Vége a könnyítéseknek – szeptember végéig lehet eleget tenni a kitolt adókötelezettségeknek

A Gazdaságvédelmi Akcióterv keretében a Kormány 2020. szeptember 30-ra módosította egyes adókötelezettségek teljesítésének határidejét. A bevezetett szabályokat a veszélyhelyzet megszűnésével a Parlament módosítás nélkül tartotta fent.

 A könnyítéseknek köszönhetően a társasági adó, a kisvállalati adó, a helyi iparűzési adó és az energiaellátók jövedelemadójának alanyai, valamint az innovációs járulék megfizetésére kötelezettek 2020. szeptember 30-ig kötelesek eleget tenni mind az éves, mind a soron kívüli adóbevallási és fizetési kötelezettségüknek, ha ezeknek a kötelezettségeknek a teljesítése 2020. április 22-e és 2020. szeptember 30-a között lett volna esedékes. A könnyítés a transzferár-nyilvántartás elkészítésére is vonatkozik, amelyet a társasági adó bevallás benyújtásához igazodva, de legkésőbb szintén szeptember végéig lehet elkészíteni. Önmagában az adó megfizetése azonban az adóbevallást nem pótolja, tehát az adózónak akkor is kell adóbevallást tennie, ha az adót megfizette vagy később fizetheti meg.

Mi történik, ha nem sikerül szeptember végéig elkészíteni a bevallást?

Amennyiben a bevallási kötelezettséget nem teljesítik, úgy az adóhatóság ezt mulasztási bírság formájában szankcionálhatja, amelynek összege természetes személy adózó esetében 200.000 Ft-ig, nem természetes személy adózó esetében 500.000 Ft-ig is terjedhet. A bírságolás előtt az adóhatóság tizenöt napos határidő tűzésével felhívhatja az adózót az adókötelezettség jogszerű teljesítésére. Ha az adózó a felhívás után maradéktalanul teljesíti a bevallási kötelezettségét, úgy mentesülhet a mulasztási bírság kiszabása alól.

Szélsőséges esetben, ha az adózó nem nyújt be adóbevallást, úgy fennáll a kockázata annak is, hogy az adóhatóság fogja megállapítani az adót az esetleges szankciókkal (adóbírság és késedelmi pótlék) együttesen.

„Előfordulhat, hogy az adózó akadályoztatás vagy mulasztás miatt nem tud eleget tenni a szeptember 30-ig teljesítendő adókötelezettségeinek. Ilyenkor az akadályoztatás megszűnésétől vagy a mulasztásról való tudomásszerzéstől számított tizenöt napon belül kell pótolnia az adóbevallást” – mondta el dr. Takács Diána, a Deloitte Legal ügyvédje. Ebben az esetben a bevallással együtt igazolási kérelmet kell előterjesztenie, amelyben az adózónak alá kell támasztania, hogy az akadályoztatásra vagy a mulasztásra önhibáján kívüli okból került sor.

Deloitte-ról

A Deloitte számos iparágban nyújt könyvvizsgálati, valamint adó- és egyéb tanácsadási, továbbá jogi szolgáltatásokat (ügyfeleinknek együttműködő ügyvédi irodánk, a Deloitte Legal Göndöcz és Társai Ügyvédi Iroda nyújtja a jogi tanácsadási szolgáltatásokat) állami és magáncégek részére egyaránt. Több mint 150 országban jelen lévő hálózatán keresztül a Deloitte világszínvonalú szakértelmével és minőségi szolgáltatásaival segíti ügyfeleit abban, hogy megfeleljenek az előttük álló üzleti kihívásoknak. A Deloitte mintegy 312 000 szakértője egytől egyig arra törekszik, hogy a kiválóság mércéjévé váljon.

A Deloitte név az Egyesült Királyságban “company limited by guarantee” formában alapított Deloitte Touche Tohmatsu Limited társaságra és tagvállalatainak hálózatára utal, melyek mindegyike önálló, egymástól elkülönülő jogi személy. A Deloitte Touche Tohmatsu Limited és tagvállalatai jogi struktúrájának részletes bemutatását a következő link alatt találja: www.deloitte.com/hu/magunkrol.

Scroll To Top