Technikai elemzés: Forex, tőzsde, deviza, arany, olaj – 2014.09.08

Az angol font gyengült a Skócia jövője miatti küzdelemben. Csupán 10 nap van hátra a Skócia függetlenségéről szóló népszavazásig, és az „Igen”-nel szavazók átvették a vezetést a YouGov, a Sunday Times brit közvélemény-kutató cégének legutóbbi felmérése óta.

 

  • Az angol font gyengült a Skócia jövője miatti küzdelemben  Csupán 10 nap van hátra a Skócia függetlenségéről szóló népszavazásig, és az „Igen”-nel szavazók átvették a vezetést a YouGov, a Sunday Times brit közvélemény-kutató cégének legutóbbi felmérése óta. A szeptember 2. és 5. között végzett közvélemény-kutatás szerint 51% a függetlenség mellett voksol, 49% pedig „Nem”-mel szavazna. Csupán egy hónappal ezelőtt a felmérésben 22 százalékponttal vezetett a „Nem”-mel szavazni szándékozók tábora, amely a múlt vasárnapi közvélemény-kutatásban hat százalékpontra zsugorodott, ezáltal 2 százalékpontos eltolódás történt a függetlenség irányába a legutóbbi közvélemény-kutatás során. A YouGov közvélemény-kutatás ellentétben áll egy másik közvélemény-kutató cég adataival, amelynek legutóbbi eredményei 52:48 arányt mutattak a függetlenség ellen szavazók javára. Amint azt korábban említettem, eddig nem volt többletkockázat az esemény miatt az angol fontra nézve, de a befektetők most már nem hagyhatják figyelmen kívül annak valószínűségét, hogy Skócia kinyilvánítja függetlenségét, miután a közvélemény-kutatás először mutatta ki az „Igen”-nel szavazók táborának vezetését. A technikai kép kedvezőtlen az angol fontra nézve, és az angol font tovább gyengülhet, amint a szavazás dátuma közeleg. (Ennek valószínűségéről írtam júliusban; a cikk megtekinthető az interneten: http://www.cnbc.com/id/101870529).
  • Szerintem az „Igen” szavazat nem csak az angol fontra nézve járna súlyos következményekkel, hanem az euróra nézve is negatív lenne, mivel felerősítené az Európát széthúzó centrifugális erőket. Ösztönözne más elégedetlen régiókat – például a spanyolországi Katalóniát, és esetleg bátorítást kapnának azon politikai pártok, akik szeretnék, ha országuk kilépne az eurozónából.
  • A múlt pénteken közzétett USA-beli foglalkoztatási jelentésből kiderült, hogy a munkaerő-felvétel augusztusban lassult idén a legjobban. A nem mezőgazdasági munkaerő-állomány csupán 142 ezerrel nőtt, ami alulmaradt a 230 ezres növekedésre számító várakozásokon. A pénteki közzététellel véget ért a hat hónapos fellendülés, amikor a munkáltatók legalább 200 ezer alkalmazottat vettek fel. A várakozásokon jócskán alulmaradó érték kedvezőtlenebb volt, mint a Bloomberg felmérés legalacsonyabb szintű becslése, ami meglepte a piacot és általánosságban gyengítette az amerikai dollárt. Pozitív, hogy a munkanélküliségi ráta az utóbbi hat év legalacsonyabb szintjére csökkent; az átlagos órabérek havi szinten +0,2%-ra gyorsultak a felfelé korrigált, havi szinten +0,1%-os adatról, ami által a ráta éves szinten 2,1%. A munkabérek utóbbi három hónapban történt emelkedése – ha fennmarad – hozzájárul azon kérdésekhez, hogy vajon mennyi tartalék van a munkaerő-piacon. Figyelembe véve ezt és azt a tényt, hogy a mutatószámok, mint pl. az újonnan regisztrált munkanélküliek állománya és az újonnan létesült munkahelyek továbbra is optimizmusra adnak okot, a dollár várhatóan visszanyeri lendületét. Szerintem a nem mezőgazdasági munkaerő-állomány jó kifogás volt a profit-kivételre a magas szintű USD vételi pozícionálásra, amely a közelmúltban alakult ki különösen az euróval szemben, mielőtt a trend valószínűleg folytatódik tovább.
  • Ugyanakkor Kanada munkanélküliségi rátája augusztusban 7,0% maradt (az előző hónaphoz képest változatlan). A foglalkoztatás nettó változása azonban ismét negatívvá változott, augusztusban nettó 11 ezres csökkenést mutat. Az utóbbi néhány hónapban a foglalkoztatási adat pozitívról negatívra és fordítottjára változott, ami mindig az adat irányába taszította a kanadai dollárt.
  • Ma: Hétfőn nagyon eseményszegény a naptárunk. Az európai nap során az egyedüli említésre méltó mutatószám Németország kereskedelmi és folyó fizetési mérlege, amelyek júliusban várhatóan emelkedtek. Az Egyesült Királyságban az augusztusi Halifax lakásárindexet teszik közzé, amelynek üteme az előrejelzés szerint lassult.
  • Kanada publikálja júliusi építési engedélyeinek adatát, de nincs előrejelzés. Nem látnak napvilágot főbb mutatószámok az USA-ban.
  • Hétfőn csak egy személy tart beszédet: az EKB Kormányzótanácsának tagja, Ewald Nowotny szólal fel.
  • A hét hátralévő része: A hét hátralévő részét tekintve, kedden a Japán Nemzeti Bank közzéteszi az augusztus 7-én és 8-án tartott monetáris politikai értekezletének jegyzőkönyvét. Azonban ez a jegyzőkönyv nem a legutóbbi értekezletről készült, hanem inkább az előzőről, amikor a Tanács változatlanul hagyta politikáját és magabiztosan kijelentette, hogy az infláció eléri a Bank 2%-os célkitűzését. Japán szolgáltatási szektorának indexe is napvilágot lát, és az előrejelzés szerint júliusban visszapattanás történt. Az Egyesült Királyságban közzéteszik a júliusi ipari termelést; Kanada az augusztusi új lakásépítések adatát publikálja. Szerdán a fő esemény az augusztusi inflációs jelentés közzététele lesz; a Bank of England kormányzója, Mark Carney és más Monetáris Politikai Bizottságbeli tagok tesznek jelentést a Pénzügyminisztérium Bizottságának. Japán publikálja a júliusi gépipari rendelésállományát. Franciaországban a júliusi ipari termelés lát napvilágot, Norvégia pedig az ország augusztusi fogyasztói árindexét teszi közzé. Csütörtökön az Új-Zélandi Nemzeti Bank politikai értekezlete lesz a középpontban. A Bank legutóbb 25 bázisponttal emelte hivatalos pénzforgalmi kamatlábát (amint arra általánosságban számítottak), de elhangzott, hogy „értékelési időszakra” szünetet fognak tartani, mielőtt a kamatlábakat a semlegesebb szintek felé igazítják. Emiatt várhatóan nem módosítja politikáját. Az RBNZ kormányzója, Wheeler sajtókonferenciát tart a kamatlábbal kapcsolatos döntést követően. Ausztráliában közzéteszik az augusztusi foglalkoztatási adatokat; a munkanélküliségi ráta az előrejelzés szerint kissé csökkent a 2002-es legmagasabb szintje óta. Az európai nap során Németország, Franciaország és Svédország publikálja a fogyasztói árindexet; az utóbbi a munkanélküliségi rátát is közzéteszi. Végezetül pedig pénteken a legfontosabb mutatószám az Egyesült Királyság júliusi építőipari kibocsátása és az USA augusztusi viszonteladói értékesítése.

 

 

Az EUR/USD pár valamelyest visszapattant

 

  • Az EUR/USD pár pénteken valamelyest visszapattant, miután az USA-beli foglalkoztatási jelentésből kiderült, hogy a munkaerő-felvétel üteme augusztusban lassult. A pár valamelyest emelkedett, és a hétfői korai európai reggelen a kereskedés az 1,2917-es (S1) szint és az 1,3000-es (R1) pszichológiai korlát között zajlik. Az RSI túlértékesített tartományában van és hamarosan áttérhet 30-as szintjén, miközben az MACD a minimum szintre kerülés jeleit mutatja és hajlandónak tűnik indító vonalán felfelé való áttörésre a közeljövőben. Ezt figyelembe véve ügyelnék a további felfelé való korrekcióra, de fenntartom nézetemet, miszerint az általános kép negatív marad. A pár alacsonyabb maximum szinteket és alacsonyabb minimum szinteket ér el az 50 és a 200 napos mozgóátlag alatt és az 1,2900-as (S2) támaszszint egyértelmű, lefelé való áttörése valószínűleg előkészíti az utat a csökkenő hosszabbítások előtt, talán a következő kulcsfontosságú támaszszinti tartomány felé (1,2760 – S3), amelyet a 2013. márciusi és júliusi minimum szint határoz meg.
  • Támaszszint: 1,2917 (S1), 1,2900 (S2), 1,2760 (S3)
  • Ellenállásszint: 1,3000 (R1), 1,3100 (R2), 1,3152 (R3)

 

 

Az USD/JPY pár visszaesett

 

  • Az USD/JPY pár pénteken csökkent, ami megerősíti a lehetséges visszatérés miatti aggályaimat. A csökkenés megállt a 104,75-ös (S1) támaszszint közelében, marginálisan a kék rövid távú növekvő trendvonal felett. Amíg az ár a rövid távú trendvonal és mindkét mozgóátlag felett marad, a növekvő trend továbbra is érvényben van. Figyelembe véve azonban, hogy negatív divergencia van az ár mozgása és mindkét momentum mutatószám között, a partvonalra mennék, amíg a mutatószámok nem támogatják a párt. Kitekintve továbbra is újonnan keletkezett, hosszú távú növekvő trendet látok, mivel – a háromszögből való kilépés után – az árfolyam struktúrája továbbra is magasabb maximum szinteket és magasabb minimum szinteket foglal magában az 50 és a 200 napos mozgóátlag felett.
  • Támaszszint: 104,75 (S1), 104,26 (S2), 103,90 (S3)
  • Ellenállásszint: 105,30 (R1), 105,70 (R2), 106,00 (R3)

 

 

A GBP/USD pár csökken a Skócia miatti aggodalmak hatására

 

  • A GBP/USD pár medve jellegű hézaggal nyitotta az európai napot, mivel egy közvélemény-kutatásból kiderült, hogy Skócia függetlenségét támogatók a népszavazási kampány kezdete óta először kerültek többségbe.  Az árfolyam a kulcsfontosságú 1,6260-as korlát (ellenállásszintté vált támaszszint) alatt nyitott; emiatt úgy vélem, hogy valószínűleg további csökkenő hosszabbításokra kerül sor. Az MACD zérus és jelző vonala alatt van, miközben az RSI túlértékesített tartományában van, de lefelé mutat. Ez alátámasztja negatív nézetemet az árfolyammal kapcsolatban, és a pár várhatóan teszteli az 1,6120-as (S1) támaszszintet a közeljövőben. Kitekintve, amíg a GBP/USD pár alacsonyabb maximum szinteket és alacsonyabb minimum szinteket ér el a 80 napos exponenciális mozgóátlag alatt – amely támogatta az ár mozgásának minimum szintjeit egy egész éven át -, az általános útvonalat csökkenőnek tartanám.
  • Támaszszint: 1,6120 (S1), 1,6000 (S2), 1,5870 (S3)
  • Ellenállásszint: 1,6260 (R1), 1,6350 (R2), 1,6460 (R3)

 

 

Az arany ismét visszapattant az 1260-as szint közelében.

 

  • Az arany emelkedett, miután nem sikerült az 1260-as (S1) szint alatt zárnia. Ez és momentum mutatószámaink adnak okot arra, hogy egyelőre semleges álláspontra helyezkedem. Az RSI éppen most tért át 50-es szintjén, miközben az MACD jelző vonala felett van és felfelé mutat. Emellett pozitív divergencia található mindkét mutatószám és az ár mozgása között. Amíg a nemesfém a lila csökkenő tartományban és a december 30-i minimum szinttől eredő fekete vonal alatt van, a csökkenő útvonal továbbra is érvényben marad, de csak az 1260-as (S1) támaszszint alatti egyértelmű zárás erősítheti meg a következő alacsonyabb minimum szintet és válthat ki további csökkenést.
  • Támaszszint: 1260 (S1), 1250 (S2), 1240 (S3)
  • Ellenállásszint: 1273 (R1), 1280 (R2), 1290 (R3)

 

 

A WTI trend nélkül maradt

 

  • A WTI pénteken tovább csökkent, de a csökkenés megállt valamelyest a 92,60-as (S1) támaszszint felett. Amíg azonban az ár ezen korlát és a 96,00-s (R1) ellenállásszint között van, a rövid távú útvonalat oldalirányúnak tartanám, és fenntartom semleges álláspontomat. Megismétlem, hogy a növekvőre változáshoz a 96,70-es (R2) szint felfelé való áttörése szükséges. Egy ilyen jellegű mozgás megerősítené a következő magasabb maximum szintet és valószínűleg megcélozza a 98,45-ös (R3) korlátot. A csökkenést tekintve csak a 92,60-as (S1) szint lefelé történő áttörése jelezheti az előző csökkenő trend folytatódását.
  • Támaszszint: 92,60 (S1), 91,60 (S2), 90,00 (S3)
  • Ellenállásszint: 96,00 (R1), 96,70 (R2), 98,45 (R3)

 

 

Scroll To Top