Sorra teszik le a fegyvert a kurd felkelők Törökországban

Egyre többen teszik le a fegyvert a kurd autonómiáért küzdő Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) felkelői közül a török biztonsági erők által folytatott katonai beavatkozás során Délkelet-Törökországban – számolt be csütörtökön a Dogan török hírügynökség.

Csütörtökön a PKK 42, kedden pedig a szervezet 25 tagja adta meg magát a török haderő katonáinak a Mardin tartománybeli Nusaybin városban. Többen ránézésre 18 évnél is fiatalabbak. A biztonsági erők a művelet előtt fegyverletételre szólították fel az ellenfelet, mire a lázadók fabotra tűzött fehér szövetdarabbal a kezében egyik sebesült társukat hordágyon az utca közepére cipelték, így jelezve, hogy megadják magukat.
Az Ihlas hírügynökség videófelvételein az látható, hogy a felkelők hétköznapi ruhát viselnek. Az elfogottakat a hatóságok a település sportcsarnokába irányították, egészségügyi vizsgálatot végeztek el rajtuk, vízzel és gyümölcslével kínálták őket – közölte az Ihlas.
Nusaybinben március 14-e óta kijárási tilalom van érvényben. A katonai beavatkozás célja a PKK által létesített árkok betemetése, a barikádok elbontása, a házi készítésű bombacsapdák megsemmisítése és a közrend helyreállítása.
Az Ihlas a PKK csütörtöki nyilatkozatára hivatkozva arról írt, hogy a szervezet fokozatosan visszavonul a térségből. A török haderő csütörtöki közleményében úgy fogalmazott: a PKK önigazgatásról szóló álmai szertefoszlottak, de a környéken még mindig található 130 kurd fegyveres és számos házi készítésű pokolgép.
Nem sokkal később Nusaybinben a török haderő 2 katonája meghalt, a biztonsági erők további 9 tagja pedig megsérült egy detonáció következtében. A kelet-törökországi Tunceli tartomány Ovacik körzetében a biztonsági szervek 1 tagja vesztette életét az összecsapások során, egy másik pedig megsérült.
Az egyik kedden elfogott lány táskájában a hatóságok leveleket találtak. Zehra arról szerette volna értesíteni a családját, hogy mennyire megbánta a történteket.
Mint olvasható: „nem voltam jó gyerek, haragudtam rátok és felmentem a hegyre. (Zehra itt arra utalt, hogy a PKK a délkelet-törökországi, valamint az északkelet-iraki hegyekből irányítja akcióit.) Megsérültem, de senki nem törődött velem. Bárcsak méltó maradtam volna hozzátok. A barátaim fele meghalt, sokuk megsérült. Mélypontra jutottunk. Bárcsak ne követtem volna el ezt a hibát, bárcsak ne ragadott volna el a „hegyi betegség”. Hová juttatott a pillanatnyi düh és a gyűlölet?” – írta szüleinek.
A lány testvéreitől azt kérte, hogy soha ne csatlakozzanak a PKK-hoz. Zehrát a hatóságok hazaszállították.
Törökország délkeleti részén két és fél évi fegyverszünet után 2015 júliusában újultak ki a harcok. A biztonsági erők tavaly decemberben kezdtek erőteljes akcióba a terrorszervezetként nyilvántartott PKK ellen. Az 1984 óta tartó kormányellenes felkelésben már mintegy 40 ezren vesztették életüket.
Binali Yildirim miniszterelnök vasárnap már a kormányon lévő Igazság és Fejlődés Pártja (AKP) elnökeként is hangsúlyozta: a Délkelet-Törökországban zajló katonai beavatkozás egészen addig tart, amíg a szakadár PKK milicistái be nem fejezik akcióikat, és a kormány az állampolgárok biztonságát nem tudja szavatolni.
A kijelentés összhangban áll Recep Tayyip Erdogan török elnök több korábbi nyilatkozatával, amelyek értelmében a Délkelet-Törökországban zajló katonai beavatkozás pontot tesz a PKK fegyveres felkelése végére.(MTI)

Scroll To Top