Szeptember 30-ig lehet visszaigényelni a külföldi áfát

Néhány nap maradt az áfalevonásra jogosult hazai vállalkozásoknak arra, hogy benyújtsák a külföldi áfa visszaigénylésére vonatkozó visszatérítési kérelmeiket – hívja fel a hazai vállalkozások figyelmét a MAZARS. A nemzetközi adótanácsadó és könyvvizsgáló vállalat összefoglalójából kiderül: a szeptember 30-ai jogvesztő határidőig 32 uniós és unión kívüli országból kérhetnek visszatérítést 2019-es vásárlásaik után a magyar áfaalanyok. A lista új szereplője Törökország, itt a 2019. május 22-én vagy azután teljesített számlák áfáját lehet visszatéríttetni.

Gyakran előfordul, hogy egy vállalkozás olyan tagállamban vesz igénybe szolgáltatást, vagy vásárol termékeket, ahol egyébként adóköteles gazdasági tevékenységet nem végez. Jó tudni, hogy ilyenkor az adóalany – feltételezve, hogy a külföldi beszerzés a céges működése kapcsán merült fel – jogosult a külföldön megfizetett áfa összegének visszatérítésére – hívja fel a figyelmet a MAZARS nemzetközi adótanácsadó és könyvvizsgáló vállalat legújabb közleményében.

A külföldi áfa-visszatérítés folyamata az EU-ban letelepedett cégek számára egyablakos rendszerben működik: a kérelmeket a saját nemzeti adóhatóságukhoz kell benyújtaniuk, és onnan továbbítják azt a másik tagállam hivatalához. A vállalkozások az adóvisszatérítési kérelmeket szeptember 30-áig, elektronikus formában, ELEKAFA nyomtatványon terjeszthetik be – országonként külön-külön dokumentumban.

szeptember 30-ai határidő jogvesztő, vagyis ezt követően visszaigénylésre már nincs lehetőség, a papíralapon benyújtott vagy hiányos kérelmeket pedig az adóhatóság érdemi vizsgálat nélkül, automatikusan elutasítja – foglalta össze dr. H. Nagy Dániel, a MAZARS adóigazgatója. Típushiba például, hogy a kérelmező nem részletezi megfelelően a termékek és szolgáltatások beazonosítására szolgáló kódokat.”

A kérelemhez minden esetben kötelezően csatolni kell teljesítést tanúsító számlákat és azok mellékleteit (pl.: megrendelő, teljesítési igazolás, fuvarokmányok, vámokmányok stb).

A kérelem kézhezvételét a magyar adóhatóság rövid időn belül visszaigazolja. Ezután a visszatérítési igényeket továbbítja a visszatérítés helye szerinti tagállamnak, ahol a helyi adóhatóság dönt a kérelemről.

Az adóhatóságoknak 4 hónap áll rendelkezésükre a kérelmek elbírálására. Előfordulhat, hogy az illetékes külföldi adóhatóság a kérelmezőt hiánypótlásra vagy nyilatkozattételre hívja fel, ilyenkor az elbírálási határidő hivatalból meghosszabbítható, de semmiképp nem haladhatja meg a 8 hónapot. A hiánypótlásra az adózónak egy hónap áll rendelkezésére. Az adóhatóságok a kérelem jóváhagyásáról, illetve annak elutasításáról minden esetben írásban értesítik a kérelmezőket. A jóváhagyott áfa összeg visszautalásáról a visszatérítés helye szerinti adóhatóság 10 munkanapon belül intézkedik.

„A külföldi áfa visszatérítésénél minden esetben az adott forrásország szabályrendszere mérvadó. Az áfaszabályozás ugyan uniós szinten harmonizált, de akadhatnak eltérő részletszabályok, ilyen lehet például az üzemanyag áfatartalmának levonhatósága, ezért fontos, hogy olyan tanácsadó segítségét kérjük, aki az esetleges buktatókkal, helyi sajátosságokkal tisztában van” – mutatott rá a MAZARS adóigazgatója.

Hozzátette: sokak számára az is megnehezíti a visszaigénylési eljárást, hogy a külföldi adóhatóság nem a kérelmező által választott nyelven folytatja le az eljárást és a hozzá kapcsolódó levelezést.

A 2019-es beszerzések után 2020. szeptember 30-áig a következő 32 országból igényelhető áfavisszatérítés: Ausztria, Belgium, Bulgária, Ciprus, Csehország, Dánia, Egyesült Királyság, Észtország, Finnország, Franciaország, Görögország, Hollandia, Horvátország, Írország, Lengyelország, Lettország, Liechtenstein, Litvánia, Luxemburg, Málta, Németország, Norvégia, Olaszország, Portugália, Románia, Spanyolország, Svájc, Svédország, Szerbia, Szlovákia, Szlovénia és Törökország.

Amint az a felsorolásból is látszik, a visszatérítés lehetősége nem csak az uniós tagállamokra, hanem viszonossági alapon Szerbiára és Törökországra, illetve az EGT tagországaira, Svájcra, Liechtensteinre és Norvégiára is vonatkozik.

Törökország esetében a viszonosság hatályba lépésének dátuma 2019. május 22., ezért csak azok után a számlák után igényelhető áfavisszatérítés, amelyeknek a teljesítés időpontja legkorábban erre a napra esik. Ugyancsak fontos, hogy a visszaigénylés a termékértékesítéshez vagy személyszállításhoz kapcsolódóan vásárolt üzemanyag, úthasználati díj, gépjárműkarbantartás költségeit terhelő áfára vagy a kiállításokon, vásárokon kiállítóként való megjelenéshez kapcsolódó termékek, szolgáltatások áfájára terjed csak ki.

nem uniós országok esetében az visszatérítési kérelmeket nem a magyar, hanem közvetlenül az érintett adóhatóságokhoz kell benyújtani.

###

A MAZARS-ról

A MAZARS egy nemzetközi, integrált és független szervezet, amely a világ 91 országában működik a könyvvizsgálat, a számviteli tanácsadás, az adó-, a jogi és a tranzakciós szolgáltatások, valamint a pénzügyi outsourcing területén. A világ 91 országában 40 400 szakember (24 400 fő az integrált partnerségben és 16 000 a North America Alliance keretében) tudására támaszkodva segítik ügyfeleiket fejlődésük minden szakaszában.

A MAZARS Magyarországon / www.mazars.hu

A MAZARS 1991-ben nyitotta meg magyarországi irodáját azzal a céllal, hogy segítse francia ügyfelei letelepedését Kelet-Közép-Európában. Azóta a MAZARS hazai ügyfélköre számos nemzetközi és magyar vállalkozással bővült, a vállalat pedig a magasan képzett 150 szakemberével jelenleg az ötödik legnagyobb könyvvizsgáló cég a hazai piacon.

Scroll To Top