Szünet Irakban? Az olaj volt a fő vesztes az éjszaka folyamán azon spekuláció hatására, miszerint az iraki olajkitermelés nem csökken az országban eluralkodó erőszak hatására. Bár az iraki hadsereg tegnap elveszítette az irányítást az északon lévő Baidzsi finomító felett, egyúttal bizonyos területeket visszaszereztek a jordániai és a szíriai határ mentén – jelentette az iraki állami TV.
IronFX napi elemzés:
- Szünet Irakban? Az olaj volt a fő vesztes az éjszaka folyamán azon spekuláció hatására, miszerint az iraki olajkitermelés nem csökken az országban eluralkodó erőszak hatására. Bár az iraki hadsereg tegnap elveszítette az irányítást az északon lévő Baidzsi finomító felett, egyúttal bizonyos területeket visszaszereztek a jordániai és a szíriai határ mentén – jelentette az iraki állami TV. Ezenkívül a harcok az ország északi és középső részére koncentrálódnak, míg az olajipar zömében a déli területekre összpontosul, ezért az olajexport nem csökkent olyan mértékben. A piacok mozgása nagyrészt kockázati prémium, amely a lázadók előrehaladásával nő vagy csökken. A Brent futures utóbbi hónapban bekövetkezett változásai arra utalnak, hogy a piac a leginkább attól tart, hogy idén mi fog történni, és nem annyira aggódik az olajárak hosszabb távú alakulása miatt. Személy szerint nem helyeznék túl nagy hangsúlyt egy nap eseményeire egy olyan helyzetben, amely valószínűleg hosszadalmas küzdelem lesz. Irak naponta 3 millió hordó olajat termel ki, ami által az OPEC-ben Szaúd-Arábia után a második legnagyobb olajkitermelő.
- A devizák bétáit a Brent árában az utóbbi két évben bekövetkezett mozgás tükrében szemlélve kiderült, hogy a HUF, a TRY, a CHF és a DKK (ebben a sorrendben) erősödik a leginkább az amerikai dollárral szemben, amikor az olajárak csökkennek. Másrészt az olajkitermelő országok devizái – RUB, CAD és NOK – rendszerint a legjobban teljesítő devizák, amikor az olajárak emelkednek, amint az várható. Nincs magyarázat arra, hogy a CZK miért rendelkezik közel azonos bétával az olajárakhoz, mint az MXN.
- Az olaj árának csökkenése visszaköszönt más árukban is: a réz, a nikkel és az alumínium is csökkent. Ez furcsának tűnik, mivel Kína tegnap közzétett júniusi HSBC/Markit gyártási PMI-indexében meglepő emelkedés következett be, ami idén először törte át felfelé az 50-es „mindent vagy semmit” vonalat. Ez valószínűleg a kínai árufinanszírozási ügyletekből való folytatódó kilépésre utal. Tegnap bejelentették, hogy a Kínába irányuló rézimport májusban csökkent. Az ezen ügyletekben lévő hatalmas mennyiségű áru csökkenése valószínűleg jelentős hatást gyakorol a piacra, és jelzi, hogy az AUD a jövőben jelentősebb gyengülések elébe nézhet.
- A tegnap közzétett PMI-indexek növekvő eltérésre utaltak az eurozóna és az USA között. A német PMI-index alig változott, csak marginálisan emelkedett, miközben a francia gyártási PMI-index gyorsuló ütemben csökkent. Az USA-ban azonban a PMI-index a vártnál nagyobb mértékben emelkedett, és ez volt a helyzet a meglévő lakások értékesítésével is. Általánosságban véve az eurozóna gazdasági meglepetés indexe lefelé mutat, miközben az USA-beli index felfelé mutat. Ez a gazdasági teljesítményben mutatkozó eltérés valószínűleg felső gátat vet az EUR/USD párnak, még akkor is, ha az infláció (és ezáltal a reál kamatlábak) különbsége alulról szab határt a párnak. Az eredmény lehet, hogy csak egy további, alacsony volatilitású időszak lesz.
