Liberalizálták péntektől az energiapiacot Romániában, így a lakossági fogyasztók ezentúl már nem az energiaárszabályozó hatótóság (ANRE) által megaszabott, hanem a piaci verseny által kialakított árat fizetik a felhasznált villanyáramért.
Az Agerpres hírügynökség szerint az a hatmillió fogyasztó, aki mostanig a szabályozott energiapiacon maradt, január elsejétől 13-26 százalékkal nagyobb villanyszámlára számíthat, ha nem kötött a versenypiacon új szerződést és továbbra is az egyetemes szolgáltatási rendszerben maradt. A legnagyobb mértékű, 26 százalékos drágulásra a bánsági Enel Distributie, a legalacsonyabb, 13-14 százalékos áremelésre az E.ON Distributie és az észak-erdélyi Electrica ügyfelei számíthatnak.
Románia 2018-ban már bevezette egyszer az elektromos energiaszolgáltatás lakossági piacának részleges liberalizációját, azonban 14 hónap elteltével, 2019. március 1-étől kezdődően a kormány visszaállította az árak hatósági szabályozását, megakadályozandó, hogy a szolgáltatók a lakossági fogyasztókra terheljék az energiaszektorra kivetett – majd 2020 januárjában eltörölt – különadót.
Bár az energiapiac teljes árliberalizációjáról csaknem egy éve döntött a bukaresti kormány, és a jogszabály tájékoztatási kötelezettséget is megszabott az ANRE, valamint a szolgáltatók számára, egy decemberi felmérés szerint a fogyasztók több mint 90 százaléka nem tudott arról, hogy 2021. január elsejétől szabadpiaci árat kell fizetnie az áramszolgáltatásért és az előnyösebb díjszabás érdekében szolgáltatót válthat.
A fogyasztók az ANRE honlapján találnak egy árösszehasonlító alkalmazást, amelynek segítségével – a megye, és átlagos energiaigény függvényében – kiválaszthatják a legkedvezőbb ajánlatot.(MTI)