A vártnál gyengébben teljesített az euróövezet ipara márciusban, de a rész összetevők arra engednek következtetni, hogy áprilisban erőteljes fellendülés kezdődik.
Az Európai Unió statisztikai hivatalának (Eurostat) szerdán kiadott jelentése szerint havi összevetésben szezonális kiigazítással számolva csak 0,1 százalékkal nőtt az euróövezet 19 tagállamának ipari termelése. Elemzők jóval erősebb, 0,7 százalékos emelkedést vártak a februárban mért 1,2 százalékos csökkenés után.
Havi összevetésben a tőkejavak termelése 1,0 százalékkal, a tartós fogyasztási cikkeké pedig 1,2 százalékkal csökkent, míg a nem tartós fogyasztási termékek előállítása 1,9 százalékkal, a félkész termékeké pedig 0,8 százalékkal nőtt.
Éves összevetésben, naptári kiigazítással számolva, 10,9 százalékkal nőtt az euróövezet ipari termelése márciusban. Elemzők erősebb, 11,7 százalékos felpattanásra számítottak a februári 1,9 százalékos visszaesés után.
Tavaly március volt az első hónap, amikor a koronavírus-járvány robbanásszerű terjedése miatt drákói szigorral léptek fel a hatóságok, szinte teljes egészében leállítva a gazdaságot.
Az adatokat kommentálva Carsten Brzeski, az ING Ausztriáért és Németországért felelős közgazdásza kiemelte: az ipari termelés egyike volt a kevés pozitív fejleménynek az első negyedévben, amely duplaaljú recessziót hozott az euróövezetnek. Az ING szerint a vártnál gyengébb márciusi számok ellenére az ipari termelés erőteljesen fellendül a következő hónapokban. A feldolgozóiparban a bizalom minden idők legmagasabb szintjén van, ami a rekordmagas termelési várakozásoknak és a rekordalacsony készletszinteknek köszönhető. A nagyobb euróövezeti gazdaság közül a termelési várakozások Németországban, Spanyolországban, Hollandiában rekordmagasak, Franciaországban súrolják a csúcsot, egyedül Olaszországban maradnak el még mindig jelentősen a rekordértékektől.
Az Európai Unió 27 tagállamában februárhoz képest 0,6 százalékkal, tavaly márciushoz viszonyítva pedig 11,0 százalékkal bővült az ipari termelés. Februárban havi szinten még 1,0 százalékos, éves összehasonlításban pedig 1,4 százalékos csökkenést mértek az unióban.
Tavaly márciushoz képest az ipari termelés a legnagyobb mértékben, 37,7 százalékkal, Olaszországban nőtt, majd Szlovákia következik 24,5 százalékkal, valamint Magyarország és Lengyelország egyaránt 16,3 százalékkal.
A legnagyobb euróövezeti gazdaságban, Németországban 5,5 százalékkal, a második legnagyobb gazdaságban, Franciaországban pedig 13,4 százalékkal nőtt az ipari termelés.
Csökkenést két országban mértek, Máltán 2,8 százalékot és Finnországban 2,2 százalékot.
Magyarország ipari termelése februárhoz képest 0,3 százalékkal bővült az Eurostat adatai szerint.(MTI)