A brit jegybank kormányzója szerint aggasztó és rendkívül kellemetlen, de annak is megvan a kockázata, hogy megállapodás nélkül szűnik meg Nagy-Britannia tagsága az Európai Unióban.
Mark Carney a BBC rádiójának Today című pénteki műsorában ugyanakkor úgy vélekedett, “viszonylag valószínűtlen”, hogy nem születik megállapodás, de megvan ennek a lehetősége. Hangsúlyozta, az Egyesült Királyságnak és az Európai Uniónak egyaránt “abszolúte érdeke”, hogy legyen átmeneti időszak a brit tagság 2019 márciusában várható megszűnése után.
Beszélt arról is, hogy a pénzügyi rendszer szilárd és ellenáll a sokkoknak. “Gondoskodtunk arról, hogy a bankoknak legyen tőkéjük, likviditásuk, amelyre szükségük van” – tette hozzá.
Az Európai Unió részéről is van azonban még “néhány dolog”, amelyet meg kell oldani, a brit bankok a likviditásuk és a tőkéjük ellenére sem tudnak egyedül felülkerekedni a Brexittel kapcsolatos összes pénzügyi problémán – mutatott rá. Brit részről minden szabályozás rendben van, az európai félnek azonban még van tennivalója ezen a téren – részletezte.
A brit jegybank csütörtökön kamatemelést hajtott végre, 0,5 százalékról a 2009 márciusa óta legmagasabb szintre, 0,75 százalékra emelte az irányadó rátát. Mark Carney a jelenlegi gazdasági helyzet alapján nagyjából helytállónak nevezte az azzal kapcsolatos piaci várakozásokat, hogy az alapkamatot az elkövetkező három évben 1,5 százalékra emelik.
(MTI)