MCMSZ: pesszimizmust jelez a magyar CMI-index

A korábbi eredményekhez képest jelentősen csökkent a magyar creditmanager-index (CMI) a tavalyi év negyedik negyedévében. A üzleti kockázati és konjunktúramutató értéke 42,3 volt, míg a múlt év harmadik negyedévében még 50,5, a második negyedévben pedig 53,9 – közölte a Magyar Credit Management Szövetség (MCMSZ).

A negyedévente megjelentetett index a vevőkockázat-kezelésben jártas szakemberek (credit managerek, követeléskezelők, pénzügyi vezetők) kockázati várakozásait tükrözi. Arra épít, hogy a credit managerek tapasztalatai, várakozásai, attitűdjei  alkalmasak arra, hogy a kockázati szint változását, a jövőbeli gazdasági trendeket, irányokat előre lehessen jelezni. Amennyiben a tíz faktorból összeálló CMI értéke 50 feletti szám, úgy az gazdasági expanziót, bővülést jelez előre, míg 50 alatti érték a gazdaság lassulását, szűkülését jelzi.
A szövetség közleménye szerint Magyarországon a lejárt követelések aránya és a vevőállomány forgási ideje drasztikus romlást mutat a korábbi időszakok pozitív prognózisával ellentétben.
„Egyre több a fizetési késedelem, a szállítók egyre lassabban jutnak a pénzükhöz, ez pedig komoly bizonytalanságot okoz. A szállítói hitelezésért felelős szakemberek ezért negatív kilátásokkal néznek a jövőbe” – idézi a közlemény Szentirmay Pétert, a Magyar Credit Management Szövetség elnökét.
Az üzleti volumen alakulására vonatkozó válaszok is kevésbé optimisták, mint korábban. A szállítói hitelezéssel kapcsolatos kockázat megítélése az eddigi legkedvezőtlenebb végeredményhez képest is jelentős romlást mutat.
A kockázatokat értékelő kérdések közül a limitek csökkentésével és a fizetésképtelenségi eljárásokkal kapcsolatban látszik pozitív irányú változás az előző időszakhoz viszonyítva.
A szövetség összegzése szerint CMI tavalyi év második felében látható negatív változása kedvezőtlen trendet vetít előre, és a beszerzési szakemberek véleménye alapján publikált beszerzési menedzser index (BMI) is hasonló képet mutat.
Minden negyedévben a nemzeti CMI-k adják az európai értéket. A CMI-Europe 2012. negyedik negyedévi értéke 49,8, míg a harmadik negyedévben 48,7, a második negyedévben pedig 50,0 volt. A nemzeti CMI-k közül a franciáké után a magyar a legpesszimistább.
Magyarország mellett a Cseh Köztársaság, Franciaország, Svédország, Hollandia és az Egyesült Királyság mintegy ezer credit managerének véleménye alapján áll össze az európai index, idén januártól pedig Németország is csatlakozott. (MTI)

Scroll To Top