Jegybanki gazdaságélénkítő intézkedések reményében a múlt heti nagy, tíz-tizenkét százalékos árfolyamveszteség pozitív korrekciójával indulhat a kereskedés hétfőn a főbb európai értékpapírpiacokon.
A határidős indexjegyzések és a tőzsdén kívüli forgalomban kialakult árfolyamok alapján a főbb európai értékpapírpiacokon, Londonban, Frankfurtban és Párizsban indexemelkedéssel, akár egy százalékos erősödéssel is indulhat a kereskedés hétfőn.
Kínában több mint három százalékos indexemelkedést értek el a tőzsdék hétfőn a feldolgozóipari termelés megkezdésének jeleire. Az ázsiai tőzsdéken éledező bizakodó befektetői hangulathoz hozzájárult a Bank of Japan gazdaságélénkítő szándékról tett jelzése is. Az európai kereskedés kezdete előtt másfél órával a tokiói Nikkei225 index egy százalék pluszban áll, holott veszteséggel kezdte a hétfői kereskedést. Kínában a sanghaji tőzsde indexei 3-3,5 százalékos nyereségben jártak, a hongkongi tőzsdeindex 0,5 százalékos emelkedést mutatott, a szöuli tőzsde indexének nyeresége pedig közel járt az 1 százalékhoz.
A piacok az amerikai és európai jegybankoktól is gazdaságélénkítő monetáris intézkedéseket remélnek. Pénteken az amerikai jegybank elnöke Jerome Powell közölte, hogy a koronavírus fertőzés folyamatosan változó kockázatot jelent a gazdasági aktivitásra nézve és a Fed készen áll “a rendelkezésére álló eszközökkel fellépni a gazdaság védelmében”.
A múlt héten pénteken a főbb európai indexek 3-3,5 százalékkal gyengültek. A páneurópai FTSE EuroFirst 300 index 3,64 százalékkal, a Stoxx Europe 600 index 3,54 százalékkal, az euróövezeti EuroStoxx50 index 3,66 százalékkal gyengült. Londonban 3,18 százalék veszteséggel fejezte be a kereskedést pénteken az FTSE-100 index, a frankfurti DAX 3,86 százalékkal esett, a CAC-40 Párizsban 3,38 százalékkal végzett alacsonyabban. Madridben 2,92 százalék, Milánóban 3,58 százalék indexveszteséggel fejeződött be a pénteki tőzsdei kereskedés.
Az elszenvedett veszteségek korrekciójaként az olajár is lendületes emelkedésnek indult hétfőn. A Brent ára pénteken hat százalékot meghaladó eséssel 2017 júniusa óta első alkalommal került 50 dollár alá. A WTI ára közel kilenc százalékkal gyengült és 2018. decemberi szintre süllyedt.
Hétfőn az európai kereskedési idő kezdete előtt másfél órával a Brent ára 3,46 százalékkal állt magasabban a globális kereskedelemben hordónként 51,39 dolláron, a WTI ára pedig 3,04 százalékkal 46,12 dollárra emelkedett.
Az eurót 0,18 százalékkal jegyzik erősebben 1,1044 dolláron, az arany spot ára 1,18 százalékkal unciánként 1603,45 dollárra emelkedett.(MTI)