- Kedden a fő esemény a német júniusi Ifo felmérés közzététele lesz. A jelenlegi helyzettel kapcsolatos index várhatóan kb. 114,8-ról 115,0-re emelkedett, míg a várakozásokkal kapcsolatos index a becslés szerint marginálisan, 106,2-ről 106,0-ra csökkent. A várakozásokkal kapcsolatos index rendszerint dominál a piacra gyakorolt hatást illetően, ezért lehetséges, hogy az adat lefelé ható nyomást gyakorol az EUR/USD párra.
- Az Egyesült Királyságban a BBA jelzálogkölcsön-jóváhagyások száma májusban várhatóan csökkent.
- Az USA-ban a Konferenciatanács júniusi fogyasztói bizalmi indexe várhatóan valamelyest emelkedett, miközben az azonos hónapra vonatkozó richmondi Fed gyártási felmérés várhatóan 7-ről 6-ra csökkent. Az új lakások értékesítésének májusi adata várhatóan emelkedett (éves szintre vetített ütem 4,40 millió; áprilisi adat 4,33 millió). Másrészt a két lakásárindex – a Federal Housing Finance Agency (FHFA) és az S&P/Case-Shiller lakásárindex – az előrejelzés szerint jelzik, hogy a lakásárak emelkedésének üteme áprilisban lassult.
- Kedden öten tartanak beszédet. A Bank of England kormányzója, Mark Carney a parlamentben tart beszámolót az inflációs jelentésről. Az EKB Kormányzótanácsának tagja, Ewald Nowotny és az EKB Igazgatótanácsának tagja, Benoit Coeure tart beszédet; ezenkívül felszólal a philadelphiai Fed elnöke, Charles Plosser és a New York-i Fed elnöke, William Dudley.
Az EUR/USD pár az 1,3587-es korlát közelében marad
- Az EUR/USD pár nem tudott emelkedni, mivel Franciaország, Németország és az eurozóna vártnál kedvezőtlenebb PMI-indexei miatt az árfolyam „lecövekelődött” az 1,3587-es (T1) korlát és a kék rövid távú támaszszinten. Az RSI lefelé áttörte a növekvő trendvonalat, és most készen áll az 50-es szint alá csökkenésre, miközben az MACD – bár pozitív tartományban van – indító vonala alatt marad. Emiatt egyelőre fenntartom semleges álláspontomat. Az árfolyam által a kék rövid távú támaszszint lefelé történő áttörése megerősítheti a momentum mutatószámaink által adott gyengeség jeleit, és megcélozza az 1,3500-ös (T2) pszichológiai tartományt. Kitekintve, a pár a 200 napos mozgóátlag alatt van, ami által a hosszú távú kilátás továbbra is negatív. Azonban az 1,3500-ös (T2) lefelé történő áttörésére van szükség a csökkenő trend megerősítéséhez.
- Támaszszint: 1,3587 (T1), 1,3500 (T2), 1,3475 (T3).
- Ellenállásszint: 1,3685 (E1), 1,3745 (E2), 1,3790 (E3).
Az USD/JPY pár szimmetrikus háromszögben van
- Az USD/JPY pár hétfőn csökkent, és támaszszintre talált a lehetséges szimmetrikus háromszög alsó határán. Mivel az árfolyam az alakzaton belül marad, semleges képet látok. Csak az alakzat egyértelmű elhagyása adhat tisztább jelzést a pár következő, rövid távú irányáról. Az 50 és a 200 periódusú mozgóátlag oldalirányba mutat, miközben mindkét rövid távú momentum mutatószámunk semleges szintjei közelében van, ami megerősíti a devizapár trenden kívüli fázisát.
- Támaszszint: 101,80 (T1), 101,60 (T2), 101,10 (T3).
- Ellenállásszint: 102,15 (E1), 102,35 (E2), 102,70 (E3).
Az EUR/GBP pár rövid távú tartományban van
- Az EUR/GBP pár a 0,7960-as (T1) támaszszint és a 0,8015-ös (E1) ellenállásszint közötti tartományban marad. Figyelembe véve, hogy az MACD az indító vonala felett van, nem zárható ki, hogy az árfolyam felfelé áttöri a 0,8015-ös (E1) szintet, és talán a következő akadály felé tart (0,8080 – E2). Mindazonáltal a pár a kék csökkenő trendvonal és mindkét mozgóátlag alatt van, ezért a további növekvő mozgást korrekciós hullámnak tartanám, mielőtt a medvék ismét felülkerekednek. A 0,7960-as (T1) szint lefelé történő áttörése szükséges a következő alacsonyabb minimum szint megerősítéséhez és a csökkenő trend folytatódásához Az 1 órás grafikont tekintve órás momentum mutatószámaink semleges szintjeik közelében vannak, ami megerősíti az EUR/GBP pár közeljövőben bekövetkező konszolidációját.
- Támaszszint: 0,7960 (T1), 0,7900 (T2), 0,7815 (T3).
- Ellenállásszint: 0,8015 (E1), 0,8080 (E2), 0,8140 (E3).
Az arany továbbra is konszolidációs módban van
- Az arany továbbra is konszolidált hétfőn, és az 1305-ös (T1) támaszszinti korlát és az 1320-as (E1) ellenállásszint között maradt. Az RSI csökkent, és úgy tűnik, hogy készen áll kilépni a túlvásárolt tartományból, miközben az MACD jelző vonala alá csökkent. Ennek eredményeképpen további konszolidáció vagy csökkenő hullám lehetséges a közeljövőben. Amíg azonban a nemesfém struktúrája magasabb maximum szinteket és magasabb minimum szinteket tartalmaz, a technikai kép pozitív marad, és a csökkenő hullámot legalábbis egyelőre korrekciós hullámnak tartanám.
- Támaszszint: 1305 (T1), 1285 (T2), 1268 (T3).
- Ellenállásszint: 1320 (E1), 1330 (E2), 1342 (E3).
A WTI lefelé áttörte a növekvő trendvonalat
- A WTI nem volt képes az árfolyamot a 107,00-es szint fölött tartani. A WTI ellenállásszintre talált a 107,35-ös (E2) szinten, majd jelentősen esett, és áttörte a kék rövid távú növekvő trendvonalat. Ha a medvék elég erősek ahhoz, hogy az árfolyamot a 105,10-es (T1) szint alá vigyék, várhatóan hosszabbításokat indítanak el a következő akadály felé (104,00 -T2). Ezenkívül negatív divergencia van mindkét momentum mutatószámunk és az árfolyam mozgása között, miközben az MACD lefelé áttért indító és támaszszinti vonalán. A napi grafikonon medve jellegű „engulfing” gyertya alakzat azonosítható, ami fokozza a csökkenés folytatódásának valószínűségét.
- Támaszszint: 105,10 (T1), 104,00 (T2), 103,05 (T3).
- Ellenállásszint: 105,80 (E1), 107,35 (E2), 108,00 (E3).
A MAGYAR ÉLES KERESKEDÉSI VERSENY
Az IronFX Global lehetőséget kínál új és meglévő ügyfelei számára, hogy részt vegyenekMagyarország Legnagyobb és Legizgalmasabb forex kereskedési versenyén és megnyerjék a technikailag legfejlettebb Trading Station-t és más nagy értékű díjakat. A verseny több mint 2 millió forint összdíjazású, melyen mindenki egyenlő eséllyel indul.
Az Éles Kereskedési Verseny Július 1 és Szeptember 30 között kerül megrendezésre.
1. Emperor 1510 Trading Station
+ Nagy teljesítményű Számítógép>
2. $2000 értékű kereskedési számla
+ két személyes üdülés a Forest Hills, Bio Hotelben teljes ellátással 3nap/2éj
3. $1000 értékű kereskedési számla
+ két személyes üdülés a Forest Hills, Bio Hotelben teljes ellátással 3nap/2éj
*Az érvényben levő feltételek és kikötések szerint