A közép- és kelet-európai régió a COVID-19 ellenére is erősödik – A Skanska és a SpotData bemutatta legújabb jelentését

Közép- és Kelet-Európa országai 2020-ban felülmúlták a többi uniós országot a gazdasági teljesítmény szempontjából, és a jövedelmek 2021-ben remélhetőleg újra közelíteni fognak a Nyugat-Európai szinthez – derül ki a Skanska és a SpotData által bemutatott jelentésből. Az anyag a közép- és kelet-európai régió országaiban, köztük a Magyarországon is tapasztalható 100 legfontosabb gazdasági trendet mutatja be a 2021-es év lehetőségeinek és kockázatainak fényében.

A világgazdaság a vártnál sokkal jobban teljesít a COVID-19 pandémia idején. Ennek egyik oka, hogy a vállalkozások alkalmazkodnak a bizonytalansághoz és az új valósághoz. Hibrid munkamodellek, telekonferenciák, digitális back-office folyamatok, digitális szakmai vásárok, új üzleti modellek – a legtöbb ágazatban mindezek segítettek ellenállni a sokkhatásnak a Skanska és a SpotData jelentése szerint, amely a közép- és kelet-európai országok gazdaságát 2021-ben meghatározó 100 trendet összegzi.

„Új, a jövőnket formáló trendeket és üzleti átalakulásokat figyelhetünk meg a piacon. A változás új lehetőségeket teremt és meghatározza az új normát, ami az idő előrehaladtával a valóságunkká válik. A SpotData elemző céggel közösen a „100 trend a közép- és kelet-európai gazdaságokban” című jelentésünkben soroltuk fel ezeket a folyamatokat és az a célunk, hogy bemutassuk a régió országaira tett hatásaikat. Mindezen elemzések és a különböző piaci szereplőkkel folytatott többszöri konzultációk után biztosak vagyunk abban, hogy a régió előtt fényes jövő áll, és mind a vállalatok, mind pedig a pénzügyi befektetők szempontjából megfelelő hely a befektetésekhez” – mondta Katarzyna Zawodna-Bijoch, a Skanska közép-kelet-európai kereskedelmi fejlesztési üzletágának elnök-vezérigazgatója.

„A befektetők és a közgazdászok fokozatosan arra a következtetésre jutottak, hogy a járvány okozta válság nem jár akkora károkkal, mint más típusú recessziók. A jelentés inspirációt ad a következő, illetve az azt követő évekre vonatkozó elemzésekhez és előrejelzésekhez. A beszámoló a közép-kelet-európai gazdasági környezet legjelentősebb területeit öleli fel, és rávilágít a régiót alakító legfontosabb trendekre, beleértve az ingatlanpiacot is” – nyilatkozta Adrian Karczewicz, a Skanska közép-kelet-európai kereskedelmi fejlesztési üzletágának tranzakciós igazgatója.

A jelentés bemutatja, hogy milyen fejlődési nehézségekkel és lehetőségekkel néz szembe a régió a járványt követően. A szerzők kiemelik azokat a fő trendeket, amelyek az olyan országok további fejlődését mozgatják, mint Magyarország, Lengyelország, Románia és Csehország.

A JELENTÉS LEGFONTOSABB MEGÁLLAPÍTÁSAI:

  1. A közép- és kelet-európai régió legtöbb országának sikerült elkerülnie a mély recessziót, és gazdasági szempontból jobban teljesítettek, mint az EU átlaga. A közép- és kelet-európai régióban – az uniós átlaghoz képest – magasabb azon ágazatok aránya, amelyek profitáltak a COVID-19 világjárványból, és feleannyi azon ágazatok aránya, amelyeket súlyosan érintett. A COVID-19 világjárvány hosszú távú költségei a régióban alacsonyabbak lesznek a globális átlaghoz képest.
  2. A nagyon magasan képzett munkaerő és az egy munkavállalóra jutó állótőke viszonylag alacsony szintjének kombinációja különösen vonzóvá teszi a közép- és kelet-európai országokat befektetési szempontból. A külföldi vállalatok számára a beruházások megtérülése magas, a fogadó országok pedig profitálnak a tőkebefektetésekből és az új beruházásokhoz kapcsolódó tudástranszferből.
  3. A közép- és kelet-európai térségben zajló egyik legfontosabb strukturális változás a magasan képzett munkaerő iránti kereslet növekedése. Az irodai munkahelyek aránya nemcsak a szolgáltató szektorban, hanem az iparban is növekszik – fokozatos elmozdulás tapasztalható a fizikai munkától a fehérgalléros munka felé.
  4. A tudásintenzív szolgáltatások, és különösen az üzleti szolgáltatások a közép- és kelet-európai gazdaságok leggyorsabban növekvő területei. A régió a technológiai ágazatokra koncentráló üzleti szolgáltató központok egyik fontos globális centrumává vált. A magasan képzett munkaerő és a nagyvárosokban rendelkezésre álló irodahelyiségek sok SSC/BPO beruházást vonzanak a régióba.
  5. A befektetők aktivitása a közép- és kelet-európai irodapiacon 2020-ban visszaesett, de 2021-ben ismét növekedés várható. A távmunka és a hibrid munka várható növekedése miatt a befektetők magasabb minőséget keresnek a beruházásaik során.
A jelentés mindezeken felül olyan területekre összpontosít, mint a globális és közép-kelet-európai kilátások, a társadalom, az oktatás, a munka, a vállalatok és iparágak, a modern üzleti szolgáltatások, a digitális átalakulás és technológiák, valamint a fentiek általános hatása, továbbá az ingatlanpiac jelenlegi helyzete.

A “100 legfontosabb trend a közép- és kelet-európai gazdaságokban” a médiával, adatvizualizációval és gazdasági elemzéssel foglalkozó SpotData elemzőközponttal együttműködésben készült.

A jelentés az alábbi linken érhető el: https://www.skanska.pl/en-us/100trends.

 

 

Skanska

A Skanska Európa legnagyobb irodafejlesztője. A Skanska közép- és kelet-európai kereskedelmi fejlesztési üzletága négy országban működik: Lengyelországban, Magyarországon, Romániában és a Cseh Köztársaságban. A Skanska a zöld, jövőálló irodaházak innovatív fejlesztője. A vállalat nyitott, biztonságos és élettel teli tereket épít, ahol a munkavállalók jól érzik magukat. A Skanska irodai fejlesztései a LEED, a WELL Core & Shell és a WELL Health-Safety Rating szerint kerülnek minősítésre. A Skanska új beruházásait úgy alakítják ki, hogy azokat a speciális igényű emberek is használhassák. 2020-ban a Skanska közép-kelet-európai kereskedelmi fejlesztési egysége 4 épületet értékesített több mint 265 millió euróért, és 135 000 négyzetméternyi irodaterületet adott bérbe.

Kövesse a Skanskát a LinkedIn-en: www.linkedin.com/company/skanska/ 

További részletek a weboldalon: www.skanska.com

Skanska Magyarország

A Skanska Magyarország innovatív fejlesztője és kivitelezője olyan zöld irodaházaknak, amelyek barátságos környezetet teremtenek az üzleti növekedéshez. A vállalat az ingatlanfejlesztésben és kivitelezésben világelső Skanska Csoport részeként már több mint 30 éve van jelen Magyarországon. Ez idő alatt mintegy 230.000 négyzetméter kereskedelmi célú ingatlant fejlesztett és további 27.000 négyzetméter van jelenleg fejlesztés alatt.

A Skanska Magyarország projektjei csúcsminőségű irodatereket kínálnak kiváló helyszíneken, melyek biztosítják a bérlők és befektetők sikerét és elégedettségét. A Skanska Magyarország összes fejlesztése végigmegy a LEED minősítési folyamaton, igazolva a fenntartható fejlődés, az optimális energiafogyasztás és a kiváló munkakörnyezet elveinek való megfelelést.

További információ: www.skanska.hu

Scroll To Top