Erős nyereségben zártak a főbb nyugat-európai tőzsdeindexek kedden annak nyomán, hogy Mario Draghi, az Európai Központi Bank elnöke újabb gazdaságösztönző intézkedéseket ígért arra az esetre, ha az infláció nem jön lendületbe.
A londoni FTSE-100 mutató 1,17 százalékos, a frankfurti DAX-index 2,03 százalékos, a párizsi CAC-40 index pedig 2,20 százalékos pluszban fejezte be a kereskedést. Milánóban 2,46 százalékkal, Madridban pedig 1,19 százalékkal emelkedett az irányadó tőzsdemutató.
A páneurópai indexek közül a Stoxx Europe 600 1,77 százalékkal, az FTSE Eurofirst 300 index pedig 1,69 százalékkal csökkent, míg az euróövezeti EuroStoxx50 2,06 százalékkal ugrott meg.
Mario Draghi a portugáliai Sintrában tartott jegybanki konferencián kijelentette, hogy elképzelhetőnek tartja a kamatcsökkentést vagy az eszközvásárlások újraindítását, ha az infláció nem pörög fel.
A CME-csoport FedWatch szolgáltatása szerint a piac 22,5 százalékos valószínűséget ad annak, hogy a Fed szerdán negyed százalékponttal csökkenti a kamatot, míg a júliusi esély 70,2 százalékra kúszott fel.
Európában az egyéni részvények közül az Infineon német csipgyártó árfolyama 2 százalékkal csökkent, miután a vállalat gyorsított technikai lebonyolítású tőkeemelést indított, hogy 1,5 milliárd eurót szerezzen a Cypress Semiconductor tervezett felvásárlásának finanszírozására. Az amerikai vállalatért 9 milliárd eurót fizet az Infineon, de a részvényesek elégedetlenek, túl drágának tartják a vásárlást.
A világ legnagyobb acélipari csoportja, a luxemburgi székhelyű ArcelorMittal több mint 6 százalékkal drágult az amszterdami tőzsdén arra hírre, hogy Donald Trump amerikai elnök a Twitteren bejelentette, június végén a G20-csoport japán csúcstalálkozóján tárgyalni fog kínai kollegájával, és már meg is kezdték az előkészítést. Ez növelte a derűlátást, hogy mégis tető alá hoznak egy amerikai-kínai kereskedelmi megállapodást.
New Yorkban az európai tőzsdezárás idején a Dow Jones ipari átlag 1,34 százalékos, az S&P 500-as index 1,14 százalékos, a Nasdaq-piac összetett mutatója 1,72 százalékos pluszban állt.
A globális kereskedelem szempontjából legjelentősebb két nyersolajkeverék, az északi-tengeri Brent és a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) drágul.
Az augusztusi határidős jegyzésekben a Brent hordónként 2,36 százalékos pluszban, 62,38 dolláron, míg a júliusi szállítású WTI 3,83 százalékos nyereségben, 54,17 dolláron forgott délután háromnegyed hatkor.
A New York-i árupiacon az arany unciánkénti ára augusztusi szállításra 0,58 százalékkal 1350,65 dollárra nőtt.
Egy euróért 1,1191 dollárt adtak a nemzetközi bankközi piacon, 0,23 százalékkal gyengült a közös európai fizetőeszköz.(MTI)