Ukrán válság – Az észak- és közép-európai külügyminiszterek EU-megfigyelők kiküldését javasolják

Tizenkét közép- és észak-európai ország, köztük a visegrádi négyek külügyminiszterei pénteken az észtországi Narvában azt javasolták, hogy az Európai Unió a lehető leghamarabb küldjön megfigyelőket Ukrajnába.

Észtország, Lettország, Litvánia, Izland, Norvégia, Svédország, Finnország, Dánia, Lengyelország, Csehország, Szlovákia és Magyarország külügyminiszterei narvai találkozójukon közös nyilatkozatot adtak ki, amelyben kritikusnak minősítették az ukrajnai helyzetet. Kijelentették, hogy az orosz fegyveres erők agressziót hajtottak végre egy európai ország ellen, és felszólították Moszkvát, vonja vissza az Ukrajnában katonai erő alkalmazását lehetővé tevő parlamenti döntést, mert az sérti a nemzetközi jogot.
A miniszterek elítélték a feszültség további kiélezését, ezen belül azt a döntést, hogy a Krím félszigeten népszavazást tartanak az Oroszországhoz való csatlakozásról. A külügyminiszterek ezt a döntést törvénytelennek, az ukrán alkotmánnyal összeegyeztethetetlennek tartják.
Kinyilvánították készségüket, hogy támogatást adnak Ukrajnának a demokratikus reformok megvalósításában, és felszólították az új ukrán hatóságokat, tartsák tiszteletben az emberi jogokat, ezen belül a kisebbségek jogait.
Javasolták, hogy az Európai Unió a lehető leghamarabb küldjön megfigyelőket Ukrajnába. Megelégedettségüket fejezték ki, hogy az EBESZ megfigyelő missziót küldött a Krím félszigetre. Támogatásukról biztosítottak minden olyan erőfeszítést, amely a válság megoldására irányul.
Carl Bildt svéd külügyminiszter az AFP-nek nyilatkozva kijelentette: az EU-megfigyelői misszió kiküldése „sürgős, tekintettel arra, hogy Oroszország a jelek szerint meg akar akadályozni minden komoly ellenőrzést az EBESZ részéről”.
A miniszterek tárgyaltak új energiaösszeköttetések kiépítéséről és alternatív energiaforrások felkutatásáról, az energiaellátás lehető legnagyobb fokú diverzifikációjáról.
A visegrádi, észak-európai és balti külügyminiszterek első találkozóját Gdanskban tartották 2013 februárjában.(MTI)
http://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/grupa-wyszehradzka-panstwa-nordyckie-i-baltyckie-potepily-dalsze-zaostrzenie-sytuacji,405417.html

Scroll To Top