határát, és elkezdték venni a 44,30-as (S1) támaszszint közelében. Ezen szint lefelé történő áttörése további csökkenő hosszabbításokat válthat ki, talán a következő, 42,50-es (S2) támaszszintig. A rövid távú momentum jelzésekre tekintve látható, hogy mindkettő oldalirányba mutat, ezért semleges álláspontra helyezkedem, és nem zárható ki a kisebb visszapattanás a 45,00-s (R1) szintig. Ahhoz, hogy biztos lehessek a további csökkenéseket illetően, inkább várnék, amíg bekövetkezik a 44,30-as (S1) támaszszint egyértelmű áttörése. Hosszabb távon a WTI továbbra is alacsonyabb maximum szinteket és alacsonyabb minimum szinteket ér el az 50 és a 200 napos mozgóátlag alatt, ezért az általános csökkenő trend érvényben marad. Mivel azonban pozitív divergencia van a napi mutatószámok és az ár mozgása között, ez újabb okot szolgáltat arra, hogy semleges maradjak és várjak arra, hogy a momentum mutatószámok megerősítsék az ár mozgását az általános csökkenő útvonalat illetően.
• Támaszszint: 44,30 (S1), 42,50 (S2), 41,30 (S3).
• Ellenállásszint: 45,00 (R1), 46,40 (R2), 47,35 (R3